Od północy 17 września zacznie obowiązywać zakaz wjazdu do Polski aut o rosyjskich rejestracjach. Ukraina zdobyła Andrijiwkę w obwodzie donieckim, czemu zaprzecza rosyjskie ministerstwo obrony. Niewielka miejscowość jest doszczętnie zniszczona. Komisja Europejska zdecydowała, że unijny zakaz importu z Ukrainy do pięciu krajów, w tym Polski, nie zostanie przedłużony. Zakaz wygasł w sobotę o północy.
Pokaż od:
16 września 22:55

To już koniec na dziś. Dziękujemy, że byli Państwo z nami.

16 września 22:31

Deportowany z Mołdawii szef mołdawskiej redakcji Sputnika, kremlowskiej „agencji informacyjnej”, Witalij Denisow ma stopień pułkownika, najprawdopodobniej pracował dla rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU i zajmował się m.in. dezinformacją – ustalił niezależny portal śledczy The Insider.

16 września 21:29

Siły ukraińskie osiągnęły powodzenie w działaniach na wschodzie w rejonie Kliszczijiwki i na południu w pobliżu miejscowości Werbowe i Nowoprokopiwka w obwodzie zaporoskim – napisała na Telegramie wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.

16 września 20:48

Mimo iż ubiegłoroczna kampania ataków wymierzonych w ukraińską infrastrukturę cywilną nie przyniosła większych efektów, według danych brytyjskiej agencji wywiadowczej Defence Intelligence (DI) Kreml zamierza powtórzyć operację będącą jawnym naruszeniem prawa międzynarodowego.

16 września 20:27

Ukraińskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało, że w wyniku rosyjskich ataków na Charków i cały region zginęły co najmniej dwie osoby, a siedem zostało rannych.

16 września 19:57

Trzy rosyjskie okręty desantowe zostały przemieszczone z Morza Czarnego na Morze Azowskie – powiadomił rzecznik Marynarki Wojennej Ukrainy, wiążąc te działania z udanym atakiem sil ukraińskich na stocznię w okupowanym Sewastopolu i uszkodzeniem rosyjskich okrętów.

– Wymowny jest fakt, że dzisiaj rosyjscy okupanci z jakiegoś powodu przemieścili trzy wielkie okręty desantowe z Morza Czarnego na Azowskie – powiedział rzecznik Dmytro Płetenczuk w sobotę na antenie ukraińskiej telewizji. C

16 września 18:54

Rosyjskie władze okupacyjne na Krymie zapowiedziały, że sprzedaż 100 nieruchomości należących do Ukraińców. Wśród nich ma być także apartament należący do Wołodymyra Zełenskiego.

W lutym 2023 r. zainstalowane przez Rosjan władze Krymu ogłosiły, że znacjonalizowały około 500 nieruchomości na półwyspie. Jak podaje Reuters, niektóre z przejętych działek i domów należały do biznesmenów i ukraińskich polityków. 

W maju, rosyjski gubernator Krymu Sergiej Aksjonow potwierdził, że wśród zajętych przez władze nieruchomości jest też apartament w Jałcie należący do Wołodymyra i Ołeny Zełenskich.

16 września 18:26

Korea Północna jest w stanie zwiększyć dostawy amunicji artyleryjskiej dla Rosji na jej wojnę przeciwko Ukrainie, ale prawdopodobnie nie zrobi to dużej różnicy na polu walki — oświadczył w Oslo najwyższy rangą amerykański wojskowy generał Mark Milley przed spotkaniami NATO.

16 września 17:59

W Zaporożu na południu Ukrainy odnaleziono ciało zaginionego byłego brytyjskiego żołnierza, który w zeszłym roku wyjechał do tego kraju walczyć jako ochotnik — poinformowała w sobotę brytyjska policja.

36-letni Daniel Burke z Manchesteru był uznawany za zaginionego od 16 sierpnia, kiedy jego rodzina w Wielkiej Brytanii zgłosiła, że utraciła z nim kontrakt.

Policja aglomeracji Manchesteru przekazała, że ukraińskie władze odzyskały ciało Burke'a i obecnie prowadzone są działania w celu formalnej identyfikacji i sprowadzenia go do kraju.

16 września 17:29
16 września 16:52

Ukraińskie udane ataki na rosyjskie okręty i systemy obrony powietrznej na Krymie są elementem kluczowym dla trwającej ukraińskiej kontrofensywy - podaje BBC, cytując ukraińskiego analityka Ołeksandra Musijenkę.

16 września 16:31

Sprawy zakazu importu zboża z Ukrainy do pięciu krajów UE nie uważam za ostatecznie zamkniętą; zwróciłem się do przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen o ponowną analizę sytuacji i przywrócenie zakazu - poinformował w sobotę w oświadczeniu przekazanym PAP unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.

16 września 16:03

Żołnierze 3. Oddzielnej Brygady Szturmowej opublikowali materiał filmowy z wyzwolenia Andrijiwki pod Bachmutem w obwodzie donieckim.

16 września 15:45

Ukraina będzie zwiększać produkcję dronów, co umożliwi kolejne ataki przeciwko okrętom rosyjskim - zapewnił ukraiński wicepremier Mychajło Fedorow.

- Będzie więcej dronów, to będzie więcej ataków i mniej rosyjskich okrętów - powiedział wicepremier w rozmowie z Reutersem.

16 września 15:23
16 września 14:52

Od północy 17 września obowiązuje zakaz wjazdu do Polski samochodów zarejestrowanych w Rosji

MSWiA Mariusz Kamiński odniósł się w sobotę w Terespolu do zakazu wjazdu do Polski aut na rosyjskich rejestracjach. 

- W związku z opublikowaniem 8 września wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zakazu wjazdu na teren UE samochodów zarejestrowanych w Rosji, zakaz ten na granicy Polskiej będzie obowiązywał od jutra i wchodzi w życie dziś o północy - powiedział Mariusz Kamiński cytowany przez Polskie Radio. 

Takim zakazem już wcześniej były objęte samochody ciężarowe. Nowy zakaz uderza w samochody osobowe. - Dotyczy to wszystkich samochodów, zarówno tych, które są wykorzystywane komercyjnie jak i również samochodów prywatnych niezależnie od tego czy właścicielem samochodu jest obywatel Rosji czy też obywatel innego państwa. Zasada jest taka: samochód zarejestrowany w Rosji nie ma prawa wjazdu do Polski - wyjaśnił Kamiński, cytowany przez Polskie radio. 

16 września 14:44

Kolejny element sankcji nakładanych na Rosję

16 września 14:38

Rosja zaprzecza odbiciu Andrijiwki przez Ukrainę

Rosyjskie ministerstwo obrony mówi o bezskutecznej próbie wyparcia wojsk rosyjskich z Andrijiwki, której zdobycie ogłosili wczoraj oficjalnie Ukraińcy. 

"Wróg nie porzucił planów zajęcia miasta Artiomowsk [tak Rosja nazywa Bachmut - red.] Donieckiej Republiki Ludowej i kontynuował operacje szturmowe bezskutecznie próbując wyprzeć wojska rosyjskie ze skupisk ludności Kliszczijiwka i Andrijiwka” - podaje Reuters powołując się na słowa rosyjskiego ministerstwa, które padły w codziennym briefingu.

16 września 13:25

Pięć osób rannych po ostrzale Charkowa

Rosjanie skierowali na Charków pięć rakiet s-300 - informują lokalne władze. Rannych zostało pięć osób. 

16 września 11:27

Nocny pożar w centrum handlowym w Petersburgu

"Z wstępnych informacji wynika, że nie było ofiar, pożar został już ugaszony. Propagandowy kanał Shot, powołując się na okolicznych mieszkańców, twierdzi, że przed pożarem słychać było eksplozje" - podaje Biełsat.