Szkolenie ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16 jeszcze się nie rozpoczęło, Jens Stoltenberg zostanie szefem NATO na kolejny rok. Prezydent Zełenski odwiedzi w czwartek Bułgarię. Siły Zbrojne Ukrainy konsekwentnie posuwają się do przodu.
Pokaż od:
5 lipca 23:53

To już koniec na dziś. Dziękujemy, że byli Państwo z nami.

5 lipca 23:28

Rosyjskie media podają, że w okupowanej Makiejewce płonie co najmniej pięć zbiorników paliwa.

5 lipca 23:10
5 lipca 22:53

Siły rosyjskie są zablokowane w Bachmucie, nie mogą ani przemieszczać się, ani wycofać z miasta - poinformowała ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar. 

Przekazała, że na niektórych odcinkach frontu na wschodzie całe rosyjskie pododdziały zaczęły opuszczać swoje pozycje. Jednocześnie rosyjska armia wykorzystuje oddziały zaporowe. - Bronią wycelowaną w plecy swoich próbuje zagwarantować stabilność wojska - powiedziała wiceminister.

Malar podkreśliła, że obecnie najbardziej zacięte walki toczą się na kierunku bachmuckim i łymańskim.

5 lipca 22:38

Ukraińska policja opublikowała nagranie z akcji służb w jednym z kijowskich sądów. Mężczyzna, który oczekiwał na rozprawę zdetonował ładunek wybuchowy. Z powodu eksplozji zginął, a dwie inne osoby zostały ranne. 

 
5 lipca 22:19

Andrij Jermak, doradca prezydenta Zełenskiego poinformował, że "odbył rozmowę telefoniczną z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej, kardynałem Pietro Parolinem". Poinformował rozmówcę o wysiłkach Ukrainy na rzecz pokoju w Ukrainie.

5 lipca 22:00

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że ​​podpisał dekret o nałożeniu sankcji na 18 holdingów powiązanych z Rosją. 

5 lipca 21:45

Relacja z pierwszej linii frontu. Jak przebiega ukraińska ofensywa?

 
5 lipca 21:27

Ukraina: Nasze siły aktywnie działają wokół Bachmutu

Ukraińscy dowódcy informują o aktywnych działaniach wojennych wokół Bachmutu. 

"Jednostki szturmowe 10. Brygady Edelweiss atakują rosyjskie pozycje na północnych obrzeżach Bachmutu. Odzyskano szereg terytoriów i zniszczono znaczną część sił wroga" - poinformował ukraiński dowódca sił lądowych Ołeksandr Syrski w poście na Telegramie.

 Z kolei ukraińska wiceministerka obrony Hanna Malar przekazała, że Rosjanie - mimo iż kontrolują Bachmut - to są w nim uwięzieni. 

"Wróg jest tam uwięziony" - powiedziała Malar cytowana przez CNN. "Z jednej strony kontrolują większość miasta, a my kontrolujemy tylko południowo-zachodnią część, ale nie mogą się po nim poruszać. Nasze siły zbrojne nie pozwalają im na to i nie mogą go opuścić".

"Robimy pewne postępy na południowej flance, ale na północnej toczą się walki i byłoby za wcześnie, by nazywać to postępem. Ponieważ sytuacja może się zmieniać kilka razy w ciągu dnia, więc dopóki nasze wojska nie zostaną zabezpieczone, zwykle nie mówimy, że nastąpił postęp" - dodała Malar.

Wiceministerka obrony powiedziała też, że zacięte walki toczą się wokół Łymanu, miasta położonego na północ od Bachmutu. 

5 lipca 21:11

Rosjanie ostrzelali Biłozerkę w obwodzie chersońskim. Rannych zostało co najmniej sześć osób. Nie żyje mężczyzna.

5 lipca 21:10

Ukraińcy kolejny raz uderzyli w okupowaną Makijiwkę.

5 lipca 21:08

Rosjanie ostrzelali miejscowość Szewczenkiwka w obwodzie chersońskim, gdzie skierowali ponad 30 pocisków. Skutki ataku widać na zdjęciach opublikowanych przez lokalne władze. Nie było ofiar. 

5 lipca 20:52

Liczba rannych w Biłozerce wrosła do pięciu. Jedna osoba nie żyje.

5 lipca 20:26

Rosjanie ostrzelali budynki mieszkalne w Biłozerce w obwodzie chersońskim. Co najmniej trzech cywilów jest rannych, jeden osoba nie żyje.

5 lipca 20:17

Wołodymyr Zełenski w wieczornym przemówieniu skomentował nadchodzący szczyt NATO w Wilnie, który odbędzie się w dniach 11-12 lipca. 

"Dokładnie tydzień pozostał do kluczowego dnia szczytu NATO w Wilnie. Oznacza to tydzień do kluczowego momentu dla naszego wspólnego bezpieczeństwa w Europie" - powiedział prezydent Ukrainy. 

5 lipca 19:55

Rosjanie ostrzelali Marganiec

Wojsko rosyjskiej ostrzelało Marganiec w obwodzie dniepropietrowskim - poinformowały lokalne władze. Nie był ofiar. 

5 lipca 19:40

Ukraińcy podają, że w ostatnim czasie zadali Rosjanom duże straty w sprzęcie i ludziach. Czy przełoży się to na postępy w odzyskiwaniu terytoriów?

5 lipca 19:22

Biełsat: Na razie nie wiadomo, co kierowało zamachowcem - sprawca zginął na miejscu. Na zwołanej pod sądem konferencji prasowej szef ukraińskiego MSZ nie potwierdził informacji o wziętych zakładnikach i o tym, że napastnik miał wyrwać jednemu z konwojentów broń, o czym pisały miejscowe media.

5 lipca 19:13

Ukraiński żołnierz odkopany przez swoich kolegów podczas ostrzału.

5 lipca 19:01

Wybuch w kijowskim sądzie. Sprawca nie żyje

Minister spraw wewnętrznych Ukrainy Ihor Klymenko przybył do sądu, w którym doszło dziś serii wybuchów - podaje Biełsat za Agencją Ukrinform.

Szef MSW poinformował, że sprawca nie żyje - zginął w wywołanej przez siebie eksplozji.