To wszystko na dziś. Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy jutro na strony Gazety Wyborczej.
Kolejny film z pożaru w Moskwie.
Prezydent Ukrainy opublikował wideo ze spotkania z brytyjskim aktorem Stephenem Fry. Obaj panowie rozmawiali bardzo serdecznie, wymienili się prezentami. Na koniec Fry mówi: "Chwała Ukrainie!"
Aktor przyjechał do Kijowa, aby przewodniczyć spotkaniu pierwszych pań i panów poświęconym zdrowiu psychicznemu.
"Rozmawialiśmy o różnych aspektach życia Ukrainy: kulturze, odporności i odwadze naszego narodu. Podziękowałem mu za wsparcie Ukrainy. Wszyscy mamy nadzieję na przywrócenie sprawiedliwego pokoju" - napisał po spotkaniu Zełenski.
W sieci pojawiają się kolejne filmy z pożaru w Moskwie.
Źródła irańskie podają, że bezzałogowe statki rozpoznawcze i uderzeniowe Shahed-171 należące do irańskich sił powietrzno-kosmicznych IRGC rozpoczęły rozpoznanie wzdłuż granic z Armenią, Baku i Turcją.
Media donoszą o wielkim pożarze w stolicy Rosji. Pali się budynek Federalnej Służby Celnej.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Izraela Benjamin Netanjahu odbyli rozmowę telefoniczną. W komunikacie biura Netanjahu wspomina się, że omawiano między innymi „promowanie pomocy w rozwoju cywilnych systemów obrony powietrznej”.
W ukraińskim komunikacie na temat tej rozmowy nie wspomniano o tym szczególe, chociaż Kijów kiedyś uporczywie prosił Izrael o dostawę systemu Żelaznej Kopuły (później temat ten w dużej mierze zniknął w społeczeństwie ukraińskim, zwłaszcza po dostawach innych zachodnich systemów obrony powietrznej, które przechwytują większość rosyjskich rakiet i dronów szturmowych).
Obydwa raporty wspominają o wsparciu ukraińskich uchodźców w Izraelu oraz zabezpieczeniu tradycyjnej pielgrzymki chasydzkiej do Humania z okazji Rosz ha-Szana. Izrael wspiera Ukrainę politycznie i dyplomatycznie (w szczególności uczestniczy w spotkaniach formatu Ramstein), udziela pomocy humanitarnej, odmawia jednak dostaw broni czy np. sprzętu wywiadowczego, starając się utrzymać robocze stosunki z Rosją. Z tego samego powodu nie przyłączył się do sankcji wobec Rosji.
Rosyjskie ataki na infrastrukturę energetyczną Ukrainy mogą rozpocząć się na przełomie września i października - pisze Reuters, powołując się na słowa przedstawiciela Głównego Zarządu Wywiadu Ukrainy Wadima Skibickiego.
Szkoła w Wierbiwce w obwodzie charkowskim została trafiona rakietą rosyjską dzień po wyzwoleniu wsi przez siły ukraińskie. Ta szkoła to tylko jedna z ukraińskich placówek edukacyjnych cynicznie zniszczonych przez Rosję.
Poznaliśmy szczegóły ataku na Briańsk. Ukraiński dron zaatakował obiekt przemysłowy w Briańsku – powiedział gubernator obwodu Oleksandr Bogomaz. Według kanału telegramowego Mash zaatakowano fabrykę Kremniy-EL, uważaną za jedno z największych przedsiębiorstw mikroelektroniki w Rosji.
Kremniy-EL znajduje się na zachód od Briańska. Zakład ten specjalizuje się w produkcji urządzeń półprzewodnikowych, układów scalonych i modułów mocy. Lokalni mieszkańcy zgłosili dym na terenie zakładu.
W wyniku zdarzenia spłonął budynek administracyjny, nikt nie odniósł obrażeń. W tej chwili na miejscu aktywnie pracują strażacy i inne służby ratunkowe. Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że środki obrony powietrznej (AD) pomyślnie przechwyciły nad miastem dwa UAV. Jeden z nich został zniszczony w powietrzu, zanim zdążył wyrządzić jakiekolwiek szkody.
To nie pierwszy przypadek ataku na Kremnij-EL. Pod koniec sierpnia do zakładu wysłano także drona i był to jeden z największych ataków dronów na rosyjskie regiony.
Film przedstawiający "nieumyślny" atak rosyjskiego drona Shahed-136 na terytorium Rumunii 4 września.
Były specjalny przedstawiciel Departamentu Stanu Ukrainy Kurt Volker oświadczył, że kontrofensywa Sił Obronnych odbywa się w sposób „metodyczny i dobry”, oraz że w związku z tym krytyka tempa rozwoju ukraińskiej armii jest nieuzasadniona.
Ukraińska artyleria trafiła i zniszczyła kilka pojazdów wojskowych i grup szturmowych sił rosyjskich na granicy obwodu charkowskiego w pobliżu miasta Piski - donosi WarMonitor.
Kiedy wahaliśmy się i dyskutowaliśmy, Putin skorzystał z tego czasu i umocnił pozycje na wschodzie. Dlatego tak ciężko jest prowadzić tę kontrofensywę - powiedział w „Faktach po Faktach” Anders Fogh Rasmussen, były sekretarz generalny NATO, były premier Danii. - To, czego potrzebujemy, to nowa architektura bezpieczeństwa dla Europy, w której Ukraina należy do NATO, jako przedmurze przeciwko nadal agresywnej Rosji. Nie możemy pozwolić na to, żeby Putin w jakikolwiek sposób skorzystał na tej wojnie. Bo jeżeli będzie w stanie zabrać sobie np. Krym, to wyślemy bardzo niebezpieczny sygnał dla świata – dodał.
Polska zawarła umowę ramową z UE w sprawie zakupu pocisków 155 mm dla Ukrainy – podała stacja radiowa RMF 24.
Umowa zawarta pomiędzy stroną polską a Europejską Agencją Obrony dotyczy państwowych zakupów amunicji na potrzeby sił zbrojnych Ukrainy. Umowa nie określa jeszcze rodzajów głowic i ich liczby.
Podpisanie tej umowy oznacza jednak, że już teraz kraje Unii Europejskiej mogą realizować określone zamówienia w polskich fabrykach. Jak podaje rozgłośnia, już można składać pierwsze zamówienia państwowe UE dla polskich producentów broni
USA ogłosiły nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy na kwotę 600 mln dolarów. Ten kompleksowy pakiet pomocowy obejmuje różne formy wsparcia.
Zełenski: "Dziś oficjalnie przedstawiłem nowego Ministra Obrony Ukrainy Rustema Umerowa. Silna osoba. Systemowe. Dobrze zna pole obrony. Od pierwszych dni wojny na pełną skalę brał udział w negocjacjach w sprawie broni dla Ukrainy. Bardzo delikatne negocjacje. Skuteczny. Prowadzi także negocjacje w sprawie uwolnienia naszego narodu z niewoli rosyjskiej. W tym przypadku Rustem ma również ważne wyniki dla Ukrainy. Może zrestartować Ministerstwo Obrony. To jest to, co jest teraz potrzebne".
"Ukraińscy terroryści użyli dronów-kamikadze do ataku na obiekt przemysłowy w mieście Briańsk. W rezultacie doszło do pożaru w budynku administracyjnym. Nie było ofiar" - napisał gubernator obwodu briańskiego Aleksander Bogomaz na Telegramie.
Media donoszą o potężnej eksplozji w Briańsku (Rosja)
Według doniesień ukraińskim siłom udało się ponownie uderzyć dronem w rosyjską fabrykę mikroelektroniki. Według wstępnych informacji nie było ofiar - przekazał gubernator obwodu briańskiego Aleksander Bogomaz.
Oblicza wojny: Rosyjscy żołnierze ewakuują rannych i uciekają z Kliszczejiwki.