Drugi statek towarowy wypłynął z Czarnomorska tymczasowym korytarzem zbożowym ustanowionym przez Marynarkę Wojenną Ukrainy. Andrzej Duda wypowiedział się w łagodzącym tonie o polsko-ukraińskim konflikcie. Pocisk rakietowy uderzył w Krzemieńczuk. Są zabici i ranni, w tym dziecko.
Pokaż od:
22 września 22:13

"Ukraina mogłaby ocalić więcej istnień ludzkich, gdyby dostawy pomocy wojskowej były szybsze" - powiedział Wysoki Przedstawiciel UE do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa Josep Borrell- donosi The Guardian. "Unia jest wciąż daleko od posiadania potrzebnych zdolności obronnych. [...] Wojna wymagała ćwiczeń na żywo, aby pokazać możliwości Europy” – dodał Borrel.

22 września 21:57

Ukraińskie media donoszą nieoficjalnie, że w ataku na siedzibę dowództwa Floty Czarnomorskiej zginął admirał Wiktor Sokołow, dowódca Floty, który wówczas przebywał w swoim biurze. Nie ma jeszcze potwierdzenia tej informacji.

22 września 21:50

Na zdjęciu rakieta lecąca nad kwaterą główną rosyjskiej Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu. W tej chwili kwatera główna ciągle płonie, prawdopodobnie ​​doszło do co najmniej dwóch ataków na nią.

22 września 21:40

"Warszawa chce widzieć silne państwo ukraińskie, które wyjdzie z tej wojny z dynamiczną gospodarką" - p owiedział polski minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau w rozmowie z Politico.

Rau zauważył również, że nie ma sprzeczności w stanowisku Polski w sprawie Ukrainy. "Wspieranie Ukrainy w odpieraniu rosyjskiej inwazji i ochrona naszych obywateli, ochrona ich przed nieuczciwą konkurencją gospodarczą - oba te zadania jednocześnie służą interesom Polski" - powiedział polski minister .

Wcześniej w Nowym Jorku Rau powiedział, że był pod "głębokim wrażeniem" słów prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego podczas jego przemówienia na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ.

22 września 21:33

Wzrosła liczba osób rannych w ataku rakietowym na Krzemieńczuk. Rannych zostało 31 osób, w tym troje dzieci - przekazały lokalne władze. Dodano, że operacje poszukiwawcze zostały zakończone.

22 września 21:20

Zniszczenie rosyjskiego czołgu T-72B i wyrzutni BMP-1.

22 września 21:05

Wielka Brytania przeprowadziła tajne rozmowy z Rosją w sprawie Ukrainy

Brytyjscy i rosyjscy urzędnicy przeprowadzili serię rozmów dyplomatycznych w związku z wojną na Ukrainie. Źródła poinformowały brytyjskie media, że spotkania odbywały się przez półtora roku w różnych miejscach, w tym we Wiedniu i w Nowym Jorku.

Podczas rozmów obie strony dyskutowały o bezpieczeństwie Wielkiej Brytanii i społeczności międzynarodowej, a także poruszyły temat niedoborów zboża i bezpieczeństwa nuklearnego w kontekście wojny na Ukrainie. Według brytyjskiego dyplomaty jedyną kwestią, której Wielka Brytania nie próbowała omówić, były możliwe rozmowy pokojowe z Kijowem. Rzecznik brytyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych potwierdził, że spotkania z rosyjskimi urzędnikami się odbywały. Dodał, ze działo się to wtedy, gdy uznano to za "absolutnie konieczne". Dodał, że wszelkie twierdzenia, iż rozmowy były próbą wynegocjowania zakończenia wojny na Ukrainie są "nieprawdziwe i nieprawdziwe".

22 września 20:50

W sieci pojawiło się kolejne nagranie ataku rakietowego na siedzibie Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu.

22 września 20:38

Ukraińscy hakerzy włamali się do bazy danych rosyjskiego systemu rezerwacyjnego Sirena-Travel. Uzyskali dostęp do danych dotyczących 3,4 miliarda numerów telefonów i 664 mln lotów

Ukraiński projekt KibOrg poinformował o włamaniu do bazy danych rosyjskiej firmy Sirena-Travel, zorganizowanym przez grupę Muppets. Zwrócił na to uwagę serwis  "Ważne historie" (uznany w Rosji za "zagranicznego agenta" i niepożądaną organizację.

22 września 20:24

Oblicza wojny: "Kiedy rozpoczęła się inwazja, 14-letnia Weronika z obwodu charkowskiego trafiła do swojej ciotki. Później została wywieziona do Rosji i umieszczona w szkole z internatem w Lipiecku. Przez 11 miesięcy matka dziewczynki, Nina (żołnierka SZU), próbowała odzyskać dziecko, ale Weronice nie pozwolono opuścić Federacji Rosyjskiej.

"Tamtejsze dzieci nazywały mnie "Banderą" i znęcały się nade mną. Oskarżały mnie o mobilizowanie ich ojców z mojego powodu. Mówili, że jestem głupia, bo jestem Ukrainką" - wspomina dziewczynka rosyjską szkołę z internatem.

Weronika jest jednym z 400 dzieci, które Ukraina odzyskała po wywiezieniu do Rosji. Została uratowana dzięki międzynarodowej presji - Ukraina zwołała specjalne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ, na którym przemawiała jej matka.

Według ukraińskich władz Rosjanie od czasu rozpoczęcia inwazji porwali i deportowali dziesiątki tysięcy dzieci z Ukrainy. W tym tygodniu w Hadze rozpoczęła się kampania informacyjna BringKidsBackUA, której celem jest zwrócenie uwagi na uprowadzenia dzieci. 

22 września 20:10

Kanada przeznaczy 482 miliony dolarów dla Ukrainy, przekaże czołgi Leopard 2 i nałoży nowe sankcje na Rosję - donosi kanadyjska stacja CTV.

22 września 19:55

Z braku pieniędzy okupanci kradną zwierzęta w Tokmaku – przekazał Sztab Generalny.

W wieczornym podsumowaniu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy przekazano: "W mieście Tokmak w obwodzie zaporoskim miejscowa ludność w dalszym ciągu cierpi z powodu działań żołnierzy rosyjskich sił okupacyjnych, którzy z powodu opóźnień wypłat i braku żywności dokonują masowych kradzieży. Okupanci zmuszają ludność cywilną do oddawania im zwierząt domowych, żywności i konserw”.

22 września 19:45

Węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto stwierdził, że sankcje wobec Rosji "nie działają". "Zawiodły" - ocenił polityk.

22 września 19:40

Rosyjskie władze przygotowują rekordową, największą od 11 lat podwyżkę taryf gazowych dla gospodarstw domowych. Ma to na celu podreperowanie budżetu Gazpromu, który stracił trzy czwarte przychodów na swoim kluczowym europejskim rynku.

Hurtowe taryfy gazowe dla gospodarstw domowych zostaną zwiększone o 11,2 proc. od lipca 2024 r. i o kolejne 8,2 od lipca 2025 r., zgodnie z prognozą opublikowaną przez Ministerstwo Gospodarki.

22 września 19:28

Morawiecki: "Zełenski ma nie obrażać Polaków"

"Chcę powiedzieć prezydentowi Zełenskiemu, żeby nigdy więcej nie obrażał Polaków tak jak ostatnio podczas swojego wystąpienia w ONZ. Polacy nigdy na to nie pozwolą, a obrona dobrego polskiego imienia jest nie tylko moim obowiązkiem i honorem, ale jest najważniejszym zadaniem rządu RP. Będziemy bronić w obecnym kontekście geopolitycznym wszystkich naszych racji i wiemy, jak te racje należy ukształtować" powiedział Mateusz Morawiecki podczas wiecu w Świdniku.

22 września 19:25

Estoński wywiad uważa, że ​​w najbliższej przyszłości ani Ukraina, ani Federacja Rosyjska nie odniosą sukcesu na froncie - pisze Ukraińska Prawda.

Ocenę taką wygłosił w piątek nowy szef estońskiego centrum wywiadu wojskowego, pułkownik Ants Kiviselg. 

Kiviselg zauważył też, że przegrupowują i przerzucają siły, mając nadzieję na utrudnienie natarcia ukraińskich sił obronnych w stronę Melitopola. Jego zdaniem przesunięcie tak zwanych „elitarnych” jednostek, jak 76. i 7. Dywizji Szturmowej Sił Powietrznodesantowych pokazuje, że dowództwo rosyjskie uważa taktyczny sukces ukraińskiej ofensywy na tym kierunku za realistyczny. Według Kivisela sytuacja najprawdopodobniej zmusi rosyjskie dowództwo do podjęcia większego ryzyka w wykorzystaniu lotnictwa. Dodał, że w pozostałych obszarach frontu nie widać znaczących zmian; Trwają systematyczne i kompleksowe prace nad izolacją Bachmutu, ale nie należy spodziewać się szybkich sukcesów – zauważył.

22 września 19:10

Amerykański Departament Obrony podpisał umowę z firmą Elona Muska na dostarczenie ukraińskiemu wojsku łączności Starlink - poinformował rzecznik Pentagonu Pat Ryder.

"Mogę potwierdzić, że zawarliśmy umowę ze Starlink na usługi wspierające Ukrainę, której ostatecznym celem jest zapewnienie jej niezbędnej infrastruktury łączności satelitarnej" - przekazał Ryder.

22 września 18:55

Rosjanie przygotowują kampanię informacyjną mającą na celu dyskredytację Ukrainy za granicą.

Polityk Andrij Jermak poinformował, że władze mają informację, iż Rosjanie przygotowują kampanię informacyjną mającą na celu dyskredytację prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i jego ekipy za granicą.

"Oto tezy, którymi będą się posługiwać rosyjscy propagandyści: Będą rozmawiać o wyborach prezydenckich w Federacji Rosyjskiej, które pokażą zdecydowane poparcie Putina przez rosyjskie społeczeństwo. Powiedzą, że w Kijowie jest kryzys, gdzie rząd traci zaufanie elit politycznych".

22 września 18:40

Termin przystąpienia Ukrainy do UE zależy od samej Ukrainy, powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w wywiadzie dla The Washington Post.

"To zależy od tego, kiedy kraj będzie gotowy do przystąpienia. Istnieją kryteria dotyczące systemu sądownictwa, prawa i porządku oraz gotowości gospodarczej kraju.

Istnieje cały zestaw kryteriów, które muszą zostać spełnione, aby przystąpić do jednolitego rynku i UE" - powiedziała.

22 września 18:25

W piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z premierem Kanady Justinem Trudeau, po czym przemówił w parlamencie. Była to pierwsza podróż do tego kraju od czasu inwazji Rosji na pełną skalę.