W nocy siły ukraińskie przeprowadziły atak z powierza na Sewastopol na okupowanym Krymie. Operacja skutkowała uszkodzeniem dwóch rosyjskich jednostek: dużego okrętu desantowego i łodzi podwodnej.
Pokaż od:
14 września 00:00

To wszystko na dziś. Zapraszamy do śledzenia relacji jutro od godziny 6. 

14 września 00:00

Alarmy lotnicze w południowo-zachodniej Ukrainie

Ukraińskie siły powietrzne informują o alarmach lotniczych w południowo-zachodniej Ukrainie, w obwodach: chersońskim, mikołajowskim, zaporoskim, dniepropietrowskim i charkowskim. 

13 września 23:36

Rosyjskie ministerstwo obrony twierdzi, że w środę zniszczyło trzy ukraińskie bezzałogowe łodzie na Morzu Czarnym. Oświadczenie to padło po tym jak Ukraina zniszczyła w środę rano duży okręt desantowy oraz łódź podwodną z rosyjskiej Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu. 

13 września 23:12

Ambasadorka USA w Rosji odwiedziła obywatela USA Paula Whelana

Lynne Tracy odwiedziła w środę uwięzionego w Rosji obywatela USA Paula Whelana i potwierdziła wsparcie Waszyngtonu dla sprowadzenia go z powrotem do USA - poinformowała w środę agencja Reutera powołując się na Departament Stanu.

Whelan, były żołnierz piechoty morskiej, został aresztowany w 2018 roku w Rosji. W 2020 roku został skazany za szpiegostwa na 16 lat więzienia. Whelan i rząd USA wielokrotnie zaprzeczali zarzutom i utrzymywali, że jest niewinny.

Tracy złożyła również trzy wizyty Evanowi Gerszkowiczowi, reporterowi Wall Street Journal, który został aresztowany przez rosyjskich urzędników w marcu i jest oskarżony o szpiegostwo. Biały Dom określił zarówno Whelana, jak i Gershkovicha jako "niesłusznie zatrzymanych".

13 września 22:20
13 września 21:58

Zełenski: w przyszłym roku podwyżka płacy minimalnej

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił zaplanowaną na pierwszą połowę przyszłego roku podwyżkę płacy minimalnej w Ukrainie. Zełenski poinformował w codziennym wystąpieniu wideo o efektach dzisiejszych rozmów budżetowych z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem i ministrem finansów Serhijem Marczenkiem.

- W przyszłym roku dodamy znaczne środki budżetowe na cele obronno-przemysłowe - do produkcji broni na Ukrainie. I na drony, i na kupowanie tego, co potrzebne, i na rzecz ukraińskiej produkcji. Osobnym priorytetem budżetowym jest wsparcie naszych weteranów - zapowiedział ukraiński prezydent.

- Priorytetowo traktujemy wydatki socjalne. Wzmocnimy finansowo system edukacji, zwłaszcza zakresie wsparcia nauczycieli i profesorów. Zainwestujemy niezbędne środki w cyfryzację (...) Oczywiście nastąpi znacząca waloryzacja emerytur, zgodnie z przepisami planujemy ją na marzec - kontynuował Zełenski. -  Ale poza tym kładziemy bardzo duży nacisk na kwestie gospodarcze. Do tego dodamy stymulację gospodarki: produkcji, miejsc pracy, inwestycji: tego, czego potrzeba, aby gospodarka Ukrainy szybciej się ożywiła.

13 września 21:51

Siły powietrzne: Rosjanie wystrzelili grupę dronów

Siły powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy poinformowały o wystrzeleniu przez Rosję około 6 grup dronów z kierunku Primorsko-Achtarska oraz Krymu. Drony kierują się w stronę Odessy. 

13 września 21:03

Nawet w przypadku przegranej Rosji w Ukrainie zagrożenie ze strony Moskwy nie minie - mówił prezydent Andrzej Duda. Wtórował mu premier Korei Południowej Han Duck-soo, który ostrzegał Europę przed dalszą współpracą militarną Putina i Kim Dzong Una.

13 września 20:45

Stany Zjednoczone przyglądają się potkaniu Kim Dzong Un-Putin

Departament Stanu USA oświadczył w środę, że administracja Bidena "nie zawaha się" nałożyć dodatkowych sankcji na Rosję i Koreę Północną, jeśli porozumieją się one w sprawie kolejnych umów dotyczących broni - podaje The Guardian. 

- Podjęliśmy już szereg działań w celu nałożenia sankcji na podmioty, które pośredniczyły w sprzedaży broni między Koreą Północną a Rosją i nie zawahamy się nałożyć dodatkowych sankcji, jeśli będzie to właściwe - powiedział rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller podczas briefingu.

Wcześniej komentarza udzielił rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby. - Nadal wzywamy Koreę Północną do wywiązania się ze swoich publicznych zobowiązań do niewspierania wojny Rosji na Ukrainie... Z pewnością będą tego konsekwencje - cytuje Kirbiego The Guatrdian.  

13 września 20:31

Po ataku na Sewastopol karetki miały cały dzień przewozić rannych

Karetki w okupowanym przez Rosjan Sewastopolu, gdzie Ukraińcy zaatakowali okręty Floty Czarnomorskiej, przez cały dzień przewoziły rannych po ataku - podaje Ukrinform powołując się na kanał na Telegramie "Krymski wiatr". 

Według informacji portalu dwie osoby miały zginąć, a wiele miało zostać rannych. Karetki miały krążyć po szpitalach do godziny 15, gdzie w końcu miało zabraknąć miejsca. Wtedy rannych skierowano do Symferopola. 

13 września 19:54

Zniszczenia w Sewastopolu na zdjęciach satelitarnych. 

13 września 19:30

Urzędnik wywiadu: Szkody dwóch obiektów Floty Czarnomorskiej mogą być nie do naprawienia

Urzędnik ukraińskiej agencji wywiadu wojskowego skomentował, że duży rosyjski okręt desantowy i łódź podwodna uderzone w nocnym ataku na stocznię w Sewastopolu zostały uszkodzone do tego stopnia, że prawdopodobnie nie da się ich naprawić - podaje The Guardian. 

"To są znaczące uszkodzenia. Możemy teraz powiedzieć, że z dużym prawdopodobieństwem nie podlegają one naprawie" - powiedział Andrij Jusow. 

13 września 19:12

Naprawa ukraińskiej infrastruktury energetycznej bliska ukończenia

Naprawa ukraińskiej infrastruktury energetycznej po serii ataków ze strony Rosji podczas ubiegłej zimy jest już bliska ukończenia - przekazał prezes państwowego operatora energetycznego Ukrenergo.

- Cały zaplanowany sprzęt został zainstalowany i jesteśmy gotowi na zimowe obciążenia - mówił w ukraińskiej telewizji Wołodymyr Kudrycki. - Wiemy już jak wyglądają takie ataki. Wrogowi będzie bardzo trudno nas zaskoczyć po 1200 rakietach, którymi zasypał nas ubiegłej zimy.

Według Kudryckiego ukraińska obrona przeciwlotnicza jest znacznie silniejsza niż ubiegłego roku.

13 września 19:10

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska w Parlamencie Europejskim. 

13 września 18:50

Malar: Sytuacja w Marjince i Awdijiwce pogarsza się

W Marjince i w Awdijiwce w obwodzie donieckim sytuacja pogarsza się na niekorzyść dla Ukrainy, jednak Rosjanie nie zdobyli tych miejscowości - poinformowała wiceministerka obrony Ukrainy Hanna Malar w ukraińskiej telewizji. 

- Mówiąc o wschodzie, sytuacja w Marjince i Awdijiwce zaostrzyła się. Rosjanie zwiększyli tam liczbę ataków, a ponadto rozpoczęli szturmy - powiedziała Malar. 

Jednocześnie Ukraińcy umacniają swoją pozycję w miejscowości Robotyne w obwodzie zaporoskim, ale wokół miejscowości trwają ciężkie walki. Intensywność walk zmniejszyła się za to na linii Kupiańsk-Łyman, gdzie Rosjanie odbudowują siły. Starcia mają miejsce na kierunku bachmuckim, gdzie główne bitwy koncentrują się wokół Kurdiumiwki, Kliszczijiwki i Andrijiwki. 

13 września 18:23

Nowe nagranie z okupowanego Mariupola, udostępnione przez doradcę mera miasta Petrę Andriuszczenkę. Widać na nim m. in. trwającą odbudowę niektórych budynków w mieście.

13 września 18:22

Siły ukraińskie przeprowadziły kolejny skuteczny atak rakietowy na bazę Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu. Tym uderzeniem Ukraina pokazała, że jest w stanie przełamać rosyjską obronę przeciwlotniczą w jednym z najsilniej bronionych miejsc.

13 września 18:01

Wielka Brytania wzywa Koreę Płn. do zawieszenia negocjacji z Rosją

- Wzywamy KRLD do zaprzestania negocjacji w sprawie broni z Rosją i dotrzymania publicznych zobowiązań podjętych przez Pjongjang w sprawie niesprzedawania broni Rosji - powiedział na antenie stacji Sky News rzecznik brytyjskiego rządu Max Blain

 - Ta wizyta ma na celu uwydatnienie izolacji Rosji na arenie międzynarodowej, a gdy świat jednoczy się przeciwko nielegalnej inwazji Putina na Ukrainę, Rosja jest zmuszona zwrócić się do reżimów takich jak Korea Północna - dodał Blain.

13 września 18:01

Rumunia wzywa szefa rosyjskiej misji dyplomatycznej

Rumuńskie ministerstwo spraw zagranicznych oświadczyło, że "ponawia swój stanowczy protest przeciwko ponownemu naruszeniu rumuńskiej przestrzeni powietrznej" i że wezwie szefa rosyjskiej misji dyplomatycznej - podaje Associated Press. 

Wcześniej podano, że fragmenty rosyjskich dronów znaleziono w pobliżu wiosek Nufarul i Victoria w okręgu Tulczy. To trzeci taki przypadek w ciągu ostatnich kilku dni. 

Wstępna analiza dwóch fragmentów dronów wykazała, że obiekty nie wybuchły na terytorium Rumunii i nie miały ładunków wybuchowych. 

- Nikt nas nie zaatakował - powiedział dziennikarzom premier Marcel Ciolacu, którego cytuje agencja Reutera. - Spadły kawałki drona, który został trafiony przez ukraińską armię. Nie miał materiałów wybuchowych ani niczego szkodliwego.

13 września 17:32

Rosjanie formują grupę ataku w kierunku Kupiańska

Rosjanie formują grupę ataku na kierunku Kupiańska i przygotowują intensyfikację operacji ofensywnych - powiedział na antenie ukraińskiej telewizji przewodniczący wojskowych władz obwodu charkowskiego Ołeh Sinehubow. 

- Sytuacja w kierunku Kupiańska pozostaje trudna. Wróg formuje tam grupę uderzeniową, aby zintensyfikować kolejny atak. Działania te trwają jednak już od kilku miesięcy. Po tym, jak ponieśli straty w ludziach, sprzęcie i broni, zmuszeni są wycofać się w celu odbudowania sił - przekazał Sinehubow.

W regionie cały czas trwają również "intensywne" ostrzały obiektów cywilnych.