W nocy Rosjanie zaatakowali Odessę pociskami typu Kalibr - wszystkie cztery pociski zostały zestrzelone. Nad Dniepropietrowskiem Ukraińcy zestrzelili z kolei cztery drony. W Rosji siedmiu rannych po ostrzale przygranicznego miasta Wałujki w obwodzie biełgorodzkim. Siły Zbrojne Ukrainy wyzwoliły 8 miejscowości na kierunku Berdiańsk i Melitopol, przede wszystkim Piatichatkę. Kijów twierdzi, że 500 mieszkańców zalanych Oleszek w obwodzie chersońskim zginęło, bo Rosjanie nie ewakuowali ludzi bez rosyjskiego paszportu.
Pokaż od:
19 czerwca 23:59

Na dziś to wszystko. Zapraszamy do śledzenia relacji jutro od godz. 6.

19 czerwca 23:50

W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania, na których widać kłęby dymu unoszące się nad Moskwą.  Według doniesień pożar w Moskwie miał miejsce na placu budowy w pobliżu metra.

19 czerwca 23:30

Władze Węgier powinny wyjaśnić swój udział w sprowadzeniu ukraińskich jeńców wojennych z Rosji, a także działania Budapesztu dotyczące komunikacji w tej sprawie z Kijowem - oświadczył w poniedziałek rzecznik Komisji Europejskiej ds. zagranicznych Peter Stano w rozmowie z portalem Delfi, funkcjonującym na Litwie, Łotwie i w Estonii.

19 czerwca 23:10

Zełenski: Bardzo ważne jest, aby aktywa państwa agresora były wykorzystywane do naprawienia szkód wyrządzonych przez Rosję

"Dziś jest też ważna polityczna decyzja Wielkiej Brytanii w sprawie utrzymania sankcji wobec Rosji, dopóki agresor nie zrekompensuje wszystkich szkód wyrządzonych naszemu narodowi i naszemu krajowi. I bardzo ważne jest, aby aktywa państwa agresora i wszystkich z nim związanych, związanych z systemem tyranii, który Kreml zbudował na terytorium Rosji, były wykorzystywane do kompensacji szkód wyrządzonych przez rosyjską wojnę i terror. To będzie sprawiedliwe i jestem wdzięczny wszystkim Brytyjczykom, którzy wspierają nas na drodze do sprawiedliwości" - powiedział prezydent Ukrainy w wieczornym wystąpieniu.

19 czerwca 22:53

16 cennych dzieł sztuki, w tym liczące 1400 lat bizantyjskie ikony, przechowywane dotąd w Narodowym Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenków w Kijowie, będą teraz przechowywane i prezentowane w Luwrze. To pozwoli im przetrwać wojnę - napisał portal.

19 czerwca 22:35

W mediach społecznościowych pojawiają się informacje o eksplozjach w obwodzie charkowskim.

19 czerwca 22:15

Kontrofensywa Kijowa postępuje powoli, ale rosyjskie linie obronne mogą wkrótce zostać przełamane. Ukraińcy konsekwentnie osłabiają wroga, zachowując przy tym większość swoich sił rezerwy - ocenił w poniedziałek Jan Matwiejew, niezależny ekspert związany z Fundacją Walki z Korupcją (FBK) rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.

19 czerwca 21:58
19 czerwca 21:43

Reuters: Ukraina spełniła dwa z siedmiu wymogów warunkujących rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z UE

W raporcie Komisji Europejskiej, który zostanie opublikowany w tym tygodniu, znajdzie się ocena, że Ukraina spełniła dotychczas dwa spośród siedmiu wymogów warunkujących rozpoczęcie przez ten kraj negocjacji akcesyjnych z Unią Europejską - ujawniła agencja Reutera za informatorami w instytucjach UE zastrzegającymi sobie anonimowość.

Władze w Kijowie dokonały największych postępów w zakresie reformy sądownictwa i prawa medialnego. Wśród wymogów stawianych przed Ukrainą, wciąż oczekujących na wypełnienie, znalazły się też m.in. skuteczniejsza walka z korupcją i praniem brudnych pieniędzy, ograniczenie roli oligarchów w życiu publicznym, reforma Sądu Konstytucyjnego i organów ścigania, a także ochrona praw mniejszości narodowych - powiadomił Reuters.

19 czerwca 21:27

Kontrofensywa Kijowa postępuje powoli, ale rosyjskie linie obronne mogą wkrótce zostać przełamane. Ukraińcy konsekwentnie osłabiają wroga, zachowując przy tym większość swoich sił rezerwy - ocenił Jan Matwiejew, niezależny ekspert związany z Fundacją Walki z Korupcją (FBK) rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.

19 czerwca 21:12

Wołodymyr Zełenski rozmawiał telefonicznie z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen."Rozmawialiśmy o dalszym wsparciu finansowym dla Ukrainy i perspektywach przyjęcia 11. pakietu sankcji UE wobec Rosji.

W tym tygodniu spodziewamy się publikacji wstępnej oceny postępów Ukrainy we wdrażaniu zaleceń Komisji Europejskiej" - napisał Zełenski.

19 czerwca 20:58

Francja, Belgia, Cypr, Estonia i Węgry podpisały list intencyjny w sprawie wspólnego zakupu systemów obrony powietrznej Mistral, poinformował Reuters.

Źródło podało, że list został podpisany na początku spotkania ministrów obrony w Paryżu, którego celem było skoordynowanie europejskich wysiłków na rzecz wzmocnienia zdolności obrony powietrznej na całym kontynencie po rosyjskiej inwazji na Ukrainę .

19 czerwca 20:37

Na poligonach Republiki Białorusi kontynuowane jest szkolenie bojowe rosyjskich sił zbrojnych przed wysłaniem w rejonach działań zbrojnych na Ukrainie - powiadomił Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w wieczornym komunikacie.

W ciągu minionej doby rosyjscy okupanci przeprowadzili kolejny atak rakietowy i powietrzny na terytorium Ukrainy przy użyciu czterech pocisków manewrujących Kalibr i czterech irańskich bezzałogowych samolotów Shahed-136. Zarówno pociski, jak drony zostały zniszczone przez ukraińskie siły obrony powietrznej.

Najcięższe walki nadal toczą się na odcinkach Łymanu, Bachmutu, Awdijiwki i Marjinki, gdzie w ciągu ostatniej doby doszło w sumie do 39 potyczek.

19 czerwca 20:20

Rada obwodu chersońskiego pokazała, jak wyglądała sala posiedzeń po rosyjskim ostrzale. "Rosyjski mir przyjechał z wizytą" - napisał w sieci wiceprzewodniczący rady Jurij Sobolewski.

19 czerwca 20:03

- Celem naszej polityki zagranicznej jest doprowadzenie do strategicznej porażki Rosji, zwycięstwa Ukrainy i trwałego odsunięcia widma wojny od naszych granic - powiedział prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z ambasadorami.

19 czerwca 19:50

W Siłach Zbrojnych w Ukrainie służy ponad 42 tysiące kobiet. Co najmniej 5000 spośród nich broni kraju na linii frontu.

19 czerwca 19:35

Didier Reynders, europejski komisarz ds. sprawiedliwości, powiedział Kyiv Independent, że UE i jej partnerzy chcą postawić wszystkich sprawców międzynarodowych zbrodni przed wymiarem sprawiedliwości.

„Nie tylko zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości i ludobójstwo, ale także zbrodnia agresji” – powiedział, dodając, że jego zespół zastanawia się, jak może wyglądać międzynarodowy proces przeciwko rosyjskim zbrodniom w Ukrainie .

Rosja popełniła na Ukrainie zbrodnie wojenne o szerokim zasięgu, takie jak umyślne zabójstwa i tortury, poinformował w marcu organ dochodzeniowy ONZ.

Zbrodnie, w tym deportację dzieci, zostały wyszczególnione w raporcie niezależnej międzynarodowej komisji śledczej ds. Ukrainy, która stwierdziła, że ​​niektóre czyny mogą być równoznaczne ze zbrodniami przeciwko ludzkości .

19 czerwca 19:20

W poniedziałek ekipa Aleksieja Nawalnego ogłosiła rozpoczęcie kampanii mającej na celu powstrzymanie Rosjan od wspierania wojny na Ukrainie – donosi AFP.

W mediach społecznościowych zespół Nawalnego zapowiedział, że planuje „długą, upartą i wyczerpującą, ale fundamentalnie ważną kampanię, w której zwrócimy ludzi przeciwko wojnie”.

W planach ma zmienić rosyjską opinię publiczną w ciągu kilku miesięcy, by dostrzegła "ślepy zaułek, w który Putin szaleńczo i głupio wpakował nas 24 lutego 2022 r."

19 czerwca 19:06

Pierwsza dama Ukrainy Olena Zełenska spotkała się w Tel Awiwie z prezydentem Izaakiem Herzogiem i jego żoną Michal Herzog, rozpoczynając tym samym swoją pierwszą oficjalną wizytę w Izraelu. Tematem poniedziałkowych rozmów mają być głównie kwestie humanitarne, z naciskiem na leczenie dzieci i młodzieży po przebytej traumie spowodowanej rosyjską agresją.

19 czerwca 18:50

W obwodzie chersońskim ogłoszono alarm przeciwlotniczny.