Kończymy relację na dziś. Zapraszamy w poniedziałek rano. Dobranoc.
Agencja Dpa: Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier uważa, że jego kraj musi zaakceptować decyzję Stanów Zjednoczonych o dostawie na Ukrainę amunicji kasetowej, mimo że Niemcy są przeciwne używaniu takiej broni.
„W obecnej sytuacji nie możemy wchodzić w drogę Stanom Zjednoczonym” – powiedział w wywiadzie dla telewizji ZDF. Steinmeier zaznaczył, że w 2008 roku jako minister spraw zagranicznych Niemiec podpisał w Oslo międzynarodowy traktat zakazujący stosowania amunicji kasetowej. Ale po trwającej ponad 16-miesięcy wojnie Moskwy na Ukrainie należy wyciągnąć wnioski na przyszłość
Wojska rosyjskie przeprowadziły w niedzielę dwa ataki moździerzowe w obwodzie sumskim - podała obwodowa administracja wojskowa. Na terenie dwóch przygranicznych gmin odnotowano uderzenia jedenastu pocisków, nikt nie zginął.
PAP: Prezydent Joe Biden podniesie temat gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy podczas szczytu NATO w Wilnie. Będzie na ten temat rozmawiał także z prezydentem Zełenskim - poinformował doradca amerykańskiego prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan. Miałyby to być gwarancje według modelu izraelskiego, które opierają się na dwustronnych zobowiązaniach do dostarczania pomocy wojskowej. Obowiązywałyby do czasu akcesji Ukrainy do NATO.
- Koncepcja polega na tym, że Stany Zjednoczone razem z sojusznikami i partnerami w ramach multilateralnych umów wynegocjują dwustronne, długoterminowe zobowiązania bezpieczeństwa z Ukrainą, co oznaczałoby, że Stany Zjednoczone byłyby gotowe do udzielenia różnych form pomocy wojskowej, wywiadowczej, wymiany informacji, wsparcia cybernetycznego i innych form materialnego wsparcia, tak by Ukraina była w stanie się obronić i odstraszyć przyszłą agresję - powiedział Sullivan podczas briefingu prasowego na pokładzie prezydenckiego samolotu Air Force One w drodze do Londynu.
Austriacki koncern energetyczny OMV będzie nadal importował rosyjski gaz. "Jako firma przemysłowa mamy obowiązek zapewnić korzystanie z tych źródeł, jeśli jest to dozwolone przez prawo” - powiedział Alfred Stern prezes OMV w rozmowie z Financial Times.
OMV nie planuje odstąpienia od długoterminowego kontraktu z rosyjskim Gazpromem, który został podpisany w 2018 roku na 22 lata.
W Rosji może dojść do kolejnego buntu lub rewolucji, którą może poprzeć wiele osób - powiedział ukraiński prezydent w wywiadzie dla ABC News. Jego zdaniem bunt Jewgienija Prigożyna pokazał słabość rosyjskich przywódców. - Putin nie ma sił zbrojnych w Rosji, a ludność cywilna nie jest chroniona - powiedział Zełenski.
Associated Press: Rosyjskie władze na Półwyspie Krymskim poinformowały o zestrzeleniu pocisku manewrującego w pobliżu miasta Kercz i chwilowym wstrzymaniu ruchu na moście Kerczeńskim, który łączy anektowane terytorium z Rosją.
Ołeh Sencow, ukraiński reżyser i były więzień polityczny został ranny w Ukrainie. Opublikował na Facebooku wideo, w którym tłumaczy, że doznał lekkiej kontuzji. W kolejnym wpisie doprecyzował, że został ranny w sobotę. - Dziś jest już lepiej, Jestem w szpitalu. Chłopaki też - napisał.
AFP: na szczycie NATO dojdzie do spotkania prezydentów Bidena i Erdogana.
Wojska ukraińskie okopują się na południu, przy osiągniętych granicach, przeprowadzają rozpoznanie powietrzne, rozminowują i ostrzeliwują cele wroga - poinformowała na Telegramie wiceminister obrony Ukrainy Anna Maljar.
„Zaciekłe walki trwają na liniach Melitopola i Berdiańska. Trwa zabezpieczanie zdobytych granic” – napisała.
Na wschodzie, w Awdiejewce, Kupiańsku, Łymańsku na kierunkach rosyjskiej ofensywy, walki toczą się bez zmian. W kierunku Bachmutu Rosja jest w defensywie.
Decyzja prezydenta Joe Bidena o przekazaniu Ukrainie bomb kasetowych wywołała skrajne reakcje członków amerykańskiego Kongresu; z prezydentem nie zgadza się część Demokratów - pisze Politico.
- Bomb kasetowych nie należy używać w ogóle. To przekroczenie granicy – powiedziała w CNN kongresmenka Barbara Lee. - Myślę, że prezydent wykonał dobrą robotę, zarządzając tą agresywną wojną Putina przeciwko Ukrainie. Uważam jednak, że to nie powinno mieć miejsca - dodała.
Kilku czołowych Demokratów wypowiedziało się przeciwko tej decyzji, argumentując, że dostarczanie broni, która jest zakazana przez ponad 120 krajów na mocy Konwencji Genewskiej, prawdopodobnie doprowadzi do śmierci cywilów.
Kyiv Independent: w pobliżu okupowanego przez Rosjan Melitpola słychać eksplozje. Pierwsze doniesienia sugerują, że chodzi o rosyjską bazę wojskową.
Rosyjskie wojsko po raz kolejny ostrzelało Berysław, w obwodzie chersońskim. "Jeden z pocisków trafił w pobliże miejscowego szpitala, raniąc dyrektora placówki. 45-latek doznał wstrząsu mózgu. Natychmiast udzielono mu pomocy, jego życie i zdrowie nie jest zagrożone" - podała na Telegramie chersońska administracja regionalna.
W sobotę, pięćsetnego dnia rosyjskiej inwazji na Ukrainę Wołodymyr Zełenski odwiedził słynną Wyspę Węży, a do kraju wrócili dowódcy bohaterskiej obrony Mariupola. Zachód obiecuje kolejne dostawy broni i pieniędzy:
Minister spraw zagranicznych Ukrainy pochwalił się dobrą rozmową z amerykańskim sekretarzem stanu, Antonym Blinkenem przed szczytem NATO w Wilnie. - Na 48 godzin przed szczytem, pracujemy nad tym, aby ostateczne decyzje były korzystne dla wszystkich: Ukrainy, NATO i globalnego bezpieczeństwa - napisał na Twitterze Dmytro Kułeba.
Wilno leży 150 km od granicy z Rosją. Szesnaście państw członkowskich NATO wysłało na Litwę łącznie tysiąc żołnierzy. Mają zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom dwudniowego szczytu. Jak podaje Reuters: na Litwie znajduje się 12 amerykańskich rakietowych systemów Patriot wysłanych przez Niemcy, systemy NASAMS przekazane przez Hiszpanię, haubice Caesar dostarczone przez Francję, myśliwce francuskie, fińskie i duńskie oraz sprzęt do zwalczania dronów wysłany przez Francję i Wielką Brytanię.
Wilno szykuje się na szczyt NATO. "W mieście wszędzie trzy flagi: Litwy, NATO i Ukrainy, naprawdę dużo Ukrainy. Czytelny sygnał, co będzie najważniejsze" - pisze na Twitterze korespondent "Wyborczej" Maciej Czarnecki.
Ukraiński Sztab Generalny Sił Zbrojnych: W ciągu ostatniej doby doszło do dwudziestu siedmiu starć bojowych. Rosja koncentruje swoje główne wysiłki na kierunkach: Liman, Bachmut, Awdijiwka i Marinka.
"Nasze wojska trzymają się niezłomnie w sektorze Kupiańska. Wróg przeprowadził naloty w rejonach Kolodiażne i Kysliwka w obwodzie charkowskim. Krasne Persze, Figoliwka, Dworiczne, Kupiańsk i Kisliwka znalazły się pod ostrzałem artyleryjskim i moździerzowym" - czytamy w oświadczeniu sztabu.