Wołodymyr Zełenski powiedział, że most Krymski - łączący zaanektowany Krym z Rosją - jest używany do przewożenia sprzętu wojskowego, więc jest zrozumiałe, że jest on celem Ukrainy. - Myśliwce F-16 dotrą na Ukrainę najprawdopodobniej do końca roku. Ale nie sądzimy, że tylko F-16 będą w stanie zmienić sytuację na froncie - powiedział rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.
Pokaż od:
22 lipca 00:01

To wszystko na dziś, zapraszamy do śledzenia relacji jutro od godziny 7. 

21 lipca 23:07

Stany Zjednoczone planują ogłosić 25 lipca nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości do 400 mln dolarów, który obejmie artylerię, broń przeciwpancerną i amunicję do systemów NASAMS i HIMARS - podaje Reuters powołując się na amerykańskich urzędników. 

21 lipca 22:35

Cztery osoby ranne po ostrzale wsi Nowy Jork

"Rosjanie przeprowadzili trzy naloty na wieś Nowy Jork w obwodzie donieckim. Wiadomo o jednym rannym mężczyźnie i trzech rannych kobietach" - poinformował Andrij Jermak z kancelarii prezydenta Ukrainy.

21 lipca 22:18

W zajętej przez Rosjan miejscowości Tokmak w obwodzie zaporoskim słychać głośne wybuchy - podaje burmistrz Melitopola Iwan Fiodorow. 

21 lipca 22:02

Zełenski: To zrozumiałe, że most Krymski to nasz cel

Wołodymyr Zełenski powiedział, że most Krymski - łączący zaanektowany Krym z Rosją - jest używany do przewożenia sprzętu wojskowego, więc jest zrozumiałe, że to cel Ukrainy - podaje CNN. 

W poniedziałek most stał się celem ataku, do którego przyznała się Ukraina. 

- Most Krymski, to nie tylko droga logistyczna, to droga używana do zasilania wojny w amunicję i odbywa się to codziennie - powiedział Zełenski na Aspen Security Forum, gdzie pojawił się za pośrednictwem wideo. 

Zełenski nazwał most Krymski przedłużeniem rosyjskiego przestępstwa i wrogim obiektem zbudowanym poza prawem międzynarodowym i wszystkimi obowiązującymi normami. - Zrozumiałe więc, że jest to nasz cel - kontynuował. - Każdy cel, który przynosi wojnę, a nie pokój, musi zostać zneutralizowany - mówił. 

21 lipca 21:42

Zełenski: Ważne wieści z USA. Senatorowie chcą Ukrainy w NATO

- Senatorowie Lindsay Graham i Richard Blumenthal przedstawili projekt rezolucji Senatu USA w sprawie poparcia wcześniejszej akcesji Ukrainy do NATO. Rzeczywiście, tylko to może niezawodnie zabezpieczyć Ukrainę i całą naszą Europę, naszą demokrację i wolność od nowych rosyjskich agresji.

Im szersza przestrzeń NATO, tym szersza przestrzeń pokoju i wspólnego bezpieczeństwa.

- napisał Zełenski na Twitterze. Podziękował senatorom i wszystkim, którzy pomagaja Ukrainie chronić wolność. 

21 lipca 21:34

Morawiecki wzywa ambasadora Rosji po słowach Putina o Polsce

Władimir Putin oznajmił dziś, że "zachodnia część Polski była dla Polaków prezentem od Stalina". Zaznaczył: "Będziemy o tym przyjaciołom z Warszawy przypominać". W swoim wywodzie nie oszczędzał Polski. Uznał także, że "celem brygady litewsko-polsko-ukraińskiej jest okupacja Ukrainy". Polska ma również - zdaniem Putina - łakomić się Lwów i na niektóre tereny Białorusi. - Moskwa odpowie wszelkimi dostępnymi środkami - zagroził Putin.  

Na te słowa zareagował premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział, że Siergiej Andriejew, ambasador Rosji w Polsce, "zostanie wezwany do MSZ".

Na Twitterze napisał: "Stalin był zbrodniarzem wojennym, winnym śmierci setek tysięcy Polaków. Prawda historyczna nie podlega dyskusji. Ambasador Federacji Rosyjskiej zostanie wezwany do MSZ". 

21 lipca 21:30

Najpierw manewry z udziałem wagnerowców na Białorusi, a teraz bezpośrednie groźby Władimira Putina wobec Polski. Gospodarz Kremla uderza w słaby punkt koalicji wspierającej Ukrainę.

21 lipca 21:18

Blinken: NATO ma politykę otwartych drzwi, a Rosja otwartych okien

Sekretarz stanu USA Antony Blinken skomentował, że założyciel Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn powinien martwić się o swoje bezpieczeństwo, wskazując na historię tajemniczych zgonów rosyjskich biznesmenów. 

- Gdybym był panem Prigożynem, byłbym bardzo zaniepokojony. NATO prowadzi politykę otwartych drzwi. Rosja prowadzi politykę otwartych okien. I on musi być na tym bardzo skoncentrowany - powiedział Blinken cytowany przez CNN. 

Wypowiedź sekretarza stanu prawdopodobnie nawiązuje do serii tajemniczych zgonów rosyjskich biznesmenów zdarzających się notorycznie od czasu rozpoczęcia pełnoekranowej wojny w Ukrainie, z których niektórzy ginęli wypadając z okna. W taki sposób zmarł m.in. biznesmen Paweł Antow i szef rady dyrektorów Łukoilu Rawil Maganow.  

21 lipca 21:05

"Wszyscy jesteśmy potencjalnymi ofiarami rysyjskiej agresji"

Olof Skoog, ambasador UE przy ONZ powiedział dziś, że skoro Rosja zapowiedziała uderzenia na wszystkie statki wychodzące lub kierujące się do ukraińskich portów, także cywilne, uczyniła wszystkich ludzi potencjalnymi ofiarami swojej agresji. 

- Rosja bombarduje magazyny zboża i inną infrastrukturę w ukraińskich portach, wszystko, co jest kluczowe  dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego. Zadała cios Inicjatywie Zbożowej Morza Czarnego  – dodał.

Skoog uważa, że Rosja kalkuluje tu własne korzyści ekonomiczne wynikające z zablokowania możliwości eksportu ukraińskiego zboża. 

Prosta prawda jest taka, że ​​Rosja dokonała cynicznej kalkulacji: blokując eksport z Ukrainy, zarobi więcej na swoim eksporcie

– powiedział. 

21 lipca 20:52

Zwolennicy Girkina aresztowani w Rosji

Rosyjska policja aresztowała młodych mężczyzn, którzy zgromadzili się w manifestacji poparcia dla aresztowanego w tym samym dniu rosyjskiego nacjonalisty, krytykującego działania Putina. 

"Zamieszki? Chyba kolejny żenujący spektakl" - komentuje Nexta. 

21 lipca 20:42

Na oficjalne przyjęcia na Kremlu zamawia się już nie jedną butelkę wódki, ale dwie na osobę - opowiada dr hab. Łukasz Kamieński.

21 lipca 20:30

Zełenski rozmawiał z Erdoganem o umowie zbożowej

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał dziś z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem o umowie zbożowej i  bezpieczeństwie żywnościowym. 

"Koordynowaliśmy działania mające na celu przywrócenie działalności umowy zbożowej. W wyniku działań Rosji świat ponownie znalazł się na krawędzi kryzysu żywnościowego. Łącznie 400 milionów ludzi w wielu krajach Afryki i Azji jest zagrożonych śmiercią głodową. Wspólnie musimy zapobiec światowemu kryzysowi żywnościowemu" - skomentował Zełenski. 

21 lipca 20:19

Rosjanie ostrzelali miejscowość Drużba. Zginęły dzieci, 10-letni chłopiec i jego 16-letnia siostra

21 lipca 20:18

Von der Leyen: Ukraina wdraża reformy szybko i z determinacją

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen pochwaliła postępy Ukrainy we wdrażaniu reform mających na celu walkę z korupcją, obronę praw mniejszości i zapewnienie niezależnego sądownictwa. Walka z korupcją to dla Ukrainy - która otrzymała status państwa kandydującego do Unii Europejskiej w zeszłym roku - podstawowy warunek wstąpienia do UE. 

- Muszę powiedzieć, że to niesamowite, jak szybko i z determinacją Ukraina wdraża te reformy pomimo wojny. Bronią swojego kraju i przeprowadzają reformy - powiedziała von der Leyen w Nowym Jorku, cytowana przez Reutersa. 

21 lipca 20:06

Afryka żąda aresztowania Putina

Rząd Republiki Południowej Afryki zwrócił się do prokuratury kraju o wydanie nakazu aresztowania Władimira Putina, jeśli odwiedzi on szczyt BRICS pod koniec sierpnia.

Wcześniej Kreml poinformował, że Putin nie weźmie udziału w szczycie, a delegacji będzie przewodniczył minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.

21 lipca 19:53

Bułgaria przekazuje Ukrainie broń. "Nam już niepotrzebna"

Bułgarski parlament – ​​148 głosami za i 52 przeciw – zatwierdził propozycję rządu, by wysłać do Kijowa broń. W latach 80. kraj ten kupił różne modele radzieckich transporterów BTR, ale nigdy ich nie użył.

Do Ukrainy trafi więc ok. 100 transporterów opancerzonych i części zamiennych. 

Parlament swoją decyzję uzasadnił:

Sprzęt nie jest już potrzebny Bułgarii, a może być poważnym wsparciem dla Ukrainy w walce o zachowanie niepodległości i integralności terytorialnej kraju po nieuzasadnionej i niesprowokowanej rosyjskiej agresji.
21 lipca 19:42

ISW: Wychodząc z umowy zbożowej, Kreml chce coś na Zachodzie wymusić

"Ostatnie ataki na infrastrukturę portową i zbożową oraz groźby eskalacji na morzu są prawdopodobnie częścią wysiłków Kremla, aby wykorzystać wyjście Rosji z porozumienia dotyczącego zboża i uzyskać rozległe ustępstwa od Zachodu” - przekazał amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną.

21 lipca 19:22

Pistorius o potencjalnych prowokacjach wagnerowców: Jeśli Polska będzie potrzebować wsparcia, otrzyma je

Minister obrony Niemiec Boris Pistorius został zapytany na konferencji w Pradze, czy Niemcy są zaniepokojone obecnością Grupy Wagnera przebywającej na szkoleniach w Brześciu przy granicy z Polską oraz potencjalnym atakiem w Polsce - podaje CNN. 

"Jesteśmy wszyscy razem, zawsze w najściślejszej koordynacji, nie tylko wtedy, gdy fizycznie spotykamy się na poziomie ministrów obrony, ale także w inny sposób. Jeśli nasi polscy przyjaciele będą potrzebowali wsparcia, jeśli dojdzie do najgorszego, otrzymają je" - odpowiedział Pistorius.