W nocy Rosjanie ostrzelali Lwów. Zginęły co najmniej cztery osoby i uszkodzony został obiekt infrastruktury ważny dla bezpieczeństwa państwa. Stany Zjednoczone mają w czwartek ogłosić, że wyślą amunicję kasetową do Ukrainy.
Pokaż od:
6 lipca 23:59

Dziękujemy za lekturę relacji i zapraszamy jutro od 6:00.

6 lipca 23:32

Zełenski w drodze do Pragi na pokładzie czeskiego samolotu rządowego, z obstawą czeskich sił powietrznych.

6 lipca 23:22

"Anton Kotsko ma 14 lat. Pochodzi z Borysławia obwodu lwowskiego. Od marca 2022 roku leczy się w Czechach. Jest absolutnie bystrym chłopcem, który jest szczerze dumny z Ukrainy i w nią wierzy. Anton, miło było Cię dzisiaj poznać i porozmawiać. Życzę zwycięstwa i dziękuję za mocną wiarę!" - napisał przebywający dziś w Pradze Wołodymyr Zełenski.

6 lipca 22:48

Rumunia otworzy centrum szkoleń dla pilotów F-16

Rumunia otworzy centrum szkoleń dla pilotów F-16, m. in. dla żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy - informuje Rada Najwyższa Narodowej Obrony Rumunii.

"To w Rumunii będą szkoleni rumuńscy piloci obsługujący samoloty F-16, a później ośrodek ten zostanie otwarty dla pilotów z krajów członkowskich NATO i partnerów, w szczególności z Ukrainy" - czytamy w komunikacie prasowym.

6 lipca 22:07

Były ambasador USA w Rosji: użycie broni nuklearnej przez Rosję mało prawdopodobne

John Sullivan, który był ambasadorem USA w Moskwie do września ubiegłego roku i widział pierwsze miesiące wojny w tym kraju, udzielił wywiadu Washington Post. Pytany, czy Putin użyłby broni nuklearnej przeciwko Ukrainie lub jakiemuś krajowi NATO, na przykład Polsce, odpowiedział:

"Myślę, że jest bardzo mało prawdopodobne, aby Putin użył jakiejkolwiek broni nuklearnej na Ukrainie, nie mówiąc już o jakimkolwiek sojuszniku USA z NATO. Dlaczego tak twierdzę? Ponieważ uważam, że byłoby to irracjonalne: nie poprawiłoby to pozycji Putina ani w kontekście specjalnej operacji wojskowej, ani pod względem wsparcia ze strony krajów, na których polega, przede wszystkim Chin".

Emerytowany dyplomata odnosił się do wczorajszego artykułu w Financial Times, że chiński prezydent Xi Jinping, podczas marcowej wizyty w Moskwie, osobiście ostrzegł Putina przed użyciem broni jądrowej.

6 lipca 21:52

"Szczyt NATO w Wilnie jest symboliczny w tym sensie, że odbywa się na terenie wschodniej flanki Sojuszu. Jest to przede wszystkim wyraz solidarności państw członkowskich. Mam nadzieję, że podczas obrad przywódcy państw NATO znajdą wystarczająco woli politycznej do podjęcia odpowiednich decyzji, a będą to decyzje dotyczące wzmocnienia wschodniej flanki, zwiększenia wydatków na obronę państw Sojuszu oraz kwestie członkostwa Ukrainy w NATO" - powiedział prezydent Litwy Gitanas Nauseda w czwartkowym wywiadzie dla TVP Wilno.

6 lipca 21:39

Wzrosła liczba ofiar ataku we Lwowie

Ciało kobiety zostało znalezione pod gruzami budynku, który został trafiony przez rosyjski pocisk rakietowy - przekazał burmistrz Lwowa. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do sześciu.

Według szefa służb ratunkowych 70 proc. szkód zostało już usuniętych. Służby będą pracować na miejscu przez całą noc. - Operacja poszukiwawczo-ratownicza trwa już 17 godzin z rzędu. Pod gruzami może znajdować się jeszcze kilka osób. - powiedział burmistrz Andrij Sadowyj. 

6 lipca 21:27

Radość zwolnionych z rosyjskiej niewoli. 

6 lipca 21:14

Pożar w Moskwie, o którym pisaliśmy wcześniej, został ugaszony - podały agencje państwowe.

Agencje TASS i Ria Novosti poinformowały, powołując się na rosyjskie ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych, że pożar w centrum Moskwy został ugaszony. Pożar wybuchł na dachu trzypiętrowego budynku, w którym znajdują się między innymi restauracje Puszkin i Turandot. 

Nie było ofiar, pisze TASS. Wcześniej agencja informowała, że goście "Puszkina" zostali ewakuowani z budynku, było to ponad 100 osób.

Ria Novosti poinformowała, powołując się na Moskiewski Miejski Departament Transportu, że z powodu zagrożenia ruch nakrókim  odcinku Bulwaru Twerskiego został częściowo zablokowany.

6 lipca 21:08

Zełenski spotkał się w Pradze z Petrem Pavlem

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się w Pradze z prezydentem Czech Petrem Pavlem.

6 lipca 20:47

"WSJ": Ukraina chce kupić od Bułgarii dwa reaktory jądrowe

Ukraina jest blisko finalizacji umowy z Bułgarią w sprawie zakupu dwóch wyprodukowanych w Rosji reaktorów jądrowych i innego sprzętu energetycznego - informuje amerykański dziennik "The Wall Street Journal".

Według gazety Ukraina chce kupić od Bułgarii sprzęt wyprodukowany na potrzeby nieukończonej elektrowni jądrowej Belene. Zakupu ma dokonać państwowy koncern Energoatom, a przewidywany jego koszt to 600 milionów euro. Środki te mają pochodzić z pomocy finansowej Stanów Zjednoczonych.

6 lipca 20:40

80 Brygada Desantowo-Szturmowa bierze jeńców.

6 lipca 20:29

Zełenski przyleciał do Czech

Prezydent Wołodymyr Zełenski przyleciał do Pragi.

6 lipca 20:25

Sytuacja rozwija się zgodnie z planem, inicjatywa jest w naszych rękach - powiedział głównodowodzący Sił Zbrojnych Ukrainy Walerij Załużny o kontrofensywie.

6 lipca 20:10

Finlandia wysyła nowy pakiet pomocowy dla Ukrainy z bronią przeciwlotniczą i amunicją - informuje Ministerstwo Obrony. Szacunkowa wartość pakietu wynosi 105 milionów euro.

Będzie to 17. pakiet pomocy wojskowej Finlandii dla Ukrainy od 24 lutego 2022 roku. Łączna wartość wszystkich pakietów wynosi około 1,2 mld euro.

6 lipca 19:55

Likwidacja rosyjskiej wyrzutni rakiet.

6 lipca 19:40

Prezydent Zełenski potwierdził swoją wizytę w Czechach.

W Pradze spotka się ze swoim czeskim odpowiednikiem Petrem Pavlem, premierem Petrem Fialą, członkami rządu, parlamentu i przedstawicielami mediów. "Skupimy się na wsparciu obronnym, integracji europejskiej i euroatlantyckiej Ukrainy oraz szczycie NATO w Wilnie, sytuacji wokół elektrowni jądrowej w Zaporożu, wdrożeniu formuły pokojowej i odbudowie" - napisał prezydent.

6 lipca 19:25

Kolejny wielki pożar w Moskwie. W centrum płonie budynek, w którym mieszczą się restauracje "Puszkin" i "Turandot".

6 lipca 19:25

Rząd zatwierdził unikalny algorytm zaopatrywania linii frontu w oddaną krew opracowany przez Ministerstwo Zdrowia.

Dokument szczegółowo określa i reguluje łańcuchy logistyczne pozyskiwania krwi i jej składników przez jednostki bojowe, uwzględnia zapotrzebowanie na wymagane objętości krwi, co pozwala na ich terminowe przygotowanie i dostarczenie.

Każda jednostka będzie miała osobę odpowiedzialną za przyjmowanie oddanej krwi, a lekarze będą mogli decydować, czy zamówić krew z brygady, czy z poszczególnych jednostek medycznych.

6 lipca 19:10

Nagranie pokazujące szkolenie ukraińskich artylerzystów przez duńskie wojsko.