Podczas szturmu siły obronne zdobyły Andrijiwkę w obwodzie donieckim. Zadały też wrogowi Rosji potężne straty w ludziach i sprzęcie oraz umocniły się na swoich pozycjach - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Pokaż od:
15 września 23:56

Dziękujemy za lekturę relacji i zapraszamy od jutra od 6:00.

15 września 23:35

Komisja Europejska zdecydowała, że unijny zakaz importu z Ukrainy do pięciu krajów, w tym Polski, nie zostanie przedłużony i wygasa dziś o północy. Wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie o bezterminowanym przedłużeniu embarga na import produktów rolnych z Ukrainy. Również Węgry i Słowacja zdecydowały indywidualnie o zamknięciu swojego rynku dla ukraińskiego zboża.

15 września 22:26

Straż graniczna Ukrainy zniszczyła punkt zaopatrzenia niedaleko Bachmutu

Straż graniczna Ukrainy zniszczyła punkt zaopatrzenia rosyjskiej piechoty w okolicach Bachmutu.

"Kilka dni temu w wyniku rozpoznania powietrznego ustalono miejsce magazynowania amunicji przez najeźdźców. Nasi żołnierze zniszczyli zaplecze logistyczne za pomocą automatycznego granatnika zamontowanego na stojaku" - czytamy w komunikacie ukraińskiej Straży Granicznej.

W wyniku ataku zginął jeden Rosjanin.

 
15 września 22:05

USA nałożyło sankcje na pięć tureckich firm, które pomogły Rosji obejść sankcje. Są to przedsiębiorstwa żeglugowe i handlowe, które pomagały w naprawie statków objętych sankcjami, powiązanych z Ministerstwem Obrony Rosji, i ułatwiały transfer "towarów podwójnego zastosowania".

15 września 21:55

Według rosyjskiej gazety "Kommiersant" generał Siergiej Surowikin, który tajemniczo zniknął w następstwie buntu Jewgienija Prigożyna przeciwko Kremlowi, przebywa w Algierii wraz z przedstawicielami Ministerstwa Obrony Kremla.

15 września 21:38

Ukraińskie siły odniosły częściowy sukces pod Kliszczijiwką w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy, poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Ukraińskie wojsko kontynuuje ofensywę na kierunku melitopolskim i działania szturmowe na odcinku bachmuckim.

15 września 21:30

2S7 Pion w służbie 47. brygady zmechanizowanej

15 września 21:19

Amerykańska ambasador w Moskwie odwiedziła aresztowanego dziennikarza "WSJ"

Amerykańska ambasador w Moskwie Lynne Tracy odwiedziła aresztowanego dziennikarza "The Wall Street Journal" Evana Gershkovicha, któremu rosyjska prokuratura stawia zarzut szpiegowstwa - przekazała agencja prasowa TASS.

Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow powiedział wcześniej, że Moskwa zatwierdziła wniosek konsulatu USA o widzenie Gershkovicha.

15 września 21:12

Rumunia rozmieściła już około 600 żołnierzy i systemy radarowe w regionie Delty Dunaju, poinformował zastępca szefa rumuńskiego sztabu obrony generał Gheorghiţă Vlad.

15 września 20:53

W przyszłym tygodniu spotkanie Biden - Zełenski

Prezydenci USA i Ukrainy spotkają się w najbliższy czwartek w Białym Domu, aby m.in. omówić dalsze wsparcie Waszyngtonu dla Kijowa, poinformował doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.

- To będzie ich trzecie spotkanie tu w Białym Domu i dojdzie do niego w krytycznym momencie, kiedy Rosja desperacko zabiega o pomoc takich krajów jak Korea Północna dla zaspokojenia potrzeb swojej brutalnej wojny - powiedział doradca Bidena.

15 września 20:53

- W rejonie Bachmutu osiągnięto znaczący i bardzo potrzebny dla Ukrainy rezultat: nasi żołnierze wyzwolili Andrijiwę. Dziękuję 3. Dywizji Szturmowej, wszystkim zaangażowanym siłom, dowództwu, generałowi Syrskiemu. Nasze aktywne działania kontynuowane są w rejonach kliszcziwskim i kurdyumowskim. 36. oddzielna brygada piechoty morskiej działa bardzo silnie. Dzięki, chłopaki! - mówił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w codziennym komunikacie wideo.

15 września 20:50

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że 15 września w ciągu dnia doszło do 17 starć bojowych. Rosja przeprowadziła także kolejny nalot irańskim UAV "Shahed-136/131", wszystkie drony zostały zniszczone przez ukraińskie wojsko.

- W sumie wróg przeprowadził 54 naloty i 20 ataków z systemów salw rakietowych na pozycje naszych żołnierzy i obszary zaludnione. Niestety, w wyniku rosyjskich ataków terrorystycznych są ofiary wśród ludności cywilnej - informuje sztab.

15 września 20:31

USA zwiększą produkcję amunicji 155 mm

USA zwiększą produkcję amunicji artyleryjskiej 155 mm - przekazał w piątek podsekretarz obrony Stanów Zjednoczonych ds. zakupów w Pentagonie Bill A. LaPlante.

Celem Pentagonu jest produkcja 100 tys. sztuk amunicji w roku 2025. Obecnie USA wytwarzają 28 tys. sztuk pocisków 155 mm, a jeszcze niedawno było to tylko 14 tys.

15 września 20:19

Rząd Węgier przedłuży jednostronnie zakaz importu produktów spożywczych z Ukrainy, wynika z dekretu opublikowanego w piątek w dzienniku urzędowym "Magyar Kozlony". Wcześniej Komisja Europejska zdecydowała o nieprzedłużaniu embarga na import ukraińskiego zboża do pięciu krajów UE, w tym Polski i Węgier.

W dekrecie wyszczególniono 24 kategorie produktów rolnych, tzw. produktów wrażliwych, pochodzących z Ukrainy, w tym różne rodzaje zbóż i mięsa. Nie mogą być one przywożone na terytorium Węgier z wyjątkiem transportów tranzytowych.

15 września 20:15

UNESCO wpisało na listę zagrożonych obiektów światowego dziedzictwa zabytki w Kijowie i Lwowie.

Wpisane na listę budynki to prawosławny sobór św. Zofii (Mądrości Bożej) i budynki klasztorne w Kijowie oraz centrum historyczne Lwowa.

"Ze względu na ataki bezpośrednie, ale też na fale uderzeniowe wywołane bombardowaniami obydwu miast" budynki te zasługują "na dodatkową pomoc finansową i techniczną, aby można było na miejscu wdrożyć nowe środki (ich) ochrony" - napisano w oświadczeniu UNESCO.

UNESCO uznaje, że celowe niszczenie dóbr kultury może być uznane za zbrodnię wojenną.

15 września 20:04

Rosyjski statek "Samum" został uszkodzony przez eksperymentalnego drona "Sea Baby"

Rosyjski statek "Samum" został uszkodzony przez eksperymentalnego drona "Sea Baby" - przekazały portalowi Ukrinform źródła w Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy.

SBU do ataku miało wykorzystać eksperymentalny model drona morskiego, który jest w stanie działać w warunkach sztormowych i unikać wykrycia za wysokimi falami. Podczas operacji specjalnej fale osiągnęły 1,5-2 metry.

Według wcześniejszych doniesień "The Guardian" statek musiał być ściągnięty do portu w celu naprawy.

15 września 19:58

Zgodnie z zapowiedzią premiera Morawieckiego jeszcze dziś zostanie wydane i opublikowane rozporządzenie przedłużające embargo na ukraińskie zboże, poinformował rzecznik rządu.

15 września 19:48

Zełenski zareagował na decyzję KE dotyczącą zboża z Ukrainy

Prezydent Ukrainy zareagował na decyzję KE dotyczącą zboża z Ukrainy. - Podziękowałem Ursuli von der Leyen za dotrzymanie słowa - napisał na Twitterze .

- To przykład współpracy Ukrainy i UE w prawdziwej jedności i zaufaniu. Kiedy zasady są przestrzegane, a umowy dotrzymywane, Europa zawsze wygrywa - podkreślił Zełenski.

Prezydent Ukrainy odniósł się też do decyzji polskich władz o utrzymaniu zakazu wjazdu zboża z Ukrainy do Polski. - Bardzo ważne jest, aby europejska solidarność działała teraz na poziomie dwustronnym. Aby nasi sąsiedzi wspierali Ukrainę w czasie wojny. Jeśli ich decyzje naruszają prawodawstwo UE, Ukraina odpowie w cywilizowany sposób - napisał Zełenski.

15 września 19:25

Ukraińska artyleria niszczy wycofującego się wroga.

15 września 19:12

Morawiecki: Przedłużymy zakaz wwozu ukraińskiego zboża

- Przedłużymy zakaz wwozu ukraińskiego zboża, mimo braku zgody KE - zapowiedział Mateusz Morawiecki podczas wystąpienia w Ełku. O decyzji Komisji Europejskiej dowiedział się podczas swojego przemówienia.