Według "The Kyiv Independent" podczas nocnego ostrzału rejonu Sum ranny został 17-letni chłopiec. W nocy w rejonie miasta słychać było 94 eksplozje. Na razie trwa szacowanie strat. Wołodymyr Zełenski powiedział w wywiadzie dla hiszpańskiego dziennika El Mundo, że w ocenie ukraińskiej w walkach w trakcie wojny na Ukrainie zginęło 21 tysięcy najemników Grupy Wagnera, a 80 tysięcy odniosło rany. Washington Post doniósł, że według CIA Ukraina po ofensywie zaoferuje Rosji zawieszenie broni.
Pokaż od:
1 lipca 23:00

To wszystko na dziś. Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy jutro na strony Gazety Wyborczej.

1 lipca 22:59

Kanał Rassija 24 nakręcił film propagandowy "z linii frontu". Przy okazji opublikowali w nim dane wyjątkowo wrażliwe: lokalizacjęmagazyny sprzętu wojksowego na lotnisku w Ługańsku. Ukraiński Kanał 24 poinformował, że już przekazali współrzędne rosyjskiego sprzętu w odpowiednie ręce.

1 lipca 22:50

W Hiszpanii powstał mural poświęcony Ukrainie.

„Mural przedstawia matkę z dzieckiem, które symbolizuje miłość, nadzieję i wiarę w świetlaną przyszłość Ukraińców, za którą tak tęsknimy” – powiedziała artystka.

1 lipca 22:40

Oblicza wojny. Bitewny krajobraz Marinki. Nie ma już ani jednego domu, cywile opuścili miasto.

1 lipca 22:25

"Biorąc pod uwagę fakt, że polskie przywództwo składa się dziś wyłącznie z patentowanych degeneratów, wniosek o rozmieszczenie broni jądrowej w Polsce grozi tylko jednym: taka broń zostanie użyta" — stwierdził Dmitrij Miedwiediew w rozmowie z agencją TASSw reakcji na apel polskiego premiera o włączenie Polski do programu Nuclear Sharing w ramach NATO.

1 lipca 22:10

Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział w wieczornym przemówieniu, że wierzy, iż Ukraina wkrótce będzie w stanie zapewnić warunki powrotu do domu ludziom, którzy wyjechali za granicę z powodu wojny.  

"Wierzę, że wkrótce będziemy w stanie zapewnić naszym obywatelom wszystkie niezbędne warunki do powrotu na Ukrainę" - powiedział Zełenski.

1 lipca 21:55

Mobilne krematoria wciąż pracują

"Okupanci codziennie ponoszą znaczne straty, które próbują zataić. Nadal stosują tradycyjną rosyjską praktykę pozbawiania rodzin poległych należnych ulg i rekompensat, reklamowanych przez propagandę. W tym celu aktywnie wykorzystują mobilne krematoria" - napisał sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

1 lipca 21:40

"Pawilon jest także wyrazem solidarności z walczącą o wolność Ukrainą. Okrągła forma symbolizuje jedność, a w kontekście wojny w Ukrainie także solidarność, bezpieczeństwo i pokój. Wypełniające wnętrze pawilonu słoneczniki i inne żółte kwiaty stanowią nawiązanie do koloru na ukraińskiej fladze. Zadaszenie z białego płótna przywołuje na myśl żagiel wyrażający wolność".

1 lipca 21:25

"Ukraińcy nie zarejestrowała jeszcze żadnych ruchów ludzi Wagnera na Białorusi" - mówi Serhij Najew, dowódca Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy. "Na dzień dzisiejszy żadne jednostki PMC Wagnera nie zostały tam zauważone, ale jesteśmy świadomi dalszego rozwoju sytuacji, a nasze agencje wywiadowcze pracują. Jeśli tak się stanie, dowództwo wojskowe będzie o tym wiedzieć" - powiedział Najew.

Na Białorusi nadal znajdują się "wagnerowcy", około 1500-2000 najemników przebywa tam od jesieni ubiegłego roku.

1 lipca 21:10

Na Białorusi zalegalizowano cenzurę

Samozwańczy prezydent Łukaszenka podpisał na Białorusi ustawę "O środkach masowego przekazu".

Dokument przewiduje możliwość zakazania działalności zagranicznych mediów na Białorusi w odpowiedzi na "nieprzyjazne" działania państw, w których są one zarejestrowane. Rozszerza również listę podstaw do anulowania rejestracji mediów i ograniczenia dostępu do zasobów internetowych, publikacji sieciowych lub agregatorów wiadomości.  

Wcześniej Białoruś zablokowała pięć ukraińskich mediów, których materiały rzekomo "dyskredytowały" Łukaszenkę w kontekście wiadomości o PMC Wagner.

1 lipca 20:55

Rosja. W Sankt Petersburgu z budynku, gdzie mieściła się siedziba PMC Wagner, zdemontowano szyld "Center PMC".

Główna siedziba jest rzekomo przenoszona "do obszaru produkcyjnego w celu poprawy interakcji z jednostkami produkcyjnymi centrum". 

1 lipca 20:40

Ratownicy sprawdzają wody obwodu mikołajowskiego pod kątem występowania w nich materiałów wybuchowych.

1 lipca do przeprowadzenia takich prac na terenie mikołajowskiego przedsiębiorstwa wykorzystano nowoczesny, specjalistyczny sprzęt: podwodny robot "Charpie", podwodny dron Fifish V6 i pojazd hydrograficzny Sonobot 5. Badania zostały przeprowadzone z udziałem specjalnej łodzi do rozminowywania rzek, łodzi nurkowo-ratowniczej Rescuer 2019 i łodzi nurkowo-ratowniczej Crouline.

W obszarach, w których nurkowie znaleźli przedmioty wybuchowe, zainstalowano boje ogrodzeniowe, po czym amunicja została podniesiona na powierzchnię i przetransportowana na brzeg łodzią w celu załadowania do specjalnego pojazdu pirotechnicznego w celu dalszego zniszczenia niebezpiecznych znalezisk w specjalnie wyznaczonym obszarze.

W sumie do tej pory w obwodzie mikołajowskim oczyszczono z niewybuchów ponad 15 hektarów akwenów wodnych. 

1 lipca 20:25

Prezydent Zełenski zorganizował spotkanie w elektrowni jądrowej w Równem, aby ocenić możliwe zagrożenia.

"Dziś Rada Prezydencka jest poza siedzibą. Zebraliśmy się w elektrowni jądrowej w Równem, aby na miejscu ocenić ewentualne zagrożenia dla elektrowni" - napisał w swoich kanałach społecznościowych. W spotkaniu uczestniczyli również prezes Energoatomu i dyrektor elektrowni.

1 lipca 20:13

Rosyjscy żołnierze ostrzelali kościół, budynek administracyjny i stołówkę w Nikopolu- poinformował Serhij Łysak, szef Dniepropietrowska OVA.

1 lipca 20:06

Ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba wezwał Niemcy, by nie powtarzały "błędu" Merkel - donosi dziennik Bild.

Według Kułeby sprzeciwiając się członkostwu Ukrainy w NATO na szczycie w Bukareszcie, była kanclerz "otworzyła drzwi do inwazji Rosji na Gruzję i okupacji Krymu". "Nie liczymy na członkostwo w NATO podczas wojny. Ale po wojnie samobójstwem dla Europy byłoby nieprzyjęcie Ukrainy do Sojuszu. Ukraina poza NATO oznaczałaby, że wojna jest nadal możliwa" - powiedział minister.

Kułeba uważa, że jedynym sposobem na zamknięcie drzwi przed rosyjską agresją na całą Europę jest przystąpienie Ukrainy do NATO. "To jest droga do pokoju. Rosja nie odważy się ponownie zaatakować Ukrainy, jeśli będzie ona w NATO. Ukraina odciąży Niemcy i inne kraje NATO w obronie swojej wschodniej flanki. Weźmiemy ten ciężar na swoje barki" - podsumował.

1 lipca 19:50

Forbes: Siły ukraińskie miły stracić 25 jednostek zachodniego sprzętu podczas walk 8 czerwca w pobliżu Małej Tokmaczki w obwodzie zaporoskim na Ukrainie.

1 lipca 19:35

Niezadowolenie z wojny w Rosji otwiera nowe możliwości dla CIA

Dyrektor CIA William Burns powiedział, że niezadowolenie w Rosji z powodu wojny na Ukrainie jest jedyną w swoim rodzaju okazją do rekrutacji szpiegów, a jego agencja nie zamierza przepuścić takiej okazji.

"Niezadowolenie z wojny będzie nadal korodować rosyjskie przywództwo, pod stałym strumieniem państwowej propagandy i represji" - powiedział Burns, były ambasador USA w Rosji, podczas wykładu w brytyjskiej Fundacji Ditchley w Oxfordshire.

"To niezadowolenie stwarza dla nas w CIA jedyną w swoim rodzaju okazję. Nie przegapimy jej" - powiedział Burns cytowany przez agencję Reuters.

1 lipca 19:20

"Niemcy zostały członkiem NATO 6 maja 1955 r. O ich granice walczył ZSRR. Berlin był otoczony przez Sowietów, a kryzys berliński w latach 1958-61, kiedy ZSRR odciął drogi lądowe do Berlina, miał dopiero nadejść. Dzisiejsza Ukraina jest znacznie bezpieczniejsza niż Niemcy w 1955 roku" - pisze pisarz i ekonomista Anders Åslund. 

1 lipca 19:05

Jewgienij Prigożin mógł stracić kontrolę nad swoją "fabryką trolli" na kilka miesięcy przed jej zamknięciem - informuje rosyjska publikacja Agents. Dziennikarze rozmawiali z ekspertami, którzy śledzą aktywność botów w sieciach społecznościowych.

Wszyscy oni potwierdzili, że w maju i czerwcu boty pracujące w "fabryce" Prigożyna zaczęły go krytykować. Na przykład od początku maja około 13 000 botów z "fabryki trolli" na Vkontakte przestało pracować dla Prigożyna. Podczas marszu Wagnera na Moskwę, boty były "namiętnie krytyczne wobec Prigożyna", powiedział Darren Linville, specjalista z Clemson University w Południowej Karolinie.

1 lipca 18:50

Rosyjski przeciwlotniczy zestaw rakietowy Pancyr-S podczas nieudanej próby zestrzelenia ukraińskiego pocisku manewrującego.