Instytut Studiów nad Wojną raportuje o postępach ukraińskiej armii w kierunku Bachmutu. Władze Rosji sprzedają nieruchomości, które przywłaszczyły w Ukrainie, w tym mieszkanie Zełenskiego. Śledź relację na żywo.
Pokaż od:
18 września 22:04

Film dokumentalny "20 dni w Mariupolu" ukraińskim kandydatem do Oskara

Film dokumentalny "20 dni w Mariupolu" wybrany został ukraińskim kandydatem do Oskara. Obraz będzie miał szansę znaleźć się w gronie pięciu międzynarodowych pełnometrażowych filmów, które zawalczą w 2024 o statuetkę tej kategorii.

"20 dni w Mariupolu" to film nakręcony przez laureata nagrody Pulitzera Mścisława Czernowa. Przedstawia on wydarzenia pierwszych tygodni rosyjskiej inwazji z perspektywy ekipy reporterów Associated Press. Film zdobył uznanie krytyków, szereg międzynarodowych nagród oraz został najbardziej kasowym dokumentem w historii ukraińskiego box office'u. 

 
18 września 21:30

Ministrowie spraw zagranicznych państw UE spotkają się w Kijowie

Kolejne spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw UE odbędzie się najprawdopodobniej w Kijowie na początku października - poinformowała włoska agencja prasowa ANSA.

Szefowie resortów dyplomacji 27 państw Unii Europejskiej zbiorą się w stolicy Ukrainy, aby "zademonstrować wsparcie UE dla walki tego kraju z rosyjską agresją" i "kontynuować drogę integracji politycznej Kijowa z Unią" - twierdzi agencja powołując się na anonimowe źródła we włoskim rządzie.

Na szczycie będą dyskutowane nowe sankcje na Rosję - tym razem głównie wymierzone w sektor zaawansowanych technologii - oraz nowy pakiet pomocy wojskowej.

18 września 21:23

Rosja nie zamierza już przestrzegać sankcji nałożonych na Koreę Północną - to bodaj najważniejszy wniosek po wizycie Kim Dżong Una u Władimira Putina. A bez tego nie da się powstrzymać programu nuklearnego Pjongjangu.

18 września 21:14

Niemcy ogłaszają nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 400 mln euro

Niemcy ogłosiły nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 400 mln euro.

W pakiecie znajdą się m. in. amunicja do moździerzy, artylerii i systemów artlerii rakietowej MARS II, pojazdy opancerzone, systemy usuwania min, odzież wojskowa i generatory prądu i ciepła - przekazał minister obrony Niemiec Boris Pistorius w rozmowie z dziennikiem "Bild".

Zapytany o możliwość dostarczenia Ukrainie rakiet dalekiego zasięgu Taurus, Pistorius odpowiedział, że decyzja nie została jeszcze podjęta, ponieważ Berlin musi rozważyć „różne aspekty: polityczne, prawne, wojskowe i techniczne”.

18 września 21:03

Zełenski spotka się z prezydentem Brazylii

Wołodymyr Zełenski spotka się z prezydentem Brazylii Luizem Inácio Lulą da Silvą - przekazała kancelaria brazylijskiej głowy państwa.

Będzie to pierwsze spotkanie obu liderów, którzy do tej rozmawiali tylko raz, w marcu, przez połączenie wideo. Krótka rozmowa miała miejsce po tym, jak państwa Organizacji Narodów Zjednoczonych głosowały nad rezolucją wzywającą Rosję do wycofania swoich wojsk z Ukrainy.

Planowane spotkanie również odbędzie się kontekście Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Liderzy spotkają się w Nowym Jorku, gdzie Zełenski odbędzie rozmowę w cztery oczy także z prezydentem USA Joem Bidenem.

18 września 20:52

W Ukrainie postawiono nagrobek Władimira Putina

W Ukrainie postawiono nagrobek Władimira Putina - poinformował korespondent dziennika "The Financial Times".

"Putin to kretyn. Umrzyj wczoraj, draniu! Jeśli chcesz pluć, pluj. Jeśli chcesz się odlać, sikaj tutaj!!" - napisano na pomniku.

18 września 20:41

SZU przełamały jedną z linii obrony w okolicy Bachmutu

Siły Zbrojne Ukrainy przełamały jedną z linii obrony w okolicy Bachmutu w obwodzie donieckim - przekazał dowódca wojsk lądowych Ukrainy gen. Ołeksander Syrski.

Według wojskowe wokół Bachmutu toczą się zacięte walki, a Rosja przeprowadza kontrataki z różnych kierunków jednocześnie, próbując odzyskać pozycje utracone po wyzwoleniu przez Ukrainę Andrijiwki i Kliszczejewki.

- Na pierwszy rzut oka to były małe wsie, ale stanowiły one ważne elementy linii obronnej wroga rozciągającej się od Bachmutu do Gorłówki

- przekazał gen. Syrski.

Nie zmienia to jednak faktu, że sytuacja wojsk ukraińskich na wschodnim kierunku frontu pozostaje "trudna". Rosjanie mają przygotowywać nowe operacje ofensywne na kierunkach Łymanu i Kupiańska.

W niedzielę Ukraina ogłosiła wyzwolenie Kliszcziwki, położone ok. 9 km od Bachmutu. Wieś była pod rosyjską okupacją od stycznia tego roku.

18 września 20:08

Były prezydent Donald Trump przekonuje w najnowszym wywiadzie dla NBC News, że szybko zakończyłby wojnę w Ukrainie, pośrednicząc w negocjacjach między Putinem a Zełenskim, oraz że bez niego nie byłoby NATO.

18 września 19:51

Kolejne zdjęcia dostarczonych do Ukrainy czołgów Leopard 1A5, w tym m. in. w kamuflażu. Siły Zbrojne Ukrainy miały otrzymać już 20 takich maszyn.

18 września 19:35

Zniszczenia siedziby tzw. Donieckiej Republiki Ludowej w Doniecku po uderzeniu ukraińskiej pocisków.

18 września 19:30

Ukraina złożyła skargę do WTO na Polskę, Węgry i Słowację

Ukraina złożyła skargę do Światowej Organizacji Handlu (WTO) na Polskę, Węgry i Słowację. Powodem jest przedłużenie przez te kraje embarga na ukraińskie produkty rolne mimo zdjęcia zakazu przez Komisję Europejską - podała agencja Reuters.

Wcześniej złożenie takiego zażalenia zapowiadał ukraiński wiceminister rolnictwa Taras Kaczka.

Ukraina zapowiedziała również nałożenie restrykcji na import polskich owoców i warzyw.

18 września 18:51

Rosja wycofała 80 proc. swoich wojsk spod granicy z Norwegią

Rosja wycofała 80 proc. swoich wojsk spod granicy z Norwegią - powiedział głównodowodzący Sił Zbrojnych Norwegii gen. Eirik Kristoffersen.

Lądowa granica między Norwegią a Rosją ma niecałe 200 km i przebiega między Sor-Varanger na północnym wschodzie kraju a rejonem pieczengskim w Rosji.

Kristoffersen podkreślił, że ruch Moskwy oznacza, że tak naprawdę nie obawia się ona militarnie NATO.

- Putin doskonale wie, że NATO nie stanowi zagrożenia dla Rosji - ani Norwegia, ani Szwecja, ani Finlandia, ani Polska nie stanowią żadnego zagrożenia. Gdyby myślał inaczej, nie mógłby przenieść wszystkich swoich sił na Ukrainę - powiedział w poniedziałek generał.

18 września 18:13

Jurij Andruchowycz, jeden z najważniejszych współczesnych pisarzy ukraińskich, 20 września spotka się z mieszkańcami Opola. To jeden z najważniejszych akcentów Festiwalu Filmów UKRAINA!

18 września 17:55

Czołg Leopard 2A6 w służbie Sił Zbrojnych Ukrainy.

18 września 17:37

Hiszpania: jednostronne embarga na import ukraińskich produktów rolnych są nielegalne

Jednostronne embarga na import ukraińskich produktów rolnych są nielegalne - powiedział minister rolnictwa Hiszpanii Luis Planas Puchades.

Minister dodał jednak, że „do Komisji Europejskiej należy ocena”, czy któryś z członków UE złamał jakiekolwiek prawo.

Polska, Słowacja i Węgry wprowadziły jednostronne embarga na wybrane produkty rolne po tym, jak Komisja Europejska nie zdecydowała się przedłużyć takich przepisów po 15 września.

18 września 16:58

"Rosja Putina stanowi zagrożenie dla wszystkich, nie tylko dla Ukrainy. Niezależnie od odległości geograficznej. Jej arsenał wojny hybrydowej obejmuje ingerencję w wybory, hakowanie, przekupstwo, szantaż, sabotaż, zamachy stanu, zabójstwa i inne narzędzia. Musimy pokonać Rosję teraz, gdy jest słaba" - napisał szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba komentując nagranie portalu United 24 o ingerencji Rosji w światową politykę.

18 września 16:38

TASS: FSB aresztowało dwóch członków Legionu Wolność Rosji

Federalna Służba Bezpieczeństwa aresztowała dwóch członków Legionu Wolność Rosji: organizacji partyzanckiej, która prowadziła w maju działania na terenie rosyjskiego obwodu biełgorodzkiego - przekazała agencja prasowa TASS.

Według FSB zatrzymani planowali atak terrorystyczny na budynek administracyjny w Rostowie w obwodzie jarosławskim.

Podczas przeszukania mieszkań aresztowanych znaleziono "cztery butelki po koktajlach Mołotowa, wypełnione formularze umów o służbę w siłach zbrojnych Ukrainy, a także kwestionariusze i odręczne oświadczenia zawierające antyrosyjskie deklaracje".

18 września 16:25

Dwie osoby zginęły w ostrzale obwodu donieckiego

Dwie osoby zginęły w rosyjskim ostrzale obwodu donieckiego - przekazała prokuratura generalna Ukrainy.

O godzinie 7:30 agresorzy przeprowadzili atak artyleryjski na wieś Piwniczne, niedaleko miasta Toreck.

W wyniku eksplozji pocisku wroga zginął rowerzysta. Inny miejscowy przebywał na zewnątrz podczas ataku i odłamek pocisku wbił mu się w klatkę piersiową. 

O 11:45 Rosjanie ostrzelali pociskami rakietowymi Awdijiwkę. Zginęła kobieta przebywająca w swoim domu.

Wczoraj, 17 września, Rosjanie zabili w obwodzie donieckim jednego cywila, a czterech innych ranili.

18 września 15:43

Zachodnie firmy, które nadal działały w Rosji od czasu inwazji Moskwy na Ukrainę w 2022 r., wygenerowały miliardy dolarów zysków, ale Kreml zablokował im dostęp do gotówki, próbując przykręcić śrubę „nieprzyjaznym” narodom – podaje "Financial Times", powołując się na dane opracowane przez Kijowską Szkołę Ekonomiczną. Wynika z nich, że zachodnie firmy obecne nadal w Rosji wygenerowały 18 miliardów dolarów zysków.

„Od tego czasu liczby mogły znacznie wzrosnąć, choć nie można dokładnie oszacować, o ile, ponieważ większość międzynarodowych przedsiębiorstw działających w Rosji co roku publikuje jedynie swoje wyniki lokalne” – powiedział zastępca dyrektora ds. rozwoju KSE Andrii Onopriienko, który opracował dane.

18 września 15:17

SZU ostrzeły kwaterę okupacyjnych władz obwodu donieckiego

Siły Zbrojne Ukrainy ostrzelały kwaterę główną okupacyjnych prorosyjskich władz obwodu donieckiego (tzw. Donieckiej Republiki Ludowej) znajdującą się w Doniecku.