Grupa Wagnera wstrzymała swój marsz w kierunku Moskwy, a sam Jewgienij Prigożyn ma zostać wysłany na Białoruś. Kolumna wagnerowców została ostrzelana z helikopterów na wysokości Woroneża, ale odparła atak i bez przeszkód zmierzała w kierunku stolicy. Wcześniej, "bez strzału", Grupa Wagnera zajęła kwaterę rosyjskiej armii w Rostowie. Rosjanie ściągnęli z Ukrainy siły specjalne, żeby obronić Moskwę. Putin, oligarchowie i ważni politycy wyjechali ze stolicy kraju.
Pokaż od:
24 czerwca 22:34

Prigożyn wyjeżdża z Rostowa, Grupa Wagnera żegnana brawami

24 czerwca 22:14

Kreml: Łukaszenka zgłosił się jako negocjator, bo zna Prigożyna od ponad 20 lat

Najemnicy z Grupy Wagnera , którzy brali udział w puczu, nie będą ścigani, biorąc pod uwagę ich zasługi wojskowe. Część bojowników, którzy nie brali udziału w powstaniu, podpisze kontrakty z MON - zapowiedział na konferencji prasowej rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Dodał, że Łukaszenka zgłosił się jako negocjator, bo zna Prigożyna od ponad 20 lat.

Wczesniej Pieskow przekazał, że sprawa karna przeciwko Prigożynowi zostanie umorzona, a on sam wyjedzie na Białoruś.

24 czerwca 22:09

Kreml: Prigożyn zostanie wysłany na Białoruś

Według rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa zarzuty karne przeciwko szefowi Grupy Wagnera Jewgienijowi Prigożynowi zostaną umorzone, a on sam zostanie wysłany na Białoruś.

24 czerwca 22:04

Duda: nie ma żadnego podwyższonego zagrożenia dla Polski

Sytuację monitorujemy, wygląda na to, że w Rosji jest deeskalacja. Nie mamy żadnych informacji żeby nasze bezpieczeństwo było w jakikolwiek sposób zagrożone. To wewnętrza sprawa Rosji - powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego.

"Wobec ewidentnej deeskalacji w Rosji, żadnych wyjątkowych działań nie podejmujemy, bo nie ma niebezpieczeństwa dla Polski" - dodał Duda.

24 czerwca 21:55

Pojazdy Rosgwardii i transportery opancerzone opuszczają punkty kontrolne w Moskwie

24 czerwca 21:46

Rosjanie ostrzelali Nikopol, jedna osoba zginęła

71-letni mężczyzna zginął w sobotę w wyniku ostrzału rosyjskiego w rejonie Nikopola - poinformował przewodniczący Rady Obwodu Dniepropietrowskiego Mykoła Łukaszuk na Telegramie.

"Dzisiaj nieprzyjaciel cztery razy ostrzeliwał rejon Nikopola. Nikopol był dwukrotnie ostrzelany z artylerii lufowej. Uszkodzonych zostało 6 prywatnych budynków mieszkalnych, 7 budynków gospodarczych, samochód, gazociąg i linie energetyczne. W wyniku ostrzału zginął 71-letni mężczyzna" - napisał Łukaszuk.

Łukaszuk poinformował również, że miały miejsce dwa ataki na miejscowość Pokrowsk, ale nie było ofiar.

24 czerwca 21:20

W wyniku próby puczu Grupy Wagnera Rosja utraciła łącznie 6 śmigłowców i jeden samolot

24 czerwca 21:10

Zełenski: Putin bardzo się boi

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uważa, że prezydent Rosji Władimir Putin "bardzo się boi" po tym, jak Jewgienij Prigożyn zawróciła swoich bojowników z marszu w kierunku Moskwy. 

"Ten człowiek z Kremla najwyraźniej bardzo się boi i prawdopodobnie gdzieś się ukrywa, nie pokazuje się" – powiedział Zełenski, którego cytuje CNN.

Zełenski powiedział również, że to właśnie działania Putina są winne zaistniałej sytuacji.

"Wie, czego się boi, bo sam stworzył to zagrożenie" - twierdzi Zełenski. 

24 czerwca 20:59
24 czerwca 20:50

Mińsk: Putin podziękował Łukaszence za negocjacje z Grupą Wagnera

Biuro prasowe prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki poinformowało, że Władimir Putin podziękował mu za negocjacje z szefem Grupy Wagnera Jewgienijem Prigożynem, który po rozmowie z Łukaszenką zgodził się wycofać swoich najemników z marszu na Moskwę.

"Dzisiaj o godzinie 21 prezydenci ponownie rozmawiali przez telefon. Prezydent Białorusi bardzo szczegółowo poinformował prezydenta Rosji o wynikach negocjacji z władzami Grupy Wagnera” – czytamy w oświadczeniu. - "Prezydent Rosji podziękował swojemu białoruskiemu koledze za wykonaną pracę" - dodano.

Kreml nie wydał jeszcze żadnych publicznych oświadczeń w sprawie negocjacji.

24 czerwca 20:40

Szef polskiego MSZ: wydarzenia w Rosji to wewnętrzna sprawa tego kraju

"Przeprowadziłem rozmowę z Sekretarzem Stanu USA Antony Blinkenem, dotyczącą wydarzeń w Rosji. Zgodziliśmy się, że obecnie kluczowe jest bieżące monitorowanie sytuacji oraz jedność i współpraca sojusznicza. Oceniliśmy, że wydarzenia w Rosji to wewnętrzna sprawa Rosji"- napisał na Twitterze polski minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.

24 czerwca 20:30
24 czerwca 20:00

Szef BBN: sytuacja w Rosji nie wpływa na bezpieczeńtwo Polski

Prezydent i rząd prowadzą rozmowy z naszymi sojusznikami. Za chwilę rozpoczniemy naradę w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego w tej sprawie. Na tę chwilę sytuacja w Rosji nie wpływa na bezpieczeństwo Rzeczpospolitej - powiedział Jacek Siewiera, szef BBN.

24 czerwca 19:57

Zełenski: dziś świat zobaczył, że przywódcy Rosji niczego nie kontrolują

"Dziś świat zobaczył, że szefowie Rosji niczego nie kontrolują. Zupełnie nic. Kompletny chaos. Całkowity brak jakiejkolwiek przewidywalności" - napisał na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

24 czerwca 19:52

Prigożyn cofa swoich najemników do baz, by nie dopuścić do "rozlewu krwi"

Jewgienij Prigożyn twierdzi, że jego najemnicy pokonali dziś 200 km "nie docierając do Moskwy". W tym czasie nie przelali "ani kropli krwi bojowników". Szef Grupy Wagnera mówi, że cofa swoich żołnierzy do baz, aby nie dopuścić do "rozlewu krwi w przyszłości". 

Prigożyn ani słowem nie wspomniał o negocjacjach z prezydentem Białorusi Aleksandrem Łukaszenką, który twierdzi, że to właśnie on wynegocjował z Prigożynem deeskalację konfliktu. 

Pilne 24 czerwca 19:33

Prigożyn: Grupa Wagnera wstrzymuje marsz i udaje się do swoich obozów

Prigożyn powiedział, że zatrzymuje swoje wojska, aby uniknąć "rosyjskiego rozlewu krwi". Wcześniej media Aleksandra Łukaszenki poinformowały, że to Białoruś negocjowała z Prigożynem umowę o deeskalacji. 

24 czerwca 19:29

Mińsk: Prigożyn przyjął propozycję Łukaszenki dotyczącą wstrzymania marszu na Moskwę

Prigożyn początkowo zaprzeczył tej informacji, ale chwilę później usunął swój wpis na ten temat.

24 czerwca 19:19

Rosyjskie media pokazały rosyjski śmigłowiec rzekomo zestrzelony przez Grupę Wagnera

Wrak rosyjskiego śmigłowca Ka-52, rzekomo zestrzelony przez najemników z Grupy Wagnera, został pokazany na kanałach rosyjskiego Telegramu, m.in. przez rosyjski kanał propagandowy RT.

Media informują, że helikopter został zestrzelony w pobliżu wsi Tałowa w obwodzie woroneskim. Załoga najprawdopodobniej zginęła. 

24 czerwca 18:52

Biały Dom: Biden rozmawiał z przywódcami Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii o Rosji

"Prezydent Biden rozmawiał dziś z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem i premierem Wielkiej Brytanii Rishim Sunakiem. Przywódcy omówili sytuację w Rosji. Potwierdzili także swoje niezachwiane poparcie dla Ukrainy" - podał Biały Dom w krótkim komunikacie.

Poinformowano też, że sobotniego poranka prezydent Biden i wiceprezydent Kamala Harris otrzymali najnowsze informacje na temat sytuacji w Rosji.

24 czerwca 18:48

Za chwilę w Kancelarii Premiera odbędzie się spotkanie z MON, MSWiA i przedstawicielami służb

Następnie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbędzie się spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą - informuje rzecznik rządu.