Siły ukraińskie kontynuują kontrofensywę i powoli, ale konsekwentnie odzyskują swoje terytoria. W nocy Rosjanie zaatakowali Kijów. Brytyjski rząd przekaże kolejny pakiet wsparcia militarnego. USA rozważają wysłanie na Ukrainę rakiet dalekiego zasięgu. Trwa 2 dzień szczytu NATO w Wilnie. NA dziś zaplanowano spotkanie prezydentów Ukrainy i USA.
Pokaż od:
12 lipca 23:59

Na dziś to wszystko. Zapraszam do śledzenia relacji jutro od godz. 6

12 lipca 23:55

Alarm przeciwlotniczy w wielu regionach Ukrainy

Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy ostrzegają mieszkańców obwodów chersońskiego i mikołajowskiego o zagrożeniu rakietowym w związku z prawdopodobnym startem rakiet typu Kalibr. 

Ponadto w obwodzie sumskim, czernihowskim, połtawskim, kijowskim  ogłoszono alarm przeciwlotniczy w związku z zagrożeniem atakiem dronów. 

12 lipca 23:45

"Historyczny szczyt NATO w Wilnie po raz kolejny udowodnił, że Ukraina jest integralnym i niezbędnym członkiem euroatlantyckiego systemu bezpieczeństwa. Dzięki niesłabnącemu wsparciu naszych partnerów ochronimy nasze wspólne wartości i przywrócimy międzynarodowy porządek oparty na zasadach. Członkostwo Ukrainy w NATO, podobnie jak nasze wspólne zwycięstwo nad agresorem, jest nieuniknione!" - napisał szef ukraińskiego resortu obrony Ołeksij Reznikow

12 lipca 23:30

Zakończył się szczyt NATO. W sieci pojawiła się oficjalne nagranie z tego wydarzenia.

12 lipca 23:15

Rosyjski MSZ: Szczyt NATO pokazał, że Sojusz w końcu powrócił do zimnowojennych schematów

"Szczyt NATO w Wilnie pokazał, że Sojusz w końcu powrócił do zimnowojennych schematów" - uważa rosyjski MSZ. 

"NATO konsekwentnie obniża próg użycia siły i wzmacnia komponent nuklearny w planowaniu wojskowym" - czytamy w oświadczeniu. "Bez względu na to, jak daleko sięgają plany geopolityczne Waszyngtonu i Brukseli, świat nie stanie się natowski" - podkreśla MSZ.

12 lipca 23:00

Po ostrzale hotelu w Berdiańsku, na południu Ukrainy, Rosjanie wywożą ciężarówkami ciała swoich żołnierzy do kostnicy - przekazał w środę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Sztab informuje o rosyjskich stratach w wyniku "bezpośredniego uderzenia" w hotel Diuna w Berdiańsku. Nocą odnotowano aktywne wywożenie ciężarówkami ciał rosyjskich wojskowych do miejscowej kostnicy - czytamy w komunikacie.

12 lipca 22:45

Klapą dla Rosji zakończyły się kolejne obrady Rady Bezpieczeństwa ONZ nad wysadzeniem Nord Streamów. Dziennikarze RTL wskazali zaś, że podejrzewana o udział w zamachach obywatelka Ukrainy spokojnie żyje sobie w Rosji.

12 lipca 22:30

Wołodymyr Zełenski odpowiada na słowa brytyjskiego ministra obrony o tym, że Ukraina powinna okazać więcej wdzięczności sojusznikom zamiast rozczarowania nieskonkretyzowanym planem wstąpienia do NATO.

12 lipca 22:15

Malar: Nasze wojsko posunęło się naprzód na południowej flance Bachmutu

Wiceministerka Ukrainy Hanna Malar poinformowała, że ukraińskie wojsko powstrzymało dziś rosyjską ofensywę w kierunku Kupiańska, Łymanu, Awdijiwki i Marjinki. "Wróg nie posunął się naprzód. Trwają ciężkie walki" - napisała na Telegramie. 

W okolicach Bachmutu siły ukraińskie posunęły się naprzód na południowej flance miasta. "Nasi obrońcy umacniają teraz swoje pozycje na zajętych liniach" - skomentowała Malar. 

Ukraińcy kontynuują też działania w sektorze południowym w kierunku Melitopola i Berdiańska. 

"W ostatnich tygodniach nasi obrońcy na południu znacząco osłabili ofensywne i defensywne zdolności wroga. Na przykład, dzięki zniszczeniu dużej liczby składów amunicji, liczba ataków wroga zmniejszyła się" - skomentowała Malar. 

12 lipca 21:45

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wysłał prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi list z propozycją dalszego ułatwienia rosyjskiego eksportu żywności i nawozów oraz zapewnienia ciągłości dostaw ukraińskiego zboża przez Morze Czarne - poinformował w środę rzecznik ONZ Stephane Dujarric.

- Celem jest usunięcie przeszkód wpływających na transakcje finansowe za pośrednictwem Rosyjskiego Banku Rolnego, co jest głównym niepokojem Federacji Rosyjskiej, a jednocześnie umożliwienie dalszego przepływu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne - powiedział Dujarric

12 lipca 21:30

Brak konkretnych perspektyw dotyczących członkostwa Ukrainy w NATO zachęca Władimira Putina do kontynuowania wojny przeciwko państwu ukraińskiemu - ocenił w środę Kurt Volker, były specjalny przedstawiciel USA ds. Ukrainy, komentując wyniki szczytu Sojuszu w Wilnie.

12 lipca 21:15

Doradca prezydenta Zełenskiego Mychajło Podolak skomentował szczyt NATO w Wilnie. 

Główne wnioski z Wilna są następujące: będzie broń, będzie wsparcie, będzie suwerenna i niepodległa Ukraina. Pewnego dnia Ukraina na pewno dołączy do NATO. Do tego czasu pamiętajmy: nasze życie i bezpieczeństwo są tylko w naszych rękach. Dziękujemy naszym partnerom, ale przypominamy im również, że przyszłość i bezpieczeństwo Europy jest również w naszych rękach. A dziś te ręce są pokryte okropnymi krwawymi odciskami od ciągłego trzymania broni...

- napisał na Twitterze

12 lipca 21:00
12 lipca 20:45

Nie jest planowana rozmowa Putin-Erdogan

Prezydent Rosji Władimir Putin nie planuje obecnie rozmawiać z tureckim prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem, podaje Reuters powołując się na rosyjską agencję TASS. 

Wcześniej Erdogan, przemawiając na konferencji prasowej po szczycie NATO w Wilnie, powiedział, że Turcja może być mediatorem między Moskwą a Kijowem w sprawie zakończenia wojny Ukrainie, jeśli obie strony złożą taką propozycję.

W miniony weekend Erdogan zaprosił Putina do złożenia wizyty w Turcji w sierpniu.

12 lipca 20:31

Zełenski: Nie jesteśmy zainteresowani rozmieszczeniem obcych wojsk na naszym terytorium

Nie jesteśmy zainteresowani rozmieszczeniem obcych wojsk na naszym terytorium; to my możemy zapewnić bezpieczeństwo na terytorium innych państw - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na konferencji prasowej podczas szczytu NATO w Wilnie.

- Chcę szczerze powiedzieć, że nikt nie jest zainteresowany tym zagadnieniem. Kraje NATO nie są zainteresowane, my też - dopóki nie jesteśmy w NATO - by stacjonowały u nas takie czy inne obce siły zbrojne - powiedział ukraiński przywódca, cytowany przez portal Interfax-Ukraina. 

- Wręcz przeciwnie, nasi partnerzy rozumieją, że mamy potężną armię, a kiedy będziemy w NATO, naszych żołnierzy, którzy zdobyli doświadczenie wojskowe, będzie można zaprosić (...), by zapewnili bezpieczeństwo na terytoriach innych krajów. Jestem tego pewien - dodał Zełenski.

12 lipca 20:15

Nagranie z przekazania sprzętu rosyjskiemu ministerstwu obrony przez Grupę Wagnera

Nagranie z przekazania sprzętu rosyjskiemu ministerstwu obrony przez Grupę Wagnera

12 lipca 20:00
12 lipca 19:27

Rosjanie ponownie ostrzelali Chersoń

Przed godziną 17 Rosjanie ponownie ostrzelali Chersoń - informują lokalne władze. Ranna została 70-letnia kobieta. Stwierdzono u niej uraz głowy i wstrząs mózgu.

Wcześniej w ostrzale Chersonia zginął 81-letni mężczyzna, a ranna została jego 82-letnia żona.