Polska kupi od USA 48 wyrzutni Patriot i ponad 600 pocisków do nich. Do 12 wzrosła liczba zabitych po rosyjskim ataku rakietowym na Kramatorsk. W czwartek rano akcja ratunkowo-poszukiwawcza została zakończona. Moskwa poinformowała, że Jewgienij Prigożyn nie podpisał odpowiednich umów z Kremlem, a więc jego Grupa Wagnera nie będzie już walczyć na wojnie w Ukrainie.
Pokaż od:
29 czerwca 23:59

To wszystko na dziś. Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy jutro na strony Gazety Wyborczej.

29 czerwca 23:55

Niemiecki rząd ogłosił nową dostawę sprzętu na Ukrainę. 

Nowy pakiet obejmuje: Pojazdy do sztucznych przepraw typu Biber; dwa pojazdy straży granicznej; 16 ciężarówek Mercedes-Benz Zetros; Mobilny i chroniony system rozminowania; Radar TRML-4D dla systemu rakiet ziemia-powietrze IRIS-T. 

 Te ostatnie używane są głównie jako część przeciwlotniczych systemów rakietowych IRIS-T. Radary te okazały się skuteczne w wykrywaniu rosyjskich samolotów i mogą przechwycić ponad 90 proc. wrogich samolotów na niebie.

29 czerwca 23:44

Oblicza wojny: 66-letni Igor służący w armii UA. Mężczyzna pali papierosa podczas naprawy wozu bojowego przechwyconego wroga.

29 czerwca 23:35

NATO powinno uprościć procedurę członkostwa dla Ukrainy, by przyspieszyć jej wejście do sojuszu — powiedział brytyjski minister obrony Ben Wallace.

29 czerwca 23:25

Przedstawiciele prokuratury wojskowej od kilku dni przesłuchują gen. Siergieja Surowikina w sprawie jego powiązań z przywódcą Grupy Wagnera Jewgienijem Prigożynem — donosi Bloomberg, powołując się na osobę zaznajomioną z sytuacją. Wojskowy jest przetrzymywany, ale nie jest w więzieniu. Jego córka mówiła wcześniej, że ma z nim stały kontakt, ale nie chciał podać szczegółów.

29 czerwca 23:14

Grupa nieznanych wcześniej hakerów twierdzi, że przeprowadziła cyberatak na rosyjskiego dostawcę łączności satelitarnej Dozor-Teleport, którego klientami są firmy państwowe i prywatne.  

Raporty pojawiające się na ich świeżo utworzonym kanale telegramu mówiły, że dostawca "obsługuje linie energetyczne, pola naftowe, jednostki wojskowe rosyjskiego Ministerstwa Obrony, FSB, fundusz emerytalny i wiele innych projektów, w tym północną flotę handlową i elektrownię jądrową Bilibino", a niektóre z jego terminali satelitarnych zostały wyłączone z eksploatacji. Według międzynarodowego projektu Internet Outage Detection and Analysis (IODA), który monitoruje przerwy w dostępie do Internetu na całym świecie, sieć Dozor nie działa od godziny 23:00 czasu moskiewskiego w środę. Tę samą informację potwierdził Doug Madori, szef Kentik, amerykańskiej firmy zajmującej się analizą Internetu i monitorowaniem sieci. Ta grupa hakerska, jak mówi głos w jednym z postów na kanale telegramu, łączy się z Wagner PMC. "Bierzemy odpowiedzialność za zniszczenie infrastruktury IT w całym kraju" - dodaje głos.

29 czerwca 23:01

Zełenski: Ukraina wpływa na siłę Europy - to fakt. I w tym roku nadszedł czas, aby wykorzystać ten i inne podobne fakty w celu wzmocnienia jedności w Europie - w szczególności poprzez rozpoczęcie negocjacji w sprawie członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej.

Jestem wdzięczny wszystkim tym, którzy pracują dla Ukrainy, Ukraińcom, którzy utrzymują i tworzą nowe miejsca pracy, którzy płacą podatki i którzy już przygotowują się do naszego ożywienia - do zakrojonego na szeroką skalę programu transformacji, który wdrożymy po naszym zwycięstwie.

29 czerwca 22:45

WSJ: USA bliskie przekazania Ukrainie pocisków dalekiego zasięgu ATACMS

Pociski te mają zasięg około 300 km, a z ich pomocą siły ukraińskie byłyby w stanie uderzać w rosyjskie cele daleko za linią frontu - w szczególności na okupowanym Krymie, który Rosja wykorzystuje jako bazę do wystrzeliwania dronów irańskiej produkcji, podał tygodnik.  

Jak przypomina WSJ, Waszyngton wcześniej kategorycznie odmówił przekazania pocisków ATACMS, częściowo z obawy, że Ukraina może wystrzelić je na terytorium Rosji, co doprowadziłoby do dalszej eskalacji konfliktu.  

"Jednak urzędnicy w USA i Europie zauważają teraz oznaki, że ci w rządzie USA, którzy wcześniej byli negatywni, a mianowicie Biały Dom, doszli do wniosku, że istnieje pilna potrzeba zwiększenia pomocy dla Ukrainy w nadchodzących tygodniach" - napisano w gazecie.

WSJ cytuje również wysokiego rangą urzędnika ukraińskiego Ministerstwa Obrony, który powiedział, że Kijów został niedawno uświadomiony, że USA nie są już tak stanowczo przeciwne transferowi pocisków ATACMS.  

Większy zasięg pocisków prawdopodobnie zmusi Rosję do przeniesienia swoich punktów zaopatrzenia i dowodzenia ponad 300 km od frontu, co utrudni zaopatrywanie je

29 czerwca 22:30

Musimy przygotować się na długą wojnę na Ukrainie - powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz podczas konferencji prasowej. "Wspólny Zachód musi przygotować się na długą wojnę na Ukrainie. Ważne jest, aby pokazać, że jesteśmy gotowi do długoterminowego wsparcia finansowego i humanitarnego dla Ukrainy, a także dostaw broni" - powiedział Scholz.

29 czerwca 22:15

PEN potwierdza: Victoria Amelina trafiła do szpitala po ostrzale Kramatorska

Stowarzyszenie pisarzy PEN Ukraina potwierdziło 29 czerwca, że ​​ukraińska pisarka i badaczka zbrodni wojennych Victoria Amelina została ranna i trafiła do szpitala po rosyjskim ataku rakietowym 27 czerwca w Kramatorsku.

„Teraz Victoria jest w szpitalu. Jest leczona przez doświadczonych lekarzy, wspierana przez rodzinę i przyjaciół i dobrze zaopatrzona we wszystkie niezbędne artykuły. Nie ma potrzeby zbierania dodatkowych pieniędzy” – napisał ukraiński PEN. „Dalsze aktualizacje zostaną przekazane za zgodą rodziny Victorii”. 

Siły rosyjskie wystrzeliły dwa pociski Iskander w kierunku Kramatorska, uderzając w restaurację w centrum miasta, popularną wśród ochotników, dziennikarzy i żołnierzy, którzy często wykorzystują miasto jako bazę operacyjną w obwodzie donieckim.

29 czerwca 22:01

Rubel wciąż słabnie

Po marszu Prigożyna na Moskwę rubel słabnie. Dziś znowu odnotowano spadek: do 90 za dolara i prawie stu za euro.

29 czerwca 21:47

- Rosja gwałci zasady postępowania w czasie wojny, atakując bezbronnych cywili kolumbijskich - oświadczył w środę rozgniewany prezydent Gustavo Petro.

29 czerwca 21:35

Córka gen. Surowikina: Nikt taty nie aresztował

"Wszyscy są w swoich miejscach pracy, wszystko jest w porządku" - powiedziała córka rosyjskiego generała Surowikina. Kobieta twierdzi, że nikt nie aresztował jej ojca.

Z byłym dowódcą rosyjskich wojsk okupacyjnych na Ukrainie nie było kontaktu od czasu nieudanych zamieszek szefa PMC Wagner, Jewgienija Prigożyna.

Według doniesień zachodnich mediów, opartych na informacjach wywiadowczych, Surowikin mógł wiedzieć o planach Prigożyna. 

29 czerwca 21:20

Deputowani 13 krajów potępili deportację ukraińskich dzieci do Rosji

Parlamentarzyści z 13 europejskich krajów potępili masowe uprowadzenia ukraińskich dzieci przez Rosję - poinformowała w czwartek wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej Ukrainy Ołena Kondratiuk.

Komunikat został wypracowany na międzynarodowej konferencji "Wzmocnienie reakcji legislacyjnej na zagrożenia związane z handlem ukraińskimi uchodźcami", która odbyła się w Warszawie.

"Potępiamy deportacje i przymusowe wywózki obywateli Ukrainy, w tym dzieci, z okupowanych terytoriów Ukrainy do Rosji. Liczba nielegalnie deportowanych ukraińskich dzieci do Rosji wynosi około 20 tysięcy" - czytamy w komunikacie.

Wezwali też do "zaprzestania wydawania ukraińskim dzieciom rosyjskich paszportów, zapewnienia powrotu dzieci z terytorium Rosji do Ukrainy i postawienia przed sądem wszystkich winnych tej zbrodni".

29 czerwca 21:02

Rosyjska Cerkiew do Watykanu: Nasze Kościoły powinny współpracować

Papieski wysłannik kard. Matteo Zuppi pojechał do Moskwy, by pomóc znaleźć "rozwiązanie tragicznej sytuacji".

Zwierzchnik Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, patriarcha Cyryl, powiedział Zuppiemu, że ich Kościoły powinny współpracować, aby zapobiec "negatywnym wydarzeniom politycznym i służyć sprawie pokoju i sprawiedliwości".

Patriarcha Cyryl jest zdecydowanym zwolennikiem pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę.

29 czerwca 20:47

Mike Pence spotkał się z Zełenskim w Kijowie

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z byłym wiceprezydentem USA Mikiem Pence'em, który odwiedził Ukrainę po raz pierwszy od rozpoczęcia pełnej inwazji na Federację Rosyjską.

Zełenski podczas spotkania zwrócił uwagę na wsparcie USA. - Nie tylko wsparcie zbrojeniowe jest dziś głównym priorytetem. Stany Zjednoczone udzielają nam pomocy finansowej, humanitarnej i politycznej. Doceniamy to, że obie główne partie USA – Republikańska i Demokratyczna – pozostają zjednoczone we wspieraniu Ukrainy - podkreślił Zełenski.

Podziękował Stanom Zjednoczonym za ostatnie pakiety pomocy wojskowej dla Ukrainy w wysokości 2,1 mld i 500 mln dolarów. Podziękował Pence'owi za jego "donośny głos" poparcia dla Ukrainy w amerykańskiej Partii Republikańskiej.

Zełenski stwierdził też, że partnerzy powinni wykazać się determinacją i dać Ukrainie pewność co do przyszłego członkostwa w NATO. - To będzie motywować naszych ludzi. I to jest także broń, tylko że polityczna. Być może nawet potężniejsza niż rakiety - dodał.

29 czerwca 20:31

Narada w BBN przed szczytem NATO

Prezydent Andrzej Duda zwołał posiedzenie Biuro Bezpieczeństwa Narodowego przed szczytem NATO w Wilnie, który odbędzie się między 11 a 12 lipca.

Na posiedzeniu obecny jest m.in. szef MON Mariusz Błaszczak, szef MSZ Zbigniew Rau, szef BBN Jacek Siewiera i ambasador RP przy NATO Tomasz Szatkowski. 

Jacek Siewiera zapowiedział, że Polska wyśle na Litwę kontyngent wojsk specjalnych specjalnych do ochrony szczytu NATO w Wilnie.

29 czerwca 20:14

Putin, podczas wycieczki na wystawę organizowaną na Forum ASI zostawił autograf na interaktywnym ekranie.

29 czerwca 19:59

Zaporoże przeprowadziło ćwiczenia na wypadek awarii w elektrowni jądrowej Zaporoże

W regionie Zaporoża odbyły się specjalne ćwiczenia na dużą skalę w zakresie ochrony ludności w przypadku możliwego wypadku w elektrowni jądrowej Zaporoże - powiedział Jurij Malaszko, szef Zaporoskiego Regionalnego Stowarzyszenia Publicznego Ukrainy.

Powiedział, że podczas ćwiczeń opracowano wspólny algorytm działań w celu szybkiej lokalizacji możliwych skutków awarii w elektrowni jądrowej Zaporoże i środków zaradczych w celu ochrony ludności.

"Opracowano jasny mechanizm informowania o zagrożeniu i działaniach ludności w przypadku realnego zagrożenia" - powiedział Malaszko.

29 czerwca 19:45

Austria i inne neutralne kraje nie poprą "gwarancji bezpieczeństwa" dla Ukrainy w imieniu UE, donosi DW, powołując się na kanclerza Nehammera.

Według niego, Irlandia, Cypr i Malta również są gotowe się temu sprzeciwić. "Jako państwa neutralne, jest dla nas jasne, że gwarancje bezpieczeństwa nie mogą mieć miejsca w tej formie" - powiedział Nehammer.

Propozycje powojennych "zobowiązań bezpieczeństwa" obejmują obietnicę pomocy wojskowej dla Ukrainy w przypadku kolejnego ataku na nią. Zobowiązania te powinny mieć zastosowanie do wszystkich członków UE, niezależnie od ich statusu lub członkostwa w NATO.