Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potwierdził, że pierwszy cywilny statek przepłynął przez nowy korytarz humanitarny na Morzu Czarnym po tym, jak Rosja wycofała się z tak zwanego "porozumienia zbożowego", które zapewniało eksport ukraińskiej żywności przez porty Morza Czarnego.
Pokaż od:
17 sierpnia 23:56

Na dziś to wszystko. Zapraszamy do śledzenia relacji jutro od godz. 6.

17 sierpnia 23:50

Blinken zapewnia, że USA popierają transfer F-16 na Ukrainę

"Piszę, aby wyrazić pełne poparcie Stanów Zjednoczonych zarówno dla transferu myśliwców F-16 na Ukrainę, jak i dla szkolenia ukraińskich pilotów przez wykwalifikowanych instruktorów F-16" - napisał sekretarz stanu USA Antony Blinken w liście do swoich duńskich i holenderskich odpowiedników, którego kopię widział Reuters.

Waszyngton oficjalnie zapewnił Danię i Holandię, że Stany Zjednoczone przyspieszą zatwierdzenie wszystkich niezbędnych wniosków stron trzecich o transfer F-16 na Ukrainę, tak aby Kijów otrzymał myśliwce po przeszkoleniu pilotów.

"Niezwykle ważne jest, aby Ukraina była w stanie bronić się przed trwającą rosyjską agresją i naruszaniem jej suwerenności" - dodał Blinken.

17 sierpnia 23:35

Rosyjska agencja informacyjna TASS przekazała, że lefortowski sąd w Moskwie zatrzymał pod zarzutem szpiegostwa rodowitego Rosjanina, obywatela USA, Gene'a (Evgeny'ego) Spectora, który był wcześniej skazany w sprawie korupcyjnej przeciwko byłemu asystentowi byłego wicepremiera Rosji Arkadego Dworkowicza. Zostało to zgłoszone TASS w sądzie.

- Sąd przychylił się do wniosku śledztwa w sprawie zatrzymania obywatela USA Spectora pod zarzutem z artykułu 276 (szpiegostwo) Kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej – powiedział rozmówca agencji.

Nie ma jeszcze informacji na temat charakteru zarzutów wniesionych przeciwko Amerykaninowi

17 sierpnia 23:18

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyjął listy uwierzytelniające od ambasadorów Niemiec, Indonezji, Szwecji, Chile, Kolumbii i Peru, którzy rozpoczęli misję dyplomatyczną w Ukrainie.

17 sierpnia 23:00

Głównym celem rosyjskich okupantów jest przełamanie obrony, dotarcie do Kupiańska i odzyskanie utraconych pozycji - powiedzieli eksperci wojskowi Władysław Sełezniew i Ołeksandr Kowalenko RBK-Ukraina.

17 sierpnia 22:44

Zełenski: Nasz kraj jest o krok bliżej wejścia do Unii Europejskiej

Ukraina wraz ze swoimi partnerami aktywnie kształtuje zawartość nowych pakietów obronnych, wspólnie budując arsenał wolnego świata - powiedział prezydent Zełenski w wieczornym wystąpieniu. 

"Dziś chciałbym podkreślić naszą współpracę z Niemcami. Nasze ustalenia z panem kanclerzem Scholzem są krok po kroku realizowane. Na Ukrainę dotarły dwie nowe wyrzutnie IRIS-T. To potężny i bardzo potrzebny system obrony powietrznej. Dziękuję, Niemcy, za pomoc w ochronie przed rosyjskim terrorem" - stwiedził Zełenski. 

"Dziś moim dekretem weszła w życie decyzja Rady Bezpieczeństwa Narodowego w sprawie wyników kontroli "komisji wojskowych" i ogólnie pracy ośrodków werbunkowych. Całkowita wymiana zespołu zarządzającego. Żołnierze, którzy faktycznie przeszli przez działania bojowe, którzy naprawdę rozumieją, jak i kogo należy wybierać do naszych sił obronnych i bezpieczeństwa - to właśnie tacy żołnierze będą kierować pracą terytorialnych centrów werbunkowych. Ten system potrzebuje godności. Ten system wymaga racjonalności. Ten system potrzebuje umiejętności wysuwania na pierwszy plan właśnie takich ludzi, którzy mogą wzmocnić naszą obronę" - mówił Zełenski. 

"Właśnie podpisałem jedną z kluczowych ustaw potrzebnych Ukrainie do rozpoczęcia negocjacji z Unią Europejską w sprawie przystąpienia naszego państwa. Otwarcie negocjacji już w tym roku. Prawo gwarantujące przejrzysty, profesjonalny i uczciwy wybór sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Nasz kraj jest o krok bliżej wejścia do Unii Europejskiej" - zaznaczył.

 
17 sierpnia 22:28

Kontenerowiec Joseph Schulte, który w środę rano wypłynął z Odessy ogłoszonym przez władze Ukrainy morskim korytarzem humanitarnym dotarł do Stambułu - podała w czwartek agencja AFP powołując się na dane portali śledzących ruch statków.

To pierwszy statek, który wypłynął z Ukrainy po tym, jak Rosja wycofała się z umowy zbożowej - podkreśla AFP.

17 sierpnia 22:00

"Jestem wdzięczny Bułgarii, Estonii, Łotwie, Litwie za przystąpienie do deklaracji G7" - napisał na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, kierując swoje osobiste podziękowania do przywódców wymienionych krajów.

17 sierpnia 21:44

6,2 tys. Ukraińców nielegalnie uciekło przed poborem do Rumunii

6,2 tys. Ukraińców nielegalnie uciekło przed poborem do Rumunii - wynika z informacji przekazanych przez rumuńskie służby imigracyjne, które cytuje w tekście ukraiński dział portalu BBC.

Strona brytyjskiego nadawcy publicznego opublikowała obszerny artykuł o dezerterach z ukraińskiej armii, a także mężczyznach w wieku poborowych, którzy nielegalnie opuścili kraj w ostatnich kilkunastu miesiącach od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na pełną skalę.

Według danych urzędu imigracyjnego Rumunii ok 20 tys. pozostałych Ukraińców przybyło do kraju legalnie, na podstawie uzyskanych w różny sposób zwolnień ze służby. Pozostali oni w kraju.

Niektórzy tracą życie próbując nielegalnie przekroczyć ok. 600 km granicy między oboma państwami.

Według nieoficjalnie uzyskanych przez BBC danych od urzędników ukraińskich 90 osób zginęło podczas próby ucieczki z kraju przez rzekę Cisa albo Góry Czywczyńskie. Większość utopiła się albo zamarzła.

Ukraińskie wojsko patroluje drogę biegnącą wzdłuż Cisy i co 10 kilometrów zatrzymuje samochody w poszukiwaniu uciekinierów. Bazy danych poszukiwanych osób mają być coraz szybciej aktualizowane, a zatrzymywanych jest coraz więcej osób.

Według ostatnich informacji przekazanych przez Straż Graniczną Ukrainy w związku z nielegalnymi próbami przekroczenia granicy aresztowanych jest średnio 20 osób dziennie.

17 sierpnia 21:42

Ministrowie Energii Ukrainy Herman Gałuszczenko i Minister Energii Stanów Zjednoczonych Jennifer Grenholm omówili problemy przygotowania do nowego sezonu grzewczego w Ukrainie.

Podkreśla się, że spotkanie ministrów energetyki odbyło się w ramach pierwszego spotkania ministerialnego inicjatywy „Net Zero World” w Seattle.

17 sierpnia 21:26

Putin rozmawiał z prezydentem Iranu ws. członkostwa w BRICS

Rosyjski prezydent Władimir Putin rozmawiał ze swoim irańskim odpowiednikiem Ebrahim Ra’isi o możliwym włączeniu Iranu w skład organizacji międzynarodowej BRICS - przekazała rosyjska agencja prasowa TASS.

BRICS to założona w 2009 roku grupa państw rozwijających się. Aktualnie w jej skład wchodzą Rosja, Brazylia, Chiny, Indie oraz Republika Południowej Afryki.

Putin i Ra’isi rozmawiali również o dalszym rozwoju dwustronnych relacji w handlu, transporcie i logistyce oraz energetyce.

17 sierpnia 21:15

Turcja "ostrzegła" Rosję po tym, gdy w niedzielę jej okręt oddał strzały ostrzegawcze w kierunku statku handlowego na Morzu Czarnym i zapowiedziała, że takie incydenty mogą zwiększyć napięcie na tym akwenie - poinformowała w czwartek kancelaria tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana.

"Po incydencie ze statkiem strona rosyjska została w odpowiedni sposób ostrzeżona, by unikać tego rodzaju posunięć, które mogą doprowadzić do eskalacji napięć na Morzu Czarnym" - napisało na platformie X (dawniej Twitterze) biuro kancelarii tureckiego prezydenta odpowiedzialne za walkę z dezinformacją.

17 sierpnia 21:10

Rekordowy poziom wypełnienia magazynów gazu w UE

Magazyny gazu ziemnego w Unii Europejskiej zostały w czwartek wypełnione w rekordowym stopniu, w 90,12 proc.

O obecnym stanie wypełnienia magazynów poinformowała organizacja nonprofit Gas Infrastructure Europe (GIE).

Według wcześniej wyznaczonego celu magazyny miały być wypełnione w 90 proc. do listopada, tuż przed rozpoczęciem sezonu grzewczego zimą.

"Dzisiejsze potwierdzenie informacji, że spełniliśmy nasze wymagania w zakresie magazynowania gazu tak długo przed terminem, to znak, że UE jest dobrze przygotowana do zimy, co pomoże w dalszej stabilizacji rynków w nadchodzących miesiącach" - przekazała portalowi POLITICO Kadri Simson, unijna komisarz ds. energetyki.

Według Simson rynek gazu jest bardziej stabilny niż w ubiegłym roku, choć pozostaje on "podatny" na wahania, co pokazały ostatnie tygodnie.

GIE zostało formalnie założone 10 marca 2005 r.. Organizacja reprezentuje 68 firm członkowskich z 27 krajów, skupiając operatorów infrastruktury gazowej w całej Europie: rurociągów przesyłowych, magazynów i terminali LNG.

17 sierpnia 21:00

Tylko w odosobnionych przypadkach rosyjscy żołnierze pojmani na Ukrainie przyznają, że mają wyrzuty sumienia. Większość jeńców nie okazuje żadnej skruchy i chce tylko przeżyć, a następnie wrócić do znanej sobie rzeczywistości - oznajmił w czwartek przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow, cytowany przez agencję Ukrinform.

17 sierpnia 20:46

Gen. Załużny rozmawiał z gen. Milleyem

Główny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Walerij Załużny z przewodniczącym Połączonych Szefów Sztabów USA generałem Markiem Milleyem.

„Mówiłem o sytuacji operacyjnej na froncie i naszych planach krótko-, średnio- i długoterminowych. Poinformowałem też szczegółowo generała Milleya o planach i prawdopodobnych działaniach rosyjskich okupantów” - napisał na Telegramie Załużny.

Załużny i Milley omówili również zapotrzebowanie armii ukraińskiej na pociski, broń, sprzęt do usuwania min, systemy obrony powietrznej i systemy walki elektronicznej.

17 sierpnia 20:28

Łukaszenka: Jeśli agresja przeciwko naszemu krajowi zacznie się od Polski, Litwy, Łotwy, natychmiast odpowiemy

- Prezydent Rosji Władimir Putin nie próbuje nakłaniać Białorusi do przyłączenia się do wojny na Ukrainie - powiedział prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka w internetowym wywiadzie opublikowanym w czwartek, donosi Reuters.

- Jeśli wy, Ukraińcy, nie przekroczycie naszej granicy, nigdy nie weźmiemy udziału w tej wojnie. W tej gorącej wojnie. Ale zawsze będziemy pomagać Rosji – to nasi sojusznicy – powiedział w rozmowie z Dianą Panczenko , prorosyjską dziennikarką ukraińską.

Łukaszenka powiedział również, że wierzy, że Putin osiągnął już swoje cele w tym, co Rosja nazywa „specjalną operacją wojskową” na Ukrainie, i stwierdził, że obie strony powinny usiąść przy stole negocjacyjnym i być gotowe do omówienia wszystkich kwestii, w tym przyszłości Krymu i innych terytoriów.

- Jego cele zostały już zrealizowane. Ukraina nigdy po zakończeniu tej wojny nie zachowa się tak agresywnie wobec Rosji, jak przed wojną – powiedział.

Łukaszenka ostrzegł też, że Białoruś zareaguje w przypadku agresji zewnętrznej, w tym poprzez użycie broni nuklearnej, którą Moskwa stacjonuje na jej terytorium.

- Zagrożenie może być tylko jedno – agresja przeciwko naszemu krajowi. Jeśli agresja przeciwko naszemu krajowi zacznie się od Polski, Litwy, Łotwy, natychmiast odpowiemy wszystkim, co mamy – powiedział.

17 sierpnia 20:15

Były bezpośrednie kontakty między Ukrainą a Białorusią, ale prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski położył im kres - powiedział prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka podczas wywiadu internetowego transmitowanego w czwartek, donosi Reuters.

Ostatni taki kontakt miał miejsce kilka miesięcy temu i obejmował dyskusję na temat możliwości przystąpienia Białorusi do wojny po stronie Rosji - powiedział.

17 sierpnia 20:00

Rosja deportowała kolejne 450 dzieci z terenów Ukrainy znajdujących się pod okupacją

Narodowe Centrum Oporu Ukrainy podało, że Rosja deportowała kolejne 450 dzieci z terenów Ukrainy znajdujących się pod okupacją. Według centrum do rosyjskiego Jarosławia wysłano 50 ukraińskich licealistów. Centrum uważa, że po przybyciu na miejsce rosyjscy nauczyciele będą starali się przekonać dzieci do kontynuowania nauki na Uniwersytecie Jarosławskim.

17 sierpnia 19:45

W ciągu dnia Rosja ostrzelała Nikopol i społeczność Marganca w obwodzie dniepropietrowskim.

"Ponad dwa tuziny pocisków poleciało na tereny zaludnione" - napisał szef administracji obwodowej Serhij Łysak.

W wyniku ostrzału uszkodzony został zakład energetyczny. Uszkodzonych zostało również 12 domów prywatnych.

17 sierpnia 19:30

Parlament Szwecji zaakceptował przekazanie Ukrainie pomocy wojskowej o wartości 300 mln dolarów

Parlament Szwecji zaakceptował w czwartek przekazanie Ukrainie pomocy wojskowej o wartości 3,25 bln koron (300 mln dolarów).

Pakiet pomocowy składa się z ponad 100 milionów dolarów w częściach zamiennych oraz prawie 200 milionów dolarów w amunicji, jej komponentach, sprzęcie do rozminowywania i pojazdach transportowych.

Szwecja zgodziła się również na sprzedaż Ukrainie amerykańskich pocisków AIM-120 AMRAAM.