Przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow ogłosił, że zgodził się na powołanie swojej 24-letniej córki Ajszat na stanowisko wicepremiera Czeczenii ds. socjalnych. Do tej pory Ajszat Kadyrówna była ministrem kultury.
Córka Kadyrowa weszła do rządu Czeczenii trzy lata temu jako wiceminister kultury. Po roku przesiadła się na fotel szefa tego resortu. Zaraz potem jej ojciec odznaczył ją czeczeńskim medalem "Za obronę praw człowieka".
W zeszłym miesiącu prezydent Rosji Władimir Putin odznaczył Ajszat Kadyrównę orderem "Za zasługi wobec ojczyzny". W uzasadnieniu Putin stwierdził, że przyznał ten order córce przywódcy Czeczenii "za wieloletnią owocną pracę twórczą".
Ukraińska rządowa agencja przeciwdziałania korupcji NAPK usunęła węgierski bank OTP Bank z listy międzynarodowych sponsorów wojny. Decyzja ta ma umożliwić przekazanie Ukrainie przez UE pół miliarda euro pomocy, blokowanej przez rząd Węgier.
Ukraina wpisała w maju węgierski bank na listę międzynarodowych sponsorów wojny, która obejmuje zachodnie firmy kontynuujące działalność w Rosji na napaści na Ukrainę. Rząd Węgier zapowiedział wtedy, że będzie blokować wypłaty kolejnych transzy unijnej pomocy dla Ukrainy i będzie mu "bardzo trudno" porozumieć się z UE w sprawie nowych sankcji wobec Rosji.
Ukraińska agencja poinformowała teraz, że w czasie ostatnich dyskusji z unijną dyplomacją OTP Bank podjął zobowiązania dotyczące dalszej swojej działalności w Rosji. Jakie konkretnie - NAPK nie podała.
Pod koniec zeszłego tygodnia Kijów ogłosił, że zawiesi status OTP Banku jako międzynarodowego sponsora wojny. Budapeszt uznał jednak, że to za mało dla odblokowania unijnej pomocy dla Ukrainy, żądając usunięcia banku z listy sponsorów wojny.
Rosyjski urząd nadzoru finansowego Rosfinmonitoring wpisał ukraińskiego miliardera Ihora Kołomojskiego na listę osób, na których temat istnieją informacje o ich zaangażowaniu w działalność ekstremistyczną lub terroryzm.
Zgodnie z rosyjskim prawem oznacza to zamrożenie aktywów takiej osoby w Rosji i zakaz jej obsługi przez rosyjskie banki.
Rosyjski urząd nie podał, jakie konkretnie zarzuty mają obciążać Kołomojskiego, jednego z najbogatszych obywateli Ukrainy.
Przed miesiącem sąd w Ukrainie aresztował Kołomojskiego na dwa miesiące, oskarżając go o machinacje finansowe i wyprowadzenie z Ukrainy co najmniej 14 mln dol.
Kołomojski był głównym akcjonariuszem największego ukraińskiego banku Privatbank. Za prezydentury Petro Poroszenki władze Ukrainy znacjonalizowały Privatbank po stwierdzeniu w nim niedoborów finansowych, grożących dalszej działalności banku. Bankructwo Privatbanku mogłoby doprowadzić do kryzysu systemu bankowego Ukrainy, borykającej się z rosyjską agresją.
Na rosyjską listę ekstremistów i terrorystów Rosfinmonitoring wpisał w poniedziałek także Arsenija Awakowa, byłego ministra spraw wewnętrznych Ukrainy, Olega Ljaszko, byłego kandydata na prezydenta Ukrainy, a ponadto Sergija Mełnyczuka, byłego dowódcę ukraińskiego batalionu Ajdar, oraz Andrija Bileckiego - założyciela jednostki Azow.
Jeden żołnierz Armenii zginął, a dwóch odniosło rany wskutek ostrzału ze strony Azerbejdżanu - ogłosiło w poniedziałek wieczorem Ministerstwo Obrony Armenii. Według tego resortu ostrzelano samochód wojsk Armenii, który wiózł jedzenie dla jednostek wojskowych.
Ministerstwo Obrony Azerbejdżanu nazwało te oskarżenia "całkowitym kłamstwem" i zaprzeczyło im.
Armeńskie Ministerstwo Obrony oskarżyło też azerskich żołnierzy o ostrzelanie karetki pogotowia ratunkowego.
Wcześniej w poniedziałek rosyjskie Ministerstwo Obrony ogłosiło, że w Stepanakercie w Górskim Karabachu snajper ostrzelał wspólny rosyjsko-armeński patrol. W tym przypadku nikt nie został poszkodowany.
Rosyjski koncern InterRAO, który jest jedynym eksporterem energii elektrycznej z Rosji, zaczął ograniczać jej dostawy do Chin.
W zeszłym tygodniu InterRAO zwrócił się do Chin, a także Azerbejdżanu i Mongolii, o wyższą zapłatę za dostawy energii. Rosyjski koncern zażądał tej podwyżki z powodu wprowadzenia w Rosji nowych ceł na eksport większości towarów i jednocześnie zagroził, że wstrzyma dostawy, jeśli nie dostanie wyższej zapłaty.
W październiku stawka cła eksportowego z Rosji wynosi 7 proc.
- Dla nas ma to żywotne znaczenie, bo nasza rentowność dostaw z reguły wynosi poniżej 7 proc. - tłumaczył żądanie podwyżki zapłaty Aleksandr Panin z InterRAO. - W przypadku Chin jest to 5 proc. i przy rentowność 5 proc. nie możemy sobie pozwolić na zapłatę 7 proc. cała - dodał.
Ograniczenie dostaw rosyjskiej energii elektrycznej do Chin oznacza, że tamtejsze firmy nie spełniły roszczeń InterRAO. Na podwyżkę miała się za to zgodzić Mongolia.
Nie wiadomo, czy także Azerbejdżan zgodził się płacić więcej za prąd z Rosji, faktycznie finansując w ten sposób dodatkowe dochody budżetu Rosji.
W poniedziałek rosyjskie wojska próbowały odzyskać utracone wcześniej pozycje w rejonie miejscowości Awdiejewka w Donbasie, ale bez powodzenia - poinformował wieczorem Sztab Generalny ukraińskiej armii. Rosjanie ostrzelali też z dział i moździerzy 20 zamieszkanych punktów w okolicach Bachmutu.
Łącznie przez ostatnią dobę doszło do 22 starć z rosyjskimi wojskami - stwierdził ukraiński Sztab Generalny. Rosjanie przeprowadzili pięć ataków rakietowych i 39 lotniczych, a także dokonali 20 ostrzałów z artylerii rakietowej stanowisk wojsk Ukrainy i miejsc zamieszkanych przez cywili.
Komisja Europejska wraz z wysokiej rangi przedstawicielami państw UE ds. cyberbezpieczeństwa i unijnej agencji ds. cyberbezpieczeństwa prowadzą ćwiczenia obrony Unii przed zmasowanym cyberatakiem - poinformowała KE.
W czasie dwudniowych ćwiczeń Blue OLEx 2023 sprawdzane będzie przygotowanie państw UE do kryzysu wywołanego przez zmasowany cyberatak.
Ćwiczenie zorganizowano w ramach działalności europejskiej sieci instytucji łącznikowych EU-CyCLONe, która ma być uruchamiana w razie kryzysu informatycznego.
Sieć CyCLONe była szykowna od 2020 r., a formalnie podjęła działalność na podstawie dyrektywy SRI2, przyjętej przez UE w styczniu 2023 r.
Polski koncern zbrojeniowy PGZ poinformował, że przekazał Ukrainie pierwsze czołgi Leopard, wyremontowane w zakładach Bumar-Łabędy w Gliwicach.
"Podczas gdy inni składają deklaracje odnoszące się do przyszłości, my w porozumieniu ze stroną ukraińską działamy" - napisała PGZ w sieci społecznościowej, podkreślając ekspresowe tempo naprawy czołgów.
Latem minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że zakładach Bumar-Łabędy rozpoczęło działalność centrum obsługi i remontu czołgów Leopard 2. Wcześniej rządy Niemiec i Polski porozumiały się w sprawie otwarcia takiego centrum w Gliwicach, które ma remontować ukraińskie czołgi Leopard, uszkodzone w czasie walk z siłami Rosji.
W Rosji jest teraz 110 pomników Stalina, a 90 proc. z nich wzniesiono w okresie rządów Putina - napisał białoruski serwis Nexta.
Wskazał również, że tempo stawiania pomników i popiersi Stalina podwoiło się od czasu aneksji Krymu przez Rosję.
Po wprowadzaniu przez Rosję przymusowego zarządu nad spółkami mleczarskimi francuskiego koncernu Danone, nowi zarządcy postanowili zmienić nazwę opracowanych przez Danone napojów probiotycznych Actimel na Actimuno.
"Zmiany obejmą nazwę marki i design opakowania. Technologia produkcji i receptura nie zmienią się" - ogłosiła dawna rosyjska spółka Danone, od września przemianowana na Health&Nutrition.
Wcześniej rosyjscy zarządcy spółek Danone postanowili zmienić nazwę serii jogurtów Activia na ActiBio.
Koncern Danone w grudniu zeszłego roku ogłosił, że zamierza sprzedać swoje spółki w Rosji, które są tam największym producentem wyrobów mleczarskich. Jednak w lipcu rząd Rosji ogłosił, że przejmuje w przymusowy zarząd udziały francuskiego koncernu w tych spółkach.
Formalnie Danone jest ciągle właścicielem tych spółek. To jednak nie przeszkodziło władzom Rosji nie tylko w dysponowaniu majątkiem produkcyjnym francuskiego koncernu, ale także w zmianie nazw produktów opracowanych przez Danone.
Rosyjskie lotnictwo zrzuciło sterowaną bombę na ukraińskie miasto Kupjansk - poinformował Oleg Siniegubow, szef administracji obwodu charkowskiego.
W wyniku ataku uszkodzonych zostało co najmniej siedem domów i zniszczono prywatne samochody. Obrażenia odniosły dwie osoby.
Przez pierwsze trzy kwartały 2023 r. rząd Niemiec zezwolił na eksport do Ukrainy uzbrojenia za 3,3 mld euro. W ten sposób Ukraina została największym w tym roku odbiorcą broni z Niemiec - napisał magazyn "Der Spiegel".
Przez pierwsze trzy kwartały tego roku Niemcy sprzedały zagranicznym odbiorcom broń za 8,76 mld euro. To wynik lepszy niż w całym zeszłym roku, kiedy eksport niemieckiej broni miał wartość 8,35 mld euro. Niewykluczone, że w tym roku padnie też nowy rekord eksportu broni z Niemiec. Dotychczasowy pochodzi z 2021 r., kiedy niemieckie firmy sprzedały zagranicznym odbiorcom uzbrojenie za 9,35 mld euro.
Niemcy zamierzają także produkować uzbrojenie w Ukrainie. W zeszłym tygodniu koncern zbrojeniowy Rheinmetall dostał zgodę Bundeskartellamt, niemieckiego urzędu antymonopolowego, na zawiązanie spółki z ukraińskim państwowym koncernem zbrojeniowym Ukroboronprom.
Spółka ta zajmie się serwisowaniem, a także montażem i produkcją wojskowych środków transportu.
Rheinmetall planuje też utworzyć na Ukrainie spółki do produkcji amunicji oraz broni przeciwlotniczej.
Do Polski przyleciały brytyjskie samoloty myśliwskie Typhoon, aby wzmocnić obronę powietrzną Polski - ogłosił minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Zapowiedział, że brytyjskie samoloty wraz z polskimi F-16 będą prowadzić patrole w polskiej przestrzeni powietrznej.
W niedzielę o wysłaniu samolotów Typhoon do Polski poinformował brytyjski minister obrony Grant Schapps. Wyjaśnił, że samoloty wysłano na prośbę polskiej strony, aby "wesprzeć naszego sojusznika z NATO w obliczu rosnącego zagrożenia rosyjską ingerencją".
Według informacji RAF cztery samoloty Typhoon przyleciały do Polski z bazy na Cyprze, a wraz z nimi przerzucono samolot transportowy Globemaster C-17. W Polsce brytyjskie samoloty mają przebywać przez dwa tygodnie i w tym czasie wezmą udział w ćwiczeniach wraz z samolotami Polski, Hiszpanii i Włoch.
Francuska państwowa agencja ubezpieczeń eksportowych Bpifrance Assurance Export będzie ubezpieczać projekty francuskich firm, które rozpoczną inwestycje w Ukrainie przed zakończeniem wojny z Rosji - ogłosiło Ministerstwo Gospodarki Ukrainy.
"Ubezpieczenie będzie pokrywać do 95 proc. strat aktywów inwestora lub jego kredytów zaciągniętych na inwestycję" - wyjaśniło ukraińskie ministerstwo.
Pod koniec zeszłego tygodnia pierwsze gwarancje ubezpieczeniowe dla ukraińskich inwestorów przyznała MIGA, ubezpieczeniowe ramię Banku Światowego. MIGA przyznała gwarancje na finansowanie budowy i eksploatacji magazynów w parku przemysłowym M10 we Lwowie. W ramach tego ubezpieczenia MIGA przez 10 lat będzie pokrywać wojenne ryzyka tej inwestycji.
W poniedziałek na moskiewskiej giełdzie walutowej za 1 dolara trzeba było zapłacić ponad 99 rubli - najwięcej od połowy sierpnia. Kurs euro zbliżał się do 105 rubli.
Analitycy banku "Sankt Petersburg" tłumaczyli, że rublem słabnie, gdyż w zeszłym tygodniu rosyjscy przedsiębiorcy zakończyli okresowe rozliczenia z fiskusem - napisała agencja Interfax.
"Dziś objąłem funkcję pełniącego obowiązki Przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. Obecność w NATO i współpraca parlamentarna z delegatami z 31 krajów członkowskich to wielkie wyzwanie. Trzymajcie kciuki za tę ważną misję" - napisał poseł KO na Twitterze.
Jednostki "Armii Dronów” w ciągu tygodnia – od 25 września do 2 października – trafiły 220 sztuk sprzętu rosyjskiego okupanta - poinformował ukraiński wicepremier ds. innowacji i minister transformacji cyfrowej Mychajło Fiodorow.
"Rosjanie mają minus 69 dział i 17 samobieżnych instalacji artyleryjskich. Bardziej uszkodzona artyleria oznacza mniej pocisków na nasze pozycje wojskowe i miasta na pierwszej linii frontu" – napisał Fiodorow na Telegramie.
"Armia dronów" zniszczyła także 33 rosyjskie czołgi, 27 dział przeciwlotniczych, 41 ciężarówek, 10 jednostek sprzętu radiowego, 17 magazynów paliwa, 10 moździerzy i zabiła 52 rosyjskich żołnierzy.
Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock przed rozpoczęciem nieformalnego spotkania ministrów spraw zagranicznych krajów UE w Kijowie oświadczyła, że przyszłość Ukrainy jest w UE, która wkrótce rozszerzy się od Lizbony po Ługańsk.
"Przyszłość Ukrainy jest w Unii Europejskiej, w naszej wspólnocie wolności i wkrótce rozszerzy się od Lizbony po Ługańsk. Z każdą wioską, z każdym metrem, które Ukraina wyzwala, z każdym metrem, w którym ratuje swoich ludzi, toruje sobie także drogę do UE” – powiedziała Baerbock Kijowie.
Zapewniła, że europejscy partnerzy będą nadal wspierać Ukrainę, aby Ukraińcy "mogli znowu żyć w pokoju i wolności".
Minister zwróciła także uwagę na "imponującą realizację" reform przez ukraiński rząd w czasie "strasznej rosyjskiej wojny napastniczej". - "Są to zmiany legislacyjne w obszarze wymiaru sprawiedliwości, w obszarze mediów, ale także zmiany związane z walką z korupcją" – powiedziała szefowa niemieckiego MSZ.
Drony szturmowe zaatakowały rosyjską fabrykę samolotów, w której produkowano rakiety Ch-59 - informuje służba prasowa Głównego Zarządu Wywiadu MON Ukrainy.
"1 października 2023 r. w wyniku ataku na Zakłady Lotnicze w Smoleńsku proces produkcji rakiet Ch -59 różnych modyfikacji został zakłócony” – czytamy w komunikacie.
Ukraińska agencja "Ukrinform" twierdzi, że trzy z czterech dronów trafiły w cel, powodując znaczne zniszczenia w zakładach w Smoleńsku.
Pocisk Ch-59 to rosyjski kierowany pocisk rakietowy klasy powietrze-ziemia zaprezentowana po raz pierwszy w listopadzie 1991 roku. Jest jedną z rakiet, którymi Rosjanie najczęściej strzelają do celów wojskowych i obiektów cywilnych w Ukrainie.
Wołodymyr Zełenski spotkał się z przedstawicielami firm zbrojeniowych kilku państw, ale na spotkaniu w Kijowie nie było tam przedstawicieli Polski.
"Zaprosiliśmy wszystkich z naszych zaprzyjaźnionych krajów, łącznie z firmami z przemysłu obronnego. Polska była wśród pierwszych, którzy dostali to zaproszenie, więc oczekiwaliśmy na udział strony polskiej. Każdy sam decyduje, czy przyjmować to zaproszenie, czy nie, ale to nie jest powód dla jakiegokolwiek oskarżania Ukrainy o to, że Polski tam nie było" - powiedział ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz w TVN24.