Minister spraw zagranicznych odnotował opóźnienie realizacji harmonogramu szkolenia ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16, przez co prawdopodobnie przesunięty zostanie również termin przekazania myśliwców Ukrainie. Wołodymyr Zełenski wezwał prezydenta USA Joe Bidena, aby już teraz zaprosił Ukrainę do NATO, nawet jeśli miałaby ona zostać członkiem Sojuszu dopiero po zakończeniu wojny.
Pokaż od:
4 lipca 23:59

Dziękujemy za lekturę relacji i zapraszamy jutro od 6:00.

4 lipca 23:46

Zełenski poinformował Macrona o planowanym ataku na elektrownię w Zaporożu

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował Emmanuela Macrona o planowanym ataku sił rosyjskich na elektrownię w Zaporożu.

"Jak zawsze pożyteczna i produktywna rozmowa z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem… Ostrzegłem Macrona, że wojska okupacyjne przygotowują niebezpieczne prowokacje w elektrowni jądrowej w Zaporożu. Uzgodniliśmy, że wraz z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (IAEA) utrzymamy sytuację pod maksymalną kontrolą" - napisał na Telegramie Zełenski.

4 lipca 23:22

Przedstawiciel rosyjskiego koncernu energetycznego: to Ukraina chce zaatakować elektrownię jądrową w Zaporożu

Doradca szefa Rosenergoatomu, spółki należącej rosyjskiego państwowego operatora jądrowego Rosatom, Renat Karchaa powiedział we wtorek, że to Ukraina planuje uderzenie w elektrownię jądrową w Zaporożu - przekazała agencja prasowa Interfax.

Według przedstawiciela koncernu wojsko Ukrainy planuje zaatakować obiekt rakietami dalekiego zasięgu, dronami i pociskiem wypełnionym odpadami radioaktywnymi.

4 lipca 23:00

Zełenski: na dachach elektrowni w Zaporożu Rosjanie umieścili przedmioty wyglądające na ładunki wybuchowe

- Mamy informację od naszych służb, że na dachu kilku bloków elektrowni jądrowej w Zaporożu rosyjskie wojsko umieściło przedmioty podobne do materiałów wybuchowych. Może to element symulowanego uderzenia na eletrownię. Może chodzi o inny scenariusz. Ale w każdym razie świat widzi - i nie może nie widzieć - że jedynym źródłem zagrożenia dla elektrowni jądrowej w Zaporożu jest sama Rosja i nikt inny - mówi w wieczornym przemówieniu Wołodymyr Zełenski.

- Niestety, nie było szybkiej i szeroko zakrojonej reakcji na atak terrorystyczny na elektrownię wodną w Nowej Kachowce. A to może zainspirować Kreml do nowego aktu zła. Powstrzymanie tego jest obowiązkiem wszystkich na świecie. Promieniowanie nie wykluczy nikogo - kontynuuje ukraiński prezydent.

4 lipca 22:43

Na terenie wschodniej Ukrainy - w obwodach dniepropietrowskim, donieckim, charkowskim i zaporoskim - ogłoszono alarm ze względu na ryzyko uderzenia pocisków balistycznych.

4 lipca 22:41

Pomnik Matki Ojczyzny w Kijowie podświetlony na barwy flagi amerykańskiej z okazji amerykańskiego Dnia Niepodległości.

4 lipca 21:44

Fala uderzeniowa po wybuchu w Makiejewce miała przejść przez całe miasto. W mediach społecznościowych opublikowano nagrania pokazujące siłę, z jaką była odczuwalna w niektórych dzielnicach.

4 lipca 21:21

Zgromadzenie Parlamentarne OBWE uznało Rosję za państwowego sponsora terroryzmu

Zgromadzenie Parlamentarne Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) uznało Rosję za państwowego sponsora terroryzmu, a Grupę Wagnera za organizację terrorystyczną - czytamy w ostatecznej wersji dokumentu przyjętej we wtorek.

OBWE "wzywa państwa członkowskie do wzmocnienia norm międzynarodowych, które wyraźnie uznają terrorystyczny charakter grupy Wagnera i jej działań" oraz uznaje "odpowiedzialność Rosji jako państwowego sponsora tej organizacji terrorystycznej".

"Mam nadzieję, że ta decyzja będzie katalizatorem uznania Rosji za sponsora terroryzmu nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale na całym świecie. Terroryzmu nie można ignorować, tylko trzeba za niego sprawiedliwie karać" - napisała Jewhenija Krawczuk, członkini ukraińskiej delegacji.

4 lipca 21:10

Malar: Rosja zwiększa intensywność ostrzału na północnej granicy

Rosja zwiększa intensywność ostrzału na północnej granicy, by powstrzymać przeniesienie stamtąd ukraińskich wojsk - powiedziała na antenie programu telewizyjnego United News wiceminister obrony narodowej Ukrainy Hanna Malar.

„Granicę północną dzielimy na granicę z Białorusią i granicę z Rosją. Tam sytuacja jest nieco inna. Ostrzał jest prowadzony, a czasem wzmagany z obu stron, w celu utrzymania tam naszych sił, abyśmy nie mogli ich użyć wojska w innych kierunkach. Tam Rosjanie wybrali taką taktykę” - przekazała Malar.

Według wiceminister w tym obszarze nieustannie są również prowadzone przez Rosję i Białoruś inne działania wojskowe, jak ćwiczenia. Przy północnej granicy z Ukrainą skoncentrowana jest również duża liczba rosyjskich wojsk niebiorących udziału bezpośrednio w działaniach wojennych.

4 lipca 20:46

Wielka eksplozja w okupowanej Makiejewce w obwodzie donieckim.

4 lipca 20:43

Na odcinku bachmuckim na wschodzie Ukrainy siły rosyjskie coraz częściej używają przeciwko wojsku ukraińskiemu broni chemicznej - poinformował przedstawiciel armii ukraińskiej Ołeksij Dmytraszkiwski, cytowany we wtorek przez portal RBK-Ukraina.

"Na kierunku bachmuckim sytuacja jest trudna. Wróg coraz częściej używa broni chemicznej" - powiedział wojskowy.Jak uzupełnił, według wstępnych ustaleń siły rosyjskie wykorzystują do ostrzałów artyleryjskich substancji o nazwie luizyt.Jest to gaz parzący.

Dmytraszkiwski przekazał, że są już poszkodowani, którzy ucierpieli w atakach chemicznych Rosjan. Objawy zatrucia gazem to nudności, wymioty i utrata przytomności - dodał.

4 lipca 20:06

Tak obecnie wyglądają zakłady Azowstal w Mariupolu:

4 lipca 19:52

Siły Zbrojne Ukrainy ostrzegły, że wkrótce może dojść do rosyjskiej prowokacji na terenie okupowanej przez wroga Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy. Poinformowały o dostrzeżeniu obiektów przypominających ładunki wybuchowe na dachach dwóch bloków elektrowni.

4 lipca 19:46

Gospodarz Kremla połączył się zdalnie z uczestnikami wirtualnego szczytu Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SCO), m.in. przywódcami Chin i Indii.

4 lipca 19:44

Nowogród Wielki w północno-zachodniej Rosji. Pożar elektrowni cieplnej "Łużajska".

4 lipca 19:32

W związku z sytuacją na terenie Elektrowni Jądrowej w Zaporożu Siły Zbrojne Ukrainy podjęły decyzję o wzmocnieniu północnej granicy kraju dodatkowym personelem wojskowym i sprzętem - przekazał gen. por. Serhij Najew, dowódca Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy.

4 lipca 18:51

Stoltenberg rozmawiał z Zełenskim

"Bardzo dobra rozmowa z Prezydentem Zełenskim na temat najnowszych wydarzeń w Ukrainie i naszych przygotowań do szczytu NATO. W Wilnie sojusznicy podejmą decyzje o zwiększeniu długoterminowego wsparcia, poprawie naszych więzi politycznych i zbliżeniu Ukrainy do NATO" - napisał na Twitterze sekretarz generalny Sojuszu, któremu przedłużono dziś kadencję o kolejny rok.

4 lipca 18:45

Liczba rannych w wyniku rosyjskiego ostrzału Perwomajska wzrosła do 43. Wśród rannych jest 12 dzieci.

4 lipca 18:09

Zełenski składa życzenia z okazji amerykańskiego Dnia Niepodległości

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożył życzenia z okazji amerykańskiego Dnia Niepodległości.

- Szczęśliwego 4 lipca, Ameryko! Tylko odważni zdobywają niepodległość i tylko najlepsi z odważnych potrafią przekazywać wolność z pokolenia na pokolenie. To dla nas zaszczyt być sprzymierzeńcem takiego marzenia, takiej odwagi i takiej wolności - powiedział Zełenski w komunikacie wideo.

Według ukraińskiego prezydenta to dzięki m. in. USA w Ukraińcach rozpalił się nowy "ogień wolności, dzięki któremu "tyrania już nigdy nie powróci w Europie".

 
4 lipca 17:52

Zełenski odwiedzi Bułgarię

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złoży wizytę w Bułgarii i spotka się bułgarskim premierem Nikolaiem Denkovem, a także z prezydentem kraju Rumenem Radewem - informuje bułgarska gazeta "24 Chasa".

Nie znamy oficjalnej daty wizyty, ale portal "Ukraińska Prawda" przekazał, że będzie to prawdopodobnie czwartek.