Minionej doby Siły Zbrojne Ukrainy uderzyły w kompleks rakiet przeciwlotniczych S-300 i 6 dział artylerii przeciwnika - poinformował w środę wieczorem ukraiński Sztab Generalny Sił Zbrojnych. NATO znacząco zwiększy produkcję amunicji - zarówno na użytek państw sojuszu, jak i dla Ukrainy. W nocy ze środy na czwartek Siły Powietrzne Ukrainy odparły zmasowany atak rosyjskich dronów i zestrzeliły 34 z 44 biorących w nim udział bezzałogowców.
Pokaż od:
28 września 22:13

Burmistrz Moskwy powiedział, że Azja, podążając za Zachodem rozpoczęła wojnę gospodarczą przeciwko Rosji

Siergiej Sobianin zauważył, że po odwróceniu się Rosji na wschód z powodu sankcji nałożonych za wojnę z Ukrainą, kraje azjatyckie postanowiły wycisnąć z tej sytuacji maksymalne korzyści. W szczególności aktywnie zapewniają swoim firmom różne preferencje, "w istocie dumping", i podnoszą ceny swoich produktów. "Nikt nie chce dawać technologii - ani w dziedzinie inżynierii mechanicznej, ani w dziedzinie budowy samolotów, ani w dziedzinie mikroelektroniki. Co więcej, otwarcie mówią nam: jeśli chcesz uzyskać niektóre technologie, kup cały produkt" - skarżył się Sobianin.

28 września 21:59

Niemiecki Federalny Urząd Antymonopolowy zezwolił niemieckiej firmie Rheinmetall na utworzenie przedsiębiorstwa obronnego na Ukrainie - donosi agencja Suspilne Media. 

Pierwszy etap będzie koncentrował się na konserwacji i naprawie sprzętu, który Niemcy przekazały Ukrainie. Następnie planowana jest produkcja niektórych rodzajów broni. Początkowo firma będzie działać wyłącznie na Ukrainie.

28 września 21:45

Minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiej Ławrow oskarżył Francję i Niemcy o zniszczenie integralności terytorialnej Ukrainy. "Francja i Niemcy zniszczyły integralność terytorialną Ukrainy, ponieważ nie zamierzały realizować porozumień mińskich" – powiedział Ławrow w rozmowie z mediami prokremlowskimi. Porozumienia mińskie dały przed laty kres wojnie w Donbasie. Na niewiele się zdało.

28 września 21:28

W Awdijiwce, szkoła odbudowana zaledwie 2 lata temu przy pomocy Litwy została zniszczona przez rosyjską rakietę - poinformował szef donieckiej obwodowej administracji wojskowej Pawło Kiryłenko. Wcześniej informowano, że w Awdijiwce w wyniku rosyjskiego ataku zapaliła się koksownia.

28 września 21:14

Turcja: Członkostwo Szwecji w NATO zostanie zatwierdzone

Reuters: Tureccy urzędnicy powiedzieli amerykańskiemu senatorowi Benowi Cardinowi, że członkostwo Szwecji w NATO zostanie zatwierdzone przez Wielkie Zgromadzenie Narodowe Turcji w pierwszej połowie października.

28 września 20:59

Rosyjski rząd zamierza zwiększyć wydatki wojskowe w 2024 roku o prawie 70% w porównaniu z tegorocznymi danymi, wynika z dokumentów opublikowanych na stronie internetowej rosyjskiego Ministerstwa Finansów.

Agencja informacyjna Bloomberg poinformowała 22 września, powołując się na swoje źródła, że Rosja zamierza w przyszłym roku znacznie zwiększyć wydatki budżetowe na obronność. Według jej danych, wydatki wojskowe w 2024 roku wyniosą 6 proc. PKB kraju, w porównaniu do 3,9 proc. w 2023 roku i 2,7 w 2021 roku.

Rosyjski Forbes zauważa, że "wydatki na obronność w 2024 r. po raz pierwszy staną się największą pozycją w budżecie, przewyższając politykę społeczną": zostanie na nią przeznaczone 7,73 bln rubli.

28 września 20:43

Tak wygląda kwatera główna Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej w Sewastopolu po uderzeniu rakietowym. Całkowicie spalona i zniszczona od środka.

28 września 20:28

Rosjanie uszczelniają bariery minowo-wybuchowe w kierunku Bachmuta - przekazał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

28 września 20:14

Polska odrzuca oskarżenia Białorusi o naruszenie przestrzeni powietrznej

Polskie władze odrzuciły oskarżenia Białorusi, której ministerstwo obrony twierdzi, że polski śmigłowiec naruszył w czwartek białoruską przestrzeń powietrzną.

"Dowództwo Operacyjne zdecydowanie odrzuca te doniesienia. Żaden polski śmigłowiec nie przekroczył białoruskiej przestrzeni powietrznej" - powiedział polski resort obrony w oświadczeniu dla agencji Reuters.

28 września 19:59

W całej Rosji odbędą się ćwiczenia na wypadek wojny nuklearnej

Rosyjskie władze rozpoczną przygotowania do ewentualnej wojny nuklearnej. 3 października, po raz pierwszy w historii, kraj przeprowadzi jednolite ćwiczenia obrony cywilnej dla wszystkich regionów, pisze Baza, serwis powołując się na dekret szefowej Rospotrebnadzoru Anny Popowej.

28 września 19:45

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii opublikowało film, w którym ironicznie pyta, ile krajów publicznie uznało rok później wyniki rosyjskich pseudoreferendów w Doniecku, Ługańsku, Chersoniu i Zaporożu.

28 września 19:30

Władze okupacyjne Sewastopola będą karać grzywnami właścicieli obiektów handlowych, jeśli odmówią udzielenia schronienia mieszkańcom podczas nalotu, powiedział "gubernator Sewastopola" Michaił Razwożajew na antenie sewastopolskiego kanału telewizyjnego STV.

28 września 19:18

Analityk wojskowy: Zachód zaczął przygotowywać się do przedłużającej się wojny

Zachodni analityk wojskowy Michael Coffman z Carnegie Endowment for International Peace, powiedział, że kraje zachodnie są coraz bardziej skłonne wierzyć, że wojna Rosji z Ukrainą będzie długa i nie zakończy się pojedynczą udaną operacją ukraińskich sił zbrojnych.

Ekspert uważa, że w przeszłości niektórzy na Zachodzie wierzyli, że "ta ofensywna operacja pozwoli Ukrainie negocjować ze względnej pozycji siły, że zmusi Rosję do negocjacji". "Ten pogląd, choć nie został całkowicie porzucony, w dużej mierze schodzi na dalszy plan" - uważa Coffman cytowany przez BBC. "Ludzie zdają sobie sprawę, że wojna będzie długa, a potencjalne szybkie sposoby na jej skrócenie należą już do przeszłości. Główny nurt planowania musi teraz skupić się na dłuższym konflikcie, który, jak wszystkie wojny, będzie miał różne fazy".

28 września 19:05

Senator Brejza: Handel z państwem zbrodniczym. Do Putina płynie kasa, a PiS na to pozwala

28 września 19:03

Lokalne media: Tokmak zdobyty!

Lokalne mediai prywatne kanały publiczne donoszą, że Rosjanie zostali pokonani w Tokmaku. Nie ma jeszcze oficjalnych informacji z ukraińskiego Sztabu Generalnego.

Tokmak jest istotny, bowiem w pobliżu przecinają się tam ważne dla Rosjan trasy kolejowe, łączące okupowany Donbas z okupowanym Krymem. 

28 września 18:53

Brytyjski minister obrony Grant Shapps podczas rozmów w Kijowie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim omawiał możliwości wzmocnienia obrony powietrznej Ukrainy. Wielka Brytania dostarczyła w tym roku rakiety, które pomogły Ukrainie przeprowadzić ataki na cele na terytorium okupowanym przez Rosję.

28 września 18:40

Moment dzisiejszego uderzenia w koksownię w Awdijiwce.

28 września 18:27

"Ukraina została wybrana do Rady Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej na lata 2023–2025. Dziękuję każdemu krajowi, który wsparł nasz wniosek. Ukraina pozostaje wiarygodnym partnerem w sektorze energii jądrowej i dołożymy wszelkich starań, aby wzmocnić zarówno istotną rolę MAEA, jak i globalne bezpieczeństwo jądrowe. 

Musimy wszyscy współpracować, my wszyscy na świecie, którzy cenimy bezpieczeństwo, aby położyć kres wszelkim rodzajom szantażu nuklearnego, który Rosja próbuje normalizować" - napisał prezydent Wołodymyr Zełenski.

28 września 18:13

Atak na Chersoń. Zginęły trzy kobiety

Rosyjska armia przeprowadziła atak artyleryjski na Chersoń. W ostrzale zginęły trzy kobiety - przekazały lokalne władze wojskowe.

28 września 18:02

Unia Europejska przedłużyła do 4 marca 2025 r. okres, w którym uchodźcy z Ukrainy będą mogli otrzymać ochronę na terytorium UE. Tymczasowe środki ochrony, wprowadzone wkrótce po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, miały wygasnąć w marcu 2024 roku.

W oświadczeniu Rady UE po spotkaniu w Brukseli stwierdzono, że decyzja została podjęta w celu "zapewnienia pewności ponad czterem milionom ukraińskich uchodźców mieszkających obecnie w UE".

"UE będzie wspierać Ukraińców tak długo, jak będzie to konieczne" - powiedział w tym kontekście pełniący obowiązki ministra spraw wewnętrznych Hiszpanii Fernando Grande-Marlasca Gomez.