W czwartek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przyjechał z niezapowiedzianą wizytą do Kijowa. - To tylko kwestia czasu zanim Ukraina stanie się formalnym członkiem Sojuszu - mówił po spotkaniu ze Stoltenbergiem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. UE przedłużyła uchodźcom z Ukrainy prawo do pobytu na terenie Unii o kolejny rok, do marca 2025 r. Po ataku ukraińskich dronów na obwód kurski w Rosji pięć miejscowości zostało pozbawionych dostępu do energii elektrycznej
Pokaż od:
29 września 23:59

To wszystko na dziś. Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy jutro na strony Gazety Wyborczej.

29 września 23:57

Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarych twierdzi, że spór między obydwoma krajami dotyczący ograniczeń na ukraińskie produkty rolne nie będzie miał wpływu na stosunki dwustronne, a strony są gotowe go rozwiązać.

Zdaniem dyplomaty nie ma nic, co mogłoby zakłócić lub podważyć "mocny fundament naszej przyjaźni i braterstwa z Polską, bo na straży tych stosunków stoją społeczeństwa polskie i ukraińskie". "Te dyskusje, które obecnie toczą się w sferze gospodarczej, to tylko niewielka część tego, co dzieje się w stosunkach między Ukrainą a Polską. A zdecydowana większość spraw naprawdę rozwija się bardzo pozytywnie" – powiedział.

Ambasador dodał, że rozwiązanie sporu zbożowego wymaga przede wszystkim "dobrej woli do konstruktywnego dialogu i nią jest zarówno Ukraina, jak i Polska". 

29 września 23:48

Najwyższy rangą amerykański generał Mark Milley przeszedł w piątek na emeryturę po czteroletniej kadencji. W przemówieniu pożegnalnym powiedział m.in., że "żołnierze amerykańscy składają przysięgę na konstytucję, a nie na dyktatora, który chce być dyktatorem", co było oczywistym atakiem na byłego prezydenta Donalda Trumpa.

Milley został okrzyknięty przez prezydenta Joe Bidena mądrym doradcą i wojownikiem, który służył w strefach walk od Afganistanu i Iraku po Panamę i Haiti. Kadencja Milleya obejmowała zabicie szefa Państwa Islamskiego Abu Bakra al Baghdadiego w 2019 roku i zapewnienie pomocy wojskowej w obronie Ukrainy przed inwazją Rosji w lutym 2022 roku.

29 września 23:40

Dzieci, które wyjechały z Ukrainy do Unii Europejskiej w wyniku inwazji na pełną skalę, mają trudności z językiem, opieką zdrowotną i edukacją w europejskich szkołach - donosi "Europejska Prawda" powołując się na Agencję Praw Podstawowych UE. 

Według szefa agencji, Michaela O'Flaherty'ego, wiele ukraińskich dzieci "żyje w ciągłej niepewności: zostały oddzielone od swoich rodzin, musiały nauczyć się nowego języka, zrozumieć nową kulturę i poznać nowych przyjaciół, nie wiedząc, jak długo potrwa ta niestabilność". Wśród przeszkód w adaptacji ukraińskich dzieci w szkołach UE, agencja wymienia barierę językową, różnice w jakości usług medycznych i opóźnienia w edukacji z powodu przymusowych przerw.

Agencja w szczególności podkreśla potrzebę ochrony dzieci, które przybyły do UE bez dorosłego opiekuna, uwzględnienia specjalnych potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami oraz zapewnienia im odpowiednich warunków życia. 

Zwraca też uwagę, że niektóre państwa członkowskie UE nie mają jasnych danych na temat liczby ukraińskich dzieci w swoich krajach, a brak jednolitego podejścia do rejestracji dzieci w całej UE "utrudnia wysiłki na rzecz ich wspierania".

29 września 23:33

Putin powiedział dziś, że przestępcy odpokutowali swoje winy w wojnie.

"Skazani przestępcy, którzy poszli na wojnę i zginęli na Ukrainie, w pełni odpokutowali za swoje zbrodnie" - powiedział prezydent Rosji Władimir Putin. Głowa państwa po raz pierwszy poruszyła ten temat. Doszło do tego na spotkaniu z żołnierzami, którzy wyróżnili się w bitwie w pobliżu wsi Urożajnoje w obwodzie donieckim. Putin zwrócił uwagę na ich poległych kolegów zwerbowanych do wojska w ośrodkach zatrzymań.

"Chcę powiedzieć, że wszyscy jesteśmy ludźmi, każdy może popełnić jakieś błędy, oni też je kiedyś popełnili, ale oddali życie za swoją ojczyznę i w pełni odkupili swoje winy" - powiedział Putin. Prezydent obiecał, że władze zrobią wszystko, aby pomóc ich bliskim i zasugerował uczczenie pamięci zmarłych skazańców minutą ciszy.

29 września 23:26

Miejscowa ludność donosi o pożarze i eksplozji w osadzie Pogar w obwodzie briańskim (Rosja). Według mieszkańców pali się stacja transformatorowa. W tym samym czasie wioska straciła światło.

29 września 23:22

Ukraina zaprosiła do odwiedzenia kraju kandydatów na prezydenta Stanów Zjednoczonych –– przekazał szef Kancelarii Prezydenta Zełenskiego Andrij Jermak.

Według niego jest to konieczne, aby "wypracowali sobie stanowisko w sprawie Ukrainy po zobaczeniu 'na własne oczy, a nie z daleka' wszystkiego, co się tu dzieje”.

29 września 23:11

Krajowa Agencja ds. Zapobiegania Korupcji zawiesza węgierskiemu bankowi OTP i pięciu greckim przedsiębiorstwom żeglugowym status międzynarodowego sponsora wojny.

"Agencja ma nadzieję, że taka decyzja doprowadzi do odblokowania przez Węgry 500 mln euro niezbędnej pomocy wojskowej UE dla narodu ukraińskiego, a także wykluczy możliwość zablokowania przez Grecję przyszłego pakietu unijnych sankcji" – czytamy w raporcie Agencji.

29 września 23:00

Francja bada transakcje, do których doszło pomiędzy najbogatszym człowiekiem w Europie a rosyjskim multimilionerem pod kątem prania brudnych pieniędzy.

Miliarder Bernard Arnault, dyrektor generalny producenta dóbr luksusowych LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton, znalazł się na celowniku wywiadu finansowego i prokuratury we Francji. Władze przyglądają się transakcjom na rynku nieruchomości w ośrodku narciarskim Courchevel, które mogły zostać przeprowadzone dla Arnault przez Nikołaja Sarkisowa, współwłaściciela firmy ubezpieczeniowej RESO-Guarantia.

Operacje Arnauda i Sarkisowa są badane pod kątem prania pieniędzy - podaje Le Monde. Według gazety Rosjanin w 2018 roku kupił kilka nieruchomości w Courchevel za pośrednictwem firm pośredniczących, ale w rzeczywistości za transakcjami stał Arnaud.

29 września 22:48

Rząd Norwegii zakazał wjazdu na terytorium królestwa samochodom z rosyjskimi tablicami rejestracyjnymi – ograniczenia wejdą w życie 3 października.

Wyjątkiem są samochody obywateli Norwegii i krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego mieszkających na terenie Federacji Rosyjskiej.

29 września 22:36

Drogi jak Putin

Utrzymanie prezydenta Rosji Władimira Putina będzie kosztować rosyjskich podatników 74,7 mld rubli w ciągu najbliższych trzech lat - donosi The Moscow Times.

Taką kwotę rząd przewidział na "funkcjonowanie" głowy państwa w projekcie budżetu federalnego na lata 2024-26, który w piątek został przedłożony Dumie Państwowej. W porównaniu z poprzednim 3-letnim budżetem, wydatki na Putina wzrosną o 20 proc., czyli 12,79 mld rubli, wynika z noty wyjaśniającej do dokumentu, który jest zamieszczony w bazie niższej izby parlamentu.

W ciągu trzech lat Putin będzie kosztował skarb państwa kwotę porównywalną z rocznym budżetem przeciętnego rosyjskiego regionu, takiego jak obwód iwanowski (73,3 mld rubli) lub obwód kurgański (74,6 mld rubli). Każdego roku z budżetu na Putina pójdzie 20 razy więcej niż na federalny projekt zapewnienia medycynie wykwalifikowanego personelu.

29 września 22:25

Rosja wystrzeliła "drony kamikadze" na Ukrainę

Wraz z nadejściem ciemności rosyjska armia ponownie wystrzeliła drony kamikadze na cele na Ukrainie. Ostrzegają o tym ukraińskie siły powietrzne. "Zarejestrowano wystrzelenie przez wroga kilku grup uderzeniowych UAV "Shahed" z obszaru zasięgu Chauda (Krym)" - poinformowały Siły Powietrzne.

Irańskie drony Shahed latają stosunkowo wolno, a alarm powietrzny nie został jeszcze ogłoszony nawet w południowych regionach położonych najbliżej Krymu.

29 września 22:14

Okolice Zaporoża. Atak 82 Brygady Powietrzno Szturmowej przy użyciu drona FPV.

29 września 21:59

- Ten tydzień wzmocnił nasz naród i państwo. Jutro będą ważniejsze wiadomości dla Ukrainy i naszych wojowników. Pracujemy nad tym, aby kolejne tygodnie przyniosły więcej sił i współpracy ze światem. Aby świat nas usłyszał, zrozumiał i wspierał - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

29 września 21:45

Zawiesiliśmy status węgierskiego banku OTP, a także pięciu greckich firm przewozowych jako międzynarodowych sponsorów inwazji Rosji na nasz kraj. Mamy nadzieję, że ta decyzja doprowadzi do odblokowania przez Węgry pomocy Unii Europejskiej dla Ukrainy w wysokości 500 mln euro - oznajmiła w piątek ukraińska Narodowa Agencja ds. Zapobiegania Korupcji (NAZK).

29 września 21:23

Bezpieczeństwo wschodniej granicy, to jedno z najważniejszych zadań mojego gabinetu; współpraca graniczna Finlandii i Estonii jest obecnie ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej – oświadczył  premier Finlandii Petteri Orpo po spotkaniu z szefową estońskiego rządu Kają Kallas w Helsinkach. Politycy podkreślili też konieczność większego wsparcia UE dla Ukrainy.

29 września 20:49

Wystąpią w paraolimpiadzie jako zawodnicy neutralni - zdecydował Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski (IPC).

29 września 20:25

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że jest przekonany, iż Polska będzie nadal dostarczać pomoc wojskową Ukrainie "mimo nieporozumień" między Warszawą a Kijowem, a obydwa kraje znajdą sposób na "rozwiązanie tych problemów".

29 września 20:12

Władze Wielkiej Brytanii poinformowały o nałożeniu sankcji na podmioty i osoby zaangażowane w organizację niedawnych fikcyjnych wyborów w czterech okupowanych obwodach Ukrainy, w zeszłoroczne pseudoreferenda na temat ich przyłączenia do Rosji oraz w wybory na Krymie.

29 września 19:49

Armia rosyjska zaatakowała Nikopol i mieszkańców miejscowości Marganiec przy użyciu dronów kamikaze. O ataku poinformował szef Obwodowej Administracji Wojskowej w Dniepropietrowsku Siergiej Łysak. Uszkodzeniu uległa spółka komunalna, 4 domy prywatne, linia energetyczna, gazociąg. Nie ma ofiar śmiertelnych.