Dziękujemy za lekturę relacji i zapraszamy jutro od 7:00.
W niektórych częściach Sewastopolu i Ałuszty na okupowanym Krymie zniknął dostęp do energii elektrycznej - informują lokalne kanały telegramowe.
Nieznana jest na razie przyczyna awarii.
Konsekwencje wysadzenia tamy w elektrowni w Nowej Kachowce wymierzone są także w Krym, który Rosja miała bronić jako "terytorium rosyjskiego" - zwracają uwagę autorzy serwisu wykonanego dla UkraineWorld.
"Wysadzenie tamy pozostawia półwysep bez wody, która była tam dostarczana przez Kanał Północnokrymski. Kolejne susze zagrażają życiu miejscowej ludności, a także dosłownie zabijają lokalne rolnictwo i perspektywy rozwoju turystyki" - dodsają autorzy raportu.
Prezydent Republiki Południowej Afryki Cyril Ramaphosa przedstawił w Kijowie plan pokojowy.
Jak wynika z tego planu, wojna musi zostać przerwana. Pokój musi zostać osiągnięty poprzez negocjacje. Musi nastąpić deeskalacja konfliktu. Suwerenność państw i narodów musi być zgodna z Kartą Narodów Zjednoczonych. Potrzebne są gwarancje bezpieczeństwa dla wszystkich krajów. Potrzebne jest zapewnienia przez oba kraje przepływu zboża i nawozów do Afryki. Należy wesprzeć ofiar wojny, wymiana jeńców musi być obowiązkowa, potrzebna jest też odbudowa powojenna Ukrainy, a także lepsza współpraca z krajami afrykańskimi.
Ramaphosa dodał też, że podczas jutrzejszej wizyty w Rosji będzie rozmawiać z Putinem o jego "wizji drogi do pokoju".
Siły obronne Ukrainy nadal prowadzą zarówno ofensywne, jak i defensywne operacje i odnoszą częściowe sukcesy. Nasze wojska działają w warunkach przewagi powietrznej i artyleryjskiej wroga" - powiedziała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malyar.
"W obszarach, w których jesteśmy w defensywie, nie straciliśmy ani jednej pozycji, a wróg nie był w stanie posunąć się naprzód. W prawie wszystkich obszarach i kierunkach, w których nasze jednostki nacierają na południu, odnoszą one sukcesy taktyczne i stopniowo posuwają się naprzód. Do tej pory posunęły się do dwóch kilometrów w każdym kierunku. Trwa proces konsolidacji naszych oddziałów na niektórych wyzwolonych pozycjach i osadach. Na wschodzie wróg posiada obecnie znaczną liczbę sił, które wciąż rozbudowuje, przesuwając dodatkowe jednostki w stronę Bachmutu.
Na południu nasze wojska prowadzą aktywne ofensywy w kilku obszarach jednocześnie. W kierunku Berdiańska i Mariupola wróg ściąga dodatkowe oddziały i zwiększa swoją siłę ognia" - powiedziała Malyar.
Pierwsze zdjęcia z wyzwolonej przez siły ukraińskie wsi Neskuczne w obwodzie donieckim opublikowane pierwotnie przez fotoreportera Ihora Iwarowskiego. Ukraińcy wyzwolili wieś 4 czerwca.
Dowódca Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy generał Ołeksandr Syrski odwiedził pozycje ukraińskich bojowników na kierunku Bachmutu.
"Odwiedziliśmy naszych żołnierzy na linii frontu. Wraz z dowódcami brygad i grup taktycznych określiliśmy główne zadania i zaplanowaliśmy dalsze działania. Wróg nadal przenosi swoje jednostki wojskowe do Bachmutu , koncentruje duże siły na tym kierunku. Ale mamy jasne zadanie – wywolenie naszych terytoriów" - pisze generał Syrski.
Rosja. Przychody z ropy i gazu poważnie spadają. W okresie styczeń-maj w stosunku do ubiegłego roku spadły o 50 proc. - wynika z danych Ministerstwa Finansów. Resort przypisuje to wysokiej ubiegłorocznej bazie porównawczej, niższym cenom ropy Ural i niższemu eksportowi gazu ziemnego. Dwa ostatnie czynniki są związane z sankcjami. Samo Ministerstwo Finansów zauważa, że środki z Funduszu Dobrobytu Narodowego są wykorzystywane do pokrycia niedoboru dochodów z ropy i gazu.
Rosyjski budżet na 2022 został wykonany z deficytem w wysokości 3,3 bln rubli. Ustawa budżetowa na 2023 r. sugeruje deficyt w wysokości 2,93 bln rubli.
Polski Sejm podjął w piątek uchwałę ws. członkostwa Ukrainy w Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.
"Ukraina broni dziś nie tylko swojej państwowości, ale także wspólnych wartości, takich jak demokracja i ład oparty na prawie międzynarodowym. Biorąc pod uwagę poświęcenie narodu ukraińskiego i jego suwerenne prawo do wyboru własnej drogi rozwoju, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w pełni popiera europejskie i euroatlantyckie aspiracje Ukrainy. Jej wojska stają się coraz bardziej interoperacyjne z siłami NATO oraz zdobywają doświadczenie na polu walki. Z wojskowego punktu widzenia wejście Ukrainy do NATO będzie więc korzystne również dla Sojuszu" - czytamy w tekście uchwały.
Na kierunku Tawriji straty w Rosji w ludziach to ok. 400 osób dziennie - przekonuje gen. Ołeksandr Tarnawski, odpowiedzialny za dowodzenie wojskiem Ukrainy w regionie.
Warto zaznaczyć, że jako "straty" Ukraina liczy żołnierzy zarówno poległych, jak i rannych.
"W ciągu ostatniego dnia na kierunku Tawriji doszło do 36 starć bojowych i 578 uderzeń na pozycje wroga" - przekazał na Telegramie wojskowy.
Siły Zbrojne Ukrainy miały zniszczyć 53 jednostki rosyjskiego sprzętu wojskowego, w tym 12 czołgów, sześć bojowych wozów piechoty i taką samą liczbę bojowych wozów opancerzonych.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który gościł w Kijowie afrykańską delegację powiedział, że jego zdaniem wszystkie stosunki dyplomatyczne z Rosją powinny zostać zamrożone, dopóki nie wycofa ona swoich wojsk z ukraińskich terytoriów. Dał tym samym do zrozumienia Moskwie, że społeczność międzynarodowa potępia jej inwazję na Ukrainę.
Powiedział również, że wszelkie rozmowy pokojowe między Kijowem a Moskwą będą możliwe dopiero po wycofaniu wojsk rosyjskich z Ukrainy. "Mamy prawdziwą potrzebę prawdziwego pokoju i prawdziwego wycofania rosyjskich wojsk z terytorium niepodległej Ukrainy" - podkreślił Zełenski.
Delegacja Inicjatywy Pokojowej pod przewodnictwem południowoafrykańskiego przywódcy Cyrila Ramaphosy przybyła do Kijowa, aby rozpocząć negocjacje z obiema stronami konfliktu i zainicjować ten dialog, zaczynając od kwestii niezwiązanych bezpośrednio z sytuacją militarną.
Delegacja siedmiu krajów afrykańskich twierdzi, że ma interes w zakończeniu konfliktu, ponieważ wiele krajów afrykańskich zależy od ukraińskiego zboża i rosyjskich nawozów, których dostawy zostały zakłócone przez wojnę.
Zełenski powiedział, że to nie Ukraina ponosi winę za niedobór żywności i pogłębiający się kryzys żywnościowy na kontynencie, ale Rosja, która zablokowała Morze Czarne i Morze Azowskie.
Rosja. Dron spadł na prywatną działkę we wsi w obwodzie kurskim.
Dron spadł na teren prywatnego domu we wsi Korenewo w obwodzie kurskim, powodując lekkie rany odłamkowe u lokalnego mieszkańca, powiedział gubernator regionu Roman Starovoit. "Lekarze z zespołu pogotowia ratunkowego opatrzyli go na miejscu, ofiara odmówiła hospitalizacji" - napisał Starovoit.
Według niego w wyniku eksplozji uszkodzone zostały okna domu. Korenewsky District w obwodzie kurskim graniczy z ukraińskim obwodem sumskim.
Zaproszenie dla Ukrainy do sojuszu nie będzie omawiane na szczycie NATO w Wilnie - powiedział w Brukseli sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg.
Zamiast tego członkowie będą rozmawiać o "sposobach zbliżenia Ukrainy do Sojuszu", co oznacza m. in. podniesienie poziomu wojsk Ukrainy do "standardów NATO" oraz ustanowienie Rady NATO-Ukraina.
Belgia przekaże Ukrainie transportery opancerzone M113 w ramach 15. pakietu pomocy wojskowej.
Pojazdy te zostały wycofane z eksploatacji ponad dekadę temu. Transportery opancerzone zostaną naprawione i wysłane na Ukrainę, powiedziała minister obrony Ludivine Dedonder.
"Wszystkie narody świata zasługują na to, by żyć wolnymi, bez narzuconej siłą czyjejś woli. Ale nikt nie może uważać swoich granic za bezpiecznie, gdy Rosja stara się, by agresja i grabież ziem były normą. Jest oczywiste, że zaprzestanie rosyjskiego terroru i wycofanie Rosjan z terytorium Ukrainy może zatrzymać wojnę. Ukraina i świat nie potrzebują ani zamrożonych konfliktów, ani tlących się wojen. Potrzebny jest pokój. Rozmawialiśmy dziś z delegacją głów państw i wysokimi przedstawicielami krajów afrykańskich o tym, jak osiągnąć prawdziwy i sprawiedliwy pokój, bez rosyjskiego szantażu i oszustwa" - napisał Zełenski po spotkaniu z liderami państw Afryki w Kijowie.
Amerykańscy ustawodawcy wnioskują o 80 milionów dolarów na pociski ATACMS dla Ukrainy w projekcie ustawy o autoryzacji obrony narodowej USA na rok podatkowy 2024.
Fundusze na zakup pocisków mogą zostać przyznane w ramach Inicjatywy Wsparcia Bezpieczeństwa Ukrainy (USAI), która przewiduje zakup broni dla Sił Zbrojnych Ukrainy od amerykańskich producentów lub krajów partnerskich. Kongres przeprowadzi przesłuchania w sprawie ustawy 21 czerwca.
Moskwa nie rezygnuje z negocjacji z Waszyngtonem w sprawie redukcji zbrojeń nuklearnych, powiedział prezydencki rzecznik Dmitrij Pieskow.
Pieskow skomentował wypowiedź Putina, że Rosja nie zmniejszy swojego potencjału nuklearnego "by zadowolić" Zachód. Zachód.
"Wyrażenie "pieprzyć ich" wypowiedziane przez prezydenta Putina nie oznacza, że Moskwa odmawia takiego dialogu z Waszyngtonem. Rosja jest gotowa do negocjacji" - wyjaśnił Pieskow.
"Mamy więcej takiej broni jądrowej niż kraje NATO. Wiedzą o tym i cały czas nas namawiają do rozpoczęcia negocjacji w sprawie redukcji. Pieprzyć ich, jak to u nas mówią" – mówił wulgarnie Putin, cytowany przez kremlowską agencję TASS.
Według najnowszych doniesień, 23 osoby zostały ranne w wyniku rosyjskiego zmasowanego ostrzału Chersonia. Wśród rannych jest troje małych dzieci.
Putin nazwał F-16 "poważnym zagrożeniem" dla Ukrainy i zagroził atakiem na bazy lotnicze w innych krajach. "Jeśli stacjonują poza granicami Ukrainy i są wykorzystywane w operacjach bojowych, będziemy musieli zastanowić się, jak możemy pokonać i gdzie możemy pokonać te zasoby, które są wykorzystywane przeciwko nam" - powiedział rosyjski prezydent.
Putin stwierdził również, że rosyjska armia "z powodzeniem" niszczy zachodnie czołgi Leopard-2, a myśliwce, które Ukraina rzekomo otrzyma, czeka to samo.
Prezydent USA jest gotów usunąć jedną z przeszkód na drodze do przystąpienia Ukrainy do NATO, donosi CNN, powołując się na kompetentne źródła. Biden mógłby podobno pozwolić Kijowowi na porzucenie tak zwanego Planu Działań na rzecz Członkostwa w NATO (MAP) przyjętego w 2008 roku. Jest to program, który wszyscy członkowie NATO musieli przejść przed przystąpieniem do sojuszu. Zapewnia on doradztwo i praktyczną pomoc, dostosowaną do potrzeb każdego nowego członka.
Ta niewielka, ale wciąż uproszczona procedura akcesyjna została zaproponowana przez Sekretarza Generalnego NATO Jensa Stoltenberga podczas spotkania z Joe Bidenem w Waszyngtonie na początku tego tygodnia. Prezydent USA mocno naciska na przedstawienie propozycji, które byłyby wspierane przez innych członków NATO i pokazały Ukrainie, że jest na dobrej drodze do przystąpienia do sojuszu.
Waszyngton przypomina jednak, że Kijów nadal musi wdrożyć szereg kluczowych reform, aby stać się pełnoprawnym członkiem NATO. Wołodymyr Zełenski przyznał wcześniej, że Ukraina nie może zostać członkiem NATO, dopóki trwa wojna z Rosją.