Ukraina i Szwecja uzgodniły wspólną produkcję bojowych wozów piechoty CV90; ma ich powstać co najmniej 1000 – poinformowała ukraińska wiceminister obrony Hanna Maliar.
"Już niedługo Siły Zbrojne Ukrainy otrzymają znacznie więcej takich pojazdów, bo Ukraina i Szwecja uzgodniły wspólną produkcję CV90. A najbliższym celem jest 1000 tych bojowych wozów piechoty dla ukraińskiego wojska" - powiedziała Maliar, którą cytuje PAP.
Wiceminister dodała, że pierwsze wozy CV90 produkcji szwedzkiej Ukraina otrzymała latem tego roku i już wykonują one zadania bojowe.
W ciągu ostatniego tygodnia ukraińska armia poczyniła postępy na kilku kierunkach - przekazał prezydent Wołodymyr Zełenski w wiadomości wideo opublikowanej w niedzielę wieczorem.
"W ciągu ostatnich siedmiu dni poczyniliśmy postępy. Jest ruch w kierunku Bachmutu. Kierunki: kupiański, Łymański, Awdijiwka i Marjinka - tam zajmujemy pozycje" - powiedział Zełenski.
Sekretarz stanu USA Anthony Blinken uważa, że Ukraina będzie gotowa do negocjacji z Rosją, jeśli strona rosyjska wykaże zainteresowanie rozmowami.
"Jeśli chodzi o negocjacje, do tanga trzeba dwojga. Jak dotąd nie widzieliśmy żadnych oznak zainteresowania dyplomacją ze strony Władimira Putina. Jeśli okaże zainteresowanie, myślę, że Ukraińcy jako pierwsi przystąpią do negocjacji" - powiedział Blinken, którego cytuje serwis Ukrinform.
Według Blinkena, ewentualne negocjacje, jeśli do nich dojdzie, muszą odbywać się "na uczciwych i zrównoważonych warunkach, które odzwierciedlają suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy".
Fiński nadawca publiczny "Yle" opublikował zdjęcia satelitarne, wskazując, że na terenie garnizonu Alakurtti i magazynu wojskowego w Pietrozawodsku zbudowano duże hangary do obsługi i przechowywania sprzętu.
Zdaniem Yle to pierwsze oznaki, że Rosja po dłuższej przerwie ponownie zakłada bazy wojskowe w pobliżu granicy z Finlandią.
Jednak zdaniem eksperta ds. Rosji, emerytowanego majora Marko Eklunda, cytowanego przez Yle, prace budowlane nie oznaczają jeszcze, że Rosja zwiększa liczebność swoich wojsk na granicy z Finlandią.
Na odprawie dla dziennikarzy po szczycie G20 w Indiach prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że spotkanie "po raz kolejny potwierdziło izolację Rosji”. Dodał też, że zdecydowana większość krajów członkowskich G20 potępiła rosyjską inwazję na Ukrainę.
Jego komentarze pojawiły się dzień po przyjęciu przez przywódców G20 deklaracji konsensusu, w której uniknięto bezpośredniego potępienia rosyjskiej agresji.
Macron twierdzi, że G20 dąży do "sprawiedliwego i trwałego" pokoju w Ukrainie.
W ciągu dnia lotnictwo Sił Obronnych Ukrainy dokonało 10 uderzeń na obszary koncentracji personelu, broni i sprzętu wojskowego Rosji - informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Dodano, że jednostki sił rakietowych uszkodziły 8 dział artylerii wroga.
"Jednocześnie Rosja w dalszym ciągu ostrzeliwuje pokojowe osiedla. Dzisiaj wróg przeprowadził kolejny nalot dronami kamikadze na obwód kijowski. 26 z 33 wrogich 'szachedów' zostało zniszczonych przez Siły Powietrzne Ukrainy" - czytamy w komunikacie.
"W sumie nieprzyjaciel wystrzelił 5 rakiet oraz przeprowadził 81 ataków z powietrza i 27 ataków z systemów salw rakietowych na pozycje naszych żołnierzy i obszary zaludnione” – podaje Sztab Generalny.
Korea Południowa przekaże Ukrainie 2,3 miliarda dolarów na powojenną odbudowę: początkowe 300 milionów dolarów w 2024 roku w formie pomocy humanitarnej, a reszta w formie niskooprocentowanych pożyczek począwszy od 2025 roku, ogłosił prezydent Korei Południowej Yoon Suk-Yeol – podaje agencja Interfax-Ukraina.
"To pokaże naszą odpowiedzialną rolę w wiodącym wsparciu na rzecz przywrócenia pokoju na Ukrainie i położy podwaliny pod nasz pełny udział w odbudowie Ukrainy” – powiedział Yoon Seok-Yeol.
Ministerstwo spraw zagranicznych Rumunii wezwało szefa rosyjskiej misji w tym kraju z żądaniem odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób szczątki rosyjskiego drona trafiły do Rumunii.
W sobotę rumuńskie ministerstwo obrony poinformowało, że na terytorium Rumunii znaleziono nowe fragmenty drona podobnego do tych, jakich używa armia rosyjska.
To drugi taki przypadek w ciągu kilku dni. O dronach spadających i eksplodujących po rumuńskiej stronie granicy Ukraina informowała tydzień temu, podczas rosyjskich ataków na ukraiński port nad Dunajem - Izmaił. Bukareszt początkowo zaprzeczał, ale kilka dni później poinformował o znalezieniu resztek rosyjskiego drona po rumuńskiej stronie granicy.
Eksperci zgadzają się, że przyjęcie deklaracji jest triumfem premiera Indii Narendry Modiego, który dąży do zwiększenia wpływów swojego kraju na arenie światowej. Indie konkurują z Chinami o miano lidera świata rozwijającego się i szczytem w Delhi – na który Xi Jinping nie przyjechał - niewątpliwie zapunktowały.
Komisja Europejska potwierdziła, że Rosjanom zabrania się wjazdu do krajów UE samochodami osobowymi zarejestrowanymi w Rosji.
Jak wyjaśniła Komisja Europejska, będzie to traktowane jako przywóz zabroniony, niezależnie od tego, czy samochód będzie używany do celów osobistych, czy komercyjnych.
Rosjanom nie wolno także wwozić do krajów UE towarów i rzeczy, których import z Rosji do UE jest zabroniony. Dotyczy to m.in. przedmiotów osobistych, takich jak smartfony, komputery oraz przedmioty skórzane i futrzane.
Siły Obronne Ukrainy kontynuują operację ofensywną: ostatnio udało im się awansować o kolejne 1,5 kilometra kwadratowego w pobliżu Robotyno w obwodzie zaporoskim - przekazał Ołeksandr Sztupun, przedstawiciel Zjednoczonego Centrum Prasowego Sił Obronnych Obwodu Tauryjskiego.
"Kontynuujemy drobne postępy w rejonie Robotyno. Wyzwolono około 1,5 km kw. naszego terytorium” – powiedział w niedzielę Sztupun, którego cytuje agencja Interfax-Ukraina.
Sztupun dodał także, że w obwodzie zaporoskim trwają ciężkie walki.
Władze rosyjskie zgłosiły liczne próby sabotażu głosowania w wyborach samorządowych odbywających się na okupowanych obszarach Ukrainy – podaje agencja Associated Press.
W ten weekend w 79 obwodach Rosji odbywają się głosowania na gubernatorów, rady miejskie i gminne, a także w czterech obwodach ukraińskich, które w zeszłym roku nielegalnie zaanektowała Moskwa: donieckim, chersońskim, ługańskim i zaporoskim – oraz na Półwyspie Krymskim, który Kreml zaanektował w 2014 roku.
Głosowanie na okupowanych obszarach Ukrainy zostało potępione przez Kijów i Zachód jako fikcja i naruszenie prawa międzynarodowego.
W niedzielę rosyjscy urzędnicy wyborczy poinformowali o próbach sabotażu głosowania w okupowanych regionach, gdzie - zdaniem Moskwy - siły partyzanckie lojalne wobec Kijowa zabijały promoskiewskich urzędników, wysadzały w powietrze mosty i pomagały ukraińskiej armii w identyfikacji kluczowych celów.
Władimir Putin może uczestniczyć w przyszłorocznym szczycie G20 w Rio de Janeiro bez obawy przed aresztowaniem - oświadczył prezydent Brazylii Luiz Inácio Lula da Silva, obejmując przywództwo nad forum.
"Mogę powiedzieć, że jeśli zostanę prezydentem Brazylii, a Putin przyjedzie do Brazylii, nie będzie powodu, dla którego zostanie aresztowany" – powiedział Lula da Silva, którego cytuje "Guardian".
Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał nakaz aresztowania Putina pod zarzutem rzekomych zbrodni wojennych w marcu 2023 r., nieco ponad rok po inwazji Rosji na Ukrainę. Jako sygnatariusz statutu rzymskiego Brazylia jest zobowiązana do współpracy w dochodzeniach i działaniach MTK.
Rosja powróci do umowy zbożowej z Morza Czarnego "tego samego dnia", gdy spełnione zostaną warunki Moskwy dotyczące eksportu własnego zboża i nawozów na rynki światowe - powiedział w niedzielę dziennikarzom minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow.
Rosja wycofała się z porozumienia w lipcu, rok po wynegocjowaniu porozumienia przez Organizację Narodów Zjednoczonych i Turcję, skarżąc się, że jej własny eksport żywności i nawozów napotyka przeszkody oraz że niewystarczająca ilość ukraińskiego zboża trafia do krajów potrzebujących.
"Kiedy zostaną wdrożone wszystkie niezbędne działania mające na celu usunięcie przeszkód w eksporcie naszego zboża i nawozów, tego samego dnia powrócimy do zbiorowej realizacji ukraińskiej części inicjatywy czarnomorskiej” – powiedział Ławrow na briefingu po dwudniowym szczycie państw G20 w Delhi.
Rosyjskie wojsko zrzuciło nocą z soboty na niedzielę kierowane bomby lotnicze na leżącą na Morzu Czarnym ukraińską Wyspę Węży - poinformowały w niedzielę siły obrony południa Ukrainy. Nie sprecyzowano, jakie były skutki ataku.
Wyspa Węży stała się symbolem ukraińskiego oporu krótko po rozpoczęciu przez Rosję pełnowymiarowej inwazji w Ukrainie. Marynarze z tego skrawka ziemi na Morzu Czarnym oddalonego o blisko 120 km od Odessy bezpardonowo kazali rosyjskiemu okrętowi wojennemu "pie...lić się", gdy jego dowództwo zażądało poddania się.
Wyspa została zdobyta przez Rosjan, a następnie w czerwcu 2022 r. odbili ją Ukraińcy.
Po groźbie Ukrainy, że nie wpuści izraelskich chasydów na ich święto do Humania, Izrael zmienił procedurę wjazdu ukraińskich uchodźców – donosi serwis Ynet.
Departament Rejestracji Ludności i Migracji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Izraela ogłosił, że wjazd Ukraińców do Izraela zostanie uproszczony. Natomiast okres pobytu w kraju obywateli Ukrainy, którzy nie mogą wrócić do ojczyzny, został przedłużony do 31 stycznia 2024 roku.
W publikacji podkreślono, że stosowną decyzję władze izraelskie podjęły następnego dnia po tym, jak Kijów dał jasno do zrozumienia, że chasydzcy pielgrzymi w Ukrainie zostaną przyjęci w taki sam sposób, jak ukraińscy uchodźcy w Izraelu.
Oblicza wojny. Uderzenie rosyjskiej bomby kierowanej FAB-500 za plecami żołnierzy Ukraińskich Sił Zbrojnych podczas walk pod koniec lipca w rejonie Zaporoża.
Rosyjscy przywódcy chcą powrotu do kraju powiązanego z FSB zabójcy Wadima Krasikowa, który odsiaduje w Niemczech dożywocie za zabójstwo czeczeńskiego dowódcy polowego Zelimchana Changoszwilego.
Rozważana jest między innymi możliwość wymiany go na Amerykanów aresztowanych w Rosji: były żołnierz piechoty morskiej Paul Whelan i dziennikarz Evan Gerszkowicz – pisze The Wall Street Journal.
Jeden z wyższych urzędników zachodnich zaangażowany w dyplomację z Rosją w sprawie zakładników powiedział, że prezydent Władimir Putin "był zainteresowany jedynie wymianą Krasikowa". Jednak wszelkie negocjacje w sprawie zabójcy "będą delikatne i nieprzewidywalne, biorąc pod uwagę powagę jego przestępstwa" – podało inne źródło.
Oblicza wojny: Władysław i Anna planowali pobrać się w 2022 roku, ale mężczyzna poszedł na front. Kiedy zamieszanie pierwszych dni wojny ustąpiło miejsca przynajmniej względnej stabilizacji, ponownie zaczęli planować wesele. Mieli pobrać się 7 sierpnia. Jednak na kilka dni przed wakacjami, podczas szturmu, Władysław został ciężko ranny. Lekarze byli pewni, że żołnierz nie przeżyje. Dzień przed ślubem obudził się na oddziale intensywnej terapii. Para postanowiła nie zwlekać dłużej. Pobrali się w szpitalu.
Siły obronne odzyskały kolejne 1,5 km w okolicach wsi Robotyne - donosi "Ukraińska prawda"