Dziękujemy za lekturę relacji i zapraszamy jutro od 7:00.
USA przekażą Ukrainie kolejny pakiet pomocy wojskowej o wartości 800 mln dolarów, już 42. od początku rosyjskiej inwazji.
Pakiet pomocy wojskowej będzie zawierać potwierdzoną wcześniej przez Biały Dom amunicję kasetową.
Poza tym w pakiecie znajdą się pociski manewrujące, amunicja do systemów HIMARS, wozy opancerzone Bradley i Stryker, haubice kalibru 155mm wraz z amunicją i rakiety do systemów obrony przeciwlotniczej.
Organizacja humanitarna Human Rights Watch skrytykowała decyzję o przekazaniu Ukrainie przez USA amunicji kasetowej.
Sarah Yager, dyrektorka waszyngtońskiego oddziału organizacji, powiedziała portalowi The Hill, że amunicja kasetowa jest "już" używana w całej Ukrainie, ale "nie jest to wymówka", by Stany Zjednoczone wysyłały jej więcej.
"Ustawodawcy, decydenci i administracja Bidena prawdopodobnie dwa razy się zastanowią, kiedy zaczną pojawiać się zdjęcia dzieci, które zostały zranione przez amunicję kasetową wyprodukowaną w USA" - powiedziała Yager.
W okupowanej miejscowości Sorokyne w obwodzie ługańskim Ukraińcy ostrzelali magazyn amunicji.
Wołodymyr Zełenski i Recep Erdogan rozmawiają w Stambule
"Atak terrorystyczny w Ołeniwce: Ukrainie udało się odzyskać ciała ukraińskich obrońców. Większość z nich jest zidentyfikowana" - napisał Dmytro Łubinec, ukraiński rzecznik praw człowieka.
Zaznaczył, że ofiary ataku w Ołeniwce to osoby posiadające oficjalny status jeńców wojskowych.29 lipca 2022 roku w obozie w Ołeniwce na terytorium tzw. Donieckiej Republiki Ludowej doszło do wybuchu, w wyniku którego zginęło co najmniej 53 ukraińskich jeńców wojennych, w tym uczestnicy obrony Azowstalu, a ponad 70 zostało ciężko rannych. W ocenie władz w Kijowie był to celowy akt terrorystyczny dokonany przez siły rosyjskie.
Biały Dom przekaże Ukrainie amunicję kasetową - powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan.
Prezydent USA Joe Biden podjął ostateczną decyzję w tej kwestii w tym tygodniu.
Sullivan bronił na konferencji prasowej decyzji o przekazaniu kontrowersyjnego rodzaju amunicji i zapewnił, że wersja dostarczona Ukrainie będzie zawierała mniej ładunków, które będą mogły eksplodować z opóźnieniem. Takie właśnie ładunki są w dużej części odpowiedzialne za ofiary wśród cywilów podczas używania amunicji kasetowej np. w zaludnionych ośrodkach miejskich.
- Zdajemy sobie sprawę, że amunicja kasetowa stwarza ryzyko zadania obrażeń ludności cywilnej, w wyniku eksplozji niewybuchów - mówił Sullivan. - Dlatego odkładaliśmy podjęcie tej decyzji tak długo, jak tylko mogliśmy.
- Ale istnieje również ogromne ryzyko szkód wśród ludności cywilnej, jeśli rosyjskie wojska i czołgi zajmą więcej terytorium Ukrainy oraz podporządkują sobie więcej ukraińskich cywilów, ze względu na to, że Ukraina nie ma wystarczająco dużo artylerii. Nie możemy na to pozwolić - oznajmił doradca prezydenta Bidena.
O planach rządu USA informował w czwartek dziennik "The New York Times".
Amunicja kasetowa jest zakazana przez ponad 120 państw, z czego większość podpisała w tej kwestii porozumienie w Dublinie w 2008 roku. Wśród nich nie było USA, ale też m. in. i Polski.
Amunicja kasetowa zawiera od kilku do nawet kilkuset ładunków tzw. subamunicji, która w określonym momencie jest uwalniana z każdej pojedynczej sztuki. Z tego powodu zasięg rażenia takiej amunicji jest dużo większy niż normalnie i może ona ranić wiele postronnych osób.
Alarm przeciwlotniczy rozlega się w całej Ukrainie. Władze wzywają ludność cywilną, aby udała się do schronów
"Kończymy ten aktywny dzień w Turcji. Rozmowy z prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Koordynacja stanowisk w sprawie formuły pokojowej, szczytu NATO, gwarancji bezpieczeństwa i inicjatywy zbożowej. Odbudowa Ukrainy, kontrakty obronne między naszymi przedsiębiorstwami" - napisał Zełenski w mediach społecznościowych.
"Rosja nie może dalej zagrażać bezpieczeństwu Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. MAEA (Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej) musi mieć pełny dostęp do inspekcji elektrowni i zapewnienia bezpieczeństwa jądrowego" - napisał brytyjski minister spraw zagranicznych James Cleverly.
Eksplozja - prawdopodobnie uderzenie ukraińskiego pocisku na pozycje wroga - nagrana w piątek w okupowanym przez Rosjan Doniecku.
Polskie władze są zadowolone z nowych planów obronnych NATO, które powinien zatwierdzić szczyt w Wilnie. Ale nadal trwają rozmowy o "gwarancjach bezpieczeństwa" oraz drodze do członkostwa Ukrainy w Sojuszu.
Doradca Zełenskiego Mychajło Podolak pozytywnie odniósł się do - nieogłoszonej jeszcze oficjalnie - decyzji USA o przekazaniu Ukraianie. amunicji kasetowej.
"W trwającej od ponad 16 miesięcy wielkiej krwawej wojnie, która zadecyduje o przyszłości świata - czy będzie w nim obowiązywało (rosyjskie) bezprawie, czy prawo międzynarodowe – liczy się ilość broni. Tak więc broń, więcej broni i jeszcze więcej broni, w tym amunicji kasetowa. I żadnych rozmów na rzecz >>rosyjskich planów i obaw<< - zbrodniarze wojenni muszą stać w kolejce, by usiąść w przytulnym doku" - napisał na Twitterze Podolak.
Rosyjska państwowa agencja informacyjna Tass poinformowała, że sekretarz generalny ONZ António Guterres powtórzył swoje poparcie dla zakazu broni kasetowej.
Po zakończeniu wojny Ukraina musi uzyskać gwarancje bezpieczeństwa przed kolejnym atakiem - mówił w piątek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
"Kiedy wojna się skończy, ważne jest, oczywiście, abyśmy utworzyli gwarancje bezpieczeństwa, które sprawią, że Putin (...) nie rzuci do ataku kolejny raz swoich sił. W rzeczywistości musi być to trwały pokój. Aby go zapewnić, potrzebujemy ram, które zapewnią Ukrainie to, czego potrzebuje" - mówił Stoltenberg.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: Dziś wieczorem rosyjskie siły okupacyjne zaatakowały terytorium Ukrainy za pomocą dronów Szahed.
Jednostki rakietowych sił przeciwlotniczych, samoloty myśliwskie i mobilne grupy ogniowe Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy zniszczyły 12 z 18 dronów.
Siły ukraińskie intensywnie ostrzeliwują rosyjskie pozycje na południe od Kliszczejewki, na podejściach toczą się ciężkie bitwy
"W Chersoniu ludność cywilna i dzielnice mieszkalne nadal cierpią z powodu codziennego terroru ze strony wroga. 7 lipca ratownicy po raz kolejny musieli gasić pożary i sprawdzać uszkodzone domy, ryzykując własne życie w obliczu powtarzających się ostrzałów. Pomimo nieustannych ataków wroga jednostki straży pożarnej i ratownictwa pozostają w ciągłej gotowości, aby niwelować skutki nieprzyjacielskiego ostrzału i w każdej chwili nieść pomoc tym, którzy jej potrzebują" - informują ukraińskie służby.
Słowacja przekaże Ukrainie 16 armatohaubic Zuzana-2. Poinformowała o tym prezydent Zuzana Czaputova.
„Wspólnie opracujemy nowy typ haubic, rozpocznie się wspólna produkcja amunicji, a nasze przedsiębiorstwa będą rozminowywać terytorium Ukrainy” – powiedziała.