To wszystko na dziś. Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy jutro na strony Gazety Wyborczej.
Nagranie z porannego ataku rakietowego (Storm Shadow) na most Czongarski między Krymem i Chersoniem. Uderzenie miało miejsce o 5 rano 22 czerwca.
Sztab Generalny SZU: Chersoń. Potężna eksplozja, po której nastąpiła wtórna detonacja. Według wstępnych ustaleń pocisk trafił w sklep.
Departament Obrony USA uważa, że amunicja kasetowa pomogłaby Ukrainie w konfrontacji z rosyjskimi siłami okupacyjnymi, w szczególności podczas przełamywania linii obronnych, powiedziała zastępca asystenta sekretarza obrony ds. Rosji i Ukrainy Laura Cooper podczas przesłuchania w Kongresie, donosi Reuters.
"Dostarczenie Ukrainie amunicji kasetowej byłoby przydatne pod względem skuteczności na polu bitwy. Stany Zjednoczone nie dostarczają tej broni Ukrainie ze względu na ograniczenia kongresowe dotyczące jej eksportu i obawy o jedność sojuszników" - powiedziała Cooper.
W 2008 roku 123 kraje, w tym większość członków NATO, podpisały konwencję zakazującą przechowywania, produkcji i używania takiej amunicji, ponieważ może ona powodować ofiary cywilne.
Ambasador Rosji w Waszyngtonie Anatolij Antonow: "To USA są odpowiedzialne za to, co dzieje się w Ukrainie, więc to USA muszą odbudować ten kraj".
Promieniowanie nie pyta, kto jest neutralny
Prezydent Zełenski o zagrożeniu związanym z ewentualnym zniszczeniem elektrowni jądrowej w Zaporożu przez Rosjan. "Konieczna jest całkowita deokupacja elektrowni i każdy, kto przymyka oko na jej okupację przez Rosję faktycznie wspomaga terror" powiedział Wołodymyr w wieczornym wystąpieniu.
Zarejestrowano lot czterech rosyjskich bombowców strategicznych Tu-95MS z lotniska Olenia w kierunku południowo-wschodnim - podają Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy.
Wołodymyr Zełenski podpisał dekret odwołujący Igora Kyzyma ze stanowiska ambasadora Ukrainy na Białorusi. Pomimo licznych wezwań po inwazji Rosji na pełną skalę do zerwania stosunków dyplomatycznych nie tylko z agresorem, ale także z Białorusią, Kyzym tego nie zrobił. Na razie nie wyznaczono nowego ambasadora.
Zagrożenie ostrzałem w Nikopolu.
Prezydent Joe Biden gościł w czwartek premiera Indii Narendrę Modiego, wydając mu szczególnie hojne przyjęcie w Białym Domu. Modi jest trzecim światowym przywódcą uhonorowanym z taką pompą przez administrację obecnego prezydenta USA.
Biały Dom chce przekonać Indie, by stały się sojusznikiem USA i wsparły Ukrainę w walce z rosyjską agresją na jej terytorium.
Indie odmawiają przystąpienia do zachodnich sankcji i stały się głównym importerem ropy naftowej z Rosji od początku wojny. Indie kupują ropę ze znaczną zniżką i eksportują produkowane przez siebie produkty naftowe po cenach rynkowych, w tym do krajów zachodnich. Jednym z największych eksporterów jest biznesmen bliski Modiemu. Podczas swojej wizyty Modi obiecał pracować na rzecz pokoju na Ukrainie. Media zauważyły, że ani razu nie użył słowa "wojna".
Okręty rosyjskiej Floty Czarnomorskiej zaczęły używać kamuflażu zniekształcającego, aby utrudnić ataki dronów.
Choć ukraińska kontrofensywa wciąż nie przełamała określanych mianem linii Surowikina umocnień Zaporoża, brytyjski wywiad donosi, że Rosja przygotowuje się już do obrony Półwyspu Krymskiego.
Trwa ofensywa Sił Obronnych Ukrainy na południu Ukrainy. Są częściowe sukcesy. W tej chwili wojska ukraińskie odpychają rosyjskich okupantów i wyrównują linię frontu - przekazała na Telegramie Hanna Maliar, wiceminister obrony.
Trzeba przybliżyć państwa bałkańskie funduszom europejskim i wzmocnić ich gospodarczy rozwój oraz stan bezpieczeństwa, a nie dawać pieniądze wyłącznie Ukrainie - powiedział premier Węgier Viktor Orban podczas wizyty w Sarajewie.
Orban zaznaczył, że jego rząd opowiada się za "szybkim członkostwem Bośni i Hercegowiny oraz państw Bałkanów Zachodnich w Unii Europejskiej, niezależnie od tego, co mówią w Brukseli".
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy opublikowała wideo z ataku drona na trzech rosyjskich żołnierzy, którzy próbowali wejść na pokład łodzi na zalanym obszarze w pobliżu Chersonia. Udało się przechwycić rozmowę Rosjan, na których zostały zrzucone dwie sztuki amunicji. Wszyscy trzej zostali ranni, w tym jeden ciężko.
Reuters i AFP widziały przed publikacją doroczny raport ONZ, w którym szef organizacji, António Guterres, wskazał Rosję jako winną zabicia 136 dzieci na Ukrainie w 2022 roku i dodał rosyjską armię do listy globalnych sprawców.
Raport został rozesłany do członków Rady Bezpieczeństwa ONZ (w której Rosja ma i często korzysta z prawa weta) i zostanie oficjalnie opublikowany w przyszłym tygodniu, pisze AFP. ONZ potwierdza, że rosyjskie siły zbrojne i powiązane z nimi grupy również okaleczyły 518 dzieci, wykorzystały 91 dzieci jako żywe tarcze i przeprowadziły 480 ataków na szkoły i szpitale.
***
Ukraińska armia, według ONZ, jest odpowiedzialna za śmierć 80 dzieci, okaleczenie 175 dzieci i 212 ataków na szkoły i szpitale. Siły zbrojne Ukrainy nie znajdują się na liście globalnych sprawców. Raport koncentruje się na dzieciach w strefach konfliktów zbrojnych i obejmuje ich zabijanie, okaleczanie, przemoc seksualną, uprowadzenia i rekrutację, odmowę pomocy oraz ataki na szkoły i szpitale.
Zachód spodziewał się większych sukcesów ukraińskich sił zbrojnych na wczesnych etapach kontrofensywy. Ale pozostaje optymistą co do wyzwolenia terytorialnego - donosi CNN
Ukraińska armia poczyniła mniejsze postępy na wczesnych etapach kontrofensywy, niż oczekiwali jej zachodni sojusznicy - pisze CNN, powołując się na dwóch zachodnich urzędników i wysokiego rangą amerykańskiego urzędnika wojskowego. Według jednego ze źródeł ofensywa "nie spełnia oczekiwań na obu frontach".
***
Rosyjska armia okazała się lepeij przygotowana do walki, niż sądzono na Zachodzie. Sojusznicy zauważają trudności AFU w pokonywaniu obrony i pól minowych. Ponadto Rosjanie odnieśli sukces w pokonywaniu sprzętu wroga, w tym przy pomocy samolotów.
Jednocześnie Zachód "pozostaje optymistą" i wierzy, że ukraińska armia wyzwoli nowe terytoria w najbliższej przyszłości. USA i inni ukraińscy sojusznicy są gotowi poczekać co najmniej do lipca, aby ocenić wyniki kontrataku.
W ostatnich dniach ukraińskie siły zbrojne dostosowały się do rosyjskiej taktyki obronnej, w szczególności Ukraińcy częściej używają piechoty. W ostatnich dniach zaczęli również zestrzeliwać więcej rosyjskich samolotów, podają źródła CNN. Obie strony ponoszą ciężkie straty.
Rosja wycofa się z umowy zbożowej najprawdopodobniej w lipcu - mówi Olga Trofimcewa, ambasadorka w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, koordynator Rady Eksporterów i Inwestorów.
Jej zdaniem wynika to z dwóch czynników: ponownego wyboru prezydenta Turcji Recepa Erdogana i zmniejszenia zależności Rosji od rurociągu amoniakalnego Togliatti-Odesa. "Dmitrij Mazepin (rosyjski biznesmen, były dyrektor generalny Uralchem - red.) poinformował Putina, że terminal do eksportu amoniaku z Rosji jest prawie ukończony, co oznacza, że rurociąg amoniakalny Togliatti-Odesa nie jest już tak ważny" - pisze ambasadorka.
Gubernatorzy dostali z Moskwy "prośbę" (czytaj - rozkaz), by w ich regionach nie publikowano nekrologów zabitych na froncie ukraińskim. Kreml robi, co może, by utajnić ogromną już liczbę swoich poległych żołnierzy.