Zakończono akcję ratowniczą w Konstantynówce. W wyniku rosyjskiego ostrzału w środę zginęło 16 osób, a 33 osoby zostały ranne. Sekretarz stanu USA Antony Blinken podkreślił dobre postępy w ukraińskiej kontrofensywie. Kolejny atak dronami w Rosji - w obwodzie biańskim i w Rostowie nad Donem zestrzelono parę celów. W nocy Rosjanie ponownie zaatakowali obwód odeski, a także sumski. Zestrzelono 25 z 33 dronów.
Pokaż od:
7 września 23:59

To wszystko na dziś. Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy jutro na strony Gazety Wyborczej.

7 września 23:58

Kolejny film z pożaru w Moskwie.

7 września 23:49

Prezydent Ukrainy opublikował wideo ze spotkania z brytyjskim aktorem Stephenem Fry. Obaj panowie rozmawiali bardzo serdecznie, wymienili się prezentami. Na koniec Fry mówi: "Chwała Ukrainie!"

Aktor przyjechał do Kijowa, aby przewodniczyć spotkaniu pierwszych pań i panów poświęconym zdrowiu psychicznemu. 

"Rozmawialiśmy o różnych aspektach życia Ukrainy: kulturze, odporności i odwadze naszego narodu. Podziękowałem mu za wsparcie Ukrainy. Wszyscy mamy nadzieję na przywrócenie sprawiedliwego pokoju" - napisał po spotkaniu Zełenski.

7 września 23:44

W sieci pojawiają się kolejne filmy z pożaru w Moskwie.

7 września 23:40

Źródła irańskie podają, że bezzałogowe statki rozpoznawcze i uderzeniowe Shahed-171 należące do irańskich sił powietrzno-kosmicznych IRGC rozpoczęły rozpoznanie wzdłuż granic z Armenią, Baku i Turcją.

7 września 23:35

Potężny pożar w Moskwie

Media donoszą o wielkim pożarze w stolicy Rosji. Pali się budynek Federalnej Służby Celnej.

7 września 23:30

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Izraela Benjamin Netanjahu odbyli rozmowę telefoniczną. W komunikacie biura Netanjahu wspomina się, że omawiano między innymi „promowanie pomocy w rozwoju cywilnych systemów obrony powietrznej”.

W ukraińskim komunikacie na temat tej rozmowy nie wspomniano o tym szczególe, chociaż Kijów kiedyś uporczywie prosił Izrael o dostawę systemu Żelaznej Kopuły (później temat ten w dużej mierze zniknął w społeczeństwie ukraińskim, zwłaszcza po dostawach innych zachodnich systemów obrony powietrznej, które przechwytują większość rosyjskich rakiet i dronów szturmowych).

Obydwa raporty wspominają o wsparciu ukraińskich uchodźców w Izraelu oraz zabezpieczeniu tradycyjnej pielgrzymki chasydzkiej do Humania z okazji Rosz ha-Szana. Izrael wspiera Ukrainę politycznie i dyplomatycznie (w szczególności uczestniczy w spotkaniach formatu Ramstein), udziela pomocy humanitarnej, odmawia jednak dostaw broni czy np. sprzętu wywiadowczego, starając się utrzymać robocze stosunki z Rosją. Z tego samego powodu nie przyłączył się do sankcji wobec Rosji.

7 września 23:22

Rosyjskie ataki na infrastrukturę energetyczną Ukrainy mogą rozpocząć się na przełomie września i października - pisze Reuters, powołując się na słowa przedstawiciela Głównego Zarządu Wywiadu Ukrainy Wadima Skibickiego.

7 września 23:15

Szkoła w Wierbiwce w obwodzie charkowskim została trafiona rakietą rosyjską dzień po wyzwoleniu wsi przez siły ukraińskie. Ta szkoła to tylko jedna z ukraińskich placówek edukacyjnych cynicznie zniszczonych przez Rosję.

7 września 23:07

Poznaliśmy szczegóły ataku na Briańsk. Ukraiński dron zaatakował obiekt przemysłowy w Briańsku – powiedział gubernator obwodu Oleksandr Bogomaz. Według kanału telegramowego Mash zaatakowano fabrykę Kremniy-EL, uważaną za jedno z największych przedsiębiorstw mikroelektroniki w Rosji.

Kremniy-EL znajduje się na zachód od Briańska. Zakład ten specjalizuje się w produkcji urządzeń półprzewodnikowych, układów scalonych i modułów mocy. Lokalni mieszkańcy zgłosili dym na terenie zakładu.

W wyniku zdarzenia spłonął budynek administracyjny, nikt nie odniósł obrażeń. W tej chwili na miejscu aktywnie pracują strażacy i inne służby ratunkowe. Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że środki obrony powietrznej (AD) pomyślnie przechwyciły nad miastem dwa UAV. Jeden z nich został zniszczony w powietrzu, zanim zdążył wyrządzić jakiekolwiek szkody.

To nie pierwszy przypadek ataku na Kremnij-EL. Pod koniec sierpnia do zakładu wysłano także drona i był to jeden z największych ataków dronów na rosyjskie regiony.

7 września 23:00

Film przedstawiający "nieumyślny" atak rosyjskiego drona Shahed-136 na terytorium Rumunii 4 września.

7 września 22:45

Były specjalny przedstawiciel Departamentu Stanu Ukrainy Kurt Volker oświadczył, że kontrofensywa Sił Obronnych odbywa się w sposób „metodyczny i dobry”, oraz że w związku z tym krytyka tempa rozwoju ukraińskiej armii jest nieuzasadniona.

7 września 22:31

Ukraińska artyleria trafiła i zniszczyła kilka pojazdów wojskowych i grup szturmowych sił rosyjskich na granicy obwodu charkowskiego w pobliżu miasta Piski - donosi WarMonitor.

7 września 22:30

Kiedy wahaliśmy się i dyskutowaliśmy, Putin skorzystał z tego czasu i umocnił pozycje na wschodzie. Dlatego tak ciężko jest prowadzić tę kontrofensywę - powiedział w „Faktach po Faktach” Anders Fogh Rasmussen, były sekretarz generalny NATO, były premier Danii. - To, czego potrzebujemy, to nowa architektura bezpieczeństwa dla Europy, w której Ukraina należy do NATO, jako przedmurze przeciwko nadal agresywnej Rosji. Nie możemy pozwolić na to, żeby Putin w jakikolwiek sposób skorzystał na tej wojnie. Bo jeżeli będzie w stanie zabrać sobie np. Krym, to wyślemy bardzo niebezpieczny sygnał dla świata – dodał.  

7 września 22:15

Polska zawarła umowę ramową z UE w sprawie zakupu pocisków 155 mm dla Ukrainy – podała stacja radiowa RMF 24.

Umowa zawarta pomiędzy stroną polską a Europejską Agencją Obrony dotyczy państwowych zakupów amunicji na potrzeby sił zbrojnych Ukrainy. Umowa nie określa jeszcze rodzajów głowic i ich liczby.

Podpisanie tej umowy oznacza jednak, że już teraz kraje Unii Europejskiej mogą realizować określone zamówienia w polskich fabrykach. Jak podaje rozgłośnia, już można składać pierwsze zamówienia państwowe UE dla polskich producentów broni

7 września 22:03

USA ogłosiły nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy na kwotę 600 mln dolarów. Ten kompleksowy pakiet pomocowy obejmuje różne formy wsparcia.

7 września 21:50

Zełenski: "Dziś oficjalnie przedstawiłem nowego Ministra Obrony Ukrainy Rustema Umerowa. Silna osoba. Systemowe. Dobrze zna pole obrony. Od pierwszych dni wojny na pełną skalę brał udział w negocjacjach w sprawie broni dla Ukrainy. Bardzo delikatne negocjacje. Skuteczny. Prowadzi także negocjacje w sprawie uwolnienia naszego narodu z niewoli rosyjskiej. W tym przypadku Rustem ma również ważne wyniki dla Ukrainy. Może zrestartować Ministerstwo Obrony. To jest to, co jest teraz potrzebne".

7 września 21:39

"Ukraińscy terroryści użyli dronów-kamikadze do ataku na obiekt przemysłowy w mieście Briańsk. W rezultacie doszło do pożaru w budynku administracyjnym. Nie było ofiar" - napisał gubernator obwodu briańskiego Aleksander Bogomaz na Telegramie.  

7 września 21:37

Ukraiński dron uderzył w fabrykę w Briańsku

Media donoszą o potężnej eksplozji w Briańsku (Rosja)

Według doniesień ukraińskim siłom udało się ponownie uderzyć dronem w rosyjską fabrykę mikroelektroniki. Według wstępnych informacji nie było ofiar - przekazał gubernator obwodu briańskiego Aleksander Bogomaz.

7 września 21:26

Oblicza wojny: Rosyjscy żołnierze ewakuują rannych i uciekają z Kliszczejiwki.