W ciągu ostatniej doby doszło do 57 starć bojowych, w których wojska Putina straciły 580 żołnierzy. 67 miejscowości w obwodzie kurskim zostało pozbawionych prądu po ataku dronów SZU. Rosja ewakuowała Flotę Czarnomorską z Krymu. Trwa 589 dzień inwazji.
Pokaż od:
5 października 22:07

To już koniec na dziś

Dziękujemy. 

5 października 21:54

Spotkanie Scholza i Zełenskiego

Premier Niemiec Olaf Scholz i prezydent Wołodymyr Zełenski spotkali się na trzecim szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej, omawiając sytuację na polu walki i priorytety w zakresie pomocy obronnej.

5 października 21:26

Borrell: to była zbrodnia wojenna

 Josep Borrell, Wysoki Przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, nazwał dzisiejszy atak Rosji na wieś Hroza zbrodnią wojenną.

5 października 20:02

Ukraina otrzyma od Hiszpanii więcej systemów obrony powietrznej Hawk

Hiszpania dostarczy Ukrainie kolejnych sześć systemów obrony powietrznej Hawk do zwalczania rosyjskich bombardowań i ochrony nowego korytarza Morza Czarnego.

5 października 18:57

Żałoba w obwodzie charkowskim

"Według ostatnich danych ta zbrodnia zabrała życie 51 cywilów, sześć osób zostało rannych. Trzy dni, od 6 do 8 października, będą dniami żałoby" - przekazał szef administracji wojskowej w obwodzie charkowskim Ołeh Syniehubow. 

5 października 18:18

Rosja straszy bombą atomową

Prezydent Rosji Władimir Putin przekazał, że Rosja przeprowadziła udany test międzykontynentalnego pocisku manewrującego Buriewiestnik o napędzie atomowym. 

5 października 17:43

Wielka Brytania po stronie Kijowa

Wielka Brytania będzie stać po stronie Ukrainy "tak długo, jak będzie to konieczne" - oświadczył premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

5 października 17:15

Kolejne ofiary agresji Rosjan we wsi Hroza

Liczba ofiar w rosyjskim ataku wzrosła do 51.

5 października 16:03

Przerażający widok po ataku

Minister spraw wewnętrznych Ukrainy Ihor Kłymenko podał, że w momencie ataku na sklep i kawiarnię było tam ok. 80 osób. 

Do sieci trafiają przerażające zdjęcia po ataku.

5 października 16:01

48 osób cywilnych zabitych w ataku. Rośnie liczba rannych

5 października 15:36

PILNE: brutalny atak Rosjan

"Wyraźnie brutalna zbrodnia rosyjska – atak rakietowy na zwykły sklep spożywczy, całkowicie zamierzony akt terroryzmu. Rejon Kupianski, obwód charkowski. W tej chwili wiadomo o ponad 48 ofiarach śmiertelnych. Moje kondolencje dla wszystkich, którzy stracili bliskich! Rannym udzielono pomocy..." - napisał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

5 października 14:00

UE ostrzegła, że nie będzie w stanie zrekompensować pomocy USA dla Ukrainy, jeśli zostanie ona wstrzymana, i wezwała Waszyngton do podjęcia decyzji tak szybko, jak to możliwe

Szef europejskiej dyplomacji Josep Borrell powiedział, że UE nie będzie w stanie zrekompensować Ukrainie dotychczasowej pomocy udzielonej przez USA i dlatego oczekuje, że Waszyngton podejmie odpowiednie decyzje i wznowi wsparcie tak szybko, jak to możliwe. 

30 września, wraz z końcem roku fiskalnego USA, wygasły wszystkie ustawy przewidujące pomoc USA dla Ukrainy, uchwalone przez Kongres i podpisane przez prezydenta Joe Bidena. W tym samym czasie wygasła też ustawa Lend-Lease dla Ukrainy, \uchwalona w 2022 roku, która zapewniłaby nieprzerwane dostawy broni w przypadku, gdyby inne kanały pomocy nie mogły dalej funkcjonować. To, czy ustawa ta zostanie przedłużona, cały czas nie jest jasen - donosi BBC.

5 października 13:50

Prezydent Wołodymyr Zełenski przybywający na szczyt Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Hiszpanii w rozmowie z mediami odrzucił obawy dotyczące dalszego wsparcia Ukrainy przez Stany Zjednoczone Ameryki.

Zapytany, czy niepokoją go wieści z USA o ograniczeniu pomocy dla Ukrainy, Zełenski odpowiedział: „Na Ukrainie przestaliśmy się martwić w pierwszych dniach inwazji na pełną skalę. Byłem w Waszyngtonie, spotkałem się z prezydentem Bidenem, słyszałem o stuprocentowym poparciu ze strony Białego Domu, a także o ponadpartyjnym poparciu w Kongresie”.

Prezydent Ukrainy zwrócił uwagę, że w USA trwa "trudny okres wyborczy", dlatego słychać "różne" głosy, a czasem "bardzo dziwne".

5 października 13:44

Komisje Budżetu i Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego zagłosowały za utworzeniem specjalnego funduszu w wysokości do 50 mld euro na lata 2024-2027 w celu wsparcia odbudowy, rekonstrukcji i modernizacji Ukrainy. Decyzja została podjęta 86 głosami "za", sześcioma "przeciw" i dwoma wstrzymującymi się. Przewodniczący parlamentarnej Komisji Spraw Zagranicznych, powiedział, że wsparcie UE jest kluczowe dla Ukrainy. Dodał również, że aktywa skonfiskowane rosyjskim oligarchom zostaną wykorzystane do uzupełnienia funduszu.

5 października 13:31

W Internecie pojawił się film pokazujący moment, gdy rosyjska bomba uderza w szpital i stację ratownictwa medycznego w Berysławiu w obwodzie chersońskim.

5 października 13:21

Ukraina i Szwecja rozpoczną dwustronne rozmowy w sprawie gwarancji bezpieczeństwa - minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba. Minister spraw zagranicznych Ukrainy omówił tę kwestię ze swoim szwedzkim odpowiednikiem Tobiasem Billströmem.

Kułeba dodał, że omówił integrację europejską Ukrainy ze szwedzkim ministrem, w szczególności prace nad rozpoczęciem negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy do UE w tym roku.

5 października 13:08

W sieci pojawiły się zdjęcia z ostrzelanego dziś Bersyławia.

5 października 13:01

Kolejne ciężkie działo samobieżne 2S7 Pion kal. 203 mm zniszczone przez oddziały 3. Brygady „Spartańskiej” Gwardii Narodowej.