Stany Zjednoczone będą mogły przekazywać pomoc dla Ukrainy jeszcze przez następne kilka miesięcy, jeśli amerykański Kongres nie uchwali w budżecie kolejnych środków przeznaczonych na nowy rok - rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Wedlug Politico UE do grudnia ma ogłosić rozpoczęcie rozmów akcesyjnych z Ukrainą.
Pokaż od:
4 października 21:51

Joe Biden "zmartwiony" odwołaniem spikera Izby Reprezentantów

Odwołanie spikera Izby Reprezentantów Kevinna McCarthyego "zmartwiło" Joe Bidena, który stara się zabezpieczyć finansowanie na pomoc Ukrainie - podaje CNN. Prezydent zapowiedział, że wygłosi przemówienie w tej sprawie. 

"To mnie naprawdę martwi" – ​​powiedział Biden dzień po usunięciu ze stanowiska spikera Izby. "Ale wiem, że większość członków Izby i Senatu obu partii stwierdziła, że ​​popiera finansowanie Ukrainy”.

4 października 21:20

Krym coraz częściej staje się areną ukraińskich operacji. Po wrześniowych uderzeniach rakietowych i z użyciem dronów, tym razem zaatakowały z morza siły specjalne.

4 października 21:00

Siły rosyjskie wystrzeliły dziś pięć rakiet, przeprowadziły 43 naloty, wykonały 30 ostrzałów z systemów wyrzutni rakietowych i zaangażowały wojska ukraińskie w 45 starć bojowych - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na wieczornej odprawie. 

4 października 20:40
4 października 20:23

Wołodymyr Zełenski poinformował w wieczornym przemówieniu, że pracuje nad zdobyciem dla Ukrainy większej ilości systemów obrony powietrznej. 

"W miarę zbliżania się zimy dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić Ukrainie większą liczbę systemów obrony powietrznej. Już wkrótce należy spodziewać się nowych decyzji ze strony naszych partnerów. Przygotowujemy się także do aktywnej pracy międzynarodowej. Zarówno ten, jak i przyszły tydzień powinien przynieść Ukrainie rezultaty" - poinformował w wieczornym przemówieniu. 

4 października 20:01

Rosyjska armia wykorzystuje na najtrudniejszych odcinkach linii frontu bataliony karne, tzw. Sztorm Z. "Mało kto jest tam w stanie przeżyć" - mówią rosyjscy wojskowi.

4 października 19:38

Ostrzał Chersonia

Armia rosyjska ostrzeliwuje Chersoń z okupowanego lewego brzegu, w mieście słychać potężne eksplozje - podają lokalne władze. 

4 października 19:30

Heraszczenko: systematyczne ataki na cele na Krymie doprowadziły do relkoacji Floty Czarnomorskiej

W obszernej analizie były wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy Anton Heraszczenko dowodzi, że Krym i Morze Czarne w pobliżu Krymu są obecnie najważniejszym obszarem, na którym może nastąpić punkt zwrotny wojny. 

"Krym to nie tylko centrum logistyczne, ale także najważniejsza baza wojskowa rosyjskiej operacji na Ukrainie, dlatego właśnie tam mają i będą miały miejsce przełomowe wydarzenia, które mogą zadecydować o ostatecznym wyniku wojny" - podaje Heraszczenko i odwołuje się do wczorajszej wypowiedzi brytyjskiego sekretarza stanu w ministerstwie obrony Jamesa Heappey, który powiedział, że Ukraina osiągnęła funkcjonalną porażkę rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. 

Systemowe ataki Ukrainy na infrastrukturę wojskową Krymu, centra logistyczne, centra dowodzenia Floty Czarnomorskiej i statki Floty Czarnomorskiej doprowadziły do ​​stopniowej relokacji i wycofania Floty Czarnomorskiej z Sewastopola. Część statków przeniesiono do Teodozji, wiele do Noworosyjska.

Jak podają krymskie media, w Sewastopolu nie ma już rosyjskich okrętów podwodnych (nośników rakiet Kalibr), które przeniesiono do Noworosyjska. Jedynym okrętem podwodnym w doku w Sewastopolu jest zdobyty ukraiński okręt podwodny „Zaporoże”.

Dzięki częściowej neutralizacji i zamknięciu floty w Sewatopolu żegluga na północny zachód od Morza Czarnego, wzdłuż wybrzeży Rumunii i Bułgarii, stała się bezpieczniejsza - analizuje dalej Heraszczenko. 

"Trzy ukraińskie porty Morza Czarnego mogły wznowić przyjmowanie statków eksportujących zboże. Dzieje się tak pomimo groźby Rosji ostrzelania statków płynących do ukraińskich portów. Pierwsze 10 statków skorzystało już z korytarza, który Ukraina zaczęła budować po tym, jak Rosja odmówiła przedłużenia umowy zbożowej" - podaje Heraszczenko.

"Po raz kolejny pokazuje to także potrzebę i znaczenie pozyskania przez Ukrainę rakiet dalekiego zasięgu (TAURUS i ATACMS). Każdy taki pocisk stanowi znaczący wkład w przyszłe zwycięstwo Ukrainy" - kończy były wiceminister. 

4 października 18:41

Departament Stanu USA uważa, że w ostatnim czasie Kijów "agresywnie" zwalcza korupcję, i ma nadzieję, że takie działania będą prowadzone nadal. A stawka jest wysoka, bo od sukcesów na tym polu może zależeć dalsza pomoc oraz integracja Ukrainy z Zachodem.

4 października 18:23

CNN: Stany Zjednoczone chcą przekazać Ukrainie broń skonfiskowaną Iranowi

"Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie tysiące skonfiskowanej irańskiej broni i sztuk amunicji, co może pomóc załagodzić niektóre z krytycznych niedoborów, z jakimi boryka się ukraińska armia" - podaje CNN. 

Do Ukrainy trafiło milion sztuk amunicji skonfiskowanej Iranowi - podali urzędnicy. Transferu dokonano w poniedziałek. 

4 października 18:00
4 października 17:43

Od sierpnia Ukraina zniszczyła trzy systemy S-400 o wartości 3,5 mld dolarów

W nocy drony Służby Bezpieczeństwa Ukrainy zniszczyły system obrony przeciwlotniczej S-400 w obwodzie biełgorodzkim w Rosji. O tym, jakie znaczenie ma system S-400 dla Rosji pisze reporter Oz Katerij. 

"Ukraina zniszczyła na Krymie w sierpniu i wrześniu dwa systemy S400, a ataki te były preludium do zniszczenia okrętu podwodnego klasy Kilo, okrętu wojennego klasy Ropucha oraz dowództwa Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu. Pomocny kontekst dla zniszczonego w Biełgorodzie systemu S400. Niezależnie od tego, od sierpnia Ukraina zniszczyła 3 rosyjskie systemy obrony powietrznej S400, co stanowi łączną stratę dla Rosji przekraczającą 3,5 miliarda dolarów. To nie jest literówka" - skomentował na platformie X. 

4 października 17:20

Agenci specjalni Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy, którzy przeprowadzili desant na zachodnim wybrzeżu Krymu, podczas bitwy zadali znaczne straty jednostce sił powietrzno-desantowych rosyjskiego okupanta - powiedział agencji Ukrinform Andrij Jusow z ukraińskiego wywiadu. 

Jusow poinformował też, że są straty wśród ukraińskich sił specjalnych, ale „są one nieproporcjonalne do strat Rosjan”.

4 października 17:01

Nie usprawiedliwimy bezprawnego przejęcia naszego biznesu w Rosji - oświadczył duński koncern Carlsberg, wymawiając umowy na produkcję swoich piw w Rosji. To odpowiedź na przejęcie browarów Carlsberga przez Władimira Putina.

4 października 16:39

Zaginęła ukraińska dziennikarka Victoria Roshchyna. Są obawy, że jest przetrzymywana przez Rosjan

Victoria Roshchyna relacjonowała na wschodzie Ukrainy z terytoriów okupowanych przez Rosjan. Ostatni raz była widziana 3 października. Są obawy, że jest przetrzymywana przez Rosjan, co miało miejsce już w przeszłości dwukrotnie - podaje organizacja Women in Journalism, która żąda od rosyjskich władz natychmiastowego ujawnienia jej lokalizacji i uwolnienia. W marcu 2022 r. Roshchyna została schwytana przez siły rosyjskie we wschodnich regionach Ukrainy i była przetrzymywana przez 10 dni w Berdiańsku.

Od początku pełnowymiarowej inwazji Roshchyna zajmuje się wyłącznie relacjonowaniem wojny w Ukrainie. Pracuje jako freelancerka dla Ukraińskiej Prawdy, Hromadske i Radia Wolna Europa. "Przez ponad 6 lat pracy w dziennikarstwie zajmowała się przede wszystkim złożonymi i niebezpiecznymi tematami - w tym przestępczością, sądami, prawami człowieka i wojną - aby pociągnąć władzę do odpowiedzialności" - podaje organizacja Women in Journalism.

4 października 16:16

Ukraina prowadzi dialog z większością kandydatów na spikerów Izby Reprezentantów USA

"Ukraina prowadzi konstruktywny dialog z większością kandydatów na przewodniczącego Izby Reprezentantów USA po niedawnym usunięciu Kevina McCarthy’ego, oznajmiła 4 października ambasadorka Ukrainy w USA Oksana Markarowa" - podaje The Kyiv Independent. 

4 października 16:00

Kevin McCarthy już nie przewodniczy obradom izby niższej Kongresu - został odwołany przez buntowników z jego własnej partii. Republikanie nie mają jasnego planu, co począć dalej. Jeśli kryzys będzie się przedłużał, Kapitol zostanie sparaliżowany w kluczowym czasie uchwalania ustaw budżetowych.

4 października 15:38

Wywiad brytyjski: Rosjanie prawdobodobnie sami zestrzelili odrzutowiec Su-35S nad Tokmakiem

Kolejne wiadomości o Tokmaku podaje brytyjskie ministerstwo obrony w codziennej informacji zwiadowczej. 

Rosyjskie siły obrony powietrznej najprawdopodobniej zestrzeliły 28 września jeden ze swoich wielozadaniowych odrzutowców bojowych Su-35S (Flanker-M w kodzie NATO) nad Tokmakiem, około 20 km za obecną linią frontu - przekazano. Od początku inwazji jest to prawdopodobnie piąta strata tego najbardziej zaawansowanego rosyjskiego odrzutowca bojowego znajdującego się w powszechnej służbie.

Ministerstwo zwraca też uwagę na ważność miejscowości Tokmak ze względu na to, że często gromadzi się tam dowództwo wojskowe, dowodzące odcinkiem frontu, gdzie toczą się jedne z najintensywniejszych walk. Miasto jest mocno ufortyfikowane, a dowództwo chronią systemy obrony powietrznej krótkiego i dalekiego zasięgu. 

"Są one prawie na pewno utrzymywane w bardzo wysokiej gotowości, ponieważ Ukraina w dalszym ciągu prowadzi skuteczne głębokie ataki na takie lokalizacje"  - podaje wywiad. 

4 października 14:43

Administracja okupacyjna zawija się z Tokmaku w obwodzie zaporoskim

Wierny Kijowowi burmistrz okupowanego Melitopola Iwan Fiodorow poinformował o popłochu wśród rosyjskich władz okupacyjnych w Tokmaku w obwodzie zaporoskim. Miejscowość znajduje się dalej na południe od wyzwolonego niedawno Robotyne, wokół którego koncentrują się walki i próba dalszego przebicia się Ukraińców przez linię frontu w głąb okupowanych terytoriów. 

"Okupanci szykują się na gorącą jesień na melitopolskim odcinku (…) Przed kilkoma tygodniami zaczęli wywozić z Tokmaku organy tzw. władzy. Kilka dni temu rosyjscy oficerowie rozpoczęli tam gorączkową ewakuację swoich rodzin. Teraz przenieśli się do instytucji oświatowych: usuwa się szkoły, uczelnie, technikum" - poinformował na Telegramie Fiodorow. 

4 października 14:19