To wszystko na dziś. Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy jutro na strony Gazety Wyborczej.
Lekarze pierwszej linii robią wszystko, co w ich mocy, aby proces ewakuacji był mniej traumatyczny dla rannych żołnierzy. Czas leżenia na noszach ambulansu może być najbardziej traumatycznym momentem w życiu żołnierza, jeśli zacznie przetwarzać to, co się stało - pisze The Kiev Independent.
Ukraina współpracuje ze swoimi partnerami, by uzyskać zaproszenie na szczyt G20 w Indiach, ponieważ skupi się on na gospodarce, powiedział wiceminister spraw zagranicznych tego kraju.
Wcześniej indyjski minister spraw zagranicznych Jaishankar potwierdził, że Ukraina nie została zaproszona na szczyt, ponieważ G20 "zajmuje się rozwojem, a nie rozwiązywaniem konfliktów".
Oficjalny przedstawiciel Sił Powietrznych SZU Jurij Ignat, powiedział, że Ukraina nie będzie w stanie otrzymać zachodnich myśliwców F-16 jesienią i zimą tego roku.
Ignat odpowiadał na pytanie ukraińskiej telewizji o to, jak Ukraina zareaguje na zmasowane rosyjskie ataki z użyciem rakiet i dronów kamikadze.
"Niestety, jest już oczywiste, że nie będziemy w stanie bronić Ukrainy samolotami F-16 jesienią i zimą tego roku" - powiedział Ignat. - Ponieważ z tym samolotem wiązano duże nadzieje. Że stanie się on również częścią obrony powietrznej i będzie w stanie chronić nas przed terroryzmem rakietowym i dronowym".
Jednocześnie Ignat powiedział, że "kwestia szkolenia naszych pilotów i personelu jest prawie nierozwiązana". "Rozumiemy, że gdzieś w najbliższej przyszłości nasi piloci będą już szkoleni w krajach, które są częścią koalicji lotniczej i które zapewniają nam to wsparcie" - powiedział przedstawiciel Sił Powietrznych.
W zeszłym tygodniu CNN poinformowało, że Stany Zjednoczone wciąż czekają, aż europejscy sojusznicy przedstawią plan szkolenia ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16. Waszyngton musi oficjalnie zatwierdzić plan przed rozpoczęciem szkolenia.
Wcześniej prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i europejscy urzędnicy mówili, że ukraińscy piloci rozpoczną szkolenie już w sierpniu, ale plan ten nie wydaje się realistyczny.
Organizacja Narodów Zjednoczonych jest w kontakcie z Rosją, Ukrainą i Turcją w sprawie eksportu zboża i nawozów, wierząc, że taki eksport jest jedynym sposobem na ustabilizowanie rynku i cen, mówi Rebecca Greenspan, sekretarz generalna Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD).
Szwecja sprawdzi przyczyny wzrostu eksportu do krajów sąsiadujących z Rosją. Podejrzewa się, że jest to próba obejścia sankcji.
Szwedzki rząd polecił Izbie Handlowej sprawdzić przyczyny gwałtownego wzrostu eksportu do krajów sąsiadujących z Rosją. Szwedzkie Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło w oświadczeniu, że takie statystyki mogą być związane z próbami obejścia sankcji nałożonych na Rosję w związku z jej inwazją na Ukrainę.
"Jeśli chcemy, aby sankcje odniosły skutek i pomogły osłabić pełną inwazję Rosji na Ukrainę, muszą one być przestrzegane" - powiedział szwedzki minister handlu zagranicznego Johan Forsel. - Wzrost eksportu do krajów sąsiadujących z Rosją może mieć przyczyny naturalne, ale może również wynikać z faktu, że sankcje nie są w pełni przestrzegane".
Forsel dodał, że po przeanalizowaniu tej kwestii rząd rozważy wprowadzenie środków mających na celu położenie kresu możliwym naruszeniom. W oświadczeniu szwedzkiego MSZ nie wskazano konkretnych rosyjskich sąsiadów, o których mowa.
Jednak na stronie internetowej Szwedzkiego Urzędu Statystycznego podano, że eksport ze Szwecji do Kazachstanu wzrósł o 140 procent w 2023 roku w porównaniu z rokiem poprzednim, a do Kirgistanu i Turkmenistanu o 200 procent.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potwierdził, że pierwszy cywilny statek przepłynął przez nowy korytarz humanitarny na Morzu Czarnym po tym, jak Rosja wycofała się z tak zwanego "porozumienia zbożowego", które zapewniało eksport ukraińskiej żywności przez porty Morza Czarnego.
"Ukraina właśnie zrobiła ważny krok w kierunku wznowienia swobody żeglugi na Morzu Czarnym" - napisał na Twitterze Zełenski.
"Ukraina nie będzie negocjować przedłużenia kontraktu na tranzyt gazu z Rosją, który wygasa pod koniec 2024 roku" - przekazał minister energetyki Herman Gałuszczenko w wywiadzie dla Voice of America.
"Zdecydowanie nie będziemy stroną w negocjacjach z Rosjanami. Myślę, że przyszły rok będzie wskaźnikiem zdolności Europy do funkcjonowania bez rosyjskiego gazu" - powiedział ukraiński polityk.
Sąd samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej skazał schwytanych żołnierzy Azowa na 24 lata kolonii o zaostrzonym rygorze - poinformował rosyjski Komitet Śledczy. Są oni oskarżeni o rzekome znęcanie się nad cywilami.
Pierwszy statek cywilny przepłynął przez nowy korytarz humanitarny Ukrainy na Morzu Czarnym - ogłosił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
"Ukraina zrobiła właśnie ważny krok w kierunku przywrócenia swobody żeglugi na Morzu Czarnym. Pierwszy statek cywilny przepłynął przez nowy korytarz humanitarny Ukrainy. Wypłynął z portu w Odessie i jest w drodze do Bosforu" - napisał na Twitterze ukraiński prezydent.
"Wcześniej Ukraina oficjalnie powiadomiła o korytarzu Międzynarodową Organizację Morską (IMO). IMO potwierdziła, że Ukraina ma prawo do zapewnienia swobody żeglugi i wezwała Rosję zaprzestania gróźb i do przestrzegania umów międzynarodowych Bezpieczne morze dla wszystkich. Takie jest pryncypialne stanowisko Ukrainy i naszych partnerów. Swoboda i bezpieczeństwo żeglugi to podstawa reguł międzynarodowego porządku" - kontynuuje prezydent Ukrainy.
Korytarz zbożowy z ukraińskich portów jest możliwy bez Rosji, mówi portalowi ZN.ua Andriy Klymenko, kierownik projektu w Czarnomorskim Instytucie Studiów Strategicznych, szef Grupy Monitorującej Sankcje i Wolność Żeglugi, redaktor naczelny BlackSeaNews.
"Kontenerowiec o numerze (IMO 9605243 znajduje się na morzu terytorialnym Rumunii. Trasa statku sugeruje, że płynął on nowym korytarzem i tylko dwa razy przekroczył morze terytorialne Ukrainy na krótkich odcinkach trasy. Dowodzi to, że "korytarz zbożowy" z ukraińskich portów jest możliwy bez udziału Rosji" - podkreśla ekspert.
"Jeśli Ukraina otrzyma 2000 pocisków kasetowych do systemów HIMARS, które 88-krotnie zwiększą siłę bojową i szanse na zniszczenie Rosjan, myślę, że wojna się skończy" - powiedział Daniel Rice, doradca naczelnego dowódcy ukraińskich sił zbrojnych Walerija Załużnego i nowo mianowany rektor Amerykańskiego Uniwersytetu w Kijowie cytowany przez "Newsweek".
Obecnie zachodni sojusznicy dyskutują nad dostarczeniem Ukrainie amunicji kasetowej M26 DCIPM, która może być wystrzeliwana z systemów HIMARS. "Pociski te pozwolą nam uderzyć w rosyjską artylerię i oczyścić zaminowane obszary. Są one obecnie przechowywane w Niemczech. System HIMARS może zostać ulepszony, co wpłynie na ukraińską kontrofensywę" - powiedział Rice.
Jako absolwent West Point z licznymi kontaktami w amerykańskim kierownictwie wojskowym i politycznym, Rice lobbował w Ameryce za bronią dla ukraińskiej armii. M26 DCIPM - niekierowana amunicja kasetowa (z 644 elementami amunicji kasetowej M77 DPICM), o zasięgu od 15 do 32 lub (w dalszych modyfikacjach poprzez zmniejszenie głowicy bojowej) do 45 km.
13 zmechanizowanych pojazdów do rozminowywania pracuje na terytoriach okupowanych. Czyszczą teren z zagrożeń.
W obwodach chersońskim, charkowskim, mikołajowskim, donieckim, sumskim, czernihowskim i kijowskim pracują zespoły pirotechniczne i zmechanizowani pomocnicy. Po pierwsze, chroni to personel. Życie każdego z naszych specjalistów jest niezwykle ważne! Po drugie, przyspiesza to tempo rozminowywania.
"Czy nasi saperzy potrzebują więcej takich pojazdów? Zdecydowanie tak. W krótkim czasie udowodniły swoją skuteczność".
Kontenerowiec wyruszył z ukraińskiego portu Odessa nad Morzem Czarnym w celu sprawdzenia rosyjskiej groźby ataku na żeglugę. Odpłynięcie statku Joseph Schulte nastąpiło po nowym rosyjskim ataku na ukraińską infrastrukturę eksportu zboża.
Przemysłowa ukraińsko-amerykańska produkcja paliwa jądrowego do reaktorów VVER jest możliwa już w przyszłym roku - powiedział minister energetyki Ukrainy w rozmowie z Voice of America.
Pomoże to przełamać rosyjski monopol na dostawy paliwa do takich reaktorów. Ukraina posiada dwa stare reaktory VVER-440 w radzieckim stylu i nie może kupić do nich paliwa od amerykańskiej firmy Westinghouse.
Minister wezwał społeczność międzynarodową do jak najszybszego nałożenia sankcji na rosyjski przemysł jądrowy, co ma zmniejszyć wpływ agresora na rynek paliwa jądrowego, ponieważ Rosja pozostaje potężnym światowym dostawcą.
Rada Federacji Rosji zaproponowała wprowadzenie zakazu rozpowszechniania w mediach i Internecie zdjęć i filmów z miejsc ostrzałów, ataków dronów i rozmieszczenia wojsk. Z wyjątkiem tych dostarczonych przez rosyjskie Ministerstwo Obrony.
Odpowiedni projekt ustawy został opracowany przez grupę senatorów z Komisji Ustawodawstwa Konstytucyjnego i Budowy Państwa, powiedział TASS szef komisji Andriej Kliszas.
W jego ocenie w warunkach wojny z Ukrainą, dane publikowane przez obywateli stają się źródłem informacji dla wroga. Siły zbrojne Ukrainy wykorzystują materiały fotograficzne i wideo do identyfikacji lokalizacji sprzętu wojskowego, broni i amunicji, "a także wszelkich potencjalnych celów bojowych".
"Na przykład moment wystrzelenia pocisku balistycznego uchwycony na wideo pozwala określić trajektorię lotu, a w konsekwencji, po trafieniu w ostateczny cel, ujawnia lokalizację wyrzutni za pomocą obliczeń matematycznych" - wyjaśnił senator.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z dowódcami armii Wielkiej Brytanii.
Ukraiński prezydent poinformował reprezentantów sojusznika o sytuacji na froncie, planach ukraińskiego dowództwa w kwestii kontrofensywy oraz dostawach sprzętu wojskowego.
Szczególnie istotnym tematem dyskusji było zagadnienie konstrukcji dronów przez Ukrainę - problematycznej w warunkach inwazji - oraz zwalczania dronów wroga.
"Potrzebujemy zwiększenia produkcji. I zwiększymy ją wielokrotnie. Potrzebujemy też systematyzacji tego, co już jest dostarczane żołnierzom i przez nich wykorzystywane. Drony są "oczami" i ochroną na linii frontu. Różne zasięgi, różne cele. Drony to gwarancja, że ludzie nie będą musieli płacić życiem. W rzeczywistości wszystko, o czym rozmawialiśmy z chłopakami dzień wcześniej w Doniecku, Zaporożu, w naszych brygadach bojowych, jest teraz treścią pracy Sztabu Generalnego, urzędników państwowych i Stavki. To są oczywiste zadania" - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski.
Wyrzutnia rakiet HIMARS w działaniu. Film przedstawia atak na rosyjski poligon w okupowanej części południa.
Brytyjski czołg Challenger 2 na Ukrainie.