Burmistrz Moskwy powiedział, że Azja, podążając za Zachodem rozpoczęła wojnę gospodarczą przeciwko Rosji
Siergiej Sobianin zauważył, że po odwróceniu się Rosji na wschód z powodu sankcji nałożonych za wojnę z Ukrainą, kraje azjatyckie postanowiły wycisnąć z tej sytuacji maksymalne korzyści. W szczególności aktywnie zapewniają swoim firmom różne preferencje, "w istocie dumping", i podnoszą ceny swoich produktów. "Nikt nie chce dawać technologii - ani w dziedzinie inżynierii mechanicznej, ani w dziedzinie budowy samolotów, ani w dziedzinie mikroelektroniki. Co więcej, otwarcie mówią nam: jeśli chcesz uzyskać niektóre technologie, kup cały produkt" - skarżył się Sobianin.
Niemiecki Federalny Urząd Antymonopolowy zezwolił niemieckiej firmie Rheinmetall na utworzenie przedsiębiorstwa obronnego na Ukrainie - donosi agencja Suspilne Media.
Pierwszy etap będzie koncentrował się na konserwacji i naprawie sprzętu, który Niemcy przekazały Ukrainie. Następnie planowana jest produkcja niektórych rodzajów broni. Początkowo firma będzie działać wyłącznie na Ukrainie.
Minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiej Ławrow oskarżył Francję i Niemcy o zniszczenie integralności terytorialnej Ukrainy. "Francja i Niemcy zniszczyły integralność terytorialną Ukrainy, ponieważ nie zamierzały realizować porozumień mińskich" – powiedział Ławrow w rozmowie z mediami prokremlowskimi. Porozumienia mińskie dały przed laty kres wojnie w Donbasie. Na niewiele się zdało.
W Awdijiwce, szkoła odbudowana zaledwie 2 lata temu przy pomocy Litwy została zniszczona przez rosyjską rakietę - poinformował szef donieckiej obwodowej administracji wojskowej Pawło Kiryłenko. Wcześniej informowano, że w Awdijiwce w wyniku rosyjskiego ataku zapaliła się koksownia.
Reuters: Tureccy urzędnicy powiedzieli amerykańskiemu senatorowi Benowi Cardinowi, że członkostwo Szwecji w NATO zostanie zatwierdzone przez Wielkie Zgromadzenie Narodowe Turcji w pierwszej połowie października.
Rosyjski rząd zamierza zwiększyć wydatki wojskowe w 2024 roku o prawie 70% w porównaniu z tegorocznymi danymi, wynika z dokumentów opublikowanych na stronie internetowej rosyjskiego Ministerstwa Finansów.
Agencja informacyjna Bloomberg poinformowała 22 września, powołując się na swoje źródła, że Rosja zamierza w przyszłym roku znacznie zwiększyć wydatki budżetowe na obronność. Według jej danych, wydatki wojskowe w 2024 roku wyniosą 6 proc. PKB kraju, w porównaniu do 3,9 proc. w 2023 roku i 2,7 w 2021 roku.
Rosyjski Forbes zauważa, że "wydatki na obronność w 2024 r. po raz pierwszy staną się największą pozycją w budżecie, przewyższając politykę społeczną": zostanie na nią przeznaczone 7,73 bln rubli.
Tak wygląda kwatera główna Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej w Sewastopolu po uderzeniu rakietowym. Całkowicie spalona i zniszczona od środka.
Rosjanie uszczelniają bariery minowo-wybuchowe w kierunku Bachmuta - przekazał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Polskie władze odrzuciły oskarżenia Białorusi, której ministerstwo obrony twierdzi, że polski śmigłowiec naruszył w czwartek białoruską przestrzeń powietrzną.
"Dowództwo Operacyjne zdecydowanie odrzuca te doniesienia. Żaden polski śmigłowiec nie przekroczył białoruskiej przestrzeni powietrznej" - powiedział polski resort obrony w oświadczeniu dla agencji Reuters.
W całej Rosji odbędą się ćwiczenia na wypadek wojny nuklearnej
Rosyjskie władze rozpoczną przygotowania do ewentualnej wojny nuklearnej. 3 października, po raz pierwszy w historii, kraj przeprowadzi jednolite ćwiczenia obrony cywilnej dla wszystkich regionów, pisze Baza, serwis powołując się na dekret szefowej Rospotrebnadzoru Anny Popowej.
Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii opublikowało film, w którym ironicznie pyta, ile krajów publicznie uznało rok później wyniki rosyjskich pseudoreferendów w Doniecku, Ługańsku, Chersoniu i Zaporożu.
Władze okupacyjne Sewastopola będą karać grzywnami właścicieli obiektów handlowych, jeśli odmówią udzielenia schronienia mieszkańcom podczas nalotu, powiedział "gubernator Sewastopola" Michaił Razwożajew na antenie sewastopolskiego kanału telewizyjnego STV.
Analityk wojskowy: Zachód zaczął przygotowywać się do przedłużającej się wojny
Zachodni analityk wojskowy Michael Coffman z Carnegie Endowment for International Peace, powiedział, że kraje zachodnie są coraz bardziej skłonne wierzyć, że wojna Rosji z Ukrainą będzie długa i nie zakończy się pojedynczą udaną operacją ukraińskich sił zbrojnych.
Ekspert uważa, że w przeszłości niektórzy na Zachodzie wierzyli, że "ta ofensywna operacja pozwoli Ukrainie negocjować ze względnej pozycji siły, że zmusi Rosję do negocjacji". "Ten pogląd, choć nie został całkowicie porzucony, w dużej mierze schodzi na dalszy plan" - uważa Coffman cytowany przez BBC. "Ludzie zdają sobie sprawę, że wojna będzie długa, a potencjalne szybkie sposoby na jej skrócenie należą już do przeszłości. Główny nurt planowania musi teraz skupić się na dłuższym konflikcie, który, jak wszystkie wojny, będzie miał różne fazy".
Senator Brejza: Handel z państwem zbrodniczym. Do Putina płynie kasa, a PiS na to pozwala
Lokalne mediai prywatne kanały publiczne donoszą, że Rosjanie zostali pokonani w Tokmaku. Nie ma jeszcze oficjalnych informacji z ukraińskiego Sztabu Generalnego.
Tokmak jest istotny, bowiem w pobliżu przecinają się tam ważne dla Rosjan trasy kolejowe, łączące okupowany Donbas z okupowanym Krymem.
Brytyjski minister obrony Grant Shapps podczas rozmów w Kijowie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim omawiał możliwości wzmocnienia obrony powietrznej Ukrainy. Wielka Brytania dostarczyła w tym roku rakiety, które pomogły Ukrainie przeprowadzić ataki na cele na terytorium okupowanym przez Rosję.
Moment dzisiejszego uderzenia w koksownię w Awdijiwce.
"Ukraina została wybrana do Rady Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej na lata 2023–2025. Dziękuję każdemu krajowi, który wsparł nasz wniosek. Ukraina pozostaje wiarygodnym partnerem w sektorze energii jądrowej i dołożymy wszelkich starań, aby wzmocnić zarówno istotną rolę MAEA, jak i globalne bezpieczeństwo jądrowe.
Musimy wszyscy współpracować, my wszyscy na świecie, którzy cenimy bezpieczeństwo, aby położyć kres wszelkim rodzajom szantażu nuklearnego, który Rosja próbuje normalizować" - napisał prezydent Wołodymyr Zełenski.
Rosyjska armia przeprowadziła atak artyleryjski na Chersoń. W ostrzale zginęły trzy kobiety - przekazały lokalne władze wojskowe.
Unia Europejska przedłużyła do 4 marca 2025 r. okres, w którym uchodźcy z Ukrainy będą mogli otrzymać ochronę na terytorium UE. Tymczasowe środki ochrony, wprowadzone wkrótce po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, miały wygasnąć w marcu 2024 roku.
W oświadczeniu Rady UE po spotkaniu w Brukseli stwierdzono, że decyzja została podjęta w celu "zapewnienia pewności ponad czterem milionom ukraińskich uchodźców mieszkających obecnie w UE".
"UE będzie wspierać Ukraińców tak długo, jak będzie to konieczne" - powiedział w tym kontekście pełniący obowiązki ministra spraw wewnętrznych Hiszpanii Fernando Grande-Marlasca Gomez.