Szef Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn znajdował się na liście pasażerów samolotu Embraer, który rozbił się w rosyjskim obwodzie twerskim. Czterech pracowników szkoły zginęło w miejscowości Romny w obwodzie sumskim po rosyjskim ostrzale dronami. Rosyjskie ministerstwo obrony przekazało, że trzy drony próbowały zaatakować w nocy Moskwę, co spowodowało przerwanie pracy wszystkich moskiewskich lotnisk na kilka godzin. Według doniesień rosyjskich mediów gen. Surowikin został usunięty ze stanowiska dowódcy Sił Powietrznych.
Pokaż od:
23 sierpnia 23:59

To wszystko na dziś. Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy jutro na strony Gazety Wyborczej.

23 sierpnia 23:58

"Putin nie bierze jeńców"

Zachodni wywiad powiedział Finance Times, że samolot Prigożyna został zestrzelony przez rosyjski system obrony powietrznej.

"Samolot Jewgienija Prigożyna, który rozbił się w regionie Tweru, został zestrzelony przez rosyjskie systemy obrony powietrznej" - powiedział Financial Times zachodni urzędnik, poinformowany o najważniejszych informacjach.

Źródło FT nie mogło potwierdzić, czy Prigożyn był na pokładzie, ale powiedział: "Putin nie bierze jeńców".

23 sierpnia 23:54

Krewni zabitej w katastrofie stewardessy samolotu Prigożina, powołując się na słowa dziewczyny, opowiedzieli o dziwnych manipulacjach z odrzutowcem przed ostatnim lotem - został on zabrany do "krótkoterminowej i niezrozumiałej naprawy".

23 sierpnia 23:45

To państwo w państwie, w każdym większym rosyjskim mieście ma ekspozyturę i całą sieć weteranów. Już można na Telegramie przeczytać pogróżki wagnerowców twierdzących, że zabójstwo ich szefa to dzieło "zdrajców Rosji", które będzie miało "katastrofalne konsekwencje".

23 sierpnia 23:35

Co wiadomo o katastrofie?

Serwis Meduza podsumował fakty dotyczące katastrofy samolotu

Prywatny samolot rozbił się w pobliżu wsi Kuczenkino w obwodzie bołogowskim w obwodzie twerskim;

Według Federalnej Agencji Transportu Lotniczego na pokładzie było 10 osób: siedmiu pasażerów i trzech członków załogi.

Na liście pasażerów opublikowanej przez Federalną Agencję Transportu Lotniczego znajdują się Jewgienij Prigożin i dowódca PMC Wagnera Dmitrij Utkin;

Zakończono poszukiwania na miejscu katastrofy. Ratownicy odnaleźli szczątki ciał wszystkich 10 zabitych;

Kanał telegramowy Szara Strefa, związany z PMC Wagner podał, że Prigożyn i Utkin zginęli. O śmierci Prigożyna poinformował także prokremlowski kanał telewizyjny Cargrad.

Komitet Śledczy wszczął sprawę karną w sprawie naruszenia zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego i funkcjonowania transportu lotniczego (art. 263 Kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej);

Źródło RBC w organach ścigania powiedziało, że w dochodzeniu rozważa się wszystkie wersje tego, co się wydarzyło, „w tym błąd pilota, problemy techniczne i wpływy zewnętrzne”;

Zachodni wywiad powiedział Finance Times, że samolot Prigożyna został zestrzelony przez rosyjski system obrony powietrznej

Prezydent Rosji Władimir Putin nie skomentował jeszcze katastrofy lotniczej i możliwej śmierci Prigożyna.

Skomentował ją prezydent USA Joe Boden. Zapytany, czy uważa, że Putin stoi za katastrofą samolotu z Prigożynem powiedział: "Niewiele jest rzeczy w Rosji, za którymi nie stoi Putin. Ale nie wiem wystarczająco dużo, aby znać odpowiedź".

Do teraz (23:30) nie ma oficjalnego potwierdzenia śmierci ani Prigożyna, ani Utkina. Zarówno szef "wagnerówców" jak i jego zastępca mieli wielu "sobowtórów" - obywateli, którzy oficjalnie zmienili swoje nazwisko i imię i przybrali ich postać.

23 sierpnia 23:21

Do kawiarni na Nabrzeżu Uniwersyteckim, która jest powiązana z Prigożynem, zaczęto przynosić kwiaty.

23 sierpnia 23:10

W czwartek 24 sierpnia mija dokładnie półtora roku od początku pełnoskalowej inwazji rosyjskiej na Ukrainę. To także drugi Dzień Niepodległości obchodzony przez nią w realiach walki o wolność ich kraju.

23 sierpnia 22:57

Gruzińska prezydent jest przekonana, że Ukraina wygra wojnę.

Prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili powiedziała podczas szczytu Platformy Krymskiej, że Ukraina wygra wojnę i odzyska zdobyte terytoria.

"Ten szczyt odbywa się na tle 18-miesięcznego oporu Ukrainy wobec rosyjskiej agresji wojskowej. Ta wojna jest tylko kontynuacją niezachwianych prób Rosji, by dzielić, okupować, podbijać, grozić swoim sąsiadom i jest zgodna z historycznym wzorcem imperialnych mocarstw" - powiedziała podczas przemówienia za pośrednictwem łącza wideo.

23 sierpnia 22:57

Według Zurabiszwili Ukraina walczy nie tylko o swoją niepodległość, ale także o wolność i bezpieczeństwo całej Europy.

"Ta wojna po raz kolejny pokazała globalne znaczenie regionu, wzmocniła argument, że Morze Czarne jest zdecydowanie niepodzielną częścią europejskiej stabilności i bezpieczeństwa. Morze, które nie może pozostać pod kontrolą mocarstwa, które jest gotowe realizować własne militarystyczne ambicje, kwestionować bezpieczeństwo morskie i swobodny tranzyt oraz zakłócać globalne dostawy żywności" - powiedziałaprezydent Gruzji

23 sierpnia 22:47

W Chersoniu słychać eksplozje - donoszą korespondenci agencji Suspilne.

23 sierpnia 22:44

Żołnierze "PMC Wagner" zamierzają zemścić się na Putinie i Shoigu za śmierć ich atamana - donosi serwis "Możemy wyjaśnić".

"Czaty na kanałach 'prigożan' są wypełnione wezwaniami do zemsty na zabójcach. Siły bezpieczeństwa dwóch regionów zostały postawione w stan gotowości.

"Będą się mścić", powiedział "MW" jeden z byłych bojowników nielegalnego stowarzyszenia. Readovka, prokremlowska publikacja związana z Prigożynem, poinformowała, że PMC ma "od dawna opracowany zatwierdzony mechanizm działania w przypadku śmierci Jewgienija Prigożyna lub Dmitrija Utkina". Źródło "MO" potwierdza to: "W przypadku śmierci Prigożyna istnieje mechanizm "pełnej mobilizacji" - niezależnie od tego, z czyjej winy nastąpiła ta śmierć".

23 sierpnia 22:42

Putin wrócił w trybie pilnym do Moskwy - informuja media rosyjskie.

23 sierpnia 22:29

Petersburska, główna siedziba PMC Wagner teraz.

23 sierpnia 22:28

Telegramowy kanał Grey Zone, związany z PMC Wagner, opublikował wiadomość o śmierci dowódcy PMC Dmitrija Utkina.

"Dmitrij Waleriewicz Utkin, Bohater Rosji i posiadacz czterech Orderów Odwagi, znany również na całym świecie pod pseudonimem Wagner, który był i nawet po tym, co się stało, będzie stałym dowódcą Grupy Wagnera - zmarł w wyniku działań zdrajców Rosji" - podał kanał w komunikacie.

Wcześniej Szara Strefa dołączyła do raportu o śmierci Prigożyna odniesienie do "zdrajców Rosji". Oficjalnie śmierć założyciela i dowódcy PMC nie została potwierdzona.

23 sierpnia 22:23

Służby ratunkowe poinformowały agencję, że operacja poszukiwań ciał została zakończona.

23 sierpnia 22:13

Oficjalna lista pasażerów samolotu

Rosawiatsja opublikowała listę pasażerów i członków załogi, którzy znajdowali się na pokładzie samolotu Jewgienija Prigożyna.

Załoga: pilot pokładowy Alexey Levshin; drugi pilot Rustam Karimov; stewardesa Kristina Raspopova.

Pasażerowie: Sergij Propustin; Jewgienij Makaryan; Alexander Totmin; Walery Czekałow (przez wiele lat zajmował odpowiedzialne stanowiska w imperium Concorde Prigożyna”; Dmitry "Wagner" Utkin; Nikołaj Matusejew; Jewgienij Prigożin.

Nie jest to oficjalne potwierdzenie śmierci założyciela PMC "Wagner", ponieważ zarówno Prigożin, jak i Utkin mieli "sobowtórów" - obywateli, którzy oficjalnie zmienili swoje nazwisko i imię.

23 sierpnia 22:10

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego przedstawili w swoim najnowszym materiale śledczym nie tylko efekty drobiazgowej modernizacji jachtu, "koniecznej, by zaspokoić rosnące potrzeby właściciela", ale także dowody na to, że w Europie nie brakuje firm, które z powodzeniem omijają sankcje.

23 sierpnia 22:03

Rostowskie wydanie 161.ru, powołując się na źródło w organach ścigania, podaje, że w Rostowie nad Donem gromadzą się policjanci i pracownicy Gwardii Narodowej. „Zaalarmowane zostały wszystkie służby bezpieczeństwa – Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Gwardia Narodowa i inne. Wezwano ich nawet z wakacji” – podało źródło publikacji cytowane przez portal Meduza. 

Dwa miesiące temu Jewgienij Prigożin, nie godząc się na przeniesienie z PKW pod kontrolę Ministerstwa Obrony, ogłosił "marsz sprawiedliwości” i przeniósł kolumny Wagnera z Donbasu do Moskwy. Rankiem 24 czerwca jego bojownicy zajęli centrum Rostowa i siedzibę Południowego Okręgu Wojskowego, utrzymując się aż do wieczora, kiedy Prigogżyn rozkazał się poddać. Jakiś czas później opuścił kraj, a sprawa karna powstania została umorzona.

W przypadku śmierci Prigożyna PMC "Wagner" opracował plan działania, który jest uruchamiany natychmiast, pisała wcześniej prokremlowska Readovka. Mechanizm jest wprowadzany automatycznie, na czym polega - nie wiadomo. Źródło publikacji twierdzi, że w każdym razie będzie to "bardzo zła wiadomość".

23 sierpnia 21:57

Odnaleziono ciała wszystkich 10 osób

O 21:30 odnaleziono ciała wszystkich 10 osób znajdujących się na pokładzie samolotu Prigożina. Główną oficjalną wersją jest "eksplozja na niebie". Na miejsce katastrofy udali się przedstawiciele jednostki wojskowej, która posiada system obrony powietrznej.

23 sierpnia 21:53

Służby operacyjne na Kremlu uzyskały nagranie z kamery, na którym widać Prigożyna wchodzącego na pokład zestrzelonego samolotu - podały rosyjskie media.