W nocy wojska Putina zaatakowały Kijów rakietami i dronami. Co najmniej 2 osoby nie żyją, a trzy są ranne od spadających odłamków. W sześciu regonach Rosji zgłoszono atak dronów - największy miał miejsce na lotniskow w Pskowie, gdzie zniszczono 4 samoloty transportowe Ił-76. Rosja twierdzi, że nocne ataki ukraińskich dronów "nie pozostaną bezkarne". Rosja odmawia międzynarodowego śledztwa ws. katastrofy amolotu Prigożyna.
Pokaż od:
31 sierpnia 00:00

To wszystko na dziś. Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo jutro od godziny 6. 

30 sierpnia 23:56

Spotkania i konferencje służą Rosji za przykrywkę do werbowania agentów wpływu - wynika z amerykańskiego raportu o działaniach FSB. Włoskie media dokładają kolejne przykłady działalności rosyjskiej agentury.

30 sierpnia 23:38

Turcja i Rosja będą rozmawiać o dostawach zboża

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow i turecki minister spraw zagranicznych Hakan Fidan spotkają się w tym tygodniu w Moskwie w celu omówienia kwestii dostaw zboża - poinformowało rosyjskie MSZ w środowym oświadczeniu.

"Ministrowie spraw zagranicznych Rosji i Turcji zamierzają pracować nad warunkami realizacji inicjatywy prezydenta Rosji Władimira Putina w sprawie zorganizowania dostaw 1 miliona ton rosyjskiego zboża do Turcji po obniżonej cenie przy wsparciu finansowym Kataru w celu późniejszego przetworzenia go w tureckich przedsiębiorstwach i wysyłki do krajów, które najbardziej tego potrzebują" - przekazał rosyjski MSZ.

30 sierpnia 23:05

Rakieta nad Krymiem, drony nad obwodem briańskim

Strona rosyjska podaje, że jej siły obrony powietrznej zestrzeliły w środę ukraińską rakietę nad wschodnim Krymem i dwa drony nad obwodem briańskim, który graniczy z północno-wschodnią Ukrainą. 

"Siły obrony powietrznej zestrzeliły rakietę manewrującą we wschodniej części Krymu. Proszę wszystkich o zachowanie spokoju i ufanie wyłącznie oficjalnym źródłom informacji" – napisał w poście na Telegramie Siergiej Aksjonow, szef okupacyjnych władz Krymu.

Kanał Nexta publikuje nagrania eksplozji, które mają pochodzić z Krymu. 

O zestrzeleniu dronów nad obwodem briańskim poinformował gubernator regionu Aleksandr Bogomaz. 

30 sierpnia 22:46

Wołodymyr Zełenski poinformował w wieczornym przemówieniu, że trwają rozmowy z sojusznikami dotyczące wyposażenia Ukrainy w dodatkowe systemy obrony powietrznej. 

Prezydent Ukrainy poinformował też, że jego kraj realizuje zalecenia Unii Europejskiej dotyczące członkostwa we wspólnocie. "Niezbędne projekty ustaw zostały już przygotowane i muszą zostać przyjęte przez parlament" - powiedział. 

30 sierpnia 21:55

W pierwszej połowie tego roku zyski grupy Gazprom były osiem i pół razy mniejsze niż przed rokiem. Rosyjski koncern ma też nowe problemy ze zbytem gazu na Białorusi.

30 sierpnia 21:33

Sąd w Moskwie skazał za sabotaż

Moskiewski sąd skazał obywatela Ukrainy na 12 lat więzienia za przygotowanie rzekomego "sabotażu", czyli "planowanie ataku bombowego w obwodzie briańskim".

30 sierpnia 21:28

Sześciu ukraińskich pilotów zginęło w misji bojowej w okolicy Bachmutu

Sześciu ukraińskich pilotów zginęło podczas misji bojowej w pobliżu Bachmutu - podaje CNN powołując się na rzecznika 18. Oddzielnej Brygady Lotnictwa Armii im. Igora Sikorskiego Jewhena Rakitę. 

"29 sierpnia sześciu pilotów z 18. Oddzielnej Brygady Lotnictwa Armii im. Igora Sikorskiego zginęło w sektorze Bachmutu. Stało się to podczas wykonywania misji bojowej" - powiedział rzecznik w telewizji. 

Wszystkich sześciu pilotów miało stopień oficerski, a szczegóły incydentu nie są ujawniane ze względów bezpieczeństwa.

30 sierpnia 21:13

Po tym, jak Lewica wzięła na swoją listę Janę Shostak, zajął się nią PiS. Nie chodzi o to, że Shostak pomagała na granicy w wolnym czasie. Chodzi o jej wypowiedź na temat muru. 

30 sierpnia 20:40

Trollowanie Polski Czeczką w Grodnie

Emil Czeczko, który zdezerterował z polskiej armii, został pośmiertnie uhonorowany na Białorusi. Fragment jednej z ulic będzie nosić jego imię - zadecydowali radni z Grodna. Mowa o ulicy prowadzącej do Konsulatu Generalnego RP w Grodnie.

30 sierpnia 20:30

Mateusz Lachowski, korespondent wojenny z Ukrainy podsumował dzisiejsze ostrzały Ukrainy w różnych częściach kraju. Jak dodał, sam znajdował się w jednej z 14 miejscowości w obwodzie doniecki, która była w środę pod ostrzałem. 

30 sierpnia 20:12

W najnowszym pakiecie dla Kijowa, o wartości 250 mln dol., są m.in. pociski do HIMARS-ów i sprzęt do rozminowywania. Tymczasem na Kapitolu trwają przymiarki do głosowań nad większą pulą funduszy, a w Białym Domu - do porozumienia o wsparciu na lata.

30 sierpnia 20:00

Korupcja równa się zdradzie stanu

Do parlamentu Ukrainy trafił projekt ustawy mający na celu zrównanie korupcji w czasie stanu wojennego ze zdradą stanu.

30 sierpnia 19:50

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał statystyki dzisiejszych ostrzałów Ukrainy. 

"W ciągu dnia wróg wystrzelił 30 pocisków rakietowych, przeprowadził 52 naloty i 35 razy strzelał z wyrzutni rakietowych na pozycje naszych wojsk i na miejscowości. Niestety, rosyjskie ataki terrorystyczne pociągnęły za sobą ofiary cywilne i rannych. Zniszczone zostały budynki mieszkalne i inna infrastruktura cywilna" - podano w codziennym oświadczeniu. 

Poinformowano także, że siły obronne Ukrainy kontynuują ofensywę i okopują się w kierunku Melitopola.

30 sierpnia 19:28

Mapa aktualnej sytuacji na froncie

30 sierpnia 18:56

Rosyjski MSZ: agonia reżimu kijowskiego

Rzecznika prasowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji Maria Zachrowa uważa, że ​​"próby ataku Ukrainu na terytoria rosyjskie przy pomocy dronów to ślepy zaułek", a także podkreśla, że "to jest agonia reżimu kijowskiego". 


30 sierpnia 18:46

Biały Dom: Trwają rozmowy zbrojeniowe między Rosją a Koreą Północną

Rosja prowadzi tajne rozmowy z Koreą Północną na temat dozbrajania moskiewskiej armii - podaje The Guardian powołując się na rzecznika Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA Johna Kirbiego. 

- Negocjacje zbrojeniowe między Rosją a KRLD aktywnie postępują - powiedział Kirby, dodając, że kluczowym tematem rozmów jest amunicja artyleryjska. 

Kirby zauważył, że pomimo zaprzeczeń, Korea Północna dostarczyła w zeszłym roku Rosji rakiety dla piechoty i pociski rakietowe do użytku przez Grupę Wagnera. 

30 sierpnia 18:08

MSZ Ukrainy odpowiada na "rewelacje" Orbana

 – Nie wiemy, jak jest na Węgrzech, ale Ukraina nie handluje ani swoimi terytoriami, ani swoją suwerennością. I świat nie będzie handlował. A rosyjscy przywódcy, niezależnie od tego, jakich adwokatów zatrudnią, z pewnością poniosą odpowiedzialność za całe zło wyrządzone Ukraińcom – podkreślił rzecznik ukraińskiej dyplomacji Ołeh Nikołenko.

30 sierpnia 17:32

Rosja: 6 lat więzienia za wpisy na portalach społecznościowych

Olga Smirnova, działaczka "Pokojowego Oporu" w Petersburgu, została skazana na sześć lat więzienia za antywojenne wpisy na portalach społecznościowych.

Smirnova została oskarżona m.in. o zamieszczanie wpisów na temat celowego niszczenia ukraińskich miast, ostrzału ludności cywilnej w Zaporożu, Charkowie, Kijowie i Mariupolu. 

30 sierpnia 17:10

Raport UE: rosyjska propaganda w sieci ma się dobrze

Z badania opublikowanego w środę przez UE wynika, że gigantom technologicznym, w tym TikTok i Twitterowi, nie udało się skutecznie uporać z rosyjską dezinformacją w Internecie w pierwszym roku wojny w Ukrainie.

W raporcie skupiono się na zagrożeniach wynikających z prokremlowskiej dezinformacji na sześciu platformach – Facebooku, Instagramie, Twitterze (przemianowanym na X), YouTube, TikTok i Telegramie – oraz na tym, czy działania firm były zgodne z założeniami obecnej już regulacji Digital Services Act.