We wtorek nad ranem Rosja przeprowadziła kolejny zmasowany atak rakietowy na miasta Ukrainy. Pociski uderzyły we Lwów, Dniepr i Łuck, gdzie w wyniku uderzenia w szwedzką fabrykę łożysk zginęły trzy osoby. Ukraina poinformowała, że w ataku brało udział 28 pocisków manewrujących, 12 z nich nie zostało zestrzelonych. Kijów wzmacnia linię frontu na kierunkach Łymań i Kupiańsk i ostrzega, że wojna nie skończy się szybko - na pewno nie do wiosny przyszłego roku.
Pokaż od:
15 sierpnia 22:45

Fińskie MSZ: wbrew zapowiedziom, Rosja nie rozmieściła jeszcze wojsk przy naszej granicy

Rosja nie zrealizowała jeszcze planów przeniesienia wojsk do granicy z Finlandią po przystąpieniu tego kraju do NATO – powiedziała minister spraw zagranicznych Finlandii Elina Valtonen.

Moskwa nazwała wejście Finlandii do NATO "atakiem na jej bezpieczeństwo” i obiecała podjęcie działań. Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że planuje wzmocnić grupy wojsk na swoich zachodnich granicach.

"Rosja ogłosiła w grudniu zeszłego roku reformy wojskowe i utworzenie nowych jednostek w północno-zachodniej części Rosji, powołując się na rozszerzenie obecności NATO” – przypomniała Valtonen.

Finlandia ma wspólną granicę z Rosją o długości 1340 km. Po przystąpieniu kraju do NATO w kwietniu granica lądowa Rosji z krajami sojuszu prawie się podwoiła.

Finlandia buduje obecnie ogrodzenie wzdłuż 200-kilometrowego odcinka granicy z Rosją, a prace mają zakończyć się do 2026 roku.

15 sierpnia 22:23

Łotwa przerywa urlopy dla straży granicznej w związku z zagrożeniem ze strony Białorusi

Łotewska Służba Graniczna ogłosiła we wtorek mobilizację swoich pracowników do wzmocnienia ochrony odcinka granicy z Białorusią - wynika z komunikatu.

Decyzja o zmobilizowaniu straży granicznej została podjęta przez służby "w związku z gwałtownym wzrostem zagrożenia hybrydowego na granicy łotewsko-białoruskiej w ciągu ostatniej doby, kiedy to wykryto 96 prób nielegalnego przekroczenia granicy łotewsko-białoruskiej".

"Urlopy roczne pracowników Straży Granicznej są zawieszone, a funkcjonariusze przebywający na urlopach są z nich cofani” – czytamy w komunikacie łotewskich pograniczników. 

15 sierpnia 22:00

Ukraińska policja pokazuje pierwsze minuty po ostrzale Lwowa [WIDEO]

Policja opublikowała wideo z pierwszych minut po rosyjskim ostrzale Lwowa, do którego doszło we wtorek nad ranem.

"Wideo pokazuje pierwsze minuty po ostrzale Lwowa. Rosja kontynuuje walkę z ludnością cywilną, ostrzeliwując budynki mieszkalne, w których śpią cywile. Dziś mieszkańców Lwowa po raz kolejny obudziły odgłosy wybuchów. Patrole wraz z innymi służbami udzieliły na miejscu wszelkiej niezbędnej pomocy" – czytamy w komunikacie.

W wyniku rosyjskiego ataku rakietowego we Lwowie i regionie uszkodzonych zostało prawie 120 budynków, rannych zostało 19 osób.

 
15 sierpnia 21:30

Rosyjska propaganda interpretuje rejestracje polskich pojazdów wojskowych, czyli UA

15 sierpnia 21:12

Macedonia Północna poparła "gwarancje bezpieczeństwa" dla Ukrainy

Macedonia Północna jako piętnasty kraj przystąpiła do deklaracji przywódców "Grupy Siedmiu" w sprawie zobowiązań wobec Ukrainy w zakresie bezpieczeństwa - poinformował prezydent Wołodymyr Zełenski.

"Jestem wdzięczny Macedonii Północnej za przystąpienie do deklaracji G7 w sprawie wsparcia gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy. Łącznie dołączyło już 15 krajów. Dziękuję premierowi Dymitarowi Kowaczewskiemu za jego osobiste wysiłki na rzecz wzmocnienia partnerstwa między naszymi krajami" - napisał Zełenski na Twitterze.

15 sierpnia 20:31

W województwie śląskim działają tylko dwie cerkwie Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Za mało, aby zaspokoić potrzeby religijne mieszkających tu Ukraińców.

15 sierpnia 20:09

Wicepremier Ukrainy: wojna nie skończy się w tym roku, ani przyszłej wiosny

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk twierdzi, że ​​droga do zwycięstwa w wojnie będzie "długa i trudna", dlatego Ukraińcy powinni przygotowywać się do długiej walki.

"Musimy być szczerzy. W tej wojnie droga do zwycięstwa będzie długa i trudna. „2-3 tygodnie”, „do końca roku”, „przyszłej wiosny” - to wszystko nieprawda. Musimy przygotować się na długą walkę. Obywatele i władze - wszyscy powinni przygotować się na długą i trudną wojnę. I tylko wtedy wygramy" - napisała Wereszczuk na Telegramie.

"Przygotowujemy się do maratonu, a nie sprintu, do walki dwunastu rund, a nie trzech. Podejmujemy się tylko realistycznych rzeczy, nie marnujemy środków i czasu na inne rzeczy" - dodała wicepremier.

15 sierpnia 19:45

Kijów: ostatniej doby na froncie doszło do 23 starć

W ciągu dnia doszło do 23 starć bojowych między jednostkami Sił Obronnych Ukrainy a rosyjskim najeźdźcą, ukraińskie siły obronne nadal prowadzą operację ofensywną na kierunku Melitopol i Berdiańsk - informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

W sumie w ciągu dnia lotnictwo ukraińskie przeprowadziło siedem nalotów na obszary koncentracji personelu, broni i sprzętu wojskowego Rosjan.

Z komunikaty wynika również, że  Rosjanie przeprowadzili 42 naloty rakietowe, 44 ataki z powietrza oraz 24 ataki z systemów salw rakietowych na pozycje Sił Zbrojnych Ukrainy.

15 sierpnia 19:25

Zełenski składa życzenia polskiemu wojsku i dziękuje za wsparcie

15 sierpnia 19:03

Ukraina wyda 32 mln USD na budowę fortyfikacji na północnym wschodzie kraju

Ukraiński rząd przeznaczył ponad 1,2 miliarda hrywien ukraińskich, czyli około 32 miliony dolarów, na budowę fortyfikacji w północno-wschodnich regionach kraju - ogłosił we wtorek premier Denys Szmyhal.

Obwód charkowski otrzyma ok. 24,7 mln dolarów, a pozostałą kwotę - region czernihowski. - "Są to środki na budowę wojskowych obiektów inżynieryjnych i fortyfikacyjnych" – czytamy w oświadczeniu.

"Region przygraniczny codziennie cierpi z powodu ciągłego ostrzału okupantów, armia rosyjska wciąż próbuje przebić się przez naszą obronę, a Siły Zbrojne Ukrainy codziennie toczą trudne bitwy” - komentuje Ołeh Synehubow, szef obwodowej administracji wojskowej w Charkowie.

15 sierpnia 18:42

Biuro Zełenskiego: członkostwo Ukrainy w NATO za rezygnację z części terytoriów to triumf Putina

Mychajło Podoliak, doradca szefa Kancelarii Prezydenta, ostro skrytykował pomysł udzielenia Ukrainie członkowstwa w NATO pod warunkiem zrzeczenia się przez nią części swojego terytorium na rzecz Rosji.

Wcześniej o takim scenariuszu mówił szef sztabu sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga w Brukseli Stian Jenssen. - "Rozwiązaniem dla Ukrainy mogłaby być rezygnacja z terytorium i zamiast tego uzyskanie członkostwa w NATO” – powiedział Jenssen.

"To oczywiste, że jeśli Putin nie poniesie druzgocącej klęski, reżim polityczny w Rosji się nie zmieni, a zbrodniarze wojenni nie zostaną ukarani, to wojna na pewno wróci ze zwiększonymi rosyjskimi apetytami" - napisał Podoliak na Twitterze.

Jego zdanem "próby zachowania porządku światowego i ustanowienia 'złego pokoju' poprzez triumf Putina nie przyniesie światu pokoju, ale przyniesie wstyd i wojnę".

15 sierpnia 18:20

W ostatnim ataku rakietowym w obwodzie lwowskim uszkodzonych zostało 120 budynków

Około 120 budynków zostało uszkodzonych w obwodzie lwowskim w wyniku ataku rakietowego we wtorek nad ranem, zdecydowana większość z nich we Lwowie - przekazał szef Lwowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Maksym Kozycki.

Według niego najtrudniejsza sytuacja jest w Dzielnicy Kolejowej we Lwowie, gdzie uszkodzonych zostało prawie 100 domów. Największe zniszczenia odnotowano w budynku mieszkalnym przy ul. Kachowskiej oraz w kolegium medycznym przy ul. Patona. 

"We Lwowie wybito lub uszkodzono około 500 okien i ponad 40 drzwi wejściowych. Dachy sześciu budynków wielorodzinnych i czterech domów wymagają wymiany lub naprawy” – twierdzi Kozycki.

Dziś rano w obwodzie lwowskim w wyniku ataku rakietowego rannych zostało 15 osób.

15 sierpnia 18:00

Zełenski odwiedził front w obwodzie zaporoskim

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który wczoraj odwiedził dowództwo sił zbrojnych w obwodzie donieckim, przybył we wtorek do obwodu zaporoskiego i spotkał się z wojskowymi prowadzącymi ofensywę w kierunku Melitopola.

Zełenski wysłuchał raportów dowódców o przebiegu działań wojennych, a także omówił najbardziej problematyczne kwestie ich jednostek.

"Wojsko podkreśliło potrzebę pozyskania systemów walki elektronicznej i obrony powietrznej w celu zwalczania wrogich samolotów i dronów. Potrzebne są też drony, które szybko zużywają się w operacjach ofensywnych" - czytamy w komunikacie służb prasowych prezydenta Ukrainy.

15 sierpnia 17:45

W Łucku rosyjski pocisk trafił w fabrykę szwedzkiej firmy SKF; zginęły trzy osoby

Podczas nocnego ostrzału Łucka w zachodniej Ukrainie jedna z rosyjskich rakiet trafiła w fabrykę szwedzkiej firmy SKF produkującej łożyska, zabijając trzy osoby - informuje rosyjska redakcja BBC.

"Miasto Łuck na Ukrainie zostało zaatakowane zeszłej nocy, a nasza fabryka została uszkodzona w wyniku tego ataku” – powiedział Reutersowi rzecznik SKF Carl Bjornstam. - "Z wielkim żalem potwierdzamy śmierć trzech naszych kolegów" - dodał.

SKF jest największym na świecie producentem łożysk przemysłowych. Na Ukrainie firma zatrudnia około 1100 osób, większość z nich w zakładzie w Łucku.

15 sierpnia 17:31

Szwecja ogłasza pakiet wsparcia wojskowego dla Ukrainy w wysokości 300 mln USD

Szwecja ogłosiła kolejny pakiet wsparcia wojskowego dla Ukrainy o wartości około 315 milionów dolarów - poinformowało Ministerstwo Obrony tego kraju we wtorkowym oświadczeniu. 

Nowy pakiet pomocy wojskowej obejmie m.in. amunicję i części zamienne do wozów bojowych 90 (CV90), czołgów Leopard 2 (Strv.122) oraz artylerii Archer. Przekazane zostaną również ciężarówki oraz sprzęt do rozminowywania.

To 13. pakiet wsparcia Szwecji dla Ukrainy.

15 sierpnia 16:20

Co najmniej 19 osób zostało rannych po rosyjskich atakach w obwodzie lwowskim

Rosyjskie ataki rakietowe na region Lwowa raniły co najmniej 19 osób, w tym 10-letnie dziecko, oraz poważnie uszkodziły infrastrukturę cywilną - poinformował szef lwowskiej obwodowej administracji wojskowej Maksym Kozycki.

Obrona powietrzna Kijowa zestrzeliła jeden z rosyjskich pocisków manewrujących. Sześć innych pocisków nie zostało przechwyconych. Uszkodzonych zostało ok. 40 domów.

"Rosjanie zaatakowali nasz region pociskami manewrującymi między godz. 5:20 a 5:30. Na szczęście nikt nie zginął w tym ataku rakietowym” - powiedział Kozycki.

Najmłodszy cywil, który odniósł obrażenia, ma 10 lat, a najstarszy - 72 lata. 

15 sierpnia 16:00

Ukraina wzmacnia linię frontu na wschód od Charkowa

Siły Zbrojne Ukrainy wzmocniły swoje pozycje i przeniosły rezerwy na kierunek Łymańsk i Kupiańsk na wschód od Charkowa - poinformował Serhij Czerewaty, zastępca dowódcy Wschodniej Grupy Wojsk.

Według niego główny dowódca Wojsk Lądowych Ukrainy Ołeksandr Syrski osobiście udał się na front w tym kierunku i wydał "jasny rozkaz budowy wielopoziomowej obrony”. - "Zrobiono wszystko, aby wróg nie mógł iść naprzód" - powiedział Czerewaty.

W ostatnim czasie ostrzał regionu Charkowa nasilił się. W ubiegłym tygodniu ukraińskie władze ogłosiły obowiązkową ewakuację mieszkańców Kupiańska i okolicznych wsi.

15 sierpnia 15:40

Rosja twierdzi, że dwóch cywilów zostało rannych w wyniku ostrzału w Biełgorodzie

Dwie osoby zostały ranne po ostrzale wsi Nowaja Tawołżanka w obwodzie biełgorodzkim na południu Rosji - - poinformował we wtorek lokalny gubernator.

"Trzy miny artyleryjskie eksplodowały w pobliżu prywatnego budynku mieszkalnego, w którym trwały prace konserwatorskie. Są dwie ofiary” – napisał Wiaczesław Gładkow na Telegramie.

Jeden mężczyzna jest w "poważnym stanie" w szpitalu po tym, jak doznał ran odłamkowych w klatce piersiowej i kręgosłupie. Natomiast kobieta została zabrana do szpitala z obrażeniami odłamków.

15 sierpnia 15:19

Szojgu: priorytetem jest uwolnienie jeńców wojennych

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu uważa, że jednym z jego priorytetów jest uwolnienie z ukraińskiej niewoli rosyjskich żołnierzy.

"Praca nad uratowaniem schwytanych bojowników będzie trudna i delikatna, ponieważ strona ukraińska nie jest dobra w negocjacjach w tej sprawie" - powiedział Szojgu, którego cytuje rosyjska redakcja BBC.

W listopadzie ubiegłego roku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaproponował wymianę jeńców według formuły "wszyscy za wszystkich", tłumacząc, że chodzi nie tylko o jeńcach wojennych, ale także o ludności cywilnej Ukrainy wywiezionej do Rosji.

Rosja i Ukraina okresowo wymieniają się jeńcami wojennymi, ostatni raz taką wymianę odnotowano 7 sierpnia – wtedy do domów wróciło 22 ukraińskich żołnierzy, strona rosyjska nie podała liczby żołnierzy, którzy wrócili z niewoli.

15 sierpnia 14:45

The Economist: schwytani na Ukrainie Rosjanie nie chcą do Rosji

Schwytani na froncie rosyjscy żołnierze proszą Ukraińców, aby nie wymieniali ich przed końcem kontraktu na służbę w armii - pisze "The Economist". Część jeńców nie chce wracać do Rosji przed końcem wojny, aby uniknąć powrotu na front. Część w ogóle nie chce wracać do swojego kraju. Wolą wstąpić do Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego (RDK) lub legionu „Wolność Rosji” i udawać, że walczy z Putinem.