Prezydent Joe Biden podniesie temat gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy podczas szczytu NATO w Wilnie. Miałyby to być gwarancje według modelu izraelskiego, które opierają się na dwustronnych zobowiązaniach do dostarczania pomocy wojskowej. W jutrzejszej inauguracji Rady NATO-Ukraina weźmie udział Wołodymyr Zełenski.
Pokaż od:
10 lipca 23:57

Dziękujemy za lekturę relacji i zapraszamy jutro od 6:00.

10 lipca 23:40

Dzień przed rozpoczęciem dwudniowego szczytu NATO w Wilnie Turcja zgodziła się dać zielone światło dla przyjęcia do sojuszu Szwecji - przekazał w poniedziałek wieczorem sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

10 lipca 23:32

W Orichiwie w obwodzie zaporoskim zakończono akcję ratunkową. Łącznie spod gruzów zaatakowanej bombą kierowaną szkoły, gdzie znajdował się punkt pomocy humanitarnej, wydobyto 7 ciał.

10 lipca 23:28

POLITICO: Biden spotka się w Wilnie z Erdoganem

Prezydent USA Joe Biden spotka się w Wilnie podczas szczytu NATO z prezydentem Turcji Recepem Tayippem Erdoganem, a także z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - dowiedział się portal POLITCO.

Rozmowy "w cztery oczy" z Erdoganem zaplanowane są na wtorek, a spotkanie z Zełenskim - na drugi dzień szczytu, w środę.

10 lipca 23:19

Prezydent Czech Petr Pavel przyleciał do Wilna na szczyt NATO.

10 lipca 23:06

Zełenski potwierdził swoją obecność na szczycie NATO

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potwierdził swoją obecność na szczycie NATO i zapowiedział wzięcie udziału w wielu spotkaniach dwustronnych z przedstawicielami państw kilku kontynentów.

- Priorytety są absolutnie jasne: obrona przeciwlotnicza dla naszych miast, dla wszystkich miejscowości w całym kraju. Pracujemy nad stworzeniem pełnoprawnej tarczy powietrznej. Także broń na front - w Wilnie też będziemy rozmawiać na ten temat. Oczywiście będziemy rozmawiać także o innych aspektach ochrony ludzkich istnień i naszego wspólnego bezpieczeństwa – powiedział ukraiński prezydent w wieczornym komunikacie wideo.

 
10 lipca 21:32

Departament Stanu USA deklaruje dalsze wsparcie Ukrainy na 500. dzień inwazji

Departament Stanu USA przygotował specjalny komunikat z okazji 500. dnia rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Stany Zjednoczone deklarują w nim gotowość do dalszego wspierania Ukrainy i dążenia do ustanowienia "sprawiedliwego, długotrwałego pokoju".

- Nie możemy ulegać rosyjskiej agresji ani znosić jej bezczelnych prób zmiany granic siłą. Przez 500 dni twardo staliśmy zjednoczonym frontem z Ukrainą i będziemy to robić tak długo, jak będzie to konieczne - powiedział rzecznik Departamentu 

Pilne 10 lipca 21:30

Turcja daje zielone światło Szwecji ws. przystąpienia do NATO

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przekazał, że turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan zgodził się na przekazanie parlamentowi tureckiemu wniosku o członkostwo Szwecji w NATO.

"Z przyjemnością ogłaszam, że po spotkaniu, które przeprowadziłem z tureckim prezydentem i premierem Szwecji, prezydent Erdogan zgodził się jak najszybciej przesłać protokół akcesyjny Szwecji Wielkiemu Zgromadzeniu Narodowemu i zapewnić jego ratyfikację. Jest to historyczny krok, który sprawia, że ​​wszyscy sojusznicy NATO są silniejsi i bezpieczni" - napisał Stoltenberg na Twitterze.

10 lipca 21:11

W ostrzale Orichiwa zginęło 7 osób

W wyniku ostrzału miasta Orichiw w obwodzie zaporoskim zginęło siedem osób - poinformowała Państwowa Służba Ratunkowa. Akcja poszukiwawcza została zakończona.

10 lipca 20:47

Rosjanie nie mają środków na odbudowę Mariupola, więc robią prowizoryczne naprawy budynków, które się w końcu rozpadają - pisze doradca mera miasta Petro Andriuszczenko. 

"Skończyły się pieniądze na utrzymanie okupowanego Mariupola. Dlatego zamiast demontażu i przeniesienia dokonuje się po prostu >>naprawy<<. Taki dom jak ten na Kirowie całkowicie stracił swoją wytrzymałość konstrukcyjną. Oznacza to, że zawali się w ciągu roku dwóch (...)" - pisze Andriuszczenko.

10 lipca 20:38

"Putin, Haga czeka na ciebie" - wita liderów państw NATO napis na wieżowcu w Wilnie. W dniach 11-12 lipca w stolicy Litwy odbędzie się szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego.

10 lipca 20:38

- Ukraina zasługuje na członkostwo w NATO, od nas zależy bezpieczeństwo na wschodniej flance Sojuszu - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski, w przeddzień rozpoczęcia szczytu tej organizacji w Wilnie.

- Nawet jeśli przedstawiane są różne stanowiska, i tak jest to oczywiste: Ukraina zasługuje na członkostwo w Sojuszu. Nie teraz, bo teraz jest wojna, ale potrzebujemy jasnego sygnału - powiedział. Zaznaczył, że większość członków Sojuszu stoi w tej sprawie po stronie Kijowa i wyraził przekonanie, że Ukraina będzie członkiem NATO.Wschodnia granica Ukrainy to linia, przez którą nigdy już nie przejdzie rosyjska dyktatura - podkreślił Zełenski.

10 lipca 20:21
10 lipca 19:53

Reuters: państwa NATO porozumiały się co do planów reakcji na potencjalny atak Rosji

Państwa NATO osiągnęły w poniedziałek konsensus w sprawie wspólnych planów szczegółowo określających reakcję Sojuszu na potencjalny rosyjski atak - dowiedziała się agencja Reuters.

Do tej pory akceptację takich planów blokowała - argumentując to marginalnymi względami technicznymi - Turcja. Z potwierdzonych w trzech źródłach informacji Reutersa wynika, że Turcja przestała w końcu blokować porozumienie w tej kwestii.

10 lipca 19:50

Mężczyzna chciał polecieć z Tel Awiwu do Warszawy. Nie mógł jednak zająć swojego miejsca w samolocie Wizz Air z powodu protezy. Został wyproszony z pokładu. Linie wydały oświadczenie.

10 lipca 19:38

Rosjanie ostrzelali Awdijiwkę i wieś Hostre w obwodzie donieckim. Zginęły dwie osoby, a trzy zostały ranne.

10 lipca 19:38

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba zaapelował do rządu Niemiec, aby nie blokował szybkiego wejścia Ukrainy do NATO. - Wzywam niemiecki rząd, aby nie powtarzał błędów popełnionych przez kanclerz Angelę Merkel w 2008 r. - powiedział szefa ukraińskiego MSZ.

10 lipca 19:26

Sztab Generalny sił Ukrainy: w ciągu ostatniej doby Rosja przeprowadziła 52 ataki

W ciągu ostatniej doby Rosja przeprowadziła 52 ataki na pozycje ukraińskie, wojskowe i cywilne - przekazał w codziennym podsumowaniu wiadomości frontowych Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

22 z tych ataków to naloty z powietrza, a 30 - ostrzał z systemów MLRS. Zniszczono obiekty infrastruktury cywilnej oraz raniono cywilów.

Działania wojenne Federacji Rosyjskiej skupiają się na kierunkach Kupiańska, Łymanu, Bachmutu, Awdijiwki oraz Marinki. W ciągu ostatniej doby miało miejsce 17 starć bojowych.

Siły Zbrojne Ukrainy kontynuują operacje ofensywne na kierunkach Melitopola i Bedriańska. Przez ostatnie 24 godziny ukraińskie wojsko przeprowadziło 4 naloty na obszary koncentracji personelu wojskowego wroga. Zniszczono również punkt dowodzenia, trzy magazyny sprzętu, magazyn amunicji, 7 dział artyleryjskich oraz jeden system obrony przeciwlotniczej.

10 lipca 19:13

Liczba ofiar po ostrzale Orichiwa wzrosła do 5

Liczba ofiar po ostrzale Orichiwa w obwodzie zaporoskim wzrosła do 5 - przekazał gubernator obwodu Jurij Malaszko.

- Niestety, mamy już pięć osób, które zmarły. Właśnie zmarł kolejny mężczyzna. Jedenaście osób odniosło obrażenia w różnym stopniu i są oni teraz w szpitalu - powiedział Malaszko w rozmowie na antenie ukraińskiej telewizji.

W niedzielę Rosjanie zrzucili bombę kierowaną na budynek szkoły w Orichiwie, gdzie udzielano pomocy humanitarnej. 

10 lipca 19:10