W czwartek rano zestrzelono drona lecącego na Moskwę i trzy drony nad Briańskiem. Lotnictwo armii ukraińskiej straciło w rejonie Bachmutu jednocześnie dwa śmigłowce Mi-8 z sześcioma członkami załogi. Ukraina zaprezentowała nagranie z testów nowego programu rakietowego. Rakieta trafiła w cel odległy o 700 km.
Pokaż od:
31 sierpnia 23:59

To wszystko na dziś. Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy jutro na strony Gazety Wyborczej.

31 sierpnia 23:56

Najważniejsze wydarzenia 554. dnia inwazji

  • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w wywiadzie dla portugalskiej telewizji, że kandydowałby na prezydenta, gdyby wybory odbyły się w 2024 r. w czasie wojny;
  • Rosyjskie władze starają się przejąć kontrolę nad operacjami najemników PMC Wagner w Afryce i na Bliskim Wschodzie;
  • Ukraińskie władze opublikowały wideo pokazujące test nowej ukraińskiej broni rakietowej. Nowa broń trafiła w cel w odległości 700 kilometrów;
  • Wznowienie umowy zbożowej ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia globalnego bezpieczeństwa żywnościowego, powiedział turecki minister spraw zagranicznych Hakan Fidan po rozmowach w Moskwie;
  • Brytyjski ochotnik, który przez ponad rok walczył po stronie sił ukraińskich, zginął w Ukrainie. O śmierci 22-letniego Samuela Neweya z Birmingham jako pierwszy poinformował jego brat Daniel.
31 sierpnia 23:35

Obserwatorzy jednego z posterunków kontroli przestrzeni powietrznej wykryli pojedynczy niezidentyfikowany obiekt na niebie w pobliżu lotniska "Kresty". Wideo pokazuje działania mające na celu jego neutralizację. "Nie ma żadnych konsekwencji na ziemi. Szczegóły później" - przekazał gubernator obwodu pskowskiego Michaił Vedernikov.

31 sierpnia 23:25

Materiał filmowy pokazuje pierwsze oficjalnie potwierdzone zniszczenie stacji radarowej naprowadzania i oświetlenia pocisków Buk-M3. "Ta jednostka, która po złożeniu wygląda jak kombajn z "Diuny", jest bardzo rzadkim systemem obrony powietrznej".

31 sierpnia 23:10

Psków. Wojsko zestrzeliwuje drony.

31 sierpnia 22:55

Grupa ukraińskich żołnierzy ukończyła program szkoleniowy na amerykańskich czołgach M1 Abrams. Zdaniem urzędników nowa śmiercionośna broń pomoże Kijowowi przebić się przez umocnioną obronę Rosji - donosi Politico.

Około 200 Ukraińców ćwiczyło na czołgach szkoleniowych na poligonach armii amerykańskiej w Niemczech, powiedział rzecznik płk Martin O'Donnell. Żołnierze niedawno ukończyli jedną z ostatnich faz programu, czyli ćwiczenia siłowe połączonych sił batalionowych na poligonie Hohenfels. 

Ukraina otrzyma pierwszych 10 z obiecanych 31 w połowie września - przypomina Politico. 

31 sierpnia 22:40

"Planuje się odesłanie zza granicy osób, które uciekły” – powiedział deputowany ludowy David Arahamiya. Ukraina może zwrócić się do innych krajów z prośbą o ekstradycję poborowych, którzy wyjechali z fałszywymi dokumentami.

31 sierpnia 22:30

Rosja. Jedna trzecia komercyjnych ośrodków medycznych w Tatarstanie odmówiła licencji na usługi aborcyjne. - Będzie ich więcej - zapewnia Irina Wołyniec, komisarz republiki ds. praw dziecka. Według mediów niezaleznych decyzja klinik spowodowana jest "rekompensatą finansową za utratę dochodów" ufundowaną przez Ministerstwo Zdrowia. 

31 sierpnia 22:19

Oblicza wojny. W okupowany przez Rosję Składowsku na ścianach pojawiły się napisy i symbole ukraińskie. "Składowsk to Ukraina" - czytamy.

31 sierpnia 22:07

W Petersburgu skazano na 3 lata księdza, który mówił że rosyjscy wojskowi, którzy zabijają Ukraińców, pójdą do piekła - donosi Ateo Breaking. 

31 sierpnia 21:56

Węgry zablokowały pomoc dla Ukrainy

Ze względu na sprzeciw Węgier, Unia Europejska nie była w stanie odblokować kolejnej transzy pomocy wojskowej dla Ukrainy z Europejskiego Funduszu Pokojowego - powiedział Josep Borrell, Wysoki Przedstawiciel Unii Europejskiej do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa. Posiedzenie Rady UE odbywa się w Toledo

31 sierpnia 21:44

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zgromadziła ponad 3500 nazwisk współpracowników i ich rosyjskich „kuratorów” uczestniczących w organizacji nielegalnego głosowania na czasowo okupowanych terytoriach - poinformował o tym rzecznik SBU Artem Dechtiarenko.

Według niego SBU ma pełny obraz tego, co dzieje się na okupowanych terytoriach. "Znamy nie tylko nazwiska zdrajców, współpracowników i innych popleczników wroga, ale także wszystkie informacje identyfikujące ich, w tym krąg towarzyski, trasy podróży i miejsca zamieszkania. Służba Bezpieczeństwa ustaliła tożsamość ponad 3500 współpracowników i ich rosyjskich „kuratorów”, którzy biorą udział w organizacji nielegalnego głosowania, a także „kandydatów” w tych pseudowyborach” – powiedział Dechtiarenko.

31 sierpnia 21:31

Rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy: szkolenia pilotów F-16 w Wielkiej Brytanii potrwają do 2 lat

Szkolenia pilotów F-16 w Wielkiej Brytanii potrwają przez okres od 1 do 2 lat, a więc znacząco dłużej niż takie szkolenia, które mają być zorganizowane w Danii - przekazał w czwartek rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy Jurij Ignat. 

Taka różnica w czasie trwania szkolenia będzie wynikać, z tego, że o ile do Danii udadzą się już doświadczeni ukraińscy piloci, to w szkoleniach Wielkiej Brytanii wezmą udział piloci z dużo mniejszym doświadczeniem, w tym absolwenci szkół lotniczych. 

To pierwszy raz, kiedy SZU sprecyzowały plany szkoleniowe z obsługi F-16 także dla mniej doświadczonych pilotów i pierwszy raz, kiedy obejmują one tak długi okres.

31 sierpnia 21:29

Wieczorne przemówienie Zełenskiego: "Dziś kolejny aktywny dzień naszych międzynarodowych wysiłków. Nasz zespół pracuje w mieście Dżedda w Arabii Saudyjskiej na spotkaniu doradców przywódców państw w sprawie Formuły Pokojowej. W sumie reprezentowane są tam 42 kraje. Różne kontynenty, różne podejścia polityczne do spraw globalnych, ale wszystkich łączy priorytet prawa międzynarodowego. I właśnie po to Ukraina zaproponowała Formułę Pokojową, bo trzeba przywrócić porządek międzynarodowy, naruszony rosyjską agresją. Bardzo ważne jest, aby tam, na marginesie spotkania toczyły się także dwustronne negocjacje z partnerami. Konsolidacja świata jest jednym z najważniejszych zadań".

31 sierpnia 21:25

Zełenski: Rosjanie mają żadnych planów na wojnę

- Mamy raporty wywiadu - GUR oraz wywiadu zewnętrznego - dotyczące kolejnych planów na wojnę. Nie mają żadnych planów - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w codziennym komunikacie wideo.

Ukraiński prezydent zapowiedział zaplanowane na przyszły tydzień międzynarodowe spotkania, podczas których omawiane będą "ważne" rzeczy.

- To będą ważne negocjacje dla Ukrainy - powiedział Zełenski. - Kolejne spotkanie: około jutra. Będzie 1 września, początek nowego roku szkolnego. Wicepremier Fiodorow i minister edukacji Oksen Lisowy wraz ze swoimi zespołami przygotowują bardzo pozytywne zmiany dla naszych uczniów, rodziców i nauczycieli. Coś, co naprawdę pomoże. Jutro przedstawimy pierwsze szczegóły.

31 sierpnia 21:15

"Tysiące Rosjan poszło na wojnę tylko po to, żeby wydostać się z kolonii. Po powrocie do domu wielu z nich zaczęło ponownie rabować, gwałcić i zabijać" - pisze portal Meduza.

Władze rosyjskie nigdy nie ukrywały, że na Ukrainę trafiają tysiące Rosjan zwerbowanych przez PMC Wagner w więzieniach. W lipcu 2022 roku Putin osobiście ich ułaskawił. W październiku tego samego roku zaczęto ich werbować. Dziś wielu najemników już odsłużyło swoje i wróciło do domu. I nadal popełniało przestępstwa, często ze skrajnym okrucieństwem. Część z nich wróciła już do "kolonii". 

Jako przykłady Mediza.io podaje: Artem Greczkin z Stawropola przed wysłaniem na wojnę Grechkin, oskarżony wczesniej o przestępstwa seksualne po powrocie do domu w marcu 2023 zabił 71-letniego emeryta.

Iwan Rossomahin ze wsi Nowy Buriec otrzymał 14 lat więzienia za morderstwo współmieszkańca. W kolonii podpisał kontrakt z PMC i wyjechał na front. Po powrocie w marcu zadźgał nożem 85-letnią emerytkę.

1 sierpnia w dwóch prywatnych domach położonych niedaleko siebie we wsi Derewianowje znaleziono ciała sześciu okolicznych mieszkańców. E pierwszym domu były "wagnerowiec" Sofonow i jego 38-letni wspólnik Maksym Bochkariew zabili dwóch mężczyzn, ojca i syna, w drugim kobietę i trzech mężczyzn.

Siergiej Sz. z Berdska po powrocie z frontu, 20 maja w jednej ze szkół zgwałcił 10-letnią dziewczynkę.
Wiele innych  przykładów znaleźć można tutaj.

31 sierpnia 21:00

Żołnierze 92. oddzielnej brygady zmechanizowanej zniszczyli jednym uderzeniem z drona rosyjski czołg T-80, most czołgowy MTU-90 i haubicę samobieżną 2C1, a wiec sprzęt wojskowy warty ponad 5 mlionów dolarów - przekazał na Telegramie minister transformacji cyfrowej Mychajło Fedorow.

"Dzięki umiejętnościom żołnierzy Rosjanie nie będą już w stanie ostrzeliwać pozycji Sił Obronnych za pomocą haubic i czołgów. A także transportowania sprzętu przez zbiorniki wodne przy pomocy mostu czołgowego" - napisał Fedorow. 

31 sierpnia 20:45

Oblicza wojny. "Słońce zachodzi, a oni wychodzą zająć pozycje. Poranek może nie nadejść dla wroga". Na zdjęciu 1 Oddzielna Brygada Sił Specjalnych im. Iwana Bohuna

31 sierpnia 20:32

Służby podało możliwe przyczyny katastrofy dwóch śmigłowców w pobliżu Kramatorska: nie wykluczają sabotażu.

Podano to w komunikacie na kanale biura. Według służb, w trakcie śledztwa specjaliści ustalą, w jakim stanie były śmigłowce i czy przestrzegano zasad przygotowania do lotów. Zbadana zostanie również wersja dotycząca sabotażu lub uszkodzenia śmigłowców przez Rosjan.

Wyspecjalizowani specjaliści przeprowadzą dokładną diagnostykę "czarnych skrzynek". W ramach śledztwa zlecono również szereg ekspertyz.

31 sierpnia 20:17

Eksplozje w Teodozji na okupowanym Krymie

W mediach społecznościowych pojawiły się doniesienia o eksplozjach w Teodozji na okupowanym Krymie.

Dźwięki strzałów i wybuchów miały dochodzić z okolic koszar wojskowych w pobliżu miejskiego stadionu.