To wszystko na dziś. Zapraszamy do śledzenia relacji jutro od godziny 6.
Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un opuścił Pjongjang w niedzielę po południu i udał się do Rosji prywatnym pociągiem - podaje CNN powołując się na północnokoreańską agencję prasową KCNA, która podała taką wiadomość we wtorek rano czasu lokalnego.
Wcześniej w poniedziałek Kreml potwierdził, że Kim Dzong Un złoży "w nadchodzących dniach" wizytę w Rosji na zaproszenie prezydenta Rosji Władimira Putina. W zeszłym tygodniu natomiast o zbliżającej się wizycie informowały zagraniczne media.
NATO nie widzi żadnych oznak, że Rosja celowo planowała atak na terytorium Rumunii - oświadczył Mircea Geoana, zastępca sekretarza generalnego NATO. Tydzień temu na terytorium Rumunii nad Dunajem przy granicy z Ukrainą spadły szczątki rosyjskiego drona. Taki incydent powtórzył się również w sobotę.
– Nie ma żadnych oznak, że Rosja zamierza zaatakować państwo członkowskie NATO, czy to Rumunię, czy jakiekolwiek inne państwo. A to wynika z potęgi i siły Sojuszu. Jesteśmy pierwszym elementem odstraszania - powiedział Geoana.
Departament Stanu USA zatwierdził potencjalną sprzedaż Polsce Zintegrowanego Systemu Dowodzenia Obroną Powietrzną i Rakietową (Integrated Air and Missile Defense Battle Command System - IAMD BCS) o przybliżonej wartości 4 miliardów dolarów - podaje agencja Reutera powołując się na Pentagon.
Jak poinformował Pentagon, Polska zwróciła się do USA o zakup drugiego etapu dwufazowego programu systemu dowodzenia PATRIOT Configuration-3+ ze zmodernizowanymi czujnikami i komponentami.
"Sprzedaż obejmie 93 centra operacyjne systemu, 175 przekaźników sieci kierowania ogniem i inny powiązany sprzęt" - podaje agencja Reutera.
Wrześniowe słowackie wybory parlamentarne będą testem unijnej jedności w kwestii Ukrainy i skuteczności Rosjan, którzy chcą ją podważyć. W sondażach prowadzi partia, która chce wstrzymać dostawy broni dla Kijowa.
MSW Mariusz Kamiński złożył wizytę w Mołdawii, gdzie rozmawiał o próbach destabilizacji tego państwa przez Moskwę.
"Rosyjska agresja na Ukrainę, próba destabilizacji Mołdawii przez prorosyjskie środowiska i sytuacja w Naddniestrzu - to główne tematy moich dzisiejszych rozmów w Kiszyniowie" - poinformował Kamiński.
Szef Pentagonu Lloyd Austin odbył w poniedziałek pierwszą rozmowę telefoniczną z nowym ministrem obrony Ukrainy Rustemem Umerowem na temat potrzeb Ukrainy i amerykańskiej pomocy wojskowej - podał amerykański resort. Była to pierwsza rozmowa ministrów od czasu objęcia stanowiska przez Umierowa.
Służba ratunkowa obwodu charkowskiego poinformowała o ostrzale Wołczańska. Na miejscu wybuchł pożar. Uszkodzony został sektor prywatny, jednak nie było ofiar w ludziach.
Deficyt budżetu Rosji na koniec sierpnia gwałtownie zmalał. Rosyjski fiskus wskazuje na wzrost podatku z eksportu ropy naftowej - co może wynikać z windowania cen surowca przez Arabię Saudyjską.
- Putin próbuje wygrać wojnę, której nie wygra, a te ataki pokazują, jak bardzo jest zdesperowany - oznajmił w oświadczeniu minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii James Cleverly. - Obierając za cel statki towarowe i ukraińską infrastrukturę, Rosja szkodzi reszcie świata - dodał.
Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak powiedział, że w zeszłym miesiącu Rosja wystrzeliła wiele rakiet w cywilny statek towarowy na Morzu Czarnym.
W środę w Izbie Gmin Sunak powiedział: - Mogę dziś powiedzieć Izbie, że dzięki odtajnionym informacjom wywiadowczym wiemy, że 24 sierpnia rosyjskie wojsko wystrzeliło wiele rakiet w cywilny statek towarowy na Morzu Czarnym.
W oświadczeniu wydanym przez brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdzono, że ataki zostały „udaremnione przez siły ukraińskie, które zestrzeliły wiele rakiet zmierzających w stronę portu w Odessie”.
„Pociski, w tym dwa pociski Kalibr wystrzelone z lotniskowca rakietowego Floty Czarnomorskiej, zostały pomyślnie zestrzelone przez siły ukraińskie 24 sierpnia” – głosi oświadczenie.
„Wywiad pokazuje, że zamierzonym celem był zacumowany w porcie statek towarowy pływający pod banderą Liberii” – czytamy.
Fakt, że Putin spotka się Kim Dzong Unem, przemierzając cały swój kraj, pokazuje, że Putin jest zdany na błaganie o pomoc światowego pariasa, i świadczy o jego strategicznej porażce - powiedział w poniedziałek rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller. Rzecznik dodał w odpowiedzi na pytanie PAP, że "nie jest to wizyta towarzyska"
Na kierunku Kupiańsk-Łyman Rosjanie ostrzeliwali ponad 500 razy dziennie pozycje ukraińskich obrońców, ale to nie pomaga wojskom rosyjskim zmienić sytuacji na swoją korzyść - poinformował szef służby prasowej Wschodniej Grupy Sił Zbrojnych Ukrainy Ilja Jewłasz w ukraińskiej telewizji.
W obliczu zbliżającej się podróży Kim Dzong-Una do Rosji, Biały Dom ponownie wzywa Koreę Północną, żeby nie dostarczała Rosji broni, którą ta wykorzysta w wojnie z Ukrainą.
- Jak ostrzegaliśmy publicznie, oczekuje się, że dyskusje na temat broni między Rosją a KRLD będą kontynuowane podczas podróży Kim Dzong-Una do Rosji - powiedziała rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego Adrienne Watson w odpowiedzi na oświadczenie Rosji i Korei Północnej. Jej słowa cytuje CNN. - Wzywamy KRLD, aby przestrzegała publicznych zobowiązań podjętych przez Pjongjang, aby nie dostarczać ani nie sprzedawać broni Rosji.
Polska jest bezpieczna i Polska jest zabezpieczona. Jesteśmy bardziej zjednoczeni niż kiedykolwiek wcześniej - przekonywał podczas konferencji "Our Freedom and Yours" w Krakowie ambasador USA.
Nowy minister obrony Ukrainy Rustem Umierow po raz pierwszy odbył rozmowę telefoniczną z szefem Pentagonu Lloydem Austinem. Rozmawiali o wsparciu Ukrainy na polu walki i "perspektywie długoterminowej".
Zaangażowanie państw i instytucji w pomoc Ukrainie w miliardach euro.
Nowe dane wywiadowcze pokazują, że zamierzonym celem rosyjskiego ataku rakietowego z dnia 24 sierpnia na Morzu Czarnym był statek towarowy - podaje wywiad brytyjski w komunikacie.
"Pociski, w tym dwa pociski Kalibr wystrzelone z okrętu Floty Czarnomorskiej, zostały pomyślnie zestrzelone przez siły ukraińskie 24 sierpnia. Wywiad pokazuje, że zamierzonym celem był zacumowany w porcie statek towarowy pływający pod banderą Liberii. Atak ten nastąpił po ostrzeżeniach rządu USA, że wojsko rosyjskie może przeprowadzić ataki na żeglugę cywilną na Morzu Czarnym. Dzięki obronie powietrznej Ukrainy atak na statek cywilny nie powiódł się. Żaden z pocisków Kalibr nie dotarł do zamierzonego celu" - czytamy w oświadczeniu.
Jak podaje wywiad brytyjski od lipca, kiedy Rosja regularne atakuje infrastrukturę portową, zniszczonych zostało 280 tys. ton zboża - ilość, która pozwoliłaby wyżywić ponad milion ludzi przez rok. To więcej niż całkowita kwota, którą Rosja obiecała przekazać krajom afrykańskim.
"Mimo niepowodzenia jest to wyraźny dowód na ciągłe próby zdławienia gospodarki Ukrainy przez Rosję i lekceważenie przez prezydenta Putina życia ludności cywilnej oraz interesów krajów Afryki, Azji i Bliskiego Wschodu" - ocenia wywiad brytyjski.
Ukraińska firma Cosmolot poinformowała o dostarczeniu ukraińskiemu wojsku pierwszych 15 dronów szturmowych Punisher
Wjazd prywatnym autem zarejestrowanym w Rosji jest objęty sankcjami UE, a takie restrykcje dotyczą też smartfonów, futer, biżuterii, a nawet kosmetyków - potwierdziła Komisja Europejska. Rosyjscy politycy wpadli w furię.