Prezydent Rosji Władimir Putin i przywódca Turcji Recep Tayyip Erdogan odbywają dziś w Soczi rozmowy w sprawie wznowienia umowy zbożowej. Tymczasem w nocy Rosja przeprowadziła zmasowany atak na Odessę i Izmaił - jeden z głównych ukraińskich portów eksportujących zboże. MSZ Ukrainy twierdzi, że rosyjskie drony spadły i eksplodowały na terytorium Rumunii.
Pokaż od:
4 września 23:55

Na dziś to wszystko. Zapraszamy do śledzenia relacji jutro od godz. 6.

4 września 23:51

Papież Franciszek usprawiedliwił swoje słowa o „wielkiej Rosji”. „Mówiłem o Rosji bardziej w sensie kulturowym niż geograficznym. Przyszło mi na myśl to, czego mnie uczono w szkole: Piotr I, Katarzyna II. Chciałem wzywać do przyjęcia tego dziedzictwa” – cytuje go agencja informacyjna ANSA.

4 września 23:37

Na obecnym etapie nie doszliśmy do wniosku, że na Ukrainie ma miejsce ludobójstwo - oświadczył na konferencji prasowej w Kijowie Erik Mose, przewodniczący Międzynarodowej Komisji Śledczej ONZ ds. zbrodni na Ukrainie, cytowany przez portal Radia Swoboda.

4 września 23:17

"Dzień na pierwszej linii frontu z naszymi wojownikami i sanitariuszami w obwodzie donieckim i zaporoskim. W imieniu wszystkich Ukraińców podziękowałem każdemu, kto ryzykuje życie, aby bronić Ukrainy i wyzwolić naszą ziemię. Naszym priorytetem jest zaspokajanie ich potrzeb. Wszystkie siły naszego narodu są skierowane na ten cel" - napisał prezydent Zełenski.

4 września 22:56

Rosyjscy propagandyści pokazali film przedstawiający budowę nowego stanowiska dla systemu przeciwlotniczego Pantsir S-1. Po tym raporcie dziennikarze ustalili dokładną lokalizację stanowiska obrony powietrznej na zdjęciach satelitarnych.

4 września 22:34

Egipt kupił od Rosji w ramach umowy bezpośredniej około 0,5 mln ton pszenicy, negocjując przy tym znacznie niższą cenę - informuje agencja Reutera. Wskutek naruszenia tradycyjnych dróg importu pszenicy, Egipt - jeden z największych nabywców tego zboża na świecie - zaczął w zeszłym roku przechodzić na umowy bezpośrednie, kosztem wcześniejszych przetargów.

4 września 22:15

- Niektóre wojny to nie tylko konflikty czy spory terytorialne. Są to ludobójcze wojny agresji, których nie można zakończyć po prostu sprowadzając wojujące strony do stołu negocjacyjnego. Wojna Rosji z Ukrainą jest właśnie takim przypadkiem. Musi zostać wygrana na polu bitwy, aby Rosja mogła poważnie myśleć o negocjacjach pokojowych - powiedział szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba.

4 września 21:50

Wołodymyr Zełenski odznaczył ukraiński personel wojskowy, który wyróżnił się w walkach o Ukrainę w ramach grupy operacyjno-taktycznej „Donieck”.

4 września 21:35

NYT: Kim Dzong Un ma odwiedzić Rosję we wrześniu

- Północnokoreański dyktator Kim Dzong Un ma odwiedzić Rosję we wrześniu, aby spotkać się z Putinem i omówić dostawy broni do Moskwy - donosi "The New York Times", powołując się na amerykańskich urzędników

4 września 21:20

Wielki pożar w pobliżu stacji Leningrad w Moskwie.

4 września 21:09

Ukraińskie władze zamierzają ścigać osoby, które uchyliły się od służby wojskowej i opuściły na podstawie specjalnych zezwoleń terytorium Ukrainy - podaje "Rzeczpospolita". Zdaniem ukraińskich władz, orzeczenia o niezdolności do służby często były wydawane za łapówkę i są nierzetelne.

4 września 20:55

Tak dziś wygląda dawny zbiornik w Kachowce na zdjęciach satelitarnych.

4 września 20:38
4 września 20:25

Rosyjski opozycjonista Władimir Kara-Murza, który w kwietniu tego roku został skazany na 25 lat więzienia, został potajemnie wysłany do kolonii karnej, gdzie ma odbywać wyrok. Miejsca jego pobytu nie znają nawet adwokaci.

Jak napisała na Twitterze żona opozycjonisty - Jewgienija, Kara-Murza został wysłany "w nieznanym kierunku, tuż przed swymi urodzinami (przypadającymi 7 września - red.), tak aby nie daj Boże nie otrzymał w tym dniu słów poparcia z całego świata". 

4 września 20:03

Ołeksijowi Reznikowowi udało się przekonać Zachód do dostaw ciężkiej broni dla Ukrainy, ale gorzej sobie radził z porządkami w resorcie i z korupcją. Jego następca Rustem Umerow na pewno nie będzie miał łatwego zadania.

4 września 19:45

Ministerstwo Obrony Ukrainy zezwoliło na użycie w siłach zbrojnych dronów ze sztuczną inteligencją

4 września 19:27

Drony Bayraktar TB-2 wróciły na ukraiński front. Jeden z nich zlikwidował rosyjską ciężarówkę wojskową ural na południowym odcinku frontu.  

4 września 19:11

W poniedziałek władze Kijowa oświadczyły, że sprawdziły wszystkie szkoły średnie w mieście i że wcześniejsze doniesienia o groźbach bombowych w placówkach oświatowych miasta były fałszywe – podaje AFP.

4 września 18:55

Dyplomaci z USA, Wielkiej Brytanii i UE planują wspólnie naciskać na Zjednoczone Emiraty Arabskie, by kraj ten powstrzymał eksport elektroniki i innych towarów na potrzeby rosyjskiego przemysłu obronnego - podał "Wall Street Journal". Jest to część skoordynowanych wysiłków, dotyczących również innych krajów, z pomocą których Rosja omija zachodnie sankcje.

4 września 18:39

Zaginiony generał Siergiej Surowikin pojawił się publicznie, ale już w cywilnym ubraniu. Surowikin zniknął po buncie Prigożyna. Media podały, że był zatrzymany przez FSB.