Rosja odmówiła odnowienia porozumienia ws. eksportu produktów rolnych z Ukrainy przez Morze Czarne. Rosyjskie MSZ poinformowało m. in. ONZ i Turcję, że jest przeciwne przedłużeniu umowy. Po wczorajszym ataku dronów na Most Krymski Putin szykuje "odpowiedź" - przekazała rosyjska agencja prasowa TAS. Kolejna kolumna wagnerowców przyjechała na Białoruś. W nocy z poniedziałku na wtorek w portowej Odessie na południu Ukrainy rozległa się seria eksplozji.
Pokaż od:
18 lipca 23:59

To wszystko na dziś. Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy jutro na strony Gazety Wyborczej.

18 lipca 23:57

Wоłоdуmуr Zełenski spotkał się z prezesem Japońskiej Agencji Współpracy Międzynarodowej (JICA) Akihiko Tanaką. - Omówiliśmy priorytetowe obszary działalności JICA w Ukrainie. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się nakłonienie Japonii do rozpoczęcia produkcji sprzętu do rozminowywania, rozwoju sieci ośrodków rehabilitacyjnych dla weteranów i wojska, a także do produkcji zaplecza energetycznego— przekazał Zełenski.

18 lipca 23:49

Białoruś nie jest prowincją Rosji i Białorusini nie pozwolą jej stać się nią. Bezwzględna większość Białorusinów opowiada się za niepodległością, przeciwko udziałowi w agresji na Ukrainę rozpętanej przy wsparciu nielegalnego reżimu Łukaszenki — powiedział w opublikowanym wideo Paweł Latuszka, Zastępca szefa Zjednoczonego Gabinetu Tymczasowego Białorusi, szef Narodowego Zarządzania Antykryzysowego.

18 lipca 23:39

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) we współpracy z Biurem Bezpieczeństwa Gospodarczego (BBG) ujawniła zakrojony na szeroką skalę schemat prania brudnych pieniędzy, w który zaangażowane było kierownictwo jednego z kijowskich banków; od rozpoczęcia rosyjskiej agresji wyprano niemal 5 mld hrywien (ok. 550 mln zł) - poinformowała we wtorek SBU na swojej stronie internetowej.

18 lipca 23:28

Wieczorem rosyjskie wojsko ostrzelało wioskę Ziełanne Persze w obwodzie donieckim. Dwoje dzieci i troje dorosłych zostało rannych, poinformowała prokuratura regionalna. Rosyjskie rakiety  uderzyły w podwórko prywatnego domu, na którym bawiły się dzieci.

18 lipca 23:26

SZU ogłosiły zagrożenie rakietowe w północnych i centralnych regionach! kraju. "Zagrożenie wystrzeleniem pocisków manewrujących z samolotów TU-22m3" - przekazały ukraińskie Siły Powietrzne.

18 lipca 23:20
Rosja nie postawiła sobie za zadanie rusyfikacji Ukrainy, ale Moskwa nie będzie tolerować naruszeń praw ludności rosyjskojęzycznej w tym kraju

- powiedział pierwszy zastępca przedstawiciela Rosji przy ONZ Dmitrij Polański na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego.

18 lipca 23:05

"Będą się cieszyć z drugiego w ciągu półwiecza upadku tego obłędnego imperium.

Rosja, której zachowanie od dawna budziło wątpliwości, stała się dyskontową stacją benzynową dla Indii i dostawcą zboża za pół dolara dla Afryki - czyli znalazła się na swoim miejscu, pisze Wiaczesław Inozemcew w felietonie dla The Moscow Times.

***

"Ta nowa rzeczywistość odpowiada zachodnim przywódcom, bez względu na to, jakie przemówienia wygłaszają. Będą zadowoleni z ukraińskich sukcesów na froncie, ale mogą na nie czekać latami. Będą negocjować przywrócenie współpracy z Pekinem, ale będą inwestować we własny zaawansowany przemysł, a nie w gospodarkę komunistycznych Chin. Powiedzą, że nie chcą zmiany reżimu w Moskwie i wzmocnienia tendencji odśrodkowych w Rosji, ale będą bardzo zadowoleni z drugiego upadku tego obłędnego imperium w ciągu pół wieku".

***

"Jeśli gdziekolwiek dzisiaj "wszystko idzie zgodnie z planem", to właśnie na Zachodzie. Można oczywiście wierzyć, że Amerykanie próbowali "sprzedać" Ukrainę Władimirowi Putinowi, ale wydaje mi się bardziej prawdopodobne, że po prostu postanowili nie przeszkadzać mu w popełnianiu wszystkich błędów, do których jest zdolny - i działają teraz tak konsekwentnie, jak to tylko możliwe, nie dając NATO pretekstu do przeciągnięcia NATO z nowej zimnej wojny z Moskwą w nową "gorącą wojnę" - pisze Wiaczesław Inozemcew.

18 lipca 22:50

Rosyjski dron zestrzelony nad Mikołajowem zeszłej nocy został wykonany z części z Zachodu, powiedział 18 lipca szef Biura Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak, wzywając jednocześnie Zachód do zaostrzenia ograniczeń.

18 lipca 22:35

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow podzielił się wynikami spotkania grupy kontaktowej ds. Ukrainy w formacie Ramstein.

Według niego priorytetową kwestią było dostarczenie broni i sprzętu niezbędnego do wyzwolenia okupowanych terytoriów. Najważniejsza jest amunicja, o której Austin wspomniał wcześniej, a także obrona powietrzna i pojazdy opancerzone.

Ponadto Reznikow powiedział, że członkowie grupy kontaktowej omówili rozwój koalicji IT i utworzenie koalicji, która zajęłaby się rozminowywaniem ukraińskich terytoriów po zakończeniu działań wojennych.

18 lipca 22:20

Myślę, że Rosja jest znacznie bardziej krucha, niż Rosjanie chcą przyznać" - powiedział brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace.

"Rozłam w hierarchii rosyjskiej armii jest bardzo realny, poziom strat jest straszny. Prezydent Rosji Władimir Putin jest bardzo ostrożny w stosunku do terytorium krajów NATO. Są bardzo, bardzo ostrożni i starają się nie prowokować. Można argumentować, że Sojusz funkcjonuje samodzielnie. Środek odstraszający Artykułu Piątego działa" - powiedział Wallace.

18 lipca 22:05

"Roman podaje, że jest to Challenger 1, ale jest to poprzednik czołgu podstawowego Chieftain, który podobno przechodzi naprawę i modernizację przed wysłaniem na Ukrainę".

18 lipca 21:51

Bratanek Ramzana Kadyrowa na czele znacjonalizowanego rosyjskiego Danone - donosi The Bell

32-letni Yakub Zakriev (syn siostry Ramzana Kadyrowa, przywódcy Czeczeni) został dyrektorem generalnym Danone Russia LLC po tym, jak firma została objęta tymczasowym zarządem przez Rosimushchestvo, pisze The Bell.

Zakriev był burmistrzem Groznego w latach 2018-2020 (jeden z najmłodszych gubernatorów miast w Rosji), a obecnie kieruje czeczeńskim ministerstwem rolnictwa. W niedzielę Putin przekazał udziały zagranicznych akcjonariuszy w firmie mleczarskiej Danone pod tymczasowy zarząd Federalnej Agencji Zarządzania Nieruchomościami. Państwo otrzymało ponad 83 miliony akcji zwykłych Danone Rosja, które były własnością francuskiego giganta Produits Laitiers Frais Est Europe. "Danone Rosja ogłosiła zamiar sprzedaży swojego rosyjskiego biznesu. Danone Rosja osiągnęła w ubiegłym roku roczne przychody w wysokości 93 mld rubli. Zatrudniał 14.000 osób.

18 lipca 21:37

Reznikow: Ukraina powinna zezwolić na bazy wojskowe na swoim terytorium

"Ukraina powinna zezwolić na rozmieszczenie zagranicznych baz wojskowych na swoim terytorium i w tym celu należy zmienić jedną z norm konstytucji kraju" - stwierdził ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow. Napisał o tym w swoim felietonie "Do NATO bez emocji. Co otrzymaliśmy na szczycie w Wilnie" dla ukraińskiego wydania LIGA.net.

"Oczywiste jest, że w razie potrzeby możliwe jest znalezienie formuły prawnej, aby nazwać bazę nie bazą, ale jakimś "centrum interakcji i wymiany doświadczeń" lub czymś innym. Ale po co? Konieczne jest usunięcie tego ograniczenia, które straciło na znaczeniu, aby zniszczyć grunt pod spekulacje" - powiedział ukraiński minister obrony.

18 lipca 21:23

Przygotowanie praktycznego szkolenia dla ukraińskich pilotów na samolotach F-16 jest kluczowym tematem nowego Ramstein.

"Wysłuchaliśmy współprzewodniczących koalicji F-16 z Danii i Holandii. Kontynuują oni opracowywanie kompleksowego planu szkoleniowego" - powiedział sekretarz obrony USA Lloyd Austin. Partnerzy rozważali dostarczenie Ukrainie amunicji i dodatkowych systemów obrony powietrznej. Omówili również zwiększenie produkcji broni i amunicji.

 Według Jurija Ignata rzecznika ukraińskich sił powietrznych, szkolenie ukraińskich pilotów na F-16 rozpocznie się w sierpniu, w różnych krajach. W międzyczasie pozostali piloci przejdą podstawowe szkolenie naziemne, a następnie loty praktyczne na różnych samolotach.

18 lipca 21:11

Rosja może zakazać aborcji w prywatnych klinikach. Ministerstwo Zdrowia jest gotowe do dyskusji na temat zakazu usług aborcyjnych dla komercyjnych klinik - donosi Interfax.

"Zmniejszenie liczby aborcji jest kluczowym zadaniem, nad którym pracujemy. Liczba aborcji zmniejszyła się wielokrotnie w ostatnich latach, ale nadal istnieje rezerwa <...> Temat priorytetowego traktowania aborcji w instytucjach państwowych, moim zdaniem, zasługuje na uwagę", powiedział Michaił Muraszko, rosyjski minister zdrowia na posiedzeniu Dumy Państwowej.

Według Muraszki, organy nadzoru zidentyfikowały przypadki, w których prywatne kliniki nie wytrzymały "tygodnia ciszy" przed odpowiednią operacją. Zgodnie z prawem, jeśli ciąża trwa krócej niż 11 tygodni, zabronione jest przeprowadzenie aborcji w ciągu siedmiu dni od zgłoszenia się do placówki medycznej.

Inicjatywę wykluczenia takich operacji z listy usług świadczonych przez komercyjne kliniki poparła Anna Kuzniecowa, wiceprzewodnicząca Dumy Państwowej i członkini frakcji Jedna Rosja. Jej zdaniem konieczne jest stymulowanie przyrostu naturalnego w kraju. Kuzniecowa zauważyła, że "regiony, w których nie ma prywatnych klinik z licencjami aborcyjnymi, są liderami pod względem przyrostu naturalnego".

18 lipca 21:00

Marat Chusnullin: odbudowa mostu krymskiego będzie kosztować 1-1,3 mld rubli

Koszt pełnej odbudowy mostu krymskiego, według wstępnych danych, może wynieść około 1-1,3 mld rubli - powiedział wicepremier Rosji Marat Khusnullin.

Jak obiecał wcześniej, władze zamierzają w pełni przywrócić dwukierunkowy ruch na moście w listopadzie. Ruch samochodowy został przywrócony w ograniczonym zakresie już we wtorek wieczorem.

18 lipca 20:49

Saakaszwili: "Zachód zignorował moje ostrzeżenia przed Putinem"

Micheil Saakaszwili, prezydent Gruzji w latach 2004-2013, odbywający wyrok za nadużywanie władzy napisał list do Times of London. Agresywne ambicje terytorialne Putina zostały zignorowane przez Zachód, mimo że był on wielokrotnie ostrzegany, w tym przez samego Saakaszwilego - pisze były prezydent.

Saakaszwili przebywa obecnie w klinice Vivamedi w Tbilisi. Został zatrzymany wkrótce po powrocie do Gruzji w październiku 2021 roku. Jest oskarżony w kilku sprawach karnych. W dwóch z nich, jeszcze przed powrotem do Gruzji, został zaocznie skazany na sześć lat więzienia.

Sam Saakaszwili nazywa siebie "więźniem Putina" i uważa wszystkie zarzuty przeciwko niemu za prześladowania motywowane politycznie.

18 lipca 20:38

Ubezpieczenie ładunków morskich z Ukrainy zawieszone po wycofaniu się Rosji z umowy zbożowej

Jak poinformował największy broker ubezpieczeniowy Marsh, polisa cargo, która zapewniała ochronę dla ukraińskich transportów zboża przez bezpieczny korytarz morski, została zawieszona po wycofaniu się Rosji z umowy zbożowej.

Ubezpieczenie ładunków morskich i operacji wojskowych zapewniało ochronę do 50 mln USD na ładunek i było prowadzone przez ubezpieczyciela Ascot. 

18 lipca 20:32

Rosyjski szef rady Zaporoża Władimir Rogow informuje, że Tokmak został ponownie zaatakowany. Twierdzi, że 4 pociski zostały zestrzelone, a 2 trafiły w wieżę telewizyjną.