W niedzielę rano w obwodzie ługańskim słychać było wybuchy. Siły Zbrojne Ukrainy poinformowały, że w miejscowości Juwiłejne zniszczono rosyjski skład rakiet. Putin chce przejąć i podporządkować sobie żołnierzy Grupy Wagnera pod nowym dowódcą i przeciąć więzi między firmą a Jewgenijem Prigożynem. Federalna Służba Bezpieczeństwa Rosji twierdzi, że udaremniła zamach na redaktorkę naczelną Russia Today Margaritę Simonian z rąk rosyjskich neonazistów działających na zlecenie ukraińskiej SBU.
Pokaż od:
16 lipca 23:00

To wszystko na dziś. Zapraszamy do śledzenia relacji jutro od godziny 6. 

16 lipca 22:49

Rosjanie zabili 70-letnią kobietę

Rosjanie zrzucili dwie bomby lotnicze na Zmiivkę w obwodzie chersońskim wskutek czego zginęła 70-letnia kobieta. 

16 lipca 22:42

W Biełgorodzie działa obrona przeciwlotnicza

Gubernator obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow poinformował, że w graniczącym z Ukrainą regionie działa obrona przeciwlotnicza. 

16 lipca 22:13

Na południu i wschodzie Ukrainy toczą się ciężkie walki. Dowództwo koncentruje się na niszczeniu zaplecza rosyjskiej armii, by uzyskać przewagę nad wrogiem i zmniejszyć straty po swojej stronie.

16 lipca 21:48

Charków został ponownie ostrzelany

Około godziny 21 Rosjanie ponownie ostrzelali Charków. Pociski leciały z terytorium obwodu biełgorodzkiego Federacji Rosyjskiej - informuje Ukrinform. 

Wcześniej - około godziny 18 - Rosjanie ostrzelali miasto, trafiając w obiekt przemysłowy. Liczba ofiar wciąż jest niejasna - początkowo szef charkowskiej administracji wojskowej Oleg Sinegubow przekazał informację o 4 rannych. Następnie burmistrz miasta poinformował o 7 rannych, po czym prokuratura podała informację o jednej osobie zabitej i trzech rannych. 

O godzinie 21 Sinegubow napisał: "Według szczegółowych informacji, w wyniku napadu Rosjan w dzielnicy osnowiańskiej w Charkowie zginął urodzony w 1999 roku cywil, który był pracownikiem przedsiębiorstwa cywilnego."

16 lipca 21:15
16 lipca 21:02

Po deokupacji Krymu Ukraina może postawić przed sądem około 10 tys. kolaborantów, którzy współpracowali z władzami rosyjskimi, ale nie ukarze tych, których uważa za ofiary okupacji - poinformowała stała przedstawicielka prezydenta Ukrainy w Autonomicznej Republice Krymu Tamila Taszewa w rozmowie z Newsweekiem

- Obywatele Ukrainy, którzy znaleźli się pod okupacją i nie współpracowali z Rosjanami, będą uważani za ofiary okupacji, a Ukraina zrobi wszystko, by chronić ich prawa - dodała Taszewa.

16 lipca 20:11

Burmistrz Charkowa poinformował, że po ostrzale miasta rannych zostało 7 osób. Wcześniej mowa była o 4 rannych. 

16 lipca 19:37

Sullivan: Stany Zjednoczone nie opóźniają szkoleń na F-16 dla ukraińskich pilotów

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan potwierdził w niedzielę, że Stany Zjednoczone pozwolą krajom europejskim na rozpoczęcie szkolenia ukraińskich pilotów do obsługi myśliwców F-16 - podaje CNN. Deklaracja ta padła po doniesieniach m.in. Politico, że Europa oczekuje na formalną zgodę.

- Prezydent dał zielone światło, a my zezwolimy, pozwolimy, wesprzemy, ułatwimy i faktycznie zapewnimy Ukraińcom niezbędne narzędzia do rozpoczęcia szkolenia na F-16, gdy tylko Europejczycy będą gotowi - powiedział Sullivan w rozmowie z CNN. 

Sullivan zauważył, że europejscy przywódcy powiedzieli, że potrzebują kilku tygodni na przygotowanie zdolności szkoleniowych i że Stany Zjednoczone dotrzymają każdego ustalonego harmonogramu.

- Stany Zjednoczone nie będą przeszkodą w zapewnieniu, że szkolenie na F-16 może się rozpocząć - powiedział.

16 lipca 19:18

W wyniku ostrzału Charkowa ranne zostały cztery osoby. Trzy z nich wymagały hospitalizacji. 

16 lipca 18:24

Atak na Charków

W Charkowie słychać było eksplozje. Atak potwierdzają lokalne władze. Póki co nie ma informacji o ofiarach i zniszczeniach. 

16 lipca 18:18

Rosjanie ostrzelali obwód chersoński

We wsi Rozływ rosyjskie wojsko uderzyło w prywatne domy. Ranna została 54-letnia kobieta i 49-letni mężczyzna - informują lokalne władze. Ponadto ostrzelano pole pszenicy w Biłozerce. 

16 lipca 17:21

W kierunku Berdiańska Ukraińcy posunęli się o ponad kilometr

- W kierunku Melitopola sytuacja się nie zmienia, ale w kierunku Berdiańska mamy do czynienia z przesunięciem obrony wroga wzdłuż pewnej linii frontu o ponad kilometr - przekazał rzecznik taurydzkiej grupy ukraińskich sił obrony Wałerij Szerszeń w ukraińskiej telewizji. 

16 lipca 16:45
16 lipca 16:26

Rosja przejmuje udziały filii Danone

Rosyjskie państwo przejęło kontrolę nad udziałami w rosyjskiej filii francuskiego producenta żywności Danone, zgodnie z dekretem podpisanym przez prezydenta Władimira Putina w niedzielę.

Dekret przewiduje też, udziały w Baltika Breweries, rosyjskiej firmie piwowarskiej, zostaną przeniesione pod zarząd państwa - podaje Reuters. 

16 lipca 16:04

Ukraińcy zniszczyli rosyjski skład rakiet w obwodzie ługańskim

W niedzielę rano w obwodzie ługańskim słychać było wybuchy. Teraz Siły Zbrojne Ukrainy poinformowały, że w miejscowości Juwiłejne zniszczono rosyjski skład rakiet. 

16 lipca 15:45
16 lipca 15:28

Raport z sytuacji na froncie. Malar: Na wschodzie sytuacja nieco się pogorszyła

Na wschodzie sytuacja nieco się pogorszyła - poinformowała wiceministerka obrony Ukrainy Hanna Malar na Telegramie. 

Jak relacjonuje, Rosja od dwóch dni z rzędu aktywnie posuwa się w kierunku Kupiańska w obwodzie charkowskim. "Jesteśmy w defensywie. Toczą się zacięte walki, pozycje stron zmieniają się dynamicznie kilka razy dziennie" - napisała w niedzielę. 

Wojska ukraińskie posuwają się naprzód w kierunku Bachmutu. "Na południowym skrzydle wokół Bachmutu trwa codzienne natarcie. Na północnej flance staramy się utrzymać zajęte pozycje, wróg atakuje. W samym Bachmucie strzelamy do wroga, wróg do nas" - informuje dalej Malar. 

Rosjanie kontynuują działania ofensywne w okolicach Awdijiwki i Marjinki. "Nasi obrońcy nadal skutecznie je powstrzymują. Zacięte walki trwają bez zmiany pozycji" - zakończyła Malar. 

16 lipca 14:56

Prezydent Węgier Katalin Novak odwiedzi Ukrainę

Prezydent Węgier Katalin Novak odwiedzi w sierpniu Ukrainę i weźmie udział w zaplanowanym na 23 sierpnia w Kijowie spotkaniu Platformy Krymskiej - międzynarodowej grupy państw, utworzonej w 2021 roku (a więc jeszcze przed inwazją na pełną skalę) przez Ukrainę w sprawie skoordynowania presji dyplomatycznej na Rosję wobec rosyjskiej aneksji Krymu w 2014 roku.

Wśród członków Platformy są wszystkie państwa NATO, w tym Polska.

Wcześniej prezydent Novak odwiedzi Zakarpacie, gdzie spotka się z mniejszością węgierską w Ukrainie i weźmie udział w obchodach Dnia Świętego Szczepana, czyli najważniejszego węgierskiego święta narodowego.

To będzie druga wizyta pełniącej swoją funkcję od maja 2022 roku prezydent Węgier, Pierwszy raz Novak odwiedziła Ukrainę w listopadzie ubiegłego roku.

16 lipca 14:40

Ostatni statek w ramach porozumienia ws. eksportu zboża wypłynął z portu w Odessie

Ostatni statek w ramach porozumienia ws. eksportu produktów rolnych przez Morze Czarne wypłynął w niedzielę rano z portu w Odessie - przekazała agencja Reuters.

Porozumienie obowiązuje od czerwca 2022 roku i zawarte zostało między Ukrainą a Rosję przy mediacji Turcji i ONZ-u. Było ono kilkukrotnie przedłużane - ostatni raz, na dwa miesiące, 17 maja tego roku.

Obecna umowa wygasa całkowicie wraz z końcem poniedziałku 17 lipca. Na wypłynięcie z portów na południu Ukrainy nie czekają też żadne nowe okręty transportowe. Od kilku tygodni Rosja odmawia rejestracji nowych statków, które miałyby rozpocząć kurs.

W piątek prezydent Turcji Recep Erdogan powiedział dziennikarzom, że Władimir Putin zgodził się - w prywatnej rozmowie z tureckim prezydentem - na przedłużenie umowy zbożowej. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow przekazał jednak, że w tej sprawie Kreml nie ma żadnego komunikatu do przekazania mediom.