Na dziś to wszystko, zapraszamy do śledzenia relacji jutro od godz. 6
- Nie widzimy, by siły grupy Wagnera uczestniczyły w walkach w Ukrainie - powiedział dziennikarzom rzecznik Pentagonu, gen. Pat Ryder. Resort poinformował też, że przekazana amerykańska amunicja kasetowa jest już w Ukrainie.
- W tym momencie nie widzimy, by siły Grupy Wagnera uczestniczyły w jakiejkolwiek znaczącej roli we wsparciu działań wojennych w Ukrainie - powiedział Ryder.
- Kontynuujemy nasze bardzo udane porozumienie dot. gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy na jej drodze do NATO, przygotowując traktaty dwustronne z krajami. Zaledwie dzień po Wilnie sześć krajów dołączyło do siedmiu największych demokracji świata, z którymi wczoraj uzgodniliśmy gwarancje bezpieczeństwa: Czechy, Dania, Holandia, Norwegia, Hiszpania i Szwecja. Dziękuję! - powiedział prezydent Ukrainy w swoim wieczornym wystąpieniu.
"Odbyłem spotkanie w sprawie wyników szczytu NATO w Wilnie z naszym zespołem ekspertów ds. stosunków międzynarodowych - rządem, kancelarią. Teraz przekształcamy każdą umowę dla Ukrainy zawartą z naszymi partnerami w Wilnie w konkretne kroki, aby zapewnić, że wszystkie umowy przyniosą wymierne rezultaty. Dobry szczyt powinien przynieść dobre rezultaty.
Przygotowujemy treści do pracy Rady NATO-Ukraina. Przygotowujemy się do podpisania porozumień z partnerami w sprawie gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy w drodze do NATO. Przygotowujemy podstawy do następnego szczytu NATO w Waszyngtonie. Już teraz nie można sobie wyobrazić NATO bez Ukrainy i będziemy stale wzmacniać naszą współpracę" - poinformował prezydent Wołodymyr Zełenski.
Rosyjskie media donoszą o potężnej eksplozji w Woroneżu w Rosji.
Kyiv Independent pisze, że dostarczona przez USA amunicja kasetowa zostanie użyta wyłącznie do deokupacji terytorium przeciwko skoncentrowanym rosyjskim pozycjom obronnym. Informację taką przekazał 13 lipca rzecznik operacyjno-strategicznej grupy Tavria Valerii Shershen w Radiu Wolna Europa.
Dodał, że amunicja kasetowa nie będzie używana w miastach, obszarach gęsto zaludnionych ani na terytorium Rosji.
- Przed kolejnym szczytem NATO w Waszyngtonie Ukraina wraz ze swoimi partnerami powinna wypracować nowe wspólne stanowiska, na które zasługuje nasze państwo i nasi żołnierze - mówił Wołodymyr Zełenski.
Parlament Węgier podejmie prace związane z kwestią ratyfikacji akcesji Szwecji do NATO w połowie września - powiedział w czwartek szef komisji spraw zagranicznych węgierskiego parlamentu Zsolt Nemeth, cytowany przez agencję Reutera.
Rosja więzi tysiące cywilów ukraińskich na swym terytorium i na terenach okupowanych i chce tę liczbę jeszcze zwiększyć: planuje bowiem budowę 25 nowych kolonii karnych na okupowanych ziemiach Ukrainy - informuje w czwartek agencja Associated Press.
Mieszkanie w Kijowie przed i po przeprowadzonym rosyjskim ataku dronów w mieście.
W czwartek w godzinach porannych rosyjski samolot wojskowy zrzucił bombę burzącą na ukraińską Wyspę Węży na Morzu Czarnym. Stało się to zaledwie pięć dni po wizycie na tej wyspie prezydenta naszego kraju Wołodymyra Zełenskiego - poinformowała agencja Ukrinform za komunikatem dowództwa operacyjnego Południe ukraińskiej armii.
Sztab generalny ukraińskiej armii donosi, że okupowanym przez Rosjan rejonie heniczeskim obwodu chersońskiego, na południu Ukrainy, rozpoczęły się wywózki lokalnych mieszkańców, którzy nie zgodzili się na przyjęcie rosyjskich paszportów. "Ukraińców z Heniczeska i okolic tego miasta zmusza się do wyjazdu do Rosji, a na ich miejsce sprowadza się głównie przedstawicieli mniejszości etnicznych oraz ludzi z najuboższych warstw rosyjskiego społeczeństwa", czytamy w komunikacie sztabu opublikowanym na Facebooku.
Już wcześniej pojawiały się doniesienia, że najeźdźcy grożą deportacją do Rosji mieszkańcom zajętych terenów w przypadku braku zgody tych osób na zmianę obywatelstwa. Takie przypadki odnotowano m.in. w miejscowości Kyryliwka w obwodzie zaporoskim, na wybrzeżu Morza Azowskiego.
W kolejnym przetargu UE na wspólne zakupy gazu unijne firmy mogą zamawiać surowiec z dostawą do marca 2025 r. Wiceszef Komisji Europejskiej Maroš Šefczovicz chce już na trwałe wprowadzić ten system zakupów gazu. Pomoże to w uniezależnieniu od Rosji.
Szwecja i Ukraina zawarły umowy o wymianie danych wywiadowczych i przyspieszeniu dostaw sprzętu wojskowego, informuje telewizja SkyNews. Umowy podpisali na szczycie NATO w Wilnie minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, minister obrony Ołeksij Reznikow, minister obrony Szwecji Pal Jonson oraz Goran Martensson, dyrektor agencji zamówień szwedzkiego ministerstwa obrony.
W ramach porozumienia Sztokholm i Kijów będą mogły wymieniać się poufnymi informacjami dotyczącymi myśliwców odrzutowych JAS Gripen i innego sprzętu wojskowego. Szwecja zgodziła się wcześniej na szkolenie ukraińskich pilotów na swoich odrzutowcach Gripen, ale jeszcze nie dostarczyła Ukrainie samolotów.
Duńska armatohaubica CAESAR 8x8 podczas działań na froncie.
- Pierwsza grupa naszych wojskowych jest już gotowa rozpocząć szkolenia z obsługi amerykańskich samolotów wielozadaniowych F-16; są to nie tylko piloci, ale też żołnierze innych specjalności - poinformował rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy pułkownik Jurij Ihnat, cytowany przez rządowy portal ArmiaInform.
Pułkownik podkreślił, że ćwiczenia w państwach Zachodu należy postrzegać w perspektywie długookresowej, a celem tego przedsięwzięcia nie będzie tylko opanowanie obsługi F-16. Zadanie wiąże się z przekwalifikowaniem ukraińskiego lotnictwa z samolotów produkcji sowieckiej na maszyny zgodne ze standardami NATO.
- Musimy przekwalifikować wszystkich bez wyjątku pilotów na samoloty zachodnie i w przyszłości zastąpić całą naszą flotę - samoloty szturmowe Su-25, bombowce Su-24M, myśliwce Su-27 i MiG-29 - maszynami państw NATO. F-16 będzie naszym podstawowym samolotem bojowym. Niewykluczone, że później pojawi się też inny typ samolotu - już z dwoma silnikami, o większym zasięgu prowadzenia operacji i większej ładowności - powiedział pułkownik Jurij Ihnat.
Reuters donosi, że przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wezwała w czwartek Władimira Putina do przedłużenia umowy zezwalającej na eksport ukraińskiego zboża z Morza Czarnego, mówiąc, że konsekwencją braku umowy będzie globalny brak bezpieczeństwa żywnościowego.
- Odbyłem spotkanie w sprawie wyników szczytu NATO w Wilnie z naszym zespołem ekspertów ds. stosunków międzynarodowych - rządem, kancelarią. Teraz przekształcamy każdą umowę dla Ukrainy zawartą z naszymi partnerami w Wilnie w konkretne kroki, aby mieć pewność, że wszystkie umowy przyniosą wymierne rezultaty. Dobry szczyt powinien przynieść dobre rezultaty. Przygotowujemy treści do pracy Rady NATO-Ukraina. Przygotowujemy się do podpisania porozumień z partnerami w sprawie gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy w drodze do NATO. Przygotowujemy podstawy do następnego szczytu NATO w Waszyngtonie. Już teraz nie można sobie wyobrazić NATO bez Ukrainy i będziemy stale wzmacniać naszą współpracę - poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
- Podziękowałem mu za odwiedzenie Buczy i Kijowa wraz z innymi przywódcami afrykańskimi oraz za dalsze starania o powrót dzieci nielegalnie deportowanych przez Rosję. Chwaliliśmy wyniki spotkania doradców w Kopenhadze. Omówiliśmy przygotowania do Światowego Szczytu Pokojowego oraz niezbędne kroki dyplomatyczne w celu konsolidacji afrykańskiego wsparcia dla Ukrainy. Podkreśliliśmy również znaczenie rozszerzenia korytarza zbożowego. Zaprosiłem Republikę Południowej Afryki do przyłączenia się do inicjatywy "Grain From Ukraine" - napisał prezydent Ukrainy na Twitterze.