Według ukraińskich władz dwoje dzieci, w tym jedno poniżej drugiego roku życia, znalazło się wśród siedmiu osób zabitych w rosyjskich atakach w Chersoniu w niedzielę. Rosyjski okręt wojenny oddał strzały ostrzegawcze w kierunku statku towarowego na Morzu Czarnym. Trzech rannych po ataku drona ona obwód kurski w Rosji.
Pokaż od:
13 sierpnia 22:26

Łzy i poruszające historie matek, które nie miały kontaktu ze swoimi bliskimi od ponad roku - pod pomnikiem Adama Mickiewicza na Rynku Głównym w Krakowie zebrały się w niedzielę rodziny ukraińskich żołnierzy wziętych do niewoli rosyjskiej

13 sierpnia 22:09

Zełenski: dym na moście na Krym to znak, że zbrodnie Rosji nie pozostaną bez odpowiedzi

Każdy zniszczony okupant, spalony rosyjski sprzęt, dym na krymskim moście jest dowodem na to, że żadne zbrodnie Rosji nie pozostaną bez odpowiedzi – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przesłaniu wideo w niedzielę.

"Każdy zniszczony okupant, wszystkie spalone jednostki rosyjskiego sprzętu, pożar zamiast kwater głównych i magazynów, bardzo wymowny dym na moście krymskim - to wszystko jest dowodem na to, że nie pozostawimy żadnej zbrodni Rosji bez odpowiedzi” – powiedział Zełenski.

13 sierpnia 21:41

Liczba zabitych w ataku na Pokrowsk wzrosła do 10 osób po tym, jak ratownik zmarł dziś w szpitalu

Ratownik zmarł w niedzielę w wyniku obrażeń odniesionych podczas rosyjskiego ataku rakietowego na miasto Pokrowsk na wschodniej Ukrainie 7 sierpnia, co zwiększyło liczbę ofiar śmiertelnych do 10 - poinformowała Państwowa Służba Ratunkowa Ukrainy. 

"Serce Witalija Kintsa, pułkownika Służby Ochrony Cywilnej, zatrzymało się na zawsze” – poinformowała Państwowa Służba Ratunkowa w poście na Facebooku w niedzielę. 

Kints został „poważnie ranny podczas powtarzającego się ostrzału" Pokrowska i zmarł w szpitalu w niedzielę.

Rosjanie ostrzelali Pokrowsk w obwodzie donieckim w ostatni poniedziałek. Po rozpoczęciu operacji ratunkowej budynek został ostrzelany ponownie. To wtedy rany odnieśli ratownicy i policjanci. W sumie zginęło 10 osób.

13 sierpnia 21:20

MSZ Francji: potępiamy nowe rosyjskie ataki na region Chersonia

Francuskie władze zdecydowanie potępiają nowe rosyjskie naloty, które zostały przeprowadzone 13 sierpnia w obwodzie chersońskim - czytamy w komunikacie prasowym Ministerstwa Spraw Zagranicznych Francji.

"Francja zdecydowanie potępia nowe rosyjskie naloty, które zostały przeprowadzone dzisiaj w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy. Ta nowa fala ataków spowodowała śmierć co najmniej siedmiu cywilów, w tym dziecka i niemowlęcia” – oświadczyło francuskie MSZ.

"W ścisłej współpracy ze swoimi partnerami Francja będzie nadal udzielać Ukrainie wsparcia wojskowego w celu wzmocnienia jej zdolności obrony powietrznej, a także wspierać ukraińskie sądy i Międzynarodowy Trybunał Karny w walce z bezkarnością za takie zbrodnie" – twierdzi Paryż. 

13 sierpnia 20:55

WSJ: Zachód przygotowuje się do nowej kontrofensywy Ukrainy ? w 2024 roku

Wojskowi stratedzy i politycy na Zachodzie już zaczynają myśleć o nowej ukraińskiej kontrofensywie, która mogłaby rozpocząć się wiosną 2024 roku - pisze "Wall Street Journal".

WSJ zauważa rosnącą świadomość Zachodu, że bez większego przełomu w obecnej kontrofensywie działania wojenne na Ukrainie będą trwały jeszcze długo.

"Na Zachodzie żywiono nadzieję, że udana kontrofensywa Sił Zbrojnych Ukrainy pomoże rozpocząć negocjacje pokojowe do zimy, ale teraz zdaniem ekspertów prawdopodobieństwo tego jest niewielkie" – pisze WSJ.

13 sierpnia 20:04

Rosjanie ponownie zaatakowali Chersoń: dwóch rannych, 12 uszkodzonych domów

W niedzielę wieczorem wojska rosyjskie ponownie ostrzeliwały region Chersonia, dwie osoby zostały ranne w Biłozerce - poinformowała chersońska obwodowa administracja wojskowa. 

Co najmniej dwanaście domów zostało uszkodzonych w wyniku nalotu i ostrzału artyleryjskiego. 31-letnia kobieta i mężczyzna zostali ranni. Rosjanie zrzucili także trzy kierowane bomby lotnicze na Odradokamiankę. W tej wsi kilka domów zostało zniszczonych, żaden cywil nie został ranny.

13 sierpnia 19:40

W ciągu dnia na froncie doszło do 24 starć bojowych

W ciągu dnia doszło do 24 starć bojowych między Siłami Zbrojnymi Ukrainy a wojskami rosyjskimi - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Sztab Generalny dodał, że w ciągu dnia rosyjscy najeźdźcy przeprowadzili dwa naloty rakietowe i 24 uderzenia z powietrza oraz około 40 ataków z systemów salw rakietowych na pozycje wojsk ukraińskich i tereny zaludnione.

13 sierpnia 19:20

Ukraińskie lotnictwo przeprowadziło w ciągu dnia 10 nalotów na miejsca koncentracji wroga

W ciągu dnia lotnictwo Sił Zbrojnych Ukrainy przeprowadziło 10 nalotów na obszary koncentracji personelu, broni i sprzętu wojskowego okupantów rosyjskich oraz jeden na przeciwlotniczy kompleks rakietowy - wynika z komunikatu opublikowanego na stronie internetowej Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

Ponadto w ciągu dnia ukraińskie jednostki sił rakietowych i artylerii uderzyły w dwa stanowiska artyleryjskie wroga, jeden przeciwlotniczy zestaw rakietowy, jedną radioelektroniczną stację bojową.

13 sierpnia 19:00

Dron uderzył w wieżowiec w rosyjskim Biełgorodzie

Gubernator obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow poinformował, że według wstępnych informacji w wyniku ataku drona doszło do wybuchu w Biełgorodzie. Dron uderzył w wieżowiec mieszkalny.

"Na miejscu pracują służby operacyjne i ratownicze. Trwa ustalanie przyczyn zdarzenia. Według wstępnej wersji uszkodzenie zostało spowodowane atakiem drona” – napisał Gładkow na swoim kanale Telegram.

Według Gładkowa po wybuchu zawaliła się część elewacji od 7 do 13 piętra, ale żaden z mieszkańców nie został ranny. W niektórych lokalach wybite zostały szyby, uszkodzone zostały klimatyzatory, uszkodzonych zostało także około 15 samochodów.

13 sierpnia 18:45

Prawie tysiąc marines wraca na Ukrainę po szkoleniu w Wielkiej Brytanii

900 żołnierzy piechoty morskiej wróciło na Ukrainę po sześciomiesięcznym szkoleniu przez specjalistów z Royal Marines i sił specjalnych armii Wielkiej Brytanii - poinformował w niedzielę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Brytyjscy instruktorzy nauczyli ukraińskich marines prowadzenia operacji desantowych na małych łodziach, w tym lądowania na wybrzeżu. Ponadto kurs obejmował szkolenie z wykorzystania systemów przeciwpancernych NLAW, przenośnych zestawów przeciwlotniczych Stinger, moździerzy i dronów.

13 sierpnia 18:22

Rosjanie ostrzelali Nikopol. Wśród ostrzelanych budynków - hotel

Armia rosyjska ostrzeliwała Nikopol ciężką artylerią. Hotel, domy i linie energetyczne zostały uszkodzone - poinformował Serhij Łysak, szef dniepropietrowskiej obwodowej administracji wojskowej.

"Dzisiaj wróg ponownie zaatakował Nikopol ciężką artylerią. Budynki hotelowe w mieście zostały uszkodzone” – czytamy w raporcie.

Zniszczone zostały także dwa domy prywatne, budynek gospodarczy i linia energetyczna. Nikt nie ucierpiał.

13 sierpnia 18:00

Ostrzał w regionie Chersonia: liczba rannych wzrosła do 13 osób. Zginęło 3-tygodniowe dziecko

W wyniku rosyjskiego ostrzału w obwodzie chersońskim 20 osób ucierpiało, w tym 7 zostało zabitych, a 13 rannych - poinformował minister spraw wewnętrznych Ukrainy Ihor Kłymenko.

Dodał, że wśród zabitych są: dziewczynka, która miała zaledwie 23 dni, jej 12-letni brat oraz ich rodzice ze wsi Szyroka Białka. Wśród zmarłych znalazł się także inny mieszkaniec tej wsi oraz dwóch mężczyzn z sąsiedniego Stanisława.

13 sierpnia 17:40

Kijów: w ostatnim tygodniu wyeliminowaliśmy 4150 okupantów

Od 7 do 13 sierpnia Siły Zbrojne Ukrainy wyeliminowały około 4150 rosyjskich żołnierzy, a także 107 systemów artyleryjskich - poinformował wiceminister obrony Ukrainy Ołeksandr Pawliuk. Pod pojęciem "eliminacji" ukraińskie władze rozumieją zabitych przeciwników i ciężko rannych. 

Pawliuk dodaje, że w ciągu ostatniego tygodnia rosyjskie wojsko straciło 61 czołgów, 73 bojowe wozy opancerzone, 107 systemów artyleryjskich, 8 dział przeciwlotniczych, 11 systemów obrony powietrznej, dwa śmigłowce, 20 pocisków rakietowych i 78 dronów.

13 sierpnia 17:20

Prezydent Wołodymyr Zełenski polecił zwolnić wszystkich komisarzy wojskowych. Powodem są skandale korupcyjne i liczne naruszenia przy prowadzeniu mobilizacji.

13 sierpnia 17:00

Ukraina: partyzanci podpalili rosyjską bazę w Mariupolu

Partyzanci podpalili rosyjską bazę w okupowanym Mariupolu - poinformował w niedzielę Petro Andriuszczenko, doradca lojalnego wobec Kijowa mera tego miasta.

Według Andriuszczenki w wyniku podpalenia co najmniej 10 przedstawicieli sił okupacyjnych zostało rannych, zniszczono koszary przeciwnika i trzy pojazdy.

13 sierpnia 16:40

Ministerstwo obrony Ukrainy: w niektórych częściach frontu - do 5 min na metr kwadratowy

W niektórych rejonach linii frontu na metr kwadratowy przypada do pięciu min, co stanowi pewną przeszkodę dla wojsk ukraińskich - przyznał minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

"Dzisiaj Ukraina jest najbardziej zaminowanym krajem na świecie. Setki kilometrów pól minowych, miliony ładunków wybuchowych, w niektórych rejonach linii frontu – do pięciu min na metr kwadratowy. Rosyjskie pola minowe są poważną przeszkodą dla naszych wojsk, ale nie nie do pokonania. Mamy wykwalifikowanych saperów i nowoczesny sprzęt, ale są one skrajnie niewystarczające na front, który rozciąga się na setki kilometrów na wschodzie i południu Ukrainy" - powiedział Reznikow w rozmowie z "Guardianem"

13 sierpnia 16:20

Gubernator: trzy osoby zostały ranne podczas ostrzału obwodu kurskiego

Gubernator obwodu kurskiego Roman Starowojt poinformował, że wieś Wołfino w rejonie głuszkowskim została ostrzelana przez Ukrainę, trzy osoby zostały ranne.

Według Starowojta, jeden z pocisków trafił w budynek mieszkalny, ofiary trafiły do ​​szpitala z umiarkowanymi ranami od odłamków.

Wcześniej rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że w niedzielę około godziny 11:30 w rejonie Kurska zestrzelono drona. 

13 sierpnia 16:00

Ostatniej doby z Kupiańska ewakuowano 111 osób, w tym 36 dzieci

W ciągu minionej doby ewakuowano 111 osób z rejonu Kupiańska, w tym 36 dzieci i 4 osoby niepełnosprawne - informuje Ołeh Synehubow, szef charkowskiej obwodowej administracji wojskowej.

"Od 9 sierpnia uratowano łącznie 204 osoby, w tym 71 dzieci. Dzięki wolontariuszom, lokalnym władzom, policjantom, służbom ratowniczym i wszystkim zaangażowanym w ewakuację" – napisał Synehubow na kanale Telegram.

Wszyscy ewakuowani otrzymują niezbędną pomoc: bezpłatne zakwaterowanie, pomoc humanitarną, pomoc medyczną, pomoc w wydawaniu zaświadczeń dla osób wewnętrznie przesiedlonych oraz odpowiednią pomoc finansową od państwa i organizacji międzynarodowych – twierdzi Synehubow.

13 sierpnia 15:40

Wśród 7 osób zabitych w wyniku rosyjskich ataków w Chersoniu są dzieci

Według ukraińskich urzędników 7 osób zginęło w regionie Chersonia w wyniku rosyjskich ataków w niedzielę .

Według szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrija Jermaka we wsi Szyroka Bałka zginęły cztery osoby, w tym dziecko w wieku poniżej dwóch lat. Według ministra spraw wewnętrznych Ihora Kłymenko, 12-letnie dziecko z poważnymi obrażeniami zmarło w szpitalu. - "Zginęła cała rodzina z Szyroki Bałki” – powiedział Kłymenko.

Według Klymenko dwie osoby zginęły, a jedna została ranna we wsi Stanisław, która została trafiona 12 razy. 

Obie wsie były wcześniej okupowane przez Rosję, ale od listopada 2022 roku znajdują się pod kontrolą ukraińską.

13 sierpnia 15:20

Moskwa: trzy drony zestrzelone dziś w rejonie Biełgorodu

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że systemy obrony powietrznej w obwodzie biełgorodzkim, około godziny 13:30 czasu moskiewskiego, wykryły i zniszczyły ukraiński dron.

Gubernator regionu Wiaczesław Gładkow wyjaśnił, że stało się to w pobliżu wsi Solomino.

Wcześniej w niedzielę rosyjskie Ministerstwo Obrony już dwukrotnie informowało o zniszczeniu dronów nad regionem Biełgorodu – około czwartej nad ranem i około godz. 11.