W piątek drony wodne zaatakowały bazę marynarki wojennej w Noworosyjsku. Podczas ataku uszkodzony został rosyjski okręt desantowy Floty Czarnomorskiej. Wieczorem eksplozje rozległy się w pobliżu mostu krymskiego - także w tym przypadku ataku dokonano za pomocą dronów morskich. Chiny potwierdziły, że ich specjalny przedstawiciel weźmie udzial w rozmowach w Arabii Saudyjskiej na temat pokoju w Ukrainie.
Pokaż od:
5 sierpnia 00:01

Rosyjskie media donoszą, że jeden z dronów zaatakował rosyjski tankowiec w pobliżu mostu Kerczeńskiego. 

4 sierpnia 23:52

Władimir Rogow, stojący na czele prokremlowskiego ruchu "Jesteśmy razem z Rosją", działającego na terenie okupowanej części obwodu zaporoskiego, w rozmowie z TASS powiedział, że w Cieśninie Kerczeńskiej zniszczono trzy drony naziemne.

4 sierpnia 23:44
4 sierpnia 23:42

Po serii eksplozji okupanci wystrzelili w powietrze trzy myśliwce do przechwytywania celów powietrznych nad Morzem Azowskim - informuje serwis UNIAN.

Żołnierze armii rosyjskiej na Krymie są w stanie najwyższej gotowości, przede wszystkim w Sewastopolu.

Szef ruchu "Jesteśmy razem z Rosją” Wołodymyr Rogow powiedział na Telegramie, że w rejonie mostu krymskiego doszło do wybuchu i pożaru.

4 sierpnia 23:23

Eksplozje w pobliżu mostu krymskiego

Kilka kanałów telegramów jednocześnie pisze dziś wieczorem o eksplozji w rejonie mostu krymskiego - w pobliżu wsi Jakowenkowo. Informują, że światła na moście zostały wyłączone, a ruch wstrzymany  -podała rosyjska redakcja BBC.

Polski ekspert Bartłomiej Wypartowicz z portalu Defence24.pl donosi, że most krymski został zaatakowany przez drony morskie. O godz. 23.20 czasu polskiego było wiadomo o trzech eksplozjach. 

"Na Moście kerczeńskim zablokowany został ruch i wyłączono oświetlenie w związku z środkami bezpieczeństwa związanymi atakiem ukraińskich dronów" - pisze Wypartowicz

4 sierpnia 23:20

Ukraina otrzyma od Litwy systemy rakietowe NASAMS

Litwa wkrótce przekaże Ukrainie systemy rakietowe NASAMS i sprzęt do zwalczania dronów - informuje Ministerstwo Obrony Litwy.

Tylko w tym roku Litwa przekazała już Ukrainie śmigłowce Mi-8, armaty przeciwlotnicze L-70 z amunicją, transportery opancerzone M113, miliony sztuk amunicji oraz amunicję do granatników.

4 sierpnia 23:10

Rosyjskie media: most krymski został zaatakowany przez ukraińskie drony

4 sierpnia 22:25

MSW Ukrainy: zidentyfikowaliśmy 61 431 zabitych Rosjan od początku wojny

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy wraz z Głównym Zarządem Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy od początku gromadzi dane o Rosjanach, którzy zginęli na Ukrainie od początku wojny. Chodzi o te osoby, które zidentyfikowano.

W piątek wieczorem służba prasowa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy poinformowała, że w tej chwili ma informacje o 61 431 zabitych obywatelach Rosji, którzy zginęli podczas wojny w Ukrainie. 

4 sierpnia 22:10

Kijów: nasze wojsko na południu w niektórych miejscach przebiło się przez linię obrony

Ukraińskie wojsko na południu już w niektórych miejscach przełamało pierwszą linię obrony Rosjan - poinformowała wiceminister obrony Hanna Maljar.

"Nasze siły kontynuują uporczywe działania ofensywne, pomimo bardzo poważnego oporu wroga. Oznacza to ciągły ostrzał artyleryjski. Nasze wojska na południu już w niektórych miejscach przedarły się przez pierwszą linię obrony" – powiedziała Maljar, którą cytuje ukraiński portal Ukrinform. 

Wiceminister obrony dodała, że Rosjanie utworzyli betonowe fortyfikacje, co komplikuje ruch wojsk ukraińskich.

4 sierpnia 21:50

Rosyjski dron zaatakował Berysław w obwodzie chersońskim

Rosyjscy żołnierze zrzucili ładunki wybuchowe za pomocą drona na prywatne podwórko mieszkańca Berysławia w obwodzie chersońskim; mężczyzna został ciężko ranny - poinformowała chersońska obwodowa administracja wojskowa. 

"Rosjanie zaatakowali centrum Berysławia z drona. Na podwórko jednego z mieszkańców zrzucono ładunek wybuchowy. Ciężko ranny został 48-letni mężczyzna" - czytamy w komunikacie na Telegramie.

Ranny mężczyzna z obrażeniami głowy trafił do szpitala. Obecnie lekarze walczą o jego życie.

4 sierpnia 21:31

Sześć ofiar ataku rakietowego na Krzywy Róg pozostaje w szpitalach

Sześć osób rannych w ataku rakietowym z 31 lipca pozostaje w szpitalach w Krzywym Rogu - poinformował Ołeksandr Wilkul, szef Rady Obrony Krzywego Rogu.

"Pomoc ofiarom ataku rakietowego z 31 lipca trwa. Obecnie w szpitalach w Krzywym Rogu przebywa 6 osób, ich stan jest średni" – napisał Wilkul na Telegramie.

Według jego informacji przyjęto 649 wniosków o przyznanie pomocy finansowej z budżetu miasta oraz 189 wniosków o odszkodowanie od państwa. Dopłaty z budżetu miasta otrzymało już 58 rodzin.

4 sierpnia 20:04

Departament Obrony USA o przekroczeniu polskiej granicy przez białoruskie śmigłowce

Komunikat Departamentu Obrony USA:

"Sekretarz obrony Lloyd Austin rozmawiał dziś telefonicznie z ministrem obrony narodowej RP Mariuszem Błaszczakiem. Sekretarz Austin podkreślił wsparcie USA dla polskiej odpowiedzi na wtargnięcie 1 sierpnia białoruskich samolotów w polską przestrzeń powietrzną. Przywódcy omówili także obecność Grupy Wagnera na Białorusi i wspólnie zobowiązali się do dalszego ścisłego monitorowania sytuacji”.

4 sierpnia 19:40

System Patriot na nowej ukraińskiej monecie

Narodowy Bank Ukrainy wypuścił nową okolicznościową monetę o nominale 10 hrywien. Na monecie widać system Patriot, a dedykowana ona jest żołnierzom Sił Obrony Powietrznej. 

4 sierpnia 19:20

Zełenski: dziękuję SBU, że przywraca wojnę na terytorium Rosji

"Wszyscy jesteśmy wdzięczni Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy za przywrócenie wojny z powrotem Rosji. Co dajesz światu, to i sam dostajesz" - powiedział Zełenski na nagraniu wideo w piątek wieczorem.

W piątek SBU przeprowadziła operację specjalną w bazie rosyjskiej floty w Noworosyjsku, w wyniku której poważnie uszkodzony został okręt desantowy Oleniegorskij Gorniak.

4 sierpnia 19:00

SBU: rosyjskie aktywa o wartości ponad 5 miliardów dolarów przejęte w Ukrainie

Z raportu ukraińskich Służb Bezpieczeństwa wynika, że od początku wojny "aresztowano" majątek rosyjskich oligarchów o wartości prawie 190 mld hrywien (czyli ponad 5,1 mld dolarów). 

"Każdy sponsor rosyjskiego terroryzmu powinien siedzieć obok Putina. Ponieważ są pełnoprawnymi współsprawcami zbrodni. Za ich pieniądze Rosja wystrzeliwuje rakiety i drony" - czytamy w oświadczeniu SBU.

Dodano, że dziś rano SBU wszczęła sprawę przeciwko rosyjskiemu biznesmenowi Jewgienijowi Ginerowi, który prowadził biznes energetyczny w Rosji i na Ukrainie, a ponadto jest prezesem moskiewskiego klubu piłkarskiego CSKA. SBU uważa, że ​​​​Giner jest bliskim współpracownikiem rosyjskiego przywództwa wojskowego i jest właścicielem przedsiębiorstwa dostarczającego naboje dla armii rosyjskiej.

4 sierpnia 18:45

Siły zbrojne Ukrainy: niszczymy ok. 75 proc. wrogich dronów

Siły obronne Ukrainy niszczą średnio 75 proc. szturmowych dronów, którymi Rosja atakuje Ukrainę - twierdzi Jurij Ignat, rzecznik Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy.

"Procent jest różny: czasami 100 proc., czasami mniej niż połowę. To dlatego, że atakowane są różne regiony. Mamy około 75 proc. skuteczności, jeśli liczyć ogółem. Tylko w okresie jesienno-zimowych ataków na naszą infrastrukturę krytyczną zestrzelono około 750 dronów kamikadze i tyle samo pocisków manewrujących" – powiedział Ignat, którego cytuje Ukrinform.

4 sierpnia 18:29

Bułgarski rząd zatwierdził przekazanie Ukrainie prawie 100 transporterów opancerzonych

"Rząd Bułgarii zatwierdził projekt umowy między Ministerstwem Spraw Wewnętrznych Bułgarii a Ministerstwem Obrony Ukrainy w sprawie bezpłatnego dostarczania opancerzonych pojazdów transportowych" – czytamy w komunikacie.

Serwis Ukrinform przypomina, że podczas wizyty prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Bułgarii uzgodniono przekazanie Ukrainie 100 pojazdów opancerzonych, które nie są już używane przez bułgarskie MSW.

4 sierpnia 18:15

CNN: Putin chce przeciągać wojnę, aż Donald Trump nie wygra wyborów prezydenckich w USA

CNN, powołując się na źródła w administracji USA, donosi, że Władimir Putin zamierza przeciągnąć wojnę w Ukrainie do wyborów prezydenckich pod koniec 2024 roku. Putin ma nadzieję, że wybory te wygra Donald Trump, który nie będzie tak aktywny w pomaganiu Ukrainie. Doprowadzi to do wzmocnienia pozycji Rosji w ewentualnych negocjacjach.

"Putin wie, że Trump mu pomoże" - mówi jedno z źródeł CNN. Europejski dyplomata dodał, że próba przeczekania wojny do czasu wyborów w USA "jest planem Putina".

Przypomnijmy, że Donald Trump, mimo postawionych mu nowych zarzutów karnych, jest faworytem Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich w 2024 roku. Jego partyjny rywal, były gubernator stanu New Jersey Chris Christie, odwiedził dziś Ukrainę i powiedział, że pomoc USA dla Ukrainy powinna pozostać bez zmian.

4 sierpnia 17:59

MSZ Ukrainy o udziale Chin w rozmowach pokojowych: "przełom i historyczne zwycięstwo"

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba nazwał "historycznym zwycięstwem" udziału przedstawiciela Chin w rozmowach pokojowych na temat wojny w Ukrainie, które w najbliższy weekend odbędzie się w Arabii Saudyjskiej. 

"Wiadomość, że Chiny delegują swojego przedstawiciela do Dżuddy jest super przełomem" – powiedział Kułeba agencji Interfax-Ukraina.

Minister podkreślił, że ważną rolę w tej decyzji odegrała Arabia Saudyjska, a także rozmowa telefoniczna prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z księciem koronnym Arabii Saudyjskiej Mohammedem bin Salmanem.

"Arabia Saudyjska przyciągnęła Chiny i jest to historyczne zwycięstwo" – zauważył Kułeba

4 sierpnia 17:43

Łotwa wyrzuca Rosjan

Rosjanie na Łotwie otrzymają we wrześniu list z żądaniem opuszczenia kraju. Według Ingmārsa Līdaki, szefa Komisji ds. Obywatelstwa, Migracji i Spójności Społecznej, listy otrzyma ok. 6 tys. obywateli Rosji.

- Jeśli dana osoba nie ma prawa na pobyt w danym kraju, to powinna udać się do kraju, w którym ma prawo na pobyt. Czas na wyjazd to trzy miesiące - przekazał Vilnis Vitolinsz z resortu spraw wewnętrznych. Zaznaczył, że osoby mogą ubiegać się też np. o wizę czy pozwolenie na pobyt czasowy.