Władze Moskwy informują, że w nocy z poniedziałku na wtorek obrona powietrzna zestrzeliła trzy drony lecące na stolicę Rosji. "New York Times" doniósł, powołując się na zachodnie źródła wywiadowcze, że północnokoreański przywódca Kim Dzong-un odwiedzi Rosję za kilka dni i omówi z Putinem dostawy amunicji. Ukraina zakazuje deputowanym wyjazdu do Polski z wyłączeniem pewnych wyjątków.
Pokaż od:
5 września 23:44

To koniec na dziś. Dziękujemy, że byli Państwo z nami.

5 września 23:02

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwołał Pawła Kyryłenkę ze stanowiska szefa donieckiej obwodowej administracji państwowej - podaje agencja Unian.

Unian zaznacza, że Kyryłenko pełnił funkcję szefa donieckiej administracji od 2019 roku. "Zakłada się, że stanie na czele Komitetu Antymonopolowego Ukrainy" - podaje agencja. 5 września Rada Najwyższa Ukrainy odwołała z tego stanowiska Olgę Piszczańską.

5 września 22:30

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan powiedział we wtorek dziennikarzom, że negocjacje między Koreą Północną a Rosją - na temat potencjalnego porozumienia, według którego Pjongjang miałby wspierać sprzętowo armię Putina - są dowodem na to, że sankcje gospodarcze wobec Rosji działają. Według urzędnika zdołały one zmniejszyć potencjał przemysłu obronnego tego kraju.

- Będziemy wzywać Koreę Północną, by przestrzegała międzynarodowych zobowiązań i nie dostarczała Rosji broni, która ostatecznie jest używana do zabijania Ukraińców. Ostatecznie do tej pory nie widzieliśmy, by Korea Północna aktywnie dostarczała Rosji duże ilości amunicji lub innego sprzętu wojskowego na potrzeby wojny w Ukrainie - mówił Sullivan podczas briefingu prasowego w Białym Domu. 

- Nie mogę przewidzieć, jak sprawa się ostatecznie potoczy. Mogę jedynie powiedzieć, że negocjacje wciąż posuwają się naprzód, a Rosjanie starają się je zintensyfikować. Widać to choćby po tym, że rosyjski minister obrony (Siergiej Szojgu – red.) (…) faktycznie wsiadł do samolotu i poleciał do Pjongjangu, by spróbować pchnąć sprawy do przodu - zauważył. 

Dodał, że jeśli Korea Północna dostarczy broń Rosji, to “zapłaci cenę na forum międzynarodowym”. 

źródło: PAP

5 września 21:58

Rosjanie wystrzelili w kierunku południowej Ukrainy dwa zgrupowania dronów-kamikadze. Jedno z Krymu, a drugie z Primorsko-Achtarska w Kraju Krasnodarskim - podały ukraińskie siły powietrzne.  

5 września 21:03
5 września 20:12

Ukraińskie Siły Zbrojne przekazały, że w pobliżu miejscowości Myroniwśkyj, w obwodzie donieckim, zniszczono magazyn sprzętu wojskowego Rosjan.

5 września 19:53

Polska nie zgadza się na wznowienie importu zbóż z Ukrainy po 15 września. Ponadto postulujemy, by unijnym zakazem importu do Polski zostały objęte również miód i maliny - poinformował minister Robert Telus.

5 września 19:34

Wspieramy Ukrainę, dlatego, że dla nas wolna Ukraina oznacza wolną Polskę. Życzymy sobie, żeby sąsiadować z wolną, niepodległą Ukrainą, a nie z częścią Rosji - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak, otwierając konferencję pt. "Globalna Wojna Informacyjna" w Kielcach.

Minister odnosząc się do kwestii wojny informacyjnej, nawiązał do ataku hybrydowego prowadzonego z terytorium Białorusi na polską granicę. – Dla mnie nie ulega żadnej wątpliwości, że ten atak poprzedzał atak Rosji na Ukrainę. W moim przekonaniu chodziło o to, aby zdestabilizować Polskę, aby Polska nie mogła wspierać Ukrainy” – stwierdził szef MON.

źródło: PAP

5 września 19:20

Były dyrektor CIA David Petraeus powiedział, że spodziewa się reakcji łańcuchowej na polu bitwy w Ukrainie.

Generał zauważył, że ofensywa jest bardzo złożona i nie widział czegoś takiego od czasów II wojny światowej. "To trudne, ale nie beznadziejne. W końcu wiemy, co robimy. Zaczynamy robić postępy, a następnie osiągamy efekt reakcji łańcuchowej. I to właśnie mamy nadzieję zobaczyć" - powiedział Petraeus podczas przemówienia na Kijowskim Forum Bezpieczeństwa.

Ocenił, że "ukraińskie siły zbrojne trzymają Rosjan na ogromnym froncie i uniemożliwiają im koncentrację w jednym miejscu, niszcząc rosyjskie magazyny i logistykę". Dodał też, że SZU "tworzą warunki na polu bitwy i kiedy nadarzy się okazja, będą w stanie zadać decydujący cios siłami rezerwowymi [...] i odciąć Krym od południowej Ukrainy. Idealnie byłoby zniszczyć most krymski" - powiedział generał.

Petraeus zauważył, że okupanci stworzyli niezwykle złożony system obronny, który jest trudny do pokonania, ale "Ukraińcy dostosowują się w niezwykle imponujący sposób".

5 września 19:07

Słowa Putina o nazizmie skomentował doradca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy. "Putin żyje w swojej bańce i jest całkowicie ubezwłasnowolniony" - napisał Michaił Podolak.

"To kolejne potwierdzenie, że prezydent Rosji żyje w swoim własnym świecie, w sztucznej bańce, odizolowany od rzeczywistości. Oznacza to, że jest on całkowicie ubezwłasnowolniony i nie można z nim negocjować". 

Putin powiedział publicznie we wtorek, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski jest etnicznym Żydem "umieszczonym przez zachodnich przewodników", który "ukrywa gloryfikację nazizmu". Putin zasugerował również, by dziennikarze "czytali to, co Żydzi piszą w Internecie" na temat Zełenskiego.

"Osoba, która nie korzysta z telefonów i komputerów, sugeruje, aby spojrzeć na to, co Żydzi piszą w Internecie o prezydencie Zełenskim, jako usprawiedliwienie rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie" - ocenił Podolak.

5 września 19:05

Nazizm, którego nie udało się wykorzenić w 1945 roku, "stał się normą" nie tylko na Ukrainie, ale także w krajach bałtyckich, powiedział prezydent Rosji Władimir Putin na spotkaniu Komitetu Organizacyjnego Rosyjskiego Zwycięstwa.

"Nowe znaczenia, wyzwania czasu wyraźnie pokazują, że w 1945 roku nazizm został pokonany, ale niestety nie został wykorzeniony: ponownie przejawia się w tej samej rusofobii lub antysemityzmie. A gloryfikacja nazistowskich zbrodniarzy i bezpośrednia propaganda nazizmu w krajach bałtyckich i w Ukrainie stały się normą, tak jakby Norymberga nigdy się nie wydarzyła" - powiedział Putin.

Prezydent nie podał konkretnych przykładów takich zjawisk na Litwie, Łotwie czy w Estonii, ale zasugerował przypomnienie o wydarzeniach z czasów II wojny światowej w wielu krajach europejskich, w których jego zdaniem "wielu ludzi ma zniszczoną pamięć i sumienie". 

5 września 18:53

Prezydent Rumunii Klaus Iohannis zaprzeczył, że rosyjski dron lub jego wrak spadł na terytorium kraju - donosi Digi24.

"Ustanowiliśmy pełną kontrolę nad naszą przestrzenią narodową, ale tak, jesteśmy zaniepokojeni, ponieważ te ataki mają miejsce w bardzo niewielkiej odległości od rumuńskiej granicy. Mogę powiedzieć, że żaden dron, żadna część jakiegokolwiek urządzenia nie dotarła do Rumunii" - powiedział.

Iohannis podkreślił, że Rumunia nadal uważnie monitoruje sytuację i zapewnił, że kraj jest dobrze chroniony. 

Ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba powiedział, że Ukraina posiada dowody fotograficzne i jest gotowa się nimi podzielić. 

5 września 18:40

FT: Rosja może znacjonalizować Nestle i Philip Morris International

Moskwa może opublikować listę firm z "nieprzyjaznych krajów" na początku września - powiedziała Jocelyn Spottiswoode z londyńskiej firmy Alaco doradzającej firmom w zakresie zarządzania, oceny ryzyka biznesowego, rozwiązywania sporów i innych kwestii. Analitycy dodali w rozmowie z klientami, że podmioty znajdujące się na liście są zagrożone wywłaszczeniem - donosi Financial Times.

Według oceny banku, ryzyko wywłaszczenia jest najwyższe w przypadku zagranicznych firm z sektora towarowego; jest ono niższe w przypadku firm technologicznych ze względu na złożoność ich działalności. Dodatkowym ryzykiem dla producentów dóbr konsumpcyjnych jest zamiłowanie Rosjan do zachodnich marek.

Spottiswoode uważa, że lista będzie obejmować firmy zatrudniające co najmniej 4000 pracowników, osiągające przychody powyżej 825 mln USD lub posiadające aktywa o wartości powyżej 1,65 mld USD. Nie jest jasne, czy liczby te odnoszą się wyłącznie do działalności w Rosji, zauważa FT.

5 września 18:27

Funkcjonariusze policji zatrzymali w okolicy Kijowa kierowcę, który nie tylko był pijany, ale miał teź przy sobie granaty i inną amunicję. 

Poinformował o tym szef policji w regionie. W raporcie napisano, że podczas kontroli od 45-letniego sprawcy zarekwirowano dwie skrzynki ręcznych odłamkowych granatów obronnych typu F-1 i trzy ręczne odłamkowe granaty ofensywne zagranicznej produkcji typu M-67, a także naboje kalibru 5,45 mm.

5 września 18:15

Ukraina będzie gotowa do przystąpienia do UE za dwa lata, ale do NATO - wcześniej - mówi wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Olha Stefaniszyna w rozmowie z "Voice of America".

Według Stefaniszyny, słowa przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela o potrzebie przygotowania UE do rozszerzenia do 2030 r. nie oznaczają, że Ukraina będzie musiała czekać siedem lat. 

"Będziemy gotowi do członkostwa w UE w ciągu najbliższych dwóch lat, ale oczywiście przebieg wojny określi polityczne ramy podjęcia tej decyzji. Myślę, że będziemy w stanie przystąpić do NATO szybciej, ponieważ spodziewamy się zwycięstwa, zakończenia wojny, a jedna z najsilniejszych, najpotężniejszych i najbardziej znanych armii na świecie z pewnością będzie największym gwarantem bezpieczeństwa dla Europy i całej przestrzeni europejskiej" - powiedziała.

5 września 18:05

Siły ukraińskie zniszczyły dziś rosyjski magazyn wojskowy we wsi Myroniwskij w obwodzie donieckim. Ukraiński StratCom potwierdził atak.

5 września 18:02

Ukraina otrzymała od Niemiec pociski przeciwlotnicze Gepard, które właśnie zostały wyprodukowane na specjalnie zbudowanej linii. 

"Zaledwie kilka miesięcy po zawarciu odpowiedniej umowy, ukraińskie siły zbrojne otrzymały nowo wyprodukowaną amunicję do przeciwlotniczych systemów czołgowych Gepard. Linia produkcyjna amunicji została otwarta w krótkim czasie" - poinformowało ministerstwo obrony Niemiec w komunikacie. 

5 września 17:50

Ukraińskie media poinformowały o wizycie sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena. Ma on przyjechac do Kijowa 6 września. 

5 września 17:35

Ukraina inicjuje wznowienie śledztwa w sprawie ataku terrorystycznego w Ołeniwce na poziomie międzynarodowym - podała Centrala Koordynacji Traktowania Jeńców Wojennych.

Materiały z zakrojonego na szeroką skalę badania przeprowadzonego przez Ukrainę zostały przekazane Niezależnej Międzynarodowej Komisji Śledczej ONZ ds. naruszeń na Ukrainie.

9 lipca 2022 zniszczono będące pod kontrolą Rosjan więzienie w Ołeniwce, zabijając 53 ukraińskich jeńców wojennych i raniąc 75. SZU poinformowały, że Rosjanie ostrzelali więzienie w celu ukrycia tortur i zabójstw ukraińskich jeńców wojennych. Pokazały też przechwycone komunikaty wskazujące na winę Rosjan (m.in. z tzw. Grupy Wagnera).

5 września 17:23

Rosyjska Prokuratura Generalna uznała działalność organizacji pozarządowej International Transport Workers Federation (Międzynarodowa Federacja Pracowników Transportu) za "niepożądaną" w Rosji.