W nocy Rosjanie trzykrotnie atakowali Odessę. Użyto 15 dronów i 8 pocisków Kalibr. Wszystkie ataki zostały odparte, ale zestrzelone drony i pociski spadły na supermarket, akademiki i samochody. Moskwa twierdzi, że podczas tego ataku uderzyła w fabrykę dronów morskich. Do Rosji przyjechał szef chińskiego ministerstwa obrony. Odwiedzi również Białoruś. USA ogłasiły nową pomoc dla Ukrainy w wysokości 200 milionów dolarów. Władimir Putin zaprasza inne kraje do współpracy wojskowej.
Pokaż od:
14 sierpnia 22:45

Około 30 zabytków zostało uszkodzonych w Odessie w wyniku poniedziałkowego ostrzału

W wyniku nocnego (z niedzieli na poniedziałek) ataku Federacji Rosyjskiej uszkodzone zostały budynki Odeskiego Narodowego Akademickiego Teatru Opery i Baletu oraz około 30 zabytków dziedzictwa kulturowego - poinformowało Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy.

"W wyniku rosyjskiego ataku rakietowego w nocy 14 sierpnia około 10 zabytkowych budynków w historycznym centrum Odessy zostało uszkodzonych. W szczególności zniszczone zostały budynki Odeskiego Narodowego Akademickiego Teatru Opery i Baletu" – czytamy w komunikacie.

Elementy betonowe i nośne konstrukcji nie uległy znacznemu uszkodzeniu, ale pojawiły się np. pęknięcia na elewacji, wybite okna czy uszkodzone ramy okienne.

Podobne uszkodzenia dotknęły też inne zabytki architektury: internat Odeskiej Wyższej Szkoły Artystycznej, Muzeum Ksiąg Ukraińskich Powszechnej Biblioteki Naukowej i pięć budynków oświatowych Uniwersytetu Pedagogicznego.

W nocy z niedzieli na poniedziałek Rosjanie trzykrotnie ostrzelali Odessę, używając 15 dronów i 8 pocisków typu Kalibr. Wszystkie one zostały zestrzelone, ale spadające części zestrzelonych dronów i rakiet dokonały wspomnianych zniszczeń. 

14 sierpnia 22:20

Rosja: trzy osoby zginęły, ponad 10 rannych w wybuchu w Machaczkale

Trzy osoby zginęły, a ponad 10 uzyskało pomoc lekarską w wyniku eksplozji w warsztacie samochodowym w Machaczkale, stolicy Dagestanu w Rosji - pisze PAP, powołując się na portal Meduza.

Świadkowie twierdzą, że najpierw doszło do eksplozji w serwisie samochodowym, a później wybuchł pożar. Ogień zajął też pobliską stację paliw.

14 sierpnia 22:00

W Rosji doszło do eksplozji w rafinerii naftowej, są ofiary

W poniedziałek wieczorem doszło do wybuchów na polu naftowym w Chanty-Mansyjskim Okręgu w Rosji - informuje prokremlowska agencja TASS.

Chodzi o pole naftowe w pobliżu miasta Niagań. Kanał Baza Telegram donosi o dwóch eksplozjach. Według wstępnych danych zginęły co najmniej 2 osoby, a 5 zostało rannych. TASS informuje, że cztery ofiary są w ciężkim stanie.

14 sierpnia 21:40

Przywódca Korei Północnej odwiedził fabryki zbrojeniowe i zarządził potężny wzrost produkcji pocisków i innej broni - podały w poniedziałek państwowe media.

14 sierpnia 21:20

Władze okupacyjne: 6 osób rannych podczas ukraińskiego ostrzału DRL

Co najmniej sześć osób, w tym sześcioletni chłopiec, zostało rannych w wyniku ukraińskiego ostrzału na okupowanych przez Rosję obszarach obwodu donieckiego - powiedział szef samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) Denis Puszylin.

Dodał, że chłopiec został ranny w wiosce na południu regionu, podczas gdy pozostali zostali ranni we wschodniej części Doniecka. 

Puszylin zaznaczył też, że doszło do uszkodzenia infrastruktury. 

14 sierpnia 21:00

Pentagon zdradził szczegóły nowego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy

Departament Obrony USA przedstawił szczegóły najnowszego pakietu pomocy wojskowej ogłoszonego przez USA w poniedziałek o wartości 200 milionów dolarów.

Zgodnie z komunikatem Pentagonu pakiet obejmuje: amunicję do systemów obrony powietrznej Patriot, amunicję do HIMARS, sprzęt do rozminowywania, pociski artyleryjskie 155 i 105 mm, amunicję czołgową 120 mm, przeciwpancerne pociski kierowane, 37 pojazdów taktycznych do holowania i transportu sprzętu, 58 przyczep wodnych, ponad 12 mln sztuk amunicji do broni strzeleckiej i granatów, amunicję do rozminowywania i usuwania przeszkód, części zamienne i inny sprzęt polowy.

14 sierpnia 20:40

Kolejny ostrzał Chersonia: 4 rannych

Co najmniej cztery osoby zostały ranne w wyniku rosyjskiego ostrzału osiedli mieszkaniowych w Chersoniu w poniedziałek po południu - poinformowała prokuratura regionalna w Chersoniu.

"Czterech cywilów zostało rannych, dwóch z nich trafiło do szpitala. Uszkodzone zostały domy i budynki gospodarcze" – czytamy w raporcie.

14 sierpnia 20:20

Sztab Generalny Ukrainy: minionej doby 12 ataków rakietowych i 67 nalotów z powietrza

Siły obronne Ukrainy zniszczyły wszystkie pociski rakietowe klasy Kalibr i drony wystrzelone w ciągu ostatniej doby na Odessę - informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

"Rosyjscy okupanci przeprowadzili kolejny atak rakietowy i powietrzny na terytorium Ukrainy. Nieprzyjaciel użył 8 pocisków Kalibr i 15 irańskich dronów szturmowych w rejonie Odessy. W wyniku udanych działań bojowych naszej obrony powietrznej wszystkie pociski Kalibr i bezzałogowce zostały zniszczone” – poinformował Sztab Generalny w poniedziałkowym komunikacie na Facebooku.

Jak poinformowano, „łącznie nieprzyjaciel przeprowadził 12 ataków rakietowych i 67 nalotów z powietrza na pozycje naszych wojsk i tereny zaludnione".

14 sierpnia 20:00

Nad Rosję nadciąga cyfrowy rubel. Wkrótce będą musieli na niego przejść pracownicy państwowi czy osoby otrzymujące płatności socjalne. Można sprawić, że takie ruble będą ważne tylko na określonym terytorium albo przez pewien czas.

14 sierpnia 19:40

Zełenski podziękował USA za nowy pakiet pomocy wojskowej

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował USA za udzielenie Jego krajowi nowego pakietu pomocy wojskowej.

"Jestem wdzięczny prezydentowi Bidenowi, Kongresowi USA i narodowi amerykańskiemu za nowy pakiet pomocy obronnej o wartości 200 milionów dolarów. Pociski obrony powietrznej, amunicja artyleryjska, systemy usuwania min i broń przeciwpancerna zwiększą potencjał sił obronnych. To kolejny krok ku wspólnemu zwycięstwu!” - napisał Zełenski na Twitterze.

14 sierpnia 19:20

Norwegia dostarczy Ukrainie systemy obrony przeciw dronom o wartości 71 mln USD

Międzynarodowy Fundusz dla Ukrainy podpisał kontrakt z norweską firmą Kongsberg na dostawę do Kijowa systemów obrony powietrznej do walki z dronami. Ukraina otrzyma kilka systemów CORTEX Typhon, które zostały zaprojektowane do zwalczania szerokiej gamy dronów.

Całkowita wartość kontraktu wynosi 56 milionów funtów (około 71 milionów dolarów).

"Ten kontrakt znacznie zwiększy możliwości Sił Zbrojnych Ukrainy i wesprze ich zdolność do obrony swoich ludzi i ich kraju przed zagrożeniami powietrznymi” – powiedział Erik Lee, prezes Kongsberg Defence & Aerospace.

14 sierpnia 19:00

Ukraina: w obwodzie donieckim zniszczyliśmy rosyjską kolumnę nowoczesnych czołgów T-90M

Ukraińskie siły w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy zniszczyły rosyjską kolumnę składającą się z trzech nowoczesnych czołgów T-90 M - poinformowało w poniedziałek ukraińskie ministerstwo obrony.

Ukraińcy zniszczyli trzy czołgi T-90M "Proryw", transporter opancerzony i bojowy wóz piechoty. Sprzęt został porzucony przez Rosjan w okolicy miejscowości Andrijiwka pod Bachmutem w obwodzie donieckim.

14 sierpnia 18:40

MSZ Ukrainy: ubezpieczenie dla ukraińskich uchodźców w Izraelu będzie kontynuowane

Władze izraelskie pozostawią bezpłatne ubezpieczenie medyczne dla ukraińskich uchodźców - twierdzi ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba.

"Rozmawiałem z Elim Cohenem. Zapewnił mnie, że ubezpieczenie medyczne dla Ukraińców w Izraelu będzie kontynuowane, a problem zostanie rozwiązany w najbliższej przyszłości. Dziękuję mojemu izraelskiemu koledze, który osobiście zajmuje się tą sprawą" - napisał Kułeba na Twitterze.

Wcześniej izraelskie media informowały, że ukraińscy uchodźcy w Izraelu stracili dostęp do bezpłatnych ubezpieczeń z powodu problemów z finansowaniem programu.

14 sierpnia 18:20

Samoloty brytyjskich sił powietrznych przechwyciły rosyjskie bombowce

Brytyjskie Królewskie Siły Powietrzne (RAF) wystrzeliły odrzutowce Tajfun w poniedziałek rano w celu przechwycenia dwóch rosyjskich bombowców patrolowych dalekiego zasięgu, które przelatywały na północ od Szkocji - poinformowało Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii w komunikacie prasowym. 

Poderwany został także tankowiec Voyager, który "pozostał w powietrzu przez cały czas trwania misji, aby oferować tankowanie w powietrzu, zapewniając tajfunom możliwość pozostania w powietrzu przez dłuższy czas niezbędny do zakończenia ich misji” – poinformowało ministerstwo. 

14 sierpnia 18:00

Zełenski odwiedził żołnierzy w obwodzie donieckim

Podczas wizyty roboczej w obwodzie donieckim prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził dowództwo sił zbrojnych, które prowadzą działania ofensywne w strefie odpowiedzialności grupy operacyjno-taktycznej "Sołedar".

Zełenski wysłuchał raportów na temat sytuacji operacyjnej na froncie, a także omówił problematyczne kwestie z wojskiem - czytamy w komunikacie biura prasowego prezydenta Ukrainy

Zełenskiego poinformowano o potrzebach w zakresie uzbrojenia, amunicji i sprzętu, w tym systemów obrony powietrznej i różnego rodzaju dronów.

"Ogólne informacje otrzymuję codziennie, dają one szerokie rozeznanie sytuacji. Chciałem jednak odwiedzić wszystkie brygady z osobna, żeby namierzyć problemy każdej z nich. To jest rozmowa otwarta, można dyskutować o wszelkich kwestiach" – powiedział Zełenski.

14 sierpnia 17:45

Ukraiński dyplomata utopił się w jeziorze w Armenii

Pełniący obowiązki ambasadora Ukrainy w Armenii zmarł podczas pełnienia służby w tym kraju - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy.

W oświadczeniu ministerstwo wyraziło "głęboki smutek" z powodu śmierci chargé d'affaires Ołeksandra Senczenki, która nastąpiła w "tragicznych okolicznościach".

W niedzielę armeńska służba ratunkowa poinformowała, że ​​ratownicy nad jeziorem Sevan, popularnym miejscem turystycznym na obrzeżach Erewania, stracili kontakt wzrokowy z pływakiem około 25 metrów od brzegu. Mężczyzna został wydobyty z wody, ale został uznany za zmarłego. Zarówno Radio Wolna Europa, jak i rosyjska państwowa agencja informacyjna TASS już wcześniej informowały, że topielcem jest Senczenko. 

14 sierpnia 17:24

Putin: Rosja jest otwarta na współpracę wojskową z innymi krajami

Rosja jest otwarta na współpracę wojskową z innymi krajami, w tym na udział we wspólnych szkoleniach i ćwiczeniach wojskowych - powiedział w poniedziałek prezydent Rosji Władimir Putin.

"Proponujemy rozwijanie współpracy w różnych dziedzinach, m.in. w szkoleniu kadr, szkoleniu i podnoszeniu kwalifikacji personelu wojskowego, prowadzeniu wspólnych ćwiczeń dowódczo-sztabowych” – powiedział Putin na rozpoczęciu targów Armia-2023 pod Moskwą, cytuje go CNN.

Putin dodał, że Rosja jest "otwarta na pogłębianie równorzędnych partnerstw technologicznych i współpracy wojskowo-technicznej z innymi krajami, które bronią swoich interesów narodowych, swojej niezależnej ścieżki rozwoju i uważają za fundamentalnie ważne wspólne zbudowanie równego, niepodzielnego systemu bezpieczeństwa".

W targach bierze udział 1500 firm zbrojeniowych z Rosji i 80 z zagranicy.

14 sierpnia 17:20

USA ogłaszają nową pomoc dla Ukrainy w wysokości 200 milionów dolarów

Sekretarz stanu USA Antony Blinken ogłosił nowy pakiet pomocy w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy. Pomoc zawiera amunicję dla systemów obrony powietrznej, pociski artyleryjskie, miny przeciwpancerne i dodatkowy sprzęt do usuwania min.

Pakiet jest wart 200 milionów dolarów i pochodzi z pieniędzy, które pozostały po błędzie księgowym. Departamentu Obrony.

"Rosja rozpoczęła tę wojnę i może ją zakończyć w dowolnym momencie, wycofując swoje siły z Ukrainy. Dopóki tak się nie stanie, Stany Zjednoczone oraz nasi sojusznicy i partnerzy będą zjednoczeni z Ukrainą tak długo, jak to będzie konieczne" – powiedział Blinken w poniedziałkowym oświadczeniu.

14 sierpnia 17:00

Siły Zbrojne Ukrainy potwierdziły atak na Jurjiewkę w obwodzie donieckim

Departament Komunikacji Strategicznej Sił Zbrojnych Ukrainy oficjalnie potwierdził atak na wieś Jurjiwka w obwodzie donieckim, kontrolowaną przez samozwańczą Doniecką Republikę Ludową.

"Dziś około godziny 11:00 Ukraińskie Siły Zbrojne zaatakowały stanowisko dowodzenia wojsk rosyjskich, które znajduje się w sanatorium we wsi Jurjiwka w pobliżu czasowo okupowanego Mariupola” – czytamy w raporcie.

Przedstawiciele władz DRL oświadczyli, że uderzenie zostało przeprowadzone przy użyciu rakiet dalekiego zasięgu. Poinformowali również, że w wyniku ataku poszkodowane zostało dziecko urodzone w 2017 roku.

Wcześniej doradca burmistrza Mariupola Petro Andruszczenko napisał, że ani jeden lokalny mieszkaniec nie został ranny.

14 sierpnia 16:40

Rosjanie ostrzelali budynki mieszkalne w Chersoniu, kobieta została ranna

Rosyjskie wojsko ostrzelało budynki mieszkalne w Chersoniu, trzy domy zostały uszkodzone w wyniku nalotów wroga, a 64-letnia kobieta doznała wstrząsu mózgu - poinformowała chersońska obwodowa administracja wojskowa.

"Okupanci strzelali do budynków mieszkalnych w Chersoniu. Około godziny 15:20 rosyjska artyleria ponownie objęła miasto ogniem. Trzy domy zostały uszkodzone w wyniku nalotów wroga” – czytamy w komunikacie. U 64-letniej kobiety lekarze zdiagnozowali wstrząśnienie mózgu. Udzielono jej pomocy medycznej.