Od północy obowiązuje zakaz wjazdu do Polski aut osobowych o rosyjskich rejestracjach. W nocy Rosjanie ostrzelali odwód odeski z kolei władze Moskwy donoszą o zestrzelonych dronach w Moskwie. Andrzej Duda przyjechał do USA.
Pokaż od:
17 września 22:50

To  już koniec na dziś. Dziękujemy, że byli Państwo z nami.

17 września 22:07

Krymskie lokalne stacje telewizyjne też donoszą o eksplozjach w pobliżu autostrady Fiolentowskoje. Znajduje się tam rosyjska wojskowa jednostka obrony powietrznej.

17 września 20:49
17 września 19:56

Lotnictwo Sił Obronnych Ukrainy przeprowadziło w ciągu ostatniej doby dziewięć ataków na obszary koncentracji personelu broni i sprzętu wojskowego rosyjskich okupantów - poinformował Sztab Generalny Ukrainy w wieczornym raporcie.

17 września 19:29

Ukraińscy żołnierze pokazali nagranie, w którym mówią o wyzwoleniu Kliszczijiwki w obwodzie donieckim. Informację o zdobyciu miejscowości podał również dowódca ukraińskich sił lądowych generał Ołeksandr Syrski.

17 września 19:26

Ukraińcy wyzwolili Kliszczijiwkę

Ukraińskie wojska wyzwoliły miejscowość Kliszczijiwka pod Bachmutem w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformował w niedzielę dowódca ukraińskich sił lądowych generał Ołeksandr Syrski.

Kliszczijiwka została "oczyszczona" z Rosjan - napisał Syrski na Telegramie. Siły zbrojne przekazały, że w wyzwolonej miejscowości trwają "działania stabilizacyjne".

17 września 17:46

Duda spotka się z Zełenskim w USA

Prezydent Andrzej Duda potwierdził, że w Nowym Jorku spotka się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w kuluarach sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Ukraiński przywódca ma po raz drugi od wybuchu wojny odwiedzić Stany Zjednoczone. W planach ma również spotkanie z prezydentem USA Joe Bidenem.

- Mamy ustalone spotkanie w formule bilateralnej. Takie spotkanie ma się odbyć - powiedział prezydent w Jersey City pod Nowym Jorkiem.

17 września 17:31
17 września 17:03

Rosja chce, by Korea Północna otworzyła swoje "przedstawicielstwa dyplomatyczne" w okupowanym Doniecku i Ługańsku na wschodzie Ukrainy - podaje portal Sprotyw, utworzony przez Siły Operacji Specjalnych Ukrainy.

17 września 16:26

Na wschodzie Łotwy, przy granicy, rozpoczęła się w niedzielę aktywna faza manewrów wojskowych Namejs 2023 - poinformowały siły zbrojne tego kraju. Celem ćwiczeń, które potrwają do 2 października, jest sprawdzenie i ulepszenie łotewskich planów obronnych.

17 września 15:57

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK) potwierdził, że uprowadzony w 2022 r. przez Rosjan Ihor Kołychajew, mer Chersonia na południu Ukrainy, ma status jeńca - podaje portal Suspilne. Informację tę otrzymał od MKCK syn mera, Swiatosław Kołychajew.

"Skontaktowałem się z Czerwonym Krzyżem. Powiedziano mi, że strona rosyjska dodała mojego ojca, Ihora Kołychajewa, do listy jeńców i znajduje się on na terytorium Federacji Rosyjskiej" - powiedział syn mera. Jak podkreślił, nie wie, gdzie dokładnie jest jego ojciec i jaki jest stan jego zdrowia.

Kołychajew został aresztowany w celu stłumienia oporu wobec okupacji rosyjskiej. Chersoń był okupowany od początku marca 2022 roku, jednak Kołychajew - mer lojalny wobec władz w Kijowie - pozostał w mieście. Argumentował, że wypełnia w ten sposób swoje zobowiązania wobec wyborców.

O uprowadzeniu Kołychajewa jego współpracownicy poinformowali w czerwcu 2022 r. Kilka miesięcy później, w listopadzie 2022 r. Chersoń został zajęty przez armię ukraińską, gdy wojska rosyjskie wycofały się na lewy (wschodni) brzeg Dniepru.

źródło: PAP

17 września 15:38
17 września 14:55

Polska jako ostatnie państwo UE graniczące z Rosją będzie egzekwować unijny zakaz wwozu samochodów osobowych z Rosji. Ale nie wiadomo, czy polskie władze będą też zajmować auta z Rosji jeżdżące już po naszych drogach.

17 września 14:38

Dobowe oraz całościowe (od początku pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę) straty wojskowe Federacji Rosyjskiej na infografice. 

17 września 14:18

Rosja umacnia się wokół okupowanej miejscowości Tokmak. Rosną obawy związane z penetracją pierwszej linii obrony

W ostatnich dniach siły rosyjskie prawdopodobnie wzmocniły swoją obronę wokół okupowanego miasta Tokmak na południu Ukrainy, około 16 km za obecną linią frontu - podaje wywiad brytyjski. Według Brytyjczyków, Rosjanie mają rozmieszczać tam dodatkowe punkty kontrolne, „jeżową” obronę przeciwpancerną i nowe okopy na obszarze kontrolowanym przez 58. Połączoną Armię Zbrojeń.

"Tokmak przygotowuje się do roli filaru drugiej głównej linii obrony Rosji. Poprawa obronności miasta prawdopodobnie wskazuje na rosnące zaniepokojenie Rosji ukraińskimi taktycznymi penetracjami pierwszej głównej linii obronnej na północy" - analizuje wywiad. 

17 września 13:50

Założyli mi na głowę worek, ręce za plecami skuli kajdankami. Już nie myślałam o życiu ani o tym, ilu ich przyjdzie - opowiada Iryna Dovgan, Ukrainka uprowadzona i torturowana przez rosyjskich separatystów. Życie uratowało jej zrobione ukradkiem zdjęcie, które obiegło świat. Jest jedną z bohaterek nowej serii reportaży "Kobieta na krańcu świata" Martyny Wojciechowskiej. 

17 września 13:27

Nagranie przedstawia, jak ukraińska obrona powietrzna niszczy rosyjski pocisk manewrujący. Tej nocy Ukraińcy zestrzelili 6 z 10 rakiet, a także 6 dronów. 

17 września 12:57

Rosja informuje o dwóch kolejnych atakach dronami

Z Rosji napływają doniesienia o dwóch kolejnych atakach dronami w głąb jej terytoriów.

Według ministerstwa obrony oraz gubernatora obwodu, dron miał zostać zestrzelony nad obwodem woroneskim. Nie ma ofiar ani zniszczeń. 

O rozbiciu się drona na terenie centrum logistycznego poinformowały władze obwodu tulskiego. Nie było ofiar ani poważnych uszkodzeń infrastruktury.

17 września 12:16

Dopóki reżim putinowski będzie rządził Rosją, obywatele tego kraju będą przechodzić kurs imperialnego mindfulness. Świadczy o tym stosunek do agresji 17 września 1939 r.