To wszystko na dziś. Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo jutro od godziny 6.
Szef Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn opublikował pierwsze przemówienie wideo od czasu krótkotrwałego puczu pod koniec czerwca.
- Temperatura 50 stopni Celsjusza. Wszystko tak, jak lubimy. Grupa Wagnera sprawia, że Rosja jest jeszcze większa na wszystkich kontynentach, a Afryka bardziej wolna. Sprawiedliwość i szczęście dla Afrykańczyków, czynimy życie koszmarem dla ISIS, Al-Kaidy i innych bandytów - mówi Prigożyn w filmie.
Następnie poinformował, że grupa rekrutuje ludzi i "wypełni postawione zadania". Filmowi towarzyszy numer telefonu dla osób chcących dołączyć do wagnerowców.
Alarm przeciwlotniczy rozbrzmiał po godzinie 22 czasu lokalnego w Kijowie, obwodzie kijowskim, czernihowskim oraz sumskim.
Jak poinformował szef czernihowskiej administracji wojskowej Wiaczesław Chaus, w miejscowości przygranicznej obwodu czernihowskiego obiekt cywilny został zaatakowany dronem. Nie ma informacji o ofiarach.
Rosjanie chcą odzyskać utracone ziemie w obwodzie charkowskim, dojść do granic obwodu donieckiego i odciągnąć wysiłki Ukrainy od udanych ataków na pozycje rosyjskie w Bachmucie - przekazała wiceministerka obrony Ukrainy Hanna Malar w ukraińskiej telewizji.
- Sytuacja jest rzeczywiście bardzo trudna. Obecnie trwa tam poważny ostrzał, w tym samego Kupiańska, który jest ostrzeliwany przez wroga. Głównym celem wroga jest przede wszystkim dotarcie do granic obwodu donieckiego. Jeśli chodzi o obwód charkowski, chcą się zemścić - odzyskać to, co stracili podczas wyzwalania naszych terytoriów jesienią ubiegłego roku. Ponadto najprawdopodobniej chcą odwrócić uwagę naszych sił od udanej ofensywy w sektorze bachmuckim, abyśmy nie mogli skoncentrować tam wszystkich naszych sił i musieli je rozproszyć w różnych kierunkach, w których się wzmacniają - powiedziała Malar, którą cytuje Ukrinform.
Geolokalizowane nagranie opublikowane 21 sierpnia wskazuje, że siły ukraińskie zbliżyły się do centrum miejscowości Robotyne w obwodzie donieckim. Wiceministerka obrony Ukrainy Hanna Malar oświadczyła 21 sierpnia, że siły ukraińskie odniosły sukces na południowy wschód od Robotyne i na południe od Małej Tokmaczki.
Rosjanie zaatakowali budynek mieszkalny w Berysławiu w obwodzie chersońskim. Ranny został 48-letni mężczyzna. Poszkodowany został przewieziony do szpitala, gdzie otrzymuje niezbędną pomoc medyczną - poinformowały lokalne władze.
Parada zniszczonego rosyjskiego sprzętu wojskowego w Kijowie.
Wołodymyr Zełenski przekazał podczas pobytu w Gracji, że kraj ten dołączy do państw, które będą szkolić ukraińskich pilotów na F-16 - podaje Ukrinform.
W niedzielę ostateczną decyzję przekazania Ukrainie F-16 ogłosiły Dania i Holandia. Myśliwce trafią do Ukrainy po ukończeniu szkoleń pilotów i inżynierów, które prowadzone będą przez 111 państw.
W ciągu dnia doszło do 20 starć bojowych między Siłami Zbrojnymi Ukrainy a wojskami rosyjskimi - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Sztab Generalny poinformował, że w ciągu dnia nieprzyjaciel przeprowadził 2 naloty rakietowe i ponad 30 ataków z systemów salw rakietowych na pozycje wojsk ukraińskich i tereny zaludnione.
"W wyniku rosyjskich zamachów terrorystycznych niestety wśród ludności cywilnej są zabici i ranni. Budynki mieszkalne i inna infrastruktura cywilna zostały zniszczone" - czytamy w komunikacie.
Uczniowie klas 10-11 w Rosji będą uczyć się podstaw obsługi dronów w ramach podstawowego szkolenia wojskowego - informuje prokremlowska agencja TASS, powołując się na program kursu przesłany do szkół przez Ministerstwo Edukacji.
Kurs będzie nazywać się "Podstawy szkolenia technicznego i łączności” i obejmuje tematy dotyczące sterowania dronami. Zgodnie z programem, dzieci w wieku szkolnym "powinny mieć pojęcie o metodach bojowego wykorzystania dronów i rozpoznaniu terenu za ich pomocą.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył do Aten z oficjalną wizytą. Ma odbyć rozmowy z prezydent Kateriną Sakellaropoulou i premierem Kyriakosem Mitsotakisem, a także spotkać się z przywódcami państw bałkańskich.
"Agenda to wszystko, co możemy wspólnie zrobić, aby chronić ludzkie życie i wolność w naszym wspólnym europejskim domu. Szczyt Ukraina-Bałkany: wspólne spotkanie z przywódcami bałkańskimi, koordynacja integracji europejskiej i euroatlantyckiej, współpraca obronna, bezpieczeństwo” – napisał Zełenski na Telegramie po wylądowaniu w Atenach.
Ambasada USA w Mińsku ostrzega obywateli amerykańskich, że nie powinni wybierać się na Białoruś, a ci, którzy tutaj przebywają "powinni natychmiast opuścić" Białoruś.
"Rząd Litwy 18 sierpnia zamknął przejścia graniczne z Białorusią Twerecz/Widze i Szumsk/Łosza. Obecnie otwarte są cztery przejścia graniczne. Rządy Polski, Litwy i Łotwy stwierdziły, że możliwe jest dalsze zamykanie przejść granicznych z Białorusią" - czytamy w alercie na stronie ambasady USA w Mińsku.
Zdaniem amerykańskiej ambasady na Białorusi w chwili obecnej nie należy podróżować na Białoruś. Powody to: gromadzenie się rosyjskich sił zbrojnych na Białorusi, arbitralne egzekwowanie prawa miejscowego, możliwość niepokojów społecznych, ryzyko zatrzymania oraz ograniczona możliwość udzielania pomocy obywatelom USA przebywającym na Białorusi lub podróżującym na Białoruś.
"Obywatele USA przebywający na Białorusi powinni natychmiast wyjechać. Rozważ wyjazd przez pozostałe przejścia graniczne z Litwą i Łotwą lub samolotem. Obywatele USA nie mogą wjeżdżać do Polski drogą lądową z Białorusi. Nie podróżuj do Rosji ani na Ukrainę" - czytamy na stronie ambasady.
Siedemdziesięciu ukraińskich wojskowych przechodzi obecnie szkolenia na myśliwcach F-16 w Danii, przy czym są wśród nich zarówno piloci, jak i obsługa techniczna – poinformował rzecznik ukraińskiego lotnictwa wojskowego Jurij Ihnat.
Ihnat przekazał, że najpierw szkolenie przejdą doświadczeni piloci, dla których F-16 jest kolejnym samolotem. Natomiast młodsi piloci pojadą do Wielkiej Brytanii, gdzie będą opanowywać F-16 podczas długich szkoleń, które mogą potrwać nawet do 2 lat. Oprócz tego szkolenia przejdzie również personel techniczny, który zapewnia bezpieczeństwo lotów i prawidłowe funkcjonowanie maszyn.
Holandia przekaże Ukrainie 42 samoloty F-16, które dotrą do tego kraju po wyszkoleniu pilotów i obsługi technicznej - oświadczył w niedzielę ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Z kolei premier Danii Mette Frederiksen ogłosiła, że władze w Kopenhadze dostarczą Kijowowi 19 maszyn F-16.
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan we wrześniu spodziewa się spotkania 'twarzą w twarz” z prezydentem Rosji Władimirem Putinem we wrześniu.
"We wrześniu odbędzie się spotkanie G20 w Indiach i Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Stanach Zjednoczonych. Jeśli znajdziemy okazję w tym ruchliwym środowisku, spotkamy się i porozmawiamy z Putinem twarzą w twarz” – cytuje Erdogana gazeta "Türkiye".
Prezydent Turcji powiedział też, że nadal zabiega o zorganizowanie rozmów pokojowych między Rosją a Ukrainą. - "Dążymy do tego, to nasza nadzieja. Mam nadzieję, że osiągniemy rezultaty, jeśli obaj przywódcy pozytywnie zaakceptują naszą mediację” – powiedział Erdogan.
Niemiecki rząd nie podjął jeszcze decyzji o dostawie dla Ukrainy pocisków manewrujących dalekiego zasięgu typu Taurus, o które zabiegał Kijów - informuje niemiecki serwis "Tagesschau".
Rzecznik rządu Steffen Gebeshreit zapytany, czy dostawa myśliwców F-16 przez Holandię i Danię na Ukrainę zwiększy presję na niemiecki rząd w sprawie Taurusów, powiedział, że takiej presji Niemcy nie odczuwają.
"W tej chwili nie ma nowego statusu dostaw rakiet Taurus, nie ma też harmonogramu” – powiedział rzecznik niemieckiego rządu. Dodał, że "Ukraina otrzymuje maksymalne wsparcie", podkreślając, że Niemcy udzielają Ukrainie największego po USA wsparcia militarnego.
Ukraińska Prawda twierdzi, że trwają obecnie negocjacje z przedstawicielami przemysłu obronnego w sprawie transferu rakiet taurus, ponieważ kanclerz Olaf Scholz chce wprowadzić w rakietach modyfikacje techniczne , aby uniemożliwić Kijowowi uderzenie na terytorium Rosji.
Liczba osób rannych w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na teatr dramatyczny w centrum Czernihowa 19 sierpnia wzrosła do 181 - poinformował szef administracji wojskowej miasta Czernihowa Dmytro Bryżyński.
Jak donosi "Suspilne" , powołując się na Bryżyńskiego, w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na teatr dramatyczny rannych zostało 181 osób, z których siedem zginęło. W szpitalu przebywa 41 osób, cztery z nich są w ciężkim stanie, kolejnych 16 przeszło operację.
FSB Rosji poinformowała o zatrzymaniu Ukrainki w obwodzie rostowskim, która miała przekazywać Siłom Zbrojnym Ukrainy dane o rozmieszczeniu wojsk rosyjskich.
Według rosyjskich agencji, powołujących się na służby prasowe FSB, kobieta udała się w rejon Rostowa i w korespondencji z pracownikiem SBU rozmawiała o rozmieszczeniu systemów obrony powietrznej i przemieszczaniu rosyjskiego sprzętu wojskowego.
Kobieta została oskarżona o szpiegostwo. Grozi jej do 20 lat więzienia.
Również w poniedziałek FSB poinformowała o zatrzymaniu Ukraińca za sabotaż na kolei, popełniony na początku wojny w lutym 2022 roku. FSB wyjaśniła, że zatrzymany "zaplanował i zorganizował niszczenie rozjazdów stacji kolejowej w Chersoniu, czyniąc je niezdatnymi do użytku", a jego działania doprowadziły do czasowego zakłócenia "zaopatrzenia żołnierzy rosyjskich".
21 sierpnia do gdańskiego portu drogą morską został dostarczony pierwszy egzemplarz wieloprowadnicowej wyrzutni rakietowej K239 CHUNMOO osadzonej na polskim pojeździe Jelcz - poinformowało Wojsko Polskie.
Teraz wyrzutnia zostanie zintegrowana z krajowym systemem zarządzania walką TOPAZ oraz przejdzie testy końcowe. "Pozostałe 17 wyrzutni powinno trafić do Polski do końca bieżącego roku" - czytamy w komunikacie.