- Jesteśmy otwarci na szkolenie ukraińskich pilotów na F-16, jeśli Dania i Holandia nie będą miały odpowiednich zasobów do tego - powiedział w piątek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. To reakcja na wczorajsze doniesienia, że władze Ukrainy są rozczarowane opóźnieniami w rozpoczęciu szkoleń. Prezydent Zełenski zwolnił wszystkich regionalnych szefów komisji rekrutacyjnych do wojska, aby rozprawić się z korupcją.
Pokaż od:
12 sierpnia 23:00

Na dziś to wszystko. Zapraszamy do śledzenia relacji jutro.

12 sierpnia 22:51

- Odbudowa systemu energetycznego Ukrainy przebiega zgodnie z harmonogramem - powiedział wiceminister energii Farid Safarow.

Zakończono remont pięciu bloków jądrowych o łącznej mocy 4,4 gigawata, kolejne 4 są na końcowym etapie i dodadzą do systemu 3,4 gigawata. 

Ukraina szykuje się jednak na kolejny, zimowy ostrzał swojego systemu energetycznego przez Rosjan. 

12 sierpnia 22:26

Wołodymyr Zełenski: oczyszczenie Ukrainy z rosyjskich min powinno zająć lata, a nie dekady.

Prezydent Ukrainy cytowany przez ukraińską agencję Interfax stwierdził, że rozminowywanie wymaga z jednej strony sprzętu od międzynarodowych partnerów, a z drugiej  bazy produkcyjnej już w kraju. 

Według Zełenskiego „na dzień dzisiejszy 174 000 kilometrów kwadratowych Ukrainy jest potencjalnie niebezpiecznych z powodu niewybuchów min i amunicji”.

„Nasi specjaliści każdego dnia wykrywają setki obiektów wybuchowych. Im więcej mamy maszyn do rozminowywania, im więcej mamy specjalnych dronów do rozminowywania, tym aktywniej będziemy mogli przywracać bezpieczeństwo” – powiedział.

Zełenski podziękował „każdemu krajowi, który nam pomaga”.

12 sierpnia 21:57

Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar. przestrzega przed przedwczesnymi wnioskami na temat postępu wojsk ukraińskich w obwodzie chersońskim - konkretnie wokół lewego brzegu. 

- Nie ma powodów do ekscytacji - napisała w sobotę wieczorem na swoim kanale Telegram.

„Właśnie wróciłam z tych miejsc. Aby tam wylądować, nie zostać zniszczonym, a także zdobyć przyczółek, musimy oczyścić teren i odeprzeć wroga. Chronimy ludzi, dlatego działamy jako kontr-bateria" – podkreśliła wiceminister.

12 sierpnia 21:55

Jest postęp ukraińskich wojsk

The Kyiv Independent twierdzi, że Ukraina dokonała „znaczącego taktycznie” postępu wzdłuż dwóch linii ataku w kierunku południowego wybrzeża.

Wojska ukraińskie miały zająć od 16 do 20 kilometrów terytorium, 

Dwie trasy natarcia przebiegają przez Robotyne i Staromaiorske, aby dotrzeć do Morza Azowskiego. 

12 sierpnia 21:30

Ulubiony oligarcha Putina Alisher Usmanow złożył pozew w niemieckim sądzie w związku z przeszukaniem jego jachtu "Dilbar"

Alisher Usmanow to rosyjski multimiliarder, nazywany ulubionym oligarchą Putina, dzisiaj obłożony sankcjami za wspieranie reżimu.

Jak ujawnił  WELT AM SONNTAG właśnie złożył 67-stronicową skargę konstytucyjną, przed Federalnym Trybunałem Konstytucyjnym. 

Uważa, że ​​zostało pogwałcona jego godność ludzka i gwarantowana w niemieckiej konstytucji nienaruszalność mieszkania. Co prawda przeszukano jego luksusowy jacht, ale jacht zdaniem prawników Usmanowa to też dom. 

Sprawa zaczęła się we wrześniu 2022 r. kiedy niemieckie organy ścigania  przeprowadziły  przeszukania w 24 obiektach, które śledczy z nim powiązali. W szczególności przeszukano willę Usmanowa nad jeziorem Tegernsee oraz jacht Dilbar.  Podczas przeszukań zajęto dokumenty i 30 obrazów o łącznej wartości pięciu milionów euro.

Niemiecka prokuratura podejrzewa go w kilku sprawach karnych (m.in łamania sankcji i uchylania się od płacenia podatków). W jednej z nich Usmanow odniósł jednak sukces. W maju 2023 roku sąd we Frankfurcie uznał, że przeszukania jego domu w sprawie o pranie brudnych pieniędzy były nielegalne. 

Oligarcha obecnie mieszka w Uzbekistanie.

12 sierpnia 20:50

Rosja przyspiesza wdrażanie cyfrowego rubla. To oznacza totalną kontrolę nad obywatelmi tego kraju

Nowa waluta cyfrowa zostanie wyemitowana przez Bank Centralny Rosji. - Pierwsze realne operacje w tym zakresie BCR  rozpocznie 15 sierpnia w 11 miastach - pisze Anton Gerashchenko, doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy, 

Rosjanom mówi się, że będzie to „początek nowego, pięknego i przejrzystego świata”.

Co to oznacza w praktyce? Kilka rzeczy: 

▪️ rachunki wszystkich osób i firm będą znajdować się na serwerze Banku Centralnego;

▪️ dostęp do tych danych będzie miała Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB),  i organy podatkowe;

▪️ władze będą mogły monitorować każdą transakcję, będą mogły zobaczyć, gdzie i na co wydawane są pieniądze;

▪️ cyfrowy rubel można zaprogramować tak, aby można go było używać tylko w określonej lokalizacji.

Kto będzie musiał przejść na rubla cyfrowego:

▪️ pracownicy państwowi;

▪️ osoby otrzymujące płatności socjalne 

Istnieje też możliwość, że nowa waluta będzie miała okres przydatności do spożycia. Po jego wygaśnięciu pieniądze przepadną. Oznacza to, że Rosjanie nie będą mogli oszczędzać i wypłacać pieniędzy.

Tak szybkie wprowadzenie cyfrowego rubla może sugerować, że Bank Centralny przygotowuje się na brak gotówki. 

- Po inwazji Rosji na Ukrainę Rosjanie rzucili się do wypłaty pieniędzy z kont bankowych. Tylko w ubiegłym roku wolumen gotówki wzrósł o 2 biliony rubli (około 22 miliardów dolarów). A władzom trudniej jest kontrolować gotówkę. Na rosyjskich blogach toczą się ożywione dyskusje na temat cyfrowego rubla. Główny punkt widzenia jest taki, że przedsiębiorstwa i obywatele będą pod jeszcze ściślejszą kontrolą państwa z takimi cyfrowymi walutami - pisze Gerashchenko.

12 sierpnia 20:03

Ukraina usiłuje obejść blokadę statków z żywnością. Ma nowy pomysł

W połowie lipca Rosja wycofała się z tzw. umowy zbożowej. To porozumienie między Rosją, Ukrainą, Turcją i ONZ, które umożliwiała Ukrainie eksport produktów rolnych przez Morze Czarne. Ostatni statek z ukraińską żywnością opuścił port w Odessie 16 lipca.

Ukraina kilka dni temu otworzyła korytarze na Morzu Czarnym dla statków handlowych, ostrzegając jednocześnie, że może to być ryzykowne. Teraz otwiera rejestrację chętnych do pływania owymi korytarzami. 

„Rejestracja jest już otwarta, a koordynator już działa” – powiedział w sobotę w telewizji państwowej  Dmytro Pletenczuk, rzecznik Marynarki Wojennej Ukrainy. 

Dodał, że armatorzy i kapitanowie statków zostali ostrzeżeni o istniejącym niebezpieczeństwie i że ukraińskie siły zbrojne pomogą zapewnić bezpieczeństwo statkom handlowym płynącym przez korytarze, a marynarka wojenna „robi wszystko, co w naszej mocy”.

Tymczasowe trasy mają na celu przezwyciężenie światowego kryzysu bezpieczeństwa żywnościowego, . Pletenczuk dodał, że pozwoli to armatorom i firmom „wreszcie odebrać swoje statki handlowe, które są w niewoli humanitarnej z powodu ciągłych zagrożeń ze strony Rosjan na morzu”.

Nie jest jasne, kiedy statki zaczną korzystać z nowych tras.

Pletenczuk nie określił również czasu, przez jaki korytarze pozostaną otwarte, zaznaczył, że: „wszystko zależy od wydarzeń na Morzu Czarnym”.

12 sierpnia 18:50

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ grozi odwetem za próby ataku na Most Krymski

- Sabotaż Ukrainy nie pozostanie bez odpowiedzi - grzmi rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa, komentując sobotnie, ukraińskie próby ataku na Most Krymski. 

Jej zdaniem jest to obiekt infrastruktury cywilnej, a na takie "ataki są niedopuszczalne" i terrorystyczne. 

Rosyjskie ministerstwo obrony twierdzi, że most zaatakowano dwudziestoma dronami i dwoma pociskami S-200. 

Obiekt nie został jednak uszkodzony.  

12 sierpnia 18:17

Na Moście Krymskim, łączącym anektowany Krym z Rosją, dzisiaj wielkie korki. Po ukraińskich (prawdopodobnie nieskutecznych) atakach ruch zamykano tu dziś kilkakrotnie. 

12 sierpnia 17:30

Pogrzeb sanitariuszki

W Kijowie odbył się dziś pogrzeb Darii Filipowej, sanitariuszki ukraińskiej armii, która zginęła w obwodzie donieckim

12.08.2023, Kijów, pogrzeb Darii Filipowej.
12.08.2023, Kijów, pogrzeb Darii Filipowej. Efrem Lukatsky / AP

12.08.2023, Kijów, pogrzeb Darii Filipowej.
12.08.2023, Kijów, pogrzeb Darii Filipowej. Fot. Bram Janssen / AP Photo

12.08.2023, Kijów, pogrzeb Darii Filipowej.
12.08.2023, Kijów, pogrzeb Darii Filipowej. Efrem Lukatsky / AP

12 sierpnia 16:52

Rosyjskie szkoły będa uczyć o "imperium" po nowemu

Znaczenie słowa "imperium" zostanie ponownie zinterpretowane w nowym rosyjskim podręczniku szkolnym do historii, podały rosyjskie media.

Według autorów (których słowa przytacza serwis Nexta), Imperium Rosyjskie i inne imperia, takie jak Imperium Brytyjskie, mają znaczące różnice. chodzi o to, że

"wszystkie imperia na świecie są terytoriami zamorskimi", "klasycznym kolonializmem", podczas gdy Imperium Rosyjskie nie jest imperium, ale "wspólną przestrzenią".

"Dlatego też, gdy współczesne kraje WNP były częścią Imperium Rosyjskiego, zostały one obiektywnie włączone do tej wspólnej przestrzeni gospodarczej. Stawały się jednym podmiotem z Rosją" - powiedział autor podręcznika.

Jednocześnie zauważył, że kraje, które były częścią Imperium Rosyjskiego, uważają ten okres za kolonialny.

12 sierpnia 16:00

Moment wypadku samolotu w obwodzie kaliningradzkim

Myśliwiec SU-30 nagrany z ziemi

12 sierpnia 15:07

Po zatrzymaniu podejrzanego o szpiegostwo dla Rosjan pracownika Bundeswehry, minister spraw wewnętrznych Niemiec Nancy Faeser dąży do zaostrzenia kontroli bezpieczeństwa w urzędach. "Zreformujemy prawo regulujące kontrole bezpieczeństwa" - zapowiedziała w sobotę w wywiadzie dla dziennika "Rheinische Post".

12 sierpnia 14:59

Podsumowując miniony tydzień, niezależna rosyjska redakcja Meduza pisze, że w Ukrainie toczą się walki, które zadecydują o wyniku kampanii letniej. I że obie strony odniosły pewne sukcesy.

12 sierpnia 14:37

Myśliwiec Su-30 rozbił się w sobotę podczas lotu treningowego w rosyjskim obwodzie kaliningradzkim, dwóch pilotów nie żyje - poinformowała agencja informacyjna RIA.

„Samolot Su-30 rozbił się na opuszczonym terenie. Lot odbywał się bez amunicji. Załoga samolotu zginęła” – czytamy w komunikacie resortu, cytowanym przez RIA.

Stwierdzono, że prawdopodobną przyczyną katastrofy była usterka techniczna, ale nie podano dalszych informacji.

12 sierpnia 14:22

Błaszczak: Nie ma żadnej wątpliwości, że granica Polski jest zagrożona

Podjąłem decyzję o stworzeniu wojskowego zgrupowania zadaniowego w operacji Ryngraf nieopodal granicy z Białorusią. Celem operacji jest szkolenie Wojska Polskiego w woj. podlaskim, nieopodal granicy, a także stanowienie odwodów w przypadku pogorszenia sytuacji - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak, który jest w miejscowości Jaryłówka w woj. podlaskim. 

- Nie ma żadnej wątpliwości, że granica Polski jest zagrożona. Jesteśmy świadkami trwającego naporu na polską granicę, prób nielegalnego przekroczenia granicy przez migrantów, którzy są skłaniani do tego przez reżim białoruski. Nie ulega żadnej wątpliwości, że reżim białoruski współpracuje z Kremlem. Ta akcja jest wycelowana w Polskę, żeby doprowadzić do destabilizacji naszego kraju. Jestem przekonany, że ta akcja się nie powiedzie, ze względu na służbę Wojska Polskiego i wszystko, co związane jest ze wzmacnianiem granicy z Białorusią - powiedział szef MON.

12 sierpnia 14:05

W Odessie otwarto kilka plaż, po raz pierwszy od rozpoczęcia wojny Rosji przeciw Ukrainie. Poinformował o tym w sobotę szef władz obwodowych Ołeh Kiper na Telegramie.

12 sierpnia 13:51

Świadkowie wspominają o czterech eksplozjach. Dym widać z ogromnej odległości.

12 sierpnia 13:35

Rosyjskie ministerstwo obrony twierdzi teraz, że Kijów próbował uderzyć w most krymski przeciwlotniczym pociskiem kierowanym S-200 , a nie dwoma dronami.

„Ukraiński pocisk został na czas wykryty i przechwycony w powietrzu przez rosyjskie systemy obrony powietrznej” – poinformowało ministerstwo obrony w Telegramie.

Rosyjscy urzędnicy nadal twierdzą, że nie było szkód ani ofiar.