Rosja uznała decyzję Armenii za niewłaściwą i ma wątpliwości co do władz państwa. W nalocie na Antoniwkę w obwodzie chersońskim zginęła jedna osoba, a dziewięć zostało rannych. Joe Biden zwołał wideokonferencję dla państw G7 i sojuszników z NATO ws. wsparcia dla Ukrainy. Instytut Studiów nad Wojną informuje o niewielkich, ale jednak postępach armii ukraińskiej w obwodach donieckim i zaporoskim.
Pokaż od:
3 października 21:14

Biały Dom jest pewien, że nowe finansowanie Ukrainy zostanie zatwierdzone

Biały Dom ponownie wyraził pewność, że Kongres zatwierdzi nową pomoc dla Ukrainy - z udziałem przedstawiciela Partii Republikańskiej Kevina McCarthy’ego lub bez niego jako spikera Izby Reprezentantów.  W sobotę amerykański Kongres uchwalił prowizorium budżetowe bez kolejnej ramowej puli pomocy dla Kijowa. To skutek oporu republikańskiej prawicy.

John Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA powiedział reporterom, że we wtorek rano prezydent USA Joe Biden omówił sytuację z globalnymi sojusznikami.  

"Wiemy, że zdecydowana większość członków Kongresu popiera dodatkową pomoc dla Ukrainy, znamy i doceniamy ich oświadczenia na ten temat, w tym wypowiedzi spikera McCarthy’ego" - powiedziała Kirby, cytowany przez CNN. "Jak wynika z dzisiejszego wezwania, wiemy, że świat patrzy".

3 października 20:45

Rosja twierdzi, że zestrzeliła ukraińską rakietę nad Krymem

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało we wtorek wieczorem, że zestrzeliło ukraińską rakietę u wybrzeży Krymu - podaje Rueters. 

Według oświadczenia miała to być ukraińska rakieta Neptun, zestrzelona nad północno-zachodnią częścią Morza Czarnego u wybrzeży Półwyspu Krymskiego.

3 października 20:24

Rosja wezwała ambasadora Mołdawii

Sprawa ma związek z wydaleniem 13 września z Mołdawii szefa rosyjskiego Sputnik Mołdawia.

W odwecie MSZ poinformowało ambasadora, że "wiele osób bezpośrednio zaangażowanych w ograniczanie wolności słowa i praw rosyjskich dziennikarzy w Mołdawii, a także podżeganie do nastrojów antyrosyjskich otrzymało zakaz wjazdu do Rosji" - podaje Reuters. 

Nie wiadomo, ile osób i kto dokładnie otrzymał zakaz wjazdu do Rosji. 

3 października 20:00
3 października 19:28

Byli członkowie prorosyjskiego Shoru będą mogli startować z innych partii

Sąd Konstytucyjny Mołdawii umożliwił członkom zdelegalizowanej prorosyjskiej partii Shor start w wyborach lokalnych jako niezależni kandydaci lub członkowie innych partii - podje Reuters. Zakaz nałożony w czerwcu na partię Shor wciąż obowiązuje. 

Sąd wydał swoją ostatnią decyzję po rozpatrzeniu skargi członków partii, na czele której stoi wygnany biznesmen Ilan Shor, oskarżany przez Zachód i rząd Mołdawii o próbę destabilizacji kraju. Sąd uznał, że pierwsza decyzja "nie miała obiektywnych kryteriów i była zbyt ogólna" oraz nie szanowała prawa do bycia wybranym.

Wybory lokalne, w tym na burmistrzów miast, odbędą się 5 listopada. Sojusznicy Shor zarejestrowali nową partię o nazwie "Szansa", a partia, która już istniała, "Odrodzenie", jest uważana za bliską Shor.

3 października 19:05

Podsumowanie dziennych wiadomości wojskowych

Sztab Generalny Sił Zbrojnych podsumował wiadomości frontowe. 

"W ciągu ostatniego dnia odbyło się 26 starć bojowych. Ponadto Rosja ponownie uderzyła na Ukrainę, używając rakiety manewrującej Iskander-K i 31 dronów szturmowych Shahed-136/131. Obrona powietrzna zniszczyła rakietę manewrującą Iskander-K i 29 dronów wroga" - podano w komunikacie. 

3 października 18:44

Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak powiedział we wtorek przywódcom G7 i NATO, że jego państwo jest gotowe wspierać Ukrainę pomocą wojskową, humanitarną i gospodarczą "tak długo, jak będzie to konieczne" - podaje Reuters powołując się na biuro Sunaka.  

3 października 18:29

Zdjęcia z ostrzału Antoniwki. 

3 października 18:02

Białoruś rozpoczyna ćwiczenia gotowości bojowej

Białoruskie ministerstwo obrony poinformowało, że rozpoczęło ćwiczenia mające na celu sprawdzenie gotowości bojowej swoich sił zbrojnych - podaje Reuters.

Manewry odbędą się w obwodach mińskim i witebskim, z udziałem sprzętu wojskowego i lotnictwa. Mińsk zaprzeczył jakimkolwiek wrogim planom wobec swoich sąsiadów, ale ostrzegł, że każde wtargnięcie na terytorium Białorusi spowoduje reakcję.

3 października 17:45

Andrzej Duda przekazał, że Joe Biden zapewnił podczas wideokonferencji państwa grupy G7 i europejskich sojuszników o ciągłym wsparciu Waszyngtonu dla Ukrainy. 

"Zapewnił nas, że wsparcie dla pomocy udzielanej Ukrainie jest kontynuowane, zwłaszcza pomocy wojskowej. Powiedział, że zapewni to wsparcie w Kongresie" - powiedział Andrzej Duda na konferencji prasowej, cytowany przez agencję Reutera. 

3 października 17:30

Pieskow: Armenia nie ma alternatywy dla bezpieczeństwa poza OUBZ

Kreml oświadczył we wtorek, że Armenia nie ma alternatywy dla kierowanej przez Moskwę Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (OUBZ), do której należą Armenia, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan i Rosja. 

Komentarz padł w obliczu eskalacji napięcia między obydwoma sojusznikami w związku z ratyfikacją przez Armenię Statutu Rzymskiego MTK, który wydał nakaz aresztowania Władimira Putina oraz Marii Lwowej-Biełowej. 

"Myślę, że większość ludzi w Armenii zdaje sobie sprawę, że instrumenty OUBZ są absolutnie niezastąpione" – powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, cytowany przez AFP. "Strona ormiańska nie ma nic lepszego niż te mechanizmy, jesteśmy tego pewni."

3 października 17:14

Burzliwe spory w Kongresie USA, triumf wyborczy Roberta Ficy na Słowacji, ochłodzenie na linii Warszawa-Kijów, blokowanie przez Węgry kolejnej transzy wsparcia UE... Wszystko to rzuca cień na jedność Zachodu w sprawie Ukrainy. Biały Dom zapewnia, że obawy są niesłuszne.

3 października 16:46

Pentagon jest gotowy dostarczyć Ukrainie rakiety ATACMS

Departament Obrony USA jest gotowy dostarczyć Ukrainie część rakiet dalekiego zasięgu ATACMS wyposażonych w amunicję kasetową, gdy tylko prezydent Joe Biden zatwierdzi ich transfer - podaje Bloomberg. 

Wiadomość o przekazaniu pocisków podawała wcześniej stacja NBC, która pod koniec września poinformowała, że podczas spotkania w cztery oczy prezydent USA Joe Biden powiedział Wołodymyrowi Zełenskiemu, że Ukraina otrzyma "pewną liczbę" pocisków.

MGM-140 ATACMS (Army Tactical Missle System) to precyzyjne pociski balistyczne ziemia-ziemia o zasięgu do 300 km, produkowane przez amerykański koncern Lockheed Martin. Media i eksperci podkreślają, że dzięki ATACMS Ukraina będzie mieć dużo większe możliwości atakowania strategicznie istotnych celów daleko za linią frontu. Chodzi przede wszystkim o centra dowodzenia, składy broni i węzły logistyczne.

Podobnie jak w przypadku innych rodzajów broni dostarczanych przez Zachód Ukraina musiała zobowiązać się do nieużywania rakiet dalekiego zasięgu do ataków na terytorium Rosji. Ale to nie dotyczy Krymu.

3 października 16:25

Liczba rannych w Antoniwce wzrosła do 7

Lokalne władze poinformowały o trzech kolejnych rannych w Antoniwce w obwodzie chersońskim. 

3 października 16:09

Wołodymyr Zełenski odwiedził linię frontu

"Dziś odwiedzamy nasze brygady, które walczą w jednym z punktów zapalnych, na kierunku Kupyańsk-Łyman, gdzie rosyjscy okupanci nieustannie próbują atakować nasze pozycje" - poinformował Wołorymyr Zełenski. 

3 października 15:45
3 października 15:27

Dwa kolejne statki płyną do ukraińskiego portu w Odessie

Do ukraińskiego portu w Odessie płyną dwa kolejne statki pod banderą Wysp Marshalla i Kamerunu - poinformował deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy Ołeksij Honczarenko. Nie podał szczegółów, co przewożą, ale zamieścił zdjęcia statków na Telegramie. Ich nazwy to Equator i Maranta. 

Dodatkowo w niedzielę poinformowano, że do ukraińskich portów płynie pięć innych statków. 

3 października 15:10

Ostrzał Antoniwki: jedna osoba nie żyje, cztery są ranne

W wyniku rosyjskiego ostrzału Antoniwki na przedmieściach Chersonia jedna osoba zginęła, a cztery zostały ranne - podał szef chersońskiej administracji wojskowej Ołeksandr Prokudin.  

Zginął 69-letni mężczyzna, który w momencie uderzenia wroga znajdował się w garażu. Ranne zostały trzy kobiety w wieku 48, 28 i 65 lat oraz 63-letni mężczyzna. Wszystkim poszkodowanym na miejscu udzielono pomocy medycznej.

3 października 14:22

Nalot na Antoniwkę w obwodzie chersońskim

Rosjanie przeprowadzili nalot na Antoniwkę w obwodzie chersońskim.

"Według wstępnych informacji rannych zostało trzech mieszkańców okolicy. Pod gruzami budynków mogą znajdować się ludzie" - poinformował szef chersońskiej administracji wojskowej Ołeksandr Prokudin. 

3 października 13:52