Niemcy nie planują w najbliższym czasie dostarczać Ukrainie pocisków manewrujących Taurus - oświadczył kanclerz Olaf Scholz w rozmowie z "Thüringer Allgemeine".
Scholz zaznaczył, że uwaga Niemiec nadal skupiona jest na zaopatrywaniu Ukrainy w sprzęt obrony przeciwlotniczej, ciężką artylerię i czołgi.
"To jest nasz kurs, który będziemy kontynuować w ścisłej konsultacji z naszymi międzynarodowymi partnerami" - podkreślił kanclerz.
Wcześniej niemieckie media informowały, że Ukraina może otrzymać niemieckie rakiety Taurus wraz z amerykańskimi ATACMS.
Wieczorem 11 sierpnia rosyjskie wojsko ostrzelało wieś Jelizawietówka w rejonie pokrowskim obwodu donieckiego, w wyniku czego zginęła kobieta, a mężczyzna został ranny - poinformował o tym portal Suspilne, powołując się na słowa przedstawicielki donieckiej prokuratury obwodowej Ołeny Rudenko.
"11 sierpnia o godz. 19 wojska rosyjskie ostrzelały, prawdopodobnie z artylerii, wieś Jelizawietówka. W wyniku trafienia pociskiem w prywatny dom zginęła kobieta, a jej 76-letni mąż odniósł obrażenia" - powiedziała Rudenko.
Według szefa administracji wojskowej obwodu charkowskiego Ołeha Synehubowa większość mieszkańców Kupiańska nie chce opuścić miasta, mimo obowiązkowej ewakuacji.
"Ewakuacja jest zorganizowana i odbywa się wyznaczonymi bezpiecznymi trasami. Obecnie ewakuowano 63 osoby, w tym 9 dzieci" - powiedział w piątek Synehubow, dodając, że w mieście pozostaje ok. 12 tys. osób.
Rosja zintensyfikowała ostrzał i zgromadziła znaczną liczbę żołnierzy w rejonie Kupiańska, próbując przejąć to terytorium. Władze Ukrainy wydały w czwartek nakaz obowiązkowej ewakuacji , który dotyczy 12 tys. osób.
Dochody Rosji z eksportu ropy i produktów ropopochodnych w lipcu wzrosły o 20 procent w porównaniu z czerwcem - do 15,3 mld dolarów. Informuje o tym agencja Bloomberg, powołując się na dane miesięcznego raportu Międzynarodowej Agencji Energii.
15,3 mld dolarów to najwięcej od początku 2023 roku, ale wciąż o 20 proc. mniej niż w lipcu ubiegłego roku.
Jesteśmy otwarci na szkolenie ukraińskich pilotów na F-16, jeśli Dania i Holandia nie będą miały odpowiednich zasobów do tego - powiedział w piątek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.
"Nasi europejscy sojusznicy przewodzą tym wysiłkom, ale jeśli zasoby szkoleniowe w Europie zostaną wyczerpane, z pewnością jesteśmy otwarci, by prowadzić te szkolenia dla ukraińskich pilotów tutaj, w Stanach Zjednoczonych" - powiedział Kirby, którego cytuje PAP.
Kirby zaznaczył, że szkolenie jest "wieloetapowym procesem" i wymaga najpierw m.in. kursów z języka angielskiego, w czym mają pomóc Brytyjczycy.
Rosyjski tankowiec SIG, który w zeszłym tygodniu został uderzony przez morskiego drona, został odholowany do wioski Aksaj w obwodzie rostowskim w celu naprawy - wynika z oświadczenia opublikowanego w piątek przez rosyjską służbę ratownictwa morskiego.
Statek został zaatakowany tydzień temu w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej łączącej okupowany przez Rosjan Krym z rosyjskim Krajem Krasnodarskim. Eksplozja doprowadziła do zalania maszynowni. Na pokładzie znajdowało się 11 członków załogi. Nikt nie zginął.
Amerykańskie resorty finansów i dyplomacji ogłosiły w piątek sankcje przeciwko czterem rosyjskim oligarchom związanym z Alfa-Bankiem oraz Rosyjskim Związkiem Przemysłowców i Przedsiębiorców.
Sankcjami USA objęci zostali Michaił Fridman, Piotr Awen, German Chan i Aleksiej Kuzmiczew. To oligarchowie należący do kręgu Władimira Putina oraz członkowie rady nadzorczej konsorcjum Grupy Alfa, według Departamentu Stanu jednego z największych konglomeratów finansowych w Rosji. Już na początku rosyjskiej inwazji zostali objęci sankcjami UE i Wielkiej Brytanii, lecz nie USA.
Unia Europejska przekazała Ukrainie 223 800 pocisków artyleryjskich - poinformował rzecznik Komisji Europejskiej. To pierwsza część partii 1 miliona pocisków, które kraje europejskie obiecały przekazać ukraińskiej armii w ciągu roku.
"Członkowie UE dostarczyli około 223 800 pocisków artyleryjskich (dalekiego zasięgu, pocisków rakietowych i kierowanych oraz min), a także 2300 wszelkiego rodzaju rakiet” – powiedział rzecznik KE Peter Stano, cytowany przez agencję AFP.
W drugim etapie unijnego planu zaopatrzenia Ukrainy w amunicję planowane jest zlecenie produkcji 155-milimetrowych pocisków i rakiet dla Ukrainy. Według AFP, aby dotrzymać harmonogramu dostaw pocisków przez Unię Europejską, podpisanie umów z producentami amunicji musi zakończyć się przed końcem września.
Prokremlowska agencja TASS informuje, powołując się na materiały śledztwa, że w magazynie w mieście Siergijew Posad pod Moskwą, który eksplodował w środę, składowano cztery tony prochu, które przekazano firmie Piro-ross do utylizacji.
Dyrektor techniczny firmy Piro-ross Siergiej Czankajew został oskarżony o nieprzestrzeganie norm bezpieczeństwa. Nie przyznał się do winy i zasugerował, że eksplozja mogła być wynikiem sabotażu.
Sąd nie wysłuchał jednak jego argumentów i zdecydował o aresztowaniu Czankajewa na dwa miesiące.
Sekretarz prasowy Komisji Europejskiej ds. Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa Peter Stano zareagował na atak rakietowy rosyjskiej armii na Zaporoże, mówiąc, że zbrodnie wojenne muszą zostać powstrzymane.
"Rosja nadal terroryzuje ludność cywilną; tym razem w Zaporożu celują w hotel, w którym znajdują się letnie obozy dla dzieci. Te zbrodnie wojenne muszą zostać powstrzymane” – napisał Stano na Twitterze.
Stano dodał, że wszyscy odpowiedzialni za atak rakietowy zostaną pociągnięci do odpowiedzialności.
Co najmniej 499 dzieci zginęło jak dotąd podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę, a 1097 zostało rannych - poinformowała dziś prokuratura generalna Ukrainy.
Biuro prokuratora generalnego, którego zadaniem jest liczenie rosyjskich zbrodni wojennych, tylko w tym tygodniu doliczyło się co najmniej 81 nowych przestępstw, co daje łączną liczbę 102 849.
Ukraina rozpoczęła konsultacje z Wielką Brytanią w sprawie podpisania dwustronnej umowy o gwarancjach bezpieczeństwa - przekazał w ukraińskiej telewizji Andrij Jermak, szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy.
3 sierpnia Ukraina rozpoczęła podobne konsultacje ze Stanami Zjednoczonymi.
"Po naszych amerykańskich kolegach rozpoczęliśmy konsultacje z naszymi przyjaciółmi i partnerami z Wielkiej Brytanii. To kraj, który pod względem kluczowej pomocy jest jednym z naszych głównych partnerów strategicznych, który stoi ramię w ramię z Ukrainą od pierwszego dnia wojny" - powiedział Jermak.
Nie otrzymawszy zaproszenia do NATO, Ukraina liczy na zapewnienie sobie bezpieczeństwa, m.in. poprzez zawarcie dwustronnych porozumień, które zobowiążą do udzielenia pomocy Kijowowi w przypadku ataku.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział w piątek, że w ramach walki z korupcją wszyscy regionalni komisarze wojskowi w kraju zostaną zwolnieni - informuje rosyjska redakcja BBC.
Według Zełenskiego taka decyzja została podjęta w piątek na specjalnym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.
"Odwołujemy wszystkich regionalnych komisarzy wojskowych. Ten system powinien być kierowany przez ludzi, którzy dokładnie wiedzą, czym jest wojna i dlaczego cynizm i przekupstwo w czasie wojny jest zdradą” – powiedział Zełenski. I dodał, że system powołań do wojska powinien być oddany w ręce weteranów wojennych.
Zełenski przypomniał, że w trakcie kontroli organów ścigania w wojskowych urzędach ewidencji i rekrutacji na terenie całej Ukrainy wszczęto już 112 spraw karnych, a 33 oskarżonym w tych sprawach postawiono zarzuty.
"Każdy komisarz wojskowy, przeciwko któremu toczy się śledztwo, zostanie pociągnięty do odpowiedzialności. Urzędnicy, którzy kierują się zyskiem, z pewnością zostaną pociągnięci do odpowiedzialności” - podkreślił prezydent Ukrainy.
Trwa ćwiczenie SOHACZEW23 z wykorzystaniem baterii Patriot i po raz pierwszy z systemem IBCS. Szkolenie dotyczy integracji wszystkich elementów najwyższego piętra wielowarstwowej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej - poinformował w piątek szef MON Mariusz Błaszczak.
Rosja wystrzeliła zaawansowane pociski Kinżał w kierunku ukraińskich pilotów, którzy wkrótce pójdą na szkolenie na amerykańskich myśliwcach F-16 - poinformowały w piątek Siły Powietrzne Ukrainy.
Wojskowi twierdzą, że jeden z czterech pocisków został zestrzelony. Pozostałe trzy pociski trafiły w pobliżu ukraińskich lotnisk wojskowych. Jeden z pocisków trafił w dom jednorodzinny w Kołomyi w wyniku czego zginął 8-letni chłopiec.
Guardian informuje, że chłopiec miał na imię Wołodia. Był w drugiej klasie miejscowej szkoły, a jego nauczyciel opisuje go jako "małego komika" ze względu na jego wesołe zachowanie i ciągłe żarty.
Rosyjskie wojska podczas piątkowego ataku rakietowego chciały trafić w młodych ukraińskich pilotów, którzy mają szkolić się z obsługi samolotów F-16 - powiedział Jurij Ihnat, rzecznik ukraińskich Sił Powietrznych.
Ihnat przekazał, że rosyjskie rakiety leciały w kierunku lotnisk wojskowych. Według niego te obiekty są na celowniku przeciwnika od dawna - pisze RBK-Ukraina.
Mieszkańcy położonego w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy Kupiańska odmawiają poddania się ewakuacji. Problem dotyczy szczególnie emerytów, ale też rodzin z dziećmi - poinfomorwał w piątek szef administracji miejskiej Kupiańska Andrij Biesiedin.
"Niestety, tak jak tego oczekiwaliśmy, ludzie odmawiają wyjazdu. Mimo to stale utrzymujemy połączenie autobusowe pomiędzy Kupiańskiem i Charkowem. Regularnie jeździ też pociąg" - zapewnił Biesiedin.
Polityk powiedział, że obecnie w gminie znajduje się ponad 600 dzieci. "To dla nas bardzo ważne, by przewieźć je w bezpieczniejsze miejsce. Ze względu na eskalację walk liczba ataków na region wzrasta" - dodał.
Władze rosyjskie zabrały ukraińskich nastolatków z okupowanych terytoriów kraju do wojskowego obozu szkoleniowego w Rosji, gdzie przeszli szkolenie wojskowe – poinformowało ukraińskie Centrum Narodowego Oporu .
Wojskowo-patriotyczny obóz Gvardeets został otwarty w rosyjskim mieście Penza 1 sierpnia - poinformowało Centrum. Od tego czasu przywożono tu młodzież z Mariupola , Kirowskiego , Jenakiewa , Gorłówki , Szachtarska , Makiejewki i Doniecka , gdzie brali udział w wycieczkach do muzeów propagandy i występach prokremlowskich artystów.
Narzucony przez Rosję pełniący obowiązki gubernatora okupowanej części Chersonia Vladimir Saldo powiedział, że naprawa mostu Czonhar, który łączy Krym z Chersoniem, potrwa co najmniej miesiąc.