Minister obrony Ukrainy powiedział w wywiadzie dla CNN, że ukraińska kontrofensywa jest opóźniona, ale przebiega zgodnie z planem. W nocy Rosjanie próbowali ostrzelać Kijów. - Wszystkie cele obrony przeciwlotniczej zostały w porę wykryte i zniszczone na podejściu do Kijowa - przekazał szef Kijowskiej Administracji Wojskowej Serhij Popko.
Pokaż od:
25 lipca 23:59

To wszystko na dziś. Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy jutro na strony Gazety Wyborczej.

25 lipca 23:52

Najważniejsze wydarzenia 517 dnia inwazji

Doradca prezydenta Putina Jurij Uszakow powiedział, że Rosja jest gotowa powrócić do umowy zbożowej, z której wycofała się 17 lipca, jeśli żądania Moskwy zostaną spełnione. 

Rosyjska Duma Państwowa zezwoliła gubernatorom na utworzenie spółek wojskowych, których bojownicy otrzymają broń strzelecką i amunicję oraz będą mogli angażować się w ochronę porządku publicznego i granic, zwalczać sabotażystów i zestrzeliwać drony. 

Pentagon przeznaczył kolejne 400 milionów dolarów na pomoc wojskową dla Ukrainy, w tym dodatkową amunicję do obrony powietrznej, amunicję artyleryjską, pojazdy opancerzone i broń przeciwpancerną.

Szef administracji obwodowej w Doniecku Pawło Kirilenko powiedział, że 12-letnia dziewczynka, która została ranna w rosyjskim ostrzale Kostiantynówki, zmarła w szpitalu. W ostrzale zginęły łącznie trzy osoby, w tym dwoje dzieci. 

Warszawa podpisała kontrakt na zakup szwedzkich samolotów wczesnego ostrzegania i kontroli ruchu lotniczego SAAB 340 AEW-300 w celu wzmocnienia wschodniej flanki NATO i zabezpieczenia przestrzeni powietrznej nad Polską.

25 lipca 23:40

Kanadyjski opancerzony pojazd wsparcia bojowego 8X8 (ACSV) i pojazd towarowy dla żołnierzy (TCV).

Kanada dostarczyła Ukrainie 39 takich.

25 lipca 23:20

Jeden z najpopularniejszych e-portfeli w Rosji ograniczył wypłatę pieniędzy

Zgodnie z decyzją Banku Rosji, Qiwi Bank, popularny w Rosji e-portfel, ograniczył wypłaty środków osób fizycznych z portfeli elektronicznych. Przelewy na karty i wypłaty gotówki są również ograniczone. Można wypłacić nie więcej niż 1000 rubli miesięcznie. Ponadto karty QIWI nie mogą być już używane do spłaty pożyczek w żadnym banku. Wypłata dużej kwoty z portfela stała się niemożliwa.

25 lipca 23:01

W ciągu dnia na froncie doszło do około 20 starć bojowych. Siły obronne odparły ataki na kierunkach Bachmut i Awdijów. Zestrzeliły rosyjski śmigłowiec Ka-52 i zadały 20 trafień w rosyjskie pozycje - czytamy w wieczornym podsumowaniu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

25 lipca 22:45

Oblicza wojny. Miasto Orichiw na linii frontu w Zaporożu. Codziennie jest ostrzeliwane przez Rosjan. Między nim a Bachmutem, który wygląda niemal identycznie, jest ponad 260 kilometrów. 

25 lipca 22:30

Organ ONZ ds. praw człowieka powiedział, że przeprowadził obszerne wywiady z ocalałymi i przeanalizował dodatkowe informacje, dodając, że śmierć ukraińskich jeńców wojennych w kolonii Ołeniwka nie została spowodowana przez rakietę HIMARS. Kolejne rosyjskie kłamstwo zostało obnażone.

W nocy z 28 na 29 lipca 53 ukraińskich jeńców spłonęło żywcem w rosyjskim obozie filtracyjnym w Ołeniwce. Rosjanie dokonali masakry ukraińskich żołnierzy chronionych prawem międzynarodowym, aby oskarżyć Ukrainę o celowy ostrzał z wyrzutni HIMARS i jednocześnie zdyskredytować amerykańską pomoc wojskową dla Ukrainy.

25 lipca 22:16

Były żołnierz piechoty morskiej USA Trevor Reed walczył na Ukrainie po zwolnieniu z rosyjskiego więzienia i został tam ranny

Poinformował o tym na briefingu zastępca rzecznika Departamentu Stanu USA Vedant Patel. Według niego, po tym jak został ranny, Reed został przewieziony do Niemiec na leczenie. Associated Press poinformowała, powołując się na osobę zaznajomioną z sytuacją, która poprosiła o anonimowość, że Trevor Reed został ranny kilka tygodni temu.

***

W 2020 roku Amerykanin został skazany na dziewięć lat więzienia w Rosji, gdzie studiował, pod zarzutem napaści na funkcjonariusza policji. W kwietniu 2022 r. Reid został wymieniony na rosyjskiego pilota Konstantina Jaroszenkę, który odsiadywał 20-letni wyrok za spisek mający na celu przemyt narkotyków do Stanów Zjednoczonych. 

Patel nie wdawał się w szczegóły dotyczące czasu spędzonego przez Reida na Ukrainie, ale powiedział, że nie był on zaangażowany w żadne działania w imieniu USA.

25 lipca 22:03

Nikt nie wybaczy parlamentarzystom, sędziom, komisarzom wojskowym ani innym urzędnikom sprzeciwu wobec państwa" - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wieczornym przemówieniu wideo.

"Dla niektórych chodzi o wyspy i kurorty w czasie wojny, dla innych o zarabianie pieniędzy w wojskowym biurze rekrutacyjnym, dla jeszcze innych o łapówki w sądach. Dla każdego urzędnika państwowego jest to zdrada zasad państwa, zdrada interesów społeczeństwa. Każda wewnętrzna zdrada, każda "plaża" lub osobiste wzbogacenie się zamiast interesów Ukrainy wywołuje co najmniej wściekłość. Wściekłość. Pamiętajcie o tym.

Chcę, żeby wszyscy posłowie, wszyscy urzędnicy mnie teraz usłyszeli. Musicie pracować dla Ukrainy i dla interesów narodu ukraińskiego. A ci, którzy myślą o tym, jak spędzić więcej czasu za granicą i szukają "opłacalnych" podróży służbowych, aby połączyć je z biznesem, przyjaciółmi lub "plażami" - nie będą wśród nich" - powiedział prezydent.

25 lipca 21:50

Znamy szczegóły nowego wsparcia Ukrainy przez Pentagon.

"Ogłoszona dziś pomoc w zakresie bezpieczeństwa wynosi 400 mln USD i obejmuje dodatkową amunicję do obrony powietrznej, amunicję artyleryjską, pojazdy opancerzone i broń przeciwpancerną" - przekazał Pentagon w komunikacie prasowym. Ministerstwo Obrony zauważa, że pakiet pomocy obejmował broń znajdującą się już w amerykańskich magazynach wojskowych, w tym: 

- 32 transportery opancerzone Stryker
- pociski dla systemów Patriot i NASAMS
- pociski MLRS HIMARS
- przenośne systemy obrony powietrznej Stinger
- przeciwpancerne systemy rakietowe Javelin
- pociski artyleryjskie 155 i 105 mm
- pociski do systemów przeciwpancernych TOW
- pociski przeciwlotnicze Hydra-70
- około 28 milionów sztuk amunicji do broni strzeleckiej. 

Według Ministerstwa Obrony USA, Waszyngton dostarczył Ukrainie pomoc wojskową o wartości 43 miliardów dolarów od początku pełnej inwazji Rosji na Ukrainę.

25 lipca 21:37

Dziewczynka, która została ranna podczas ostrzału Kostyantyniwki w obwodzie donieckim 24 lipca, zmarła w szpitalu - poinformował szef regionalnej administracji wojskowej Kirilenko. W sumie w wyniku ostrzału miasta amunicją kasetową zginęły trzy osoby, w tym dwoje dzieci, a sześć innych zostało rannych.

Wcześniej informowano o śmierci 10-letniego chłopca, który odniósł obrażenia uniemożliwiające przeżycie. 

Rosyjskie wojska ostrzelały tego dnia brzeg jednego ze zbiorników wodnych, gdzie odpoczywali ludzie. Zaatakowano rakietami z wieloprowadnicowego systemu rakietowego Smercz z amunicją kasetową.

25 lipca 21:35

Rosyjscy poborowi będą mogli podpisać kontrakt z Ministerstwem Obrony już miesiąc po poborze - Taka poprawka została zatwierdzona do drugiego czytania przez Komisję Obrony Dumy Państwowej, zauważa RBC.

Poborowi będą mogli zawrzeć umowę na rok. Po tym czasie agencja będzie mogła wysłać ich na wojnę na Ukrainie. Zgodnie z obowiązującymi dotąd przepisami, obywatele powołani do służby obowiązkowej mogli zawrzeć umowę dopiero po trzech miesiącach.

25 lipca 21:20

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu poprowadzi w tym tygodniu delegację rządową do Korei Północnej.  Rosyjska delegacja dołączy do chińskiej grupy kierowanej przez członka Biura Politycznego Komunistycznej Partii Chin Li Hongzhonga.

W oświadczeniu dotyczącym delegacji rosyjskie ministerstwo napisało:

"Wizyta ta przyczyni się do zacieśnienia rosyjsko-północnokoreańskich więzi wojskowych i będzie ważnym etapem rozwoju współpracy obu krajów". 

Wizyta odbywa się na zaproszenie północnokoreańskiego ministra obrony narodowej i ma potrwać od wtorku do czwartku.

25 lipca 21:04

Siła ukraińskiego systemu energetycznego jest znacznie niższa niż w ubiegłym roku. Ta zima może być trudniejsza niż poprzednia" - mówi Ołeksandr Charczenko, dyrektor Centrum Badań Energetycznych.

"Zdecydowanie radziłbym wszystkim Ukraińcom: jeśli masz generator, nasmaruj go. Kupcie trochę paliwa. Przygotujcie się" - powiedział Charczenko. Obecnie na Ukrainie nie ma ani jednej elektrowni cieplnej lub wodnej, która nie byłaby przedmiotem wrogich ataków.

25 lipca 20:50

Oblicza wojny: Ojciec Maszy Moskalew po raz pierwszy otrzymał od niej list, podaje kanał telegramu "We Can Explain".

Aleksiej Moskaliew - ojciec skazanej na dwa lata więzienia uczennicy z miasta Efremov, która narysowała antywojenny rysunek - po raz pierwszy po wyroku otrzymał od niej list. "W postscriptum napisała: "Tato, nie poddawaj się, to nie koniec świata, wkrótce się spotkamy". 

Problemy rodziny z władzami zaczęły się po tym, jak córka Moskalewa Masza narysowała w szkole antywojenny obrazek. Ojciec dziewczynki został oskarżony o "zniesławienie" za swoje posty w internecie (o zabijaniu cywilów w ukraińskim mieście Bucza). Podjęto też decyzję w sprawie pozbawienia praw rodzicielskich i przekazaniu dziewczynko do domu dziecka, ale sprawa została umorzona, ponieważ Masza została zabrana przez matkę (która jej nie wychowywała).

25 lipca 20:47

Jak poinformowała Rada Unii Europejskiej pięć państw członkowskich graniczących z Ukrainą wystąpiło o przedłużenie obowiązującego zakazu importu czterech rodzajów ukraińskiego zboża.

Polska, Węgry, Bułgaria, Słowacja i Rumunia wniosły o przedłużenie do końca roku tymczasowego zakazu importu ukraińskiej pszenicy, kukurydzy, oleju rzepakowego i słonecznikowego do UE - powiedział minister rolnictwa Hiszpanii Luis Planas Puchades na konferencji prasowej w Brukseli, kiedy to przemawiał jako przewodniczący Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa.

Zakaz zgodnie z planem ma wygasnąć 15 września. 

25 lipca 20:38

Dwie trzecie afrykańskich przywódców odmówiło udziału w szczycie z Putinem.

Pompatyczny szczyt Rosja-Afryka, który ma zademonstrować nowe więzi dyplomatyczne Rosji i według Kremla jest "ważniejszy niż kiedykolwiek", odbędzie się przy bojkocie większości afrykańskich głów państw. 38 z 54 krajów afrykańskich nie wysłało swoich przywódców na szczyt, który odbędzie się w dniach 27-28 lipca z udziałem prezydenta Władimira Putina. 

"Zaproszenia zostały wysłane do szefów wszystkich państw afrykańskich" - powiedział agencji RIA Novosti ambasador rosyjskiego MSZ Oleg Ozerov. Powiedział, że Moskwa współczuje tym, którzy zdecydowali się nie jechać. 28 lipca Putin wygłosi ważne przemówienie, w którym będzie mówił o tworzeniu "nowego porządku świata" opartego na "wielobiegunowości i równości" dla wszystkich

25 lipca 20:37

Rosyjskie wojsko ostrzelało artylerią miasto Siwersk w obwodzie donieckim, raniąc 73-letnią kobietę - poinformowała rzeczniczka Donieckiej Prokuratury Obwodowej Anastazja Miedwiediewa.

25 lipca 20:24

Uderzenie w rosyjskie pozycje za pomocą dronów.

25 lipca 20:16

Trevor Reed były amerykański żołnierz został ranny podczas walk na Ukrainie i ewakuowany do Niemiec w celu uzyskania opieki medycznej - potwierdził zastępca rzecznika Departamentu Stanu USA Vedant Patel. Mężczyzna był bezprawnie przetrzymywany w Rosji przez prawie trzy lata, zanim został uwolniony w ramach wymiany więźniów w kwietniu 2022 r. 

„Zdajemy sobie sprawę, że Trevor Reed został ranny podczas walk w Ukrainie” – powiedział CNN przedstawiciel amerykańskiej administracji, który dodaje zaznacza również, że:,, pan Reed nie był zaangażowany w żadne działania w imieniu rządu USA”. 

„Rząd Stanów Zjednoczonych wyraźnie ostrzegał Amerykanów, aby nie podróżowali do Ukrainy w czasie rosyjskiej napaści, nie mówiąc już o uczestnictwie w tamtejszych walkach” - powiedział urzędnik. Zastępca rzecznika Departamentu Stanu USA tym samym przypomniał również swoim obywatelom, że : „Stany Zjednoczone nie są w stanie udzielić pomocy w ewakuacji obywateli USA z Ukrainy, w tym również tych Amerykanów, którzy zdecydowali się na wyjazd do Ukrainy, aby pomóc w odparciu rosyjskiej agresji”.

Urzędnik w rozmowie z CNN zastrzegł, że działanie Reeda było jego dobrowolną decyzją i powinno być traktowane całkowicie oddzielnie od negocjacji w sprawie uwolnienia innych obywateli USA  - w tym Evana Gershkovicha (dziennikarza) i Paula Whelana (byłego żołnierza).