Ukraina przeprowadziła w piątek atak rakietowy na kwaterę główną rosyjskiej floty czarnomorskiej na Krymie. Z doniesień wynika, że w ataku zginęło co najmniej dziewięć osób, a 16 zostało rannych. Wśród ofiar mają być najwyżsi rangą dowódcy floty Putina: gen. płk Aleksander Romanczuk, gen. broni Oleg Cekow. Napięcia między Polską a Ukrainą wzbudziły obawy Stanów Zjednoczonych. Waszyngton miał zwrócić się do Warszawy o wyjaśnienie wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego, który stwierdził, że "nie przekazujemy już żadnego uzbrojenia" Kijowowi - podaje Bloomberg.
Pokaż od:
23 września 22:57

Dziękujemy za lekturę relacji na żywo i zapraszamy jutro od 7:00.

23 września 22:30

Eksplozje w okupowanych częściach obwodu zaporoskiego

W okupowanych częściach obwodu zaporoskiego miały miejsce w sobotę wieczorem eksplozje - przekazały lokalne władze.

O wybuchach w okupowanym Bierdiańsku poinformowała Wiktoria Halitsina przewodnicząca ukraińskich władz miasta.

"Mieszkańcy zgłaszają informację o eksplozji, która miała miejsce w mieście" - napisała na Telegramie Halitsina dodając, że te doniesienia są obecnie weryfikowane i że ma nadzieję na "dobre wieści".

Informacje o serii eksplozji w Tokmaku przekazał mer Melitopola Iwan Fedorow.

"W Tokmaku drugi dzień z rzędu okupanci urządzili >>dyskotekę<<. Mieszkańcy mówią o serii kilku głośnych eksplozji" - przekazał Fedorow.

Siły Zbrojne Ukrainy kontynuują operacje kontrofensywne na obszarze obwodu zaporoskiego. Ostatnie działania SZU przeprowadzały w okolicach wsi Werbowe.

23 września 21:57

Ukraiński dron uderza w uciekającą przed nim łódź sił Federacji Rosyjskiej.

23 września 21:26

Ukraińcy odparli 9 ataków Rosji na kierunku Marjinki

Na kierunku Marjinki Siły Zbrojne Ukrainy odparły dziewięć ataków wroga, w rejonie Pobiedy i samej Marjinki - przekazał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w codziennym podsumowaniu sytuacji na froncie.

Łącznie siły agresora starły się 15 razy z wojskami obrońców Ukrainy.

Rosjanie w ciągu ostatnich 24 godzin przeprowadzili 5 ataków rakietowych, 44 naloty z powietrza i 22 ataki przy użyciu wyrzutni MLRS. Celem tych ataków były pozycje ukraińskich wojsk oraz zaludnione obszary mieszkalne.

Ukraińskie wojska w dalszym ciągu prowadzą operacje ofensywne w kierunku Melitopola i Bachmutu: ich działania powodują "straty w personelu i sprzęcie wojsk okupacyjnych", a także "doprowadzają siły wroga do wyczerpania na całej linii frontu”.

23 września 21:08

W drodze powrotnej z USA i Kanady do Ukrainy prezydent Wołodymyr Zełenski zatrzymał się na moment w Lublinie, by wręczyć odznaczenia państwowe polskim wolontariuszom, w tym dziennikarce TVN Biance Zalewskiej.

23 września 20:54

Ławrow: Zachód stara się podzielić ludzkość

- Stany Zjednoczone i podporządkowany im zachodni blok państw w dalszym ciągu podsycają konflikty, które sztucznie dzielą ludzkość na wrogie frakcje - mówił minister spraw zagranicznych USA Siergiej Ławrow podczas wystąpienia na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ.

Ławrow nie komentował wprost rosyjskiej inwazji na Ukrainę, ale otarł się o tematykę konfliktu podczas poruszania innych tematów geopolitycznych.

Według Ławrowa zachód robi wszystko, aby "zapobiec powstaniu prawdziwego wielobiegunowego porządku świata".

- Próbują zmusić świat do gry według własnych, egocentrycznych zasad - przekonywał szef rosyjskiej dyplomacji.

Przeciwwagą dla działań zachodu na być grupa państw rozwijających się BRICS - Brazylii, Rosji, Iranu, Chin i RPA.

- Naszą przyszłość kształtuje walka pomiędzy globalną większością na rzecz sprawiedliwszego podziału globalnych korzyści i cywilizowanej różnorodności a grupą nielicznych. Ci nieliczni stosują neokolonialne metody pacyfikacji, aby utrzymać wymykającą im się z rąk globalną dominację - przekonywał Ławrow.

Agencja Reuters poinformowała również, że szef rosyjskiego MSZ pojedzie w przyszłym miesiącu do Korei Północnej w celu dalszego negocjowania uzgodnień zawartych pomiędzy prezydentem Rosji Władimirem Putinem a Kim Dzong Unem.

23 września 19:46

Wicepremier Ukrainy apeluje do Ukraińców o wyjazd z Krymu

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk zaapelowała do Ukraińców o wyjazd z Krymu.

"Po raz kolejny proszę Ukraińców, by, jeśli jest to możliwe, wyjechali z Krymu. Poczekajcie na zajęcie półwyspu na terytorium znajdującym się pod kontrolą Ukrainy albo na obszarze innego państwa" - napisała na Telegramie Wereszczuk.

23 września 19:11

"FT": Biden podjął decyzję o przekazaniu Ukrainie systemów ATACMS przed wizytą Zełenskiego

Prezydent USA Joe Biden podjął decyzję o wyposażeniu Ukrainy w taktyczne systemy rakietowe dalekiego zasięgu (ATACMS) jeszcze przed wizytą Wołodymyra Zełenskiego w USA - informuje dziennik "The Financial Times".

Według źródeł dziennika administracja prezydenta USA wstrzymywała się z ogłoszeniem tej informacji. to ze względu na ryzyko skłonienia Rosji do przesunięcia swoich linii zaopatrzeniowych dalej od frontu.

Według "FT" Waszyngton wyśle ​​wersję rakiet uzbrojoną w amunicję kasetową, a nie pojedyncze głowice.

23 września 18:37

Zełenski w Lublinie. Wręczył odznaczenia polskim wolontariuszom

Podczas podróży powrotnej z USA i Kanady prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zatrzymał się w sobotę późnym popołudniem w Lublinie.

Lider Ukrainy nie spotkał się jednak z żadnymi przedstawicielami polskich władz, a wręczył odznaczenia dwojgu polskich wolontariuszy, aktywnych podczas rosyjskiej inwazji Ukrainy. To medyk Damian Duda i Bianka Zalewska, dziennikarka TVN.

Jak przekazał ukraiński prezydent Duda otrzymał odznaczenie za organizację grupy medycznej, która zajęła się ratowaniem ukraińskich żołnierzy na linii frontu, a także za powołanie fundacji poświęconej pomocy medykom z Ukrainy. Zalewska wyróżniona została za przeprowadzenie transportu rannych w wyniku wojny w Ukrainie dzieci do szpitali w Polsce.

"W Lublinie, w drodze powrotnej do Ukrainy, miałem zaszczyt wręczyć ukraińskie odznaczenia państwowe dwóm wybitnym polskim wolontariuszom. (...)  Dziękuję całej Polsce za nieocenione wsparcie i solidarność, które pomagają bronić wolności całej naszej Europy!" - napisał na Twitterze Zełenski.

23 września 17:50

Rosjanie ostrzelali apartamentowiec w Awdijiwce

Rosjanie ostrzelali ogniem z czołgów apartamentowiec w Awdijiwce. Dzięki przeprowadzonej na czas akcji ewakuacyjnej nikt nie został ranny.

"Płonie ostrzelany przez czołgi budynek mieszkalny w Awdijiwce. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń,  mieszkańców domu ewakuowano w porę w bezpieczniejsze rejony Ukrainy" - czytamy na Telegramie wojskowych władz obwodu donieckiego.

Jak piszą obwodowe władze Awdijiwka jest celem ciężkiego ostrzału ze strony Rosji właściwie codziennie. Tylko dzisiaj agresorzy dwukrotnie ostrzeliwali miasto z czołgów, raz z artylerii i jeszcze raz z systemów Grad.

23 września 17:31

Brytyjczycy prowadzą od początku wojny tajne rozmowy z przedstawicielami rządu Rosji

Przedstawiciele rządu Wielkiej Brytanii prowadzą rozmowy dyplomatyczne z kluczowymi przedstawicielami Rosji na temat światowego bezpieczeństwa - przekazał września brytyjski portal iNews, powołując się na swoje źródła dyplomatyczne.

Spotkania między przedstawicielami obu państw odbywały się w ciągu ostatnich 18 miesięcy w Wiedniu i Nowym Jorku, a ich celem było omówienie bezpieczeństwa międzynarodowego, problemu niedoboru zbóż i bezpieczeństwa nuklearnego.

"Wielka Brytania nie dzieli Ukrainy ani nie zawiera porozumień pokojowych w niczyim imieniu. Utrzymujemy kontakt i uważamy, że utrzymanie otwartego dialogu podczas wojny na Ukrainie jest kluczowe" - przekazał portalowi jeden z brytyjskich dyplomatów.

23 września 16:24

Zełeneski spotkał się z szefem Suwerennej Rady Sudanu

Na lotnisku w Montrealu doszło do nieplanowanego spotkania Wołodymyra Zełenskiego z szefem Suwerennej Rady Sudanu Abdelem Fattahem al-Burhanem.

Głównym tematem rozmowy była działalność rosyjskich prywatnych firm wojskowych w Afryce.

"Dziękuję za konsekwentne wspieranie przez Sudan suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Zaprosiłem al-Burhanema do wsparcia inicjatywy zbożowej i do udziału w jej tegorocznym szczycie. Wspólnie rozważaliśmy możliwe platformy do wzmocnienia współpracy między Ukrainą a krajami Afryki" - napisał na Telegramie Zełenski.

23 września 16:12

Spłata rosyjskiego długu, by uciąć dyskusje o związkach z Kremlem. Temat endometriozy potencjalnie kładący kres ostracyzmowi w parlamencie. Wzrost poparcia w sondażach. Jak potwierdzają najnowsze sondaże, skrajnie prawicowa partia Marine Le Pen coraz bardziej zyskuje na popularności. Na drodze może jej jednak stanąć sąd.

23 września 15:57

Eksplozje na okupowanym Krymie

Nowoozernoe na okupowanym Krymie i dym z eksplozji po prawdopodobnym ostrzale sił ukraińskich.

23 września 15:00

Rosja oskarżyła Ukrainę o przeprowadzenie w sobotę, dzień po ataku na kwaterę główną rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, kolejnego ataku rakietowego na Sewastopol na Krymie .

Gubernator regionu twierdzi, że w sobotę w Sewastopolu na około godzinę wprowadzono stan alarmu przeciwlotniczego po tym, jak w pobliżu molo spadły szczątki przechwyconych rakiet.

Wstrzymano i wznowiono także ruch promowy w tym rejonie.

23 września 14:45

Samolot Ił-76 rozbił się w Mali na lotnisku Gao. Pojawiają się doniesienia, że był używany przez najemników Grupy Wagnera.

23 września 14:30

Zespół Aleksieja Nawalnego utworzył nową siedzibę Fundacji Antykorupcyjnej w Wilnie po tym, jak latem 2021 roku organizacja ta została uznana za „ekstremistyczną”, co oznacza, że ​​cała jej działalność jest nielegalna w Rosji.

Nawalny pozostaje zamknięty w rosyjskiej celi i otrzymał nowy, 19-letni wyrok w nowym procesie, który odbył się w więzieniu na początku tego miesiąca. 

23 września 14:15

Dyrektor Banku Finlandii Olli Rehn, który oficjalnie został kandydatem na prezydenta Finlandii z partii „Centrum”, opowiedział się za przekazaniem zamrożonych aktywów Federacji Rosyjskiej na rzecz odbudowy Ukrainy.

23 września 13:55

Obwód zaporoski, Ukraina. Jedna osoba zginęła w wyniku nalotów na miasto Orichiw.

23 września 13:40

Prokurator generalny Ukrainy Andrij Kostin poinformował w sobotę, że spotkał się z dyrektorem Amerykańskiego Biura ds. Międzynarodowych.