Szef Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn był jednym z dziesięciu pasażerów samolotu Embraer, który rozbił się w rosyjskim obwodzie twerskim - podały rosyjskie media. Oprócz niego na pokładzie miał znajdować się jego zastępca Dmitrij Utkin. Pierwsze hipotezy mówią o zestrzeleniu maszyny przez rosyjską obronę przeciwlotniczą. W nocy ze środy na czwartek armia rosyjska przeprowadziła atak rakietowy na Dniepr, siedem osób zostało rannych. Kijów poinformoał o desancie swoich wojsk w ramach operacji specjalnej na Krymie.
Pokaż od:
24 sierpnia 23:58

To wszystko na dziś. Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo jutro od godziny 6. 

24 sierpnia 23:57

Stoimy tu, by reprezentować tych, którzy zostali w Ukrainie, walczą i cierpią. Chcemy, by świat usłyszał nasze wołanie o pomoc. By pomógł jak najszybciej zwyciężyć nam w tej wojnie - mówiła Natalia Panczenko, liderka ruchu Euromaidan-Warszawa podczas obchodów Dnia Niepodległości Ukrainy na pl. Zamkowym.

24 sierpnia 23:37

"Dziś, w Dzień Niepodległości Ukrainy, Departament Stanu nakłada sankcje na dwa podmioty i 11 osób za ich zaangażowanie w przymusowy transfer ukraińskich dzieci na tereny okupowane przez Rosję. Ukraińskie dzieci nie zostały zapomniane" - poinformował Antony Blinken sekretarz stanu USA. 

24 sierpnia 23:05

Eksplozje nad Odessą

Nad Odessą słychać eksplozje - informują Siły Powietrzne Ukraińskich Sił Zbrojnych na Telegramie. Działa obrona powietrzna. 

24 sierpnia 23:00

Znane budynki na cały świecie podświetlane są w kolorach flagi ukraińskiej z okazji Dnia Niepodległości. 

24 sierpnia 22:39

"I have a dream", że za 15 lat będziemy czytać, jak eksperci z Ukrainy uczą w Moskwie demokracji. Nauka może idzie topornie, ale nie tracą nadziei - mówił wojewoda Jarosław Obremski podczas obchodów Dnia Niepodległości Ukrainy we Wrocławiu.

24 sierpnia 22:19

Ukraińskie ministerstwo obrony opublikowało nagrania z podziękowaniami dla sojuszników z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy. Jedno z nich zadedykowano Polsce. 

24 sierpnia 22:00

Najwyższy budynek na świecie, wieżowiec Burj Khalifa w Dubaju (ZEA), został podświetlony w kolorach flagi Ukrainy. Media przypominają jednak, że z okazji Dnia Rosji wieżowiec był "ubierany" w kolory rosyjskiej flagi.

24 sierpnia 21:48

Amerykanie też będą szkolić pilotów z Ukrainy

Według dwóch amerykańskich urzędników Stany Zjednoczone mają ogłosić, że będą szkolić ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16 - donosi CNN.

Według informatorów stacji nie jest jasne, kiedy dokładnie rozpocznie się program szkoleniowy. Oczekuje się, że nie obejmie on dużej liczby pilotów.

24 sierpnia 21:35

Rzecznik Pentagon gen. Patrick S. Ryder nie potwierdził informacji, że samolot w którym miał zginąć Jewgienij Prigożyn został zestrzlony przez pocisk ziemia-powietrze.  

- Oceniamy te informacje jako niedokładne - powiedział Ryder podczas konferencji prasowej. Cytuje go The Guardian. - Kontynuujemy ocenę sytuacji.... Nie będę miał żadnych dalszych informacji na temat tego, jak i dlaczego samolot się rozbił - kontynuował.

24 sierpnia 21:22

Amerykańscy komentatorzy nie mają wątpliwości, kto odpowiada za prawdopodobną śmierć założyciela Grupy Wagnera. Wiążą ją z przejmowaniem operacji najemników w różnych częściach świata przez siły lojalne Kremlowi.

24 sierpnia 21:05

Wołodymyr Zełenski podziękował Andrzejowi Dudzie za życzenia z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy. 

"W 1991 r. Polska natychmiast po referendum uznała naszą niepodległość. Była wtedy liderem i pozostaje nim teraz. Jestem szczerze wdzięczny Polakom za całe wsparcie" - skomentował Zełenski na Telegramie

24 sierpnia 20:50

Minister spraw zagranicznych Rosji Ławrow powiedział, że w przypadku katastrofy samolotu Prigożyna należy skupić się na faktach, a nie na wypowiedziach zachodnich mediów.

24 sierpnia 20:40

Skutki ostrzału szpitala Wiszniewskiego w Doniecku. Regionalne centrum okołoporodowe zostało trafione.

24 sierpnia 20:27

Amerykański wywiad bada wariant ładunku wybuchowego w eksplozji samolotu Prigożyna

Amerykańskie media - w tym CNN, Associated Press i The New York Times - informują, że amerykański wywiad ocenia, że jest za wcześnie, aby stwierdzić, co doprowadziło do wybuchu samolotu w obwodzie twerskim, w którym - jak twierdzą władze Rosji - zginął szef Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn. 

CNN, powołując się na anonimowych urzędników związanych z zachodnim wywiadem, napisało: "Urzędnicy powiedzieli, że USA nie mają żadnych informacji wskazujących na to, że samolot Embraer Legacy 600 został trafiony pociskiem ziemia-powietrze, który zostałby wystrzelony z rosyjskiego systemu obrony powietrznej, lub pociskiem powietrze-powietrze z rosyjskiego myśliwca. Urzędnicy zastrzegli, że jest zbyt wcześnie, aby wyciągać jakiekolwiek wnioski na temat przyczyny katastrofy, ale ocenianych jest wiele możliwości, w tym wybuch ładunku na pokładzie samolotu". 

24 sierpnia 20:18

Pomoc militarna dla Ukrainy postępuje zbyt stopniowo i wolno. Obawa przed eskalacją prowadzi właśnie do niej - mówi Josep Borrell.

24 sierpnia 19:58

Wielka Brytania przeznaczyła 11,5 miliona funtów (ponad 14,5 miliona dolarów) na pomoc ukraińskim uchodźcom mieszkającym obecnie w Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej.

24 sierpnia 19:47

USA wzywa Ukrainę do przeprowadzenia operacji zbrojnej na południu kraju

Powolne postępy wojsk ukraińskich, które zmieniły taktykę po stratach na początku kontrofensywy, stały się źródłem kontrowersji między siłami zbrojnymi USA i Ukrainy. Ci pierwsi wzywają tych drugich do powrotu do taktyki operacji "wszech zbrojnej", która obejmuje wspólne działania różnych oddziałów sił zbrojnych i której zachodni instruktorzy uczyli Ukraińców w ostatnich miesiącach w bazach NATO.

Ukraińscy dowódcy się sprzeciwiają. Amerykański urzędnik powiedział WSJ, że głównodowodzący ukraińskich sił zbrojnych, Walerij Załużny, powiedział na jednym ze spotkań z Amerykanami, iż nie rozumieją oni natury konfliktu. "To nie jest walka z nielegalnymi grupami zbrojnymi, to jest Kursk" - powiedział, odnosząc się do bitwy pod Kurskiem podczas II wojny światowej.

24 sierpnia 19:35
24 sierpnia 19:22

W wielu regionach Rosji zaczęto łapać migrantów w celu doręczenia wezwań do stawienia się przed sądem - donosi Moscow Times.

Organy ścigania zorganizowały naloty w celu zidentyfikowania migrantów, którzy uzyskali obywatelstwo rosyjskie i nie zarejestrowali się do służby wojskowej lub uchylają się od poboru. W Czelabińsku OMON i Rosgwardia przyszły sprawdzić dokumenty na chińskim rynku, donosi telewizja 31t.v. Towarzyszyli im pracownicy wojskowego biura poborowego, którzy natychmiast wręczyli siedem wezwań byłym cudzoziemcom.

W Nowosybirsku siły specjalne siłą usunęły "kilkudziesięciu" migrantów. Według naocznych świadków, osoby innych narodowości były "dosłownie wyciągane z tłumu za rękę", a ci, którzy mieli problemy z dokumentami, byli zabierani.

W Lipiecku dziesiątki policjantów i funkcjonariuszy z karabinami szturmowymi i w kamizelkach kuloodpornych otoczyło ośrodek poprawczy dla więźniów, myląc go z osiedlem dla migrantów, gdzie chcieli przeprowadzić kontrole, pisze "7×7". W rezultacie zabrali jednego cudzoziemca.