Na dziś to już wszystko. Zapraszamy do śledzenia relacji jutro od godz. 6.
Powierzchnia terytorium, które wróciło pod kontrolę Ukrainy w ciągu dwóch dni wynosi 90 kilometrów kwadratowych. To więcej niż udało się zająć rosyjskiemu wojsku w ciągu ośmiu miesięcy bitwy o Bachmut - podaje agencja Ukrinform.
W rozmowie z propagandystką Skabijewą Aleksander Łukaszenko chwalił się, że otrzymał z Rosji pociski i bomby nuklearne trzykrotnie silniejsze niż te użyte w Hiroszimie i Nagasaki. Zdaniem dyktatora, jeśli taka broń zostanie użyta, zginie naraz około miliona ludzi.
- Świat powinien ze szczegółami dowiedzieć się, jaką zbrodnię popełniła Rosja, wysadzając tamę na Dnieprze w Nowej Kachowce - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wieczornym przemówieniu. Wyraził zadowolenie z misji eksperckiej mającej zbadać skutki zniszczenia tamy.
- Pracujemy nad tym, by nie dopuścić do żadnych incydentów w okupowanej przez Rosjan Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Dopóki są tam okupanci, istnieje ryzyko dla całego świata i jest to ewidentne - podkreślił szef ukraińskiego państwa.
Alarm przeciwlotniczy został ogłoszony w obwodzie dniepropietrowskim.
Wołodymyr Zełenski podziękował prezydentowi USA za nowy pakiet pomocy dla Ukrainy:
"Dziękuję Joe Bidenowi za kolejny pakiet pomocy obronnej. Broń i sprzęt wojskowy o wartości 325 milionów dolarów to dokładnie to, czego dziś potrzebują Siły Obronne. Doceniamy niesłabnące wsparcie życzliwych ludzi. I skuteczną pomoc w wyzwalaniu terytoriów czasowo okupowanych przez rosyjskiego agresora. Wspólnie przywrócimy integralność terytorialną Ukrainy, zachowamy jej niepodległość i ochronimy jej demokrację" - napisał na Twitterze Zełenski.
W obwodzie charkowskim ogłoszono alarm przeciwlotniczy.
Rozminowanie obwodu kijowskiego zajmie od 30 do 70 lat. Nie mamy tyle czasu - powiedział gubernator regionu kijowskiego Rusłan Krawczenko, cytowany we wtorek przez portal Dzerkało Tyżnia.
By to przyspieszyć, potrzebny jest specjalistyczny sprzęt i wykwalifikowani specjaliści - cytuje Krawczenkę portal.
- Rozminowywanie jest jednym z kluczowych zadań stojących dziś przed władzami regionalnymi. Mówimy o głównej wartości - bezpieczeństwie, życiu i zdrowiu naszych ludzi. Musimy stworzyć bezpieczne środowisko dla ludności i oczyścić terytoria z ładunków wybuchowych - powiedział.Krawczenko poinformował, że w obwodzie kijowskim zbadano już 4690 obiektów infrastruktury, prawie 2400 km dróg, 172 km torów kolejowych i 1504 km linii energetycznych. Rozbrojono około 210 tys. ładunków. Obecnie uważa się, że ponad 17 tys. hektarów terenu w obwodzie kijowskim jest potencjalnie zaminowanych.
Po tygodniach wewnętrznej debaty Stany Zjednoczone mają uzbroić czołgi Abrams, które dostarczają Ukrainie, w naboje ze zubożonym uranem.
Wróg wciąż prowadzi działania obronne w obwodach chersońskim i zaporoskim - poinformował we wtorek wieczorem Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w tradycyjnym komunikacie.
We wtorek lotnictwo ukraińskich sił zbrojnych przeprowadziło 11 ataków na obszary koncentracji rosyjskich żołnierzy i trzy ataki na przeciwlotnicze rosyjskie systemy rakietowe.
"Wróg nadal koncentruje swoje główne wysiłki na kierunkach łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim i marjinskim" - podał sztab, dodając, że trwają tam ciężkie walki, a w ciągu ostatniej doby doszło do 22 starć.
Walerij Załużny, Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy, przeprowadził rozmowę telefoniczną z szefem Połączonych Szefów Sztabów USA gen. Markiem Milleyem. „Powiedziałem [Milleyowi] o sytuacji na froncie. Ciężkie walki obronne i ofensywne trwają na wschodzie i południu naszego kraju. Są pewne sukcesy, realizujemy nasze plany i idziemy do przodu” – mówi dowódca- dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy.
Liczba rannych po ostrzale w Krzywym Rogu wzrosła do 36 osób - przekazuje Flash za Obwodową Administracją Wojskową.
12 osób jest w szpitalu, a 10 osób jest w ciężkim stanie - poinformowano.
Wielka Brytania ogłosiła nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 92 mln funtów. Zostało to ogłoszone na spotkaniu ministrów obrony państw członkowskich Joint Expeditionary Force (JEF), informuje SkyNews. Rząd brytyjski powiedział, że przekazany sprzęt poprawi zdolność Ukrainy do „ochrony krytycznej infrastruktury narodowej, ludności cywilnej i wojska na liniach frontu.
Rafael Grossi, dyrektor Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), spotkał się z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Następnie ma udać się do okupowanej przez rosyjskie wojska Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy.
Grossi napisał na Twitterze, że rozmawiał z Zełenskim przed wyjazdem do elektrowni w Enerhodarze, gdzie oceni sytuację po katastrofalnej powodzi.
Szef MAEA poinformował, że podczas spotkania przedstawił ukraińskiemu prezydentowi program wsparcia dla Ukrainy, oparty o techniki jądrowe w takich dziedzinach jak zdrowie, bezpieczeństwo żywności i wody pitnej, zdrowie zwierząt, zarządzanie glebą i wodą. Wsparcie ma też dotyczyć oceny stanu infrastruktury krytycznej po powodzi wywołanej przez wysadzenie w powietrze zapory na Dnieprze.
Nowy pakiet pomocy USA dla Ukrainy w wysokości 325 milionów dolarów obejmuje: 25 pojazdów opancerzonych -10 Strykerów i 15 Bradleyów. Obejmuje również Stingery, Javeliny, AT-4, amunicję 155 mm i 105 mm, pociski TOW, amunicję do broni strzeleckiej, granaty, sprzęt komunikacyjny itp.
Pomoc wojskowa państw NATO dla Ukrainy robi różnicę na polu bitwy, bo Ukraińcy posuwają się naprzód i zdobywają teren dotychczas zajmowany przez Rosjan - powiedział we wtorek w Waszyngtonie sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podczas spotkania z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem.
- USA i europejscy sojusznicy robią to, co do nich należy, przekazując pomoc ekonomiczną i wojskową wartą miliardy dolarów. I to wsparcie robi różnicę na polu bitwy w momencie, kiedy teraz rozmawiamy. Ukraina rozpoczęła swoją ofensywę, czyni postępy i zdobywa teren" - oświadczył Stoltenberg podczas powitania z szefem amerykańskiej dyplomacji.
Dodał, że im więcej ziem wyzwolą Ukraińcy, tym mocniejszą będą mieli pozycję przy stole negocjacyjnym i "tym bardziej prawdopodobne, że prezydent Putin zrozumie, że nie wygra tej wojny".
Tak wygląda zalana Czarnobajiwka w obwodzie chersońskim.
Niemal wszyscy w NATO zgadzają się co do przyszłego członkostwa Ukrainy w sojuszu, brakuje nam tylko decyzji niemieckiego kanclerza i amerykańskiego prezydenta - powiedział we wtorek podczas konferencji w Waszyngtonie szef litewskiej komisji spraw zagranicznych Żygimantas Pavilionis. Szef polskiej sejmowej komisji Radosław Fogiel przekonywał, że tylko członkostwo w NATO da rzeczywiste gwarancje bezpieczeństwa dla całej Europy.
Szefowie komisji spraw zagranicznych domagali się we wtorek podczas konferencji prasowej w siedzibie agencji AFP, by podczas szczytu NATO w Wilnie Ukraina otrzymała jasną ścieżkę do członkostwa w Sojuszu. Opublikowali przy tym wspólny list przewodniczących komisji z 22 krajów (w tym m.in. Polski, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji i USA), którzy poparli ten postulat. Delegacja złożona z polityków z Polski, Wielkiej Brytanii, Litwy, Danii i Estonii przebywa w Waszyngtonie, przekonując amerykańskich kongresmenów, Departament Stanu i think-tanki do poparcia akcesji Ukrainy.
Putin powiedział, że Rosja myśli teraz o wycofaniu się z umowy zbożowej, ponieważ warunki Federacji Rosyjskiej dotyczące jej przedłużenia nie są spełnione.
Jesteśmy bardzo otwarci na to, by przekazać Ukrainie nasze F-16 i być może stanie się to po tym, jak tej jesieni otrzymamy myśliwce F-35 - powiedział PAP szef komisji spraw zagranicznych parlamentu Danii Michael Aastrup Jensen. Polityk koalicji rządzącej dodał, że Dania chciała to zrobić już dawno, jednak nie miała zgody administracji USA.
"Nie mogę jeszcze mówić o szczegółach, bo nic nie jest sfinalizowane, ale jesteśmy bardzo otwarci na to, by dostarczyć Ukrainie nasze F-16" - oświadczył w rozmowie z PAP Jensen.